AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită

In jos

Iohannis - Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită Empty Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită

Mesaj Scris de ILUMINATI Mar Oct 20, 2015 11:21 pm

1. Scena absolut delicioasă a somnicului pe care îl trage șeful Administrației Prezidențiale a devenit astăzi virală, așa că n-o să insist asupra ei.
Ideea e că se mai întâmplă. S-a întâmplat și la case mai mari. Iată de pildă aicicâteva imagini cu aleși britanici trăgând la aghioase în Camera Lorzilor… Așadar nu scena în sine mi-a atras atenția, ci explicația, reacția lui Dan Mihalache. Adică următoarea:
Iohannis - Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită 974x468
sursa foto: click.ro
Văd ca prezenta mea la Cotroceni deranjeaza foarte tare de vreme ce o data pe saptamana se inventeaza cate o stire care sa ma puna intr-o lumina defavorabila. Poza este o manipulare ordinară. E vorba despre un moment in care delegația română astepta terminarea convorbirilor tete-a-tete dintre presedintii Nikolic si Iohannis, convorbiri care au durat mai mult de de o ora. De altfel cine se uita la poza vede foarte clar ca fiecare membru al delegatiei isi vedea de treaba lui. Unii se uitau pe telefon, altii citeau documente. Mi-as fi dorit eu sa atipesc, dar nu am aceasta capacitate din pacate. Nu cred ca partea sarba se preteaza la asemenea gesturi. Mai degraba e vorba de un binevoitor roman”.
O explicație care, așa cum am spus și în titlu, este de-a dreptul tâmpită! Indiferent că scena s-a petrecut în timpul întâlnirii sau, așa cum spune Mihalache, într-o pauză, povestea cu pricina intră în categoria „nu se face”. Pentru că nu era într-o pauză de sandviș pe șantier, ci într-o pauză a unei întâlniri oficiale la nivel înalt. Se vede treaba că dl Mihalache are sfătuitori proști: era foarte simplu să iasă elegant din acest clinci. Putea, de pildă, să spună că i-a fost rău. Că a avut o cădere de calciu, de tensiune, de glicemie, de orice în loc să caute un țap ispășitor. Tocmai această reacție tâmpită a alimentat și mai mult hazul general din presa de astăzi și de pe rețelele sociale…


Iohannis - Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită Scurt-pe-3
[size][/size]
Iohannis - Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită Ioahnnis-mihalache
2. Și revin la problema sfătuitorilor lui Mihalache, la rândul său sfătuitorul șefului statului.
Reacția sa e cu atât mai îngrijorătoare cu cât ea nu a fost una spontană, rapidă, ci una „gândită”, emisă la câteva ore de la apariția fotografiilor cu domnia-sa cochetând cu Moș Ene. Și aici problema devine una dublă! Dacă atât poți după câteva ore de gândire, înseamnă că ai o capacitate extrem de redusă de reacție în situații tensionate. Și, având în vedere că dl Mihalache este principalul sfătuitor și mâna dreaptă a președintelui Iohannis (care, în paranteză fie spus, va fi cel afectat de această poveste din punct de vedere al imaginii publice, nu Mihalache), situația devine cu atât mai îngrijorătoare.
Poate găsim aici și una din explicațiile gafelor de politică externă făcute în ultima vreme de președinte, cum ar fi bâlbâiala în privința crizei refugiaților, unde România a fost lăsată în ofsaid de Polonia sau reacția la declarațiile lui Junker privitoare la Rusia, emisă în pripă, pe aeroport…


Iohannis - Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită Scurt-pe-3
[size][/size]
Iohannis - Cine îl sfătuiește pe Iohannis. Somnul lui Mihalache și o explicație tâmpită Bani-la-sacosa
3. Și la final câteva amănunte de culise.
Într-un singur punct are dreptate dl Mihalache: atunci când spune că „prezenta mea la Cotroceni deranjeaza foarte tare de vreme ce o data pe saptamana se inventeaza cate o stire care sa ma puna intr-o lumina defavorabila”.
Trecem peste știrea de astăzi, care n-a fost una inventată. Au fost într-adevăr altele, iar cuplul Iohannis – Mihalache este o țintă permanentă a atacurilor în mare parte gratuite venite tot timpul de la aceleași surse de presă. De ce?

  • – Pentru că, spre deosebire de administrația anterioară, nici Iohannis, nici Mihalache nu se bat pe burtă cu anumiți ziariști.
  • – Nici Iohannis, nici Mihalache nu-i sună pe anumiți analiști, așa cum erau obișnuiți aceștia, să-i întrebe ce părere au despre cutare și cutare și să le susure în ureche ce mari și tari sunt ei și ce important este să fie consultați.
  • – Și, în fine, nici Iohannis, nici Mihalache nu direcționează pe canale obscure bani la sacoșă pentru susținerea unor surse de presă, așa cum erau obișnuite acestea. Asta așa, ca amănunt mai puțin cunoscut, ca să știți în ce cheie să citiți atacurile aproape zilnice din ultimul an…
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum