AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Emil Hurezeanu un cetățean german ambasador al României pentru Germania la Berlin?

In jos

german - Emil Hurezeanu un cetățean german ambasador al României pentru Germania la Berlin? Empty Emil Hurezeanu un cetățean german ambasador al României pentru Germania la Berlin?

Mesaj Scris de ILUMINATI Vin Mai 01, 2015 11:25 pm

Ceea ce se întâmplă în România lui Iohannis devine halucinant, ca în romanul “1984”. Se încalcă legile țării și Constituția României fără ca organele statului să ia măsurile necesare. Ani de zile, fostul consilier al lui Adrian Năstase, jurnalistul Emil Hurezeanu ce s-a remarcat ca redactor la postul de Radio Europa Liberă, finanțat de CIA și protejat de BND în anii 80, seară de seară ne dădea lecții de morală politică la DIG24, postul de televiziune cu patron ungur, fără să fie cetățean român. El ne spunea cu cine trebuie să votăm, ce trebuie să facă românii ca să nu voteze o formațiune politică, să-i critice poate pe cei care aveau o opțiune legală alta decât a intereselor germane și americane la București, fără să fie măcar cetățean român. În noiembrie anul trecut Hurezeanu a dus o campanie electorală isterică pentru ca românii să-l voteze pe Klaus Iohannis președinte, fără ca jurnalistul să poată merge la cabina de vot deoarece el era cetățean german. Hurezeanu a dovedit în ultimii ani că era pe culmile ipocriziei și imoralității publice. Ani de zile ne oferea lecții de morală politică și publică fără să ne spună un lucru clar că e cetățean german. El ne îndemna să votăm pe cineva pe care el oricum nu-l putea vota pentru că nu era cetățean român. Putem spune că ani de zile Emil Hurezeanu i-a mințit prin omisiune pe români. El nu le-a spus românilor că nu mai e de demult cetățean român, dar le spunea cu cinism cu cine să voteze. Și acum Hurezeanu se dovedește un personaj dedublat. A acceptat să ceară redobândirea cetățeniei române doar când Klaus Iohannis l-a nominalizat cu garanții în funcția de ambasador al României la Berlin. Cetățenii români nu mai au acest drept în țara lui Iohannis. Logic! Dacă Iohannis nu l-ar fi nominalizat ambasador, Hurezeanu nu ar fi solicitat cetățenia română și ne-ar fi oferit în continuare lecții ipocrite de analiză cinică la DIGI24. „Nicio numire și nici terminarea procesului până la acreditare nu s-ar putea face dacă n-aș fi cetățean român. E adevărat, multă vreme n-am fost cetățean român, pentru că am renunțat la cetățenia română în momentul în care, cu ani în urmă, cetățenia locului în care trăiam atunci, cea germană, nu se putea obține decât renunțând la cetățenia originară. Ulterior, lucrurile s-au schimbat, m-am reîntors în țară, dar germanii nu acceptau dubla cetățenie. Tot felul de legături mai vechi cu orașele și locurile în care am trăit și am muncit, nu mi-am permis să renunț la cetățenia germană. Am avut un statut de rezident german, cu pașaport german, în România” declara Emil Hurezeanu presei. Deși numit ambasador la Berlin, Hurezeanu prevăzător nu renunță la cetățenia germană: „Convențional, dacă ar fi existat o exigență, fie a legii române, fie a legii germane, care n-ar fi acceptat această dualitate, aș fi renunțat la cetățenia germană, ca să păstrez numai cetățenia română. Nici partea română, nici partea germană nu cer acest lucru. Sunt gata oricând s-o fac, dacă ar fi existat acest conflict de naționalități”, a mai spus Emil Hurezeanu.
german - Emil Hurezeanu un cetățean german ambasador al României pentru Germania la Berlin? Emil-hurezeanu-480x320
[url][/url]
Cu o astfel de gândire duală, nu am nicio îndoială că Emil Hurezeanu este doar un cetățean german care reprezintă interesele Germaniei la Berlin. În acest context, funcția de ambasador al României nu este decât o sinecură și o răsplată pentru promovarea intereselor germane în România, prin propaganda politică și electorală în favoarea lui Klaus Iohannis în noiembrie anul trecut. Cu astfel de „ambasadori” România riscă să devină o pată albă pe harta Europei. În țara noastră deja dacă nu ești minoritar, cetățean străin sau de religie lutherană sau catolică nu ai nicio șansă să fi nominalizat pentru o funcție de președinte, ambasador sau șef la SRI/SIE. Cetățenii români care nu au renunțat la cetățenia României în mandatul lui Iohannis au tot mai mici șanse chiar dacă sunt capabili să acceadă într-o funcție publică de conducere importantă în stat. Să fi român, cetățean român și de religie ortodoxă devine deja un handicap politic și social în România condusă de Iohannis.Parcă România s-a reîntors în vremea Fanarului, dar domnul nu mai e grec, ci neamț.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum