AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Scrisoarea unei tinere catre Klaus Iohannis

In jos

este - Scrisoarea unei tinere catre Klaus Iohannis Empty Scrisoarea unei tinere catre Klaus Iohannis

Mesaj Scris de Admin Mier Noi 04, 2015 11:28 pm

este - Scrisoarea unei tinere catre Klaus Iohannis 12191973_1498470473815019_3407445013142978648_n
"Draga Klaus Iohannis,

Ce mai faci? Sa stii ca tara ta, oamenii tai nu sunt bine. Avem zeci de morti, ascunsi sau nu. Sute de raniti, in stare critica sau stabila. Arsi, intoxicati cu fum si substante toxice, calcati in picioare. Tu ce mai zici? Voi sunteti bine?Acum fix 1 an am iesit in strada si am inghetat pentru presedinte, pentru tine. Am mers kilometri pe jos, am purtat pe rand o pereche de manusi, aproape lesinati de sete. Cu copiii pe umeri si cu sufletul in manusi. Ne-am unit pentru ca aveam speranta, Klaus.Sa stii ca in noiembrie 2014 ne-au inconjurat jandarmii, au aruncat cu gaze in noi, ne-au bruiat reteaua de telefonie si ne-au blocat in piateta Regelui. Da, pe Kiseleff unde te dadeai tu cu bicicleta ca sa ne castigi voturile. Si da, da, fara coloana oficiala. Si stii Klaus de ce am inghitit toate astea? Pentru libertate, Klaus. Dreptate. Civilizatie. Normalitate. Romania lucrului bine facut.
Si ce-am primit, Klaus? Ce-ai facut? Ne-au ars prietenii in cluburi ingropate sub praf de spaga si coruptie. Si stii ce Klaus, stii ce e mai nasol? Ne omori prietenii, parintii si copiii. Si odata cu ei ne omori si speranta.Unde e Lucrul Bine Facut din Romania? Cum de ajunge, draga Klaus, o ambulanta dupa 20 minute la locul unui carnagiu? Cum ii lasi Klaus pe Ponta si Oprea sa joace sarabanda pe mormintele oamenilor si pe speranta noastra? Cum ii lasi Klaus sa faca o catedrala mai mare decat mall-urile cand noi n-avem medici, spitale, medicamente?
Alo, Klaus, ne auzi? Suntem noi, fraierii care te-am pus acolo. Ne mor oamenii, Klaus. Ne moare speranta. Fa ceva", a scris Claudia pe pagina sa de Facebook.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - Scrisoarea unei tinere catre Klaus Iohannis Empty Mihalache pentru noi este astazi Motoc doi : LAPUSNEANU REDIVIVUS

Mesaj Scris de Admin Mier Noi 04, 2015 11:39 pm

În vremea aceasta, armașul se suise pe poarta curții și, făcînd semn, strigă:
— Oameni buni! Măria-sa vodă întreabă ce vreți și ce ceriți? si pentru ce ați venit așa cu zurba?
Prostimea rămasă cu gura căscată. Ea nu se aștepta la asemenea întrebare. Venise fără să știe pentru ce au venit și ce vrea. Începu a se strînge în cete, cete, și a se întreba unii pe alții ce să ceară. În sfîrșit începură a striga:
— Să micșureze dăjdiile! — Să nu ne zapciască!
— Să nu ne mai împlinească! — Să nu ne mai jăfuiască!
— Am rămas săraci! — N-avem bani! — Ne i-au luat toți Moțoc! — Moțoc! Moțoc! — El ne belește și ne pradă! — El sfătuiește pre vodă! Să moară!
— Moțoc să moară! — Capul lui Moțoc vrem!
Acest din urmă cuvînt, găsind un eho în toate inimile, fu ca o schinteie electrică. Toate glasurile se făcură un glas și acest glas striga: „Capul lui Moțoc vrem“.
— Ce cer? întrebă Lăpușneanul, văzînd pre armașul intrînd.
— Capul vornicului Moțoc, răspunse”
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum