AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Şveţ: „Nu cred că Putin va apăsa butonul nuclear”

In jos

Şveţ: „Nu cred că Putin va apăsa butonul nuclear” Empty Şveţ: „Nu cred că Putin va apăsa butonul nuclear”

Mesaj Scris de Admin Mar Apr 28, 2015 7:10 am

Colegul lui Putin, fost spion KGB, acum analist financiar american, Iuri Şveţ nu crede că președintele rus ar putea apasa vreodata pe butonul nuclear.
„În timpul Razboiului Rece ma ocupam de analiza problemelor militare și strategice „între Uniunea Sovietică și Statele Unite ale Americii, atunci când pericolul unui război nuclear era real cu adevarat. Ce înseamnă sa începi un război nuclear? Este necesar să aplici prima lovitură al căreii scop este distrugerea unui numar cat mai mare de unități de rachete terestre inamice. Iar cand in replica vor veni rachetele rămase ale inamicului, trebuie sa le dobori cu propriile mijloace de apărare antirachetă. URSS nu a avut niciodata capacitatea de a lovi prima, Rusia – cu atat mai putin”, – a declarat Iuri Şveţ, într-un interviu pentru Gordon.ua.
Potrivit fostului ofițer de informații al KGB, rachetele rusești sunt vestigii ale anilor 60 ai secolului trecut. Ele nu au precizia necesară, fiind proiectate să lovească zone, nu ținte precise.
„Aceaste rachetele nucleare pot sterge New York, San Francisco si alte mari orase din SUA de pe fata pamantului, dar nu pot distruge rachetele americane adapostite în silozurile nucleare. Insa vor obține represalii garantate, care vor mătura toata Rusia”, – estimeaza expertul.

Şveţ: „Nu cred că Putin va apăsa butonul nuclear” Arma-nucleara-300x187

„Chiar dacă Putin este un nebun de legat și decide să apese butonul nuclear, tovarășii sai îl vor prinde repede de mana și o să-i explice totul. Trebuie sa recunosc ca președintele Federației Ruse, nu se pricepe deloc la aceste lucruri. În documentarul” Crimeea. Drumul spre acasă”, Putin se lauda ca a „speriat” un distrugător amercian în Marea Neagră: spune el, am dezvoltat un sistem de apărare de coastă și l-am facut vizibil pentru sateliții, americanii au văzut și s-au speriat… Dar pentru un motiv necunoscut nu stiu de ce nimeni nu i-a explicat lui Putin un mic detaliu: raza de actiune a complexului de coasta rusesc este de 250 km, iar rachete de croazieră ale distrugatorului american – 2.500 km. Dacă incepe un război, complexele de rachete cu care Putin a împânzit Crimeea vor fi rase de a Şasea flota SUA din Marea Mediterană, fara sa intre în Marea Neagră „- a spus Şveţ.
„În afara de partea tehnică a problemei, mai este si cea psihologica. Chiar credeti că o persoană care dispare anual din spațiul public timp de 7-10 zile pentru a-si face un facelift (lifting facial) si o injectie cu Botox-ul este capabilă sa dezlănțuie un război nuclear? „, -comentează Şveţ.
„Pentru a apăsați butonul nuclear, trebuie să fii obsedat de o idee maniacală, iar Putin are doar două dorințe destul pământești: sa-si prelungeasca viata cat mai mult și să rămână la putere pana la sfarsitul vietii”, – a concluzionat fostul coleg al președintelui rus.
Iuri Şveţ, născut în Ucraina, a fost ofițer KGB, în anii 1980, perioada de varf a „războiului rece” era agent in SUA, unde a colectat informațiilor cu privire la posibilitatea unui atac nuclear brusc asupra Uniunii Sovietice. În 1990, s-a retras din serviciu, iar trei ani mai târziu a emigrat în SUA.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum