AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BOTNIȚA.............

In jos

BOTNIȚA............. Empty BOTNIȚA.............

Mesaj Scris de Admin Mier Feb 10, 2016 12:52 pm

Când nu mai ai nimic de așteptat de la rațiunea politicienilor, trebuie să te bazezi pe prostia lor – iar PSD nu ratează niciodată. Așa a făcut Geoană cu celebra vizită la SOV, așa a făcut Ponta bătându-și joc de diaspora la vot și așa a făcut acum și Dragnea cu legea defăimării sociale care pune călușul în gură libertății de exprimare – și prin care pășește viguros spre rezultatele predecesorilor. Deși i s-a atras atenția că legea sa e antidemocratică și anticonstituțională, Dragnea a ținut-o pe-a lui. Legea a trecut ca-n brânză prin Senat iar la Cameră cei din comisii au agravat pedepsele: cine defăimează o persoană plătește între 1000 și 30.000 de lei iar cine defăimează un grup social în spațiul public (pe FB ori presă) plătește până la 100.000 de lei. Prin defăimare socială, se înțelege absolut orice. Spre exemplu: Ponta e plagiator, Dragnea e condamnat. E adevăr sau defăimare? Legea poate considera că-i defăimare. Dragnea pretinde însă că legea apără România de tensiunile sociale și interetnice care se manifestă în multe părți ale lumii astfel ca ea să rămână „o insulă de stabilitate”. Insula Șerpilor. Adică, el, Dragnea, s-a gândit la musulmani când a pocnit presa și Internetul peste gură de să-i sară toți dinții – și nicidecum la expresii curente ca: frăția penalilor, mafia din ministere, baronii locali, rețeaua corupților. Se crede și deștept umblând cu asemenea prafuri. Probabil că asta e răzbunarea lui Dragnea pe Internetul care a produs două revoluții (nov 2014, nov 2015) fatale PSD și încercarea sa de a stopa o revoluție similară în nov. 2016 la parlamentare. Cu legea asta însă, Dragnea a defăimat social toată România ducând-o lângă Iran, Rusia, Turcia și China. Dacă oroarea asta era inițiată de PNL, toată majoritatea PSD, UNPR și ALDE ar fi sărit să acuze dictatura, cenzura și o conspirație internațională menită să smulgă limba poporului român. Așa, fiindcă a inițiat-o milițianul Dragnea, au tăcut mâlc deși legea e abuzivă: ce era de interzis e deja interzis prin Constituție și multe alte legi. Și uite-așa ni s-au luat micile plăceri ale vieții (vorba unei reclame): nu mai fumezi și nu mai defăimezi. Nu mai stai la o țigare tastând o defăimare. Câinelui de pază al democrației (cum i se spune presei) i s-a pus botniță ca nu cumva să muște pe cine nu trebuie. Căci condamnatul Dragnea, cu un crac în gura câinelui, a țipat disperat ca pe internet: Cristi, mă Cristi, votează mă, legea aia mai repede că-mi roade ăsta șoseta. Iar grupurile sociale bine protejate (precum mafia de la CNADNR) au răsuflat ușurate: pot să fure nedefăimate. Noul director Homor a recunoscut: „dacă am fi perfecți, ne-am plictisi”. O, țară tristă, plină de Homor. Și de horror.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum