AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Băsescu, despre valul de REFUGIAŢI care a INVADAT Europa: "Ne construim BOMBELE pentru UCIDEREA cetăţenilor în viitor. Asta facem acceptând cotele de MIGRANŢI"

In jos

Băsescu, despre valul de REFUGIAŢI care a INVADAT Europa: "Ne construim BOMBELE pentru UCIDEREA cetăţenilor în viitor. Asta facem acceptând cotele de MIGRANŢI" Empty Băsescu, despre valul de REFUGIAŢI care a INVADAT Europa: "Ne construim BOMBELE pentru UCIDEREA cetăţenilor în viitor. Asta facem acceptând cotele de MIGRANŢI"

Mesaj Scris de Admin Mier Mar 23, 2016 4:06 am


Traian Băsescu a fost invitat astăzi, 23 martie, la Adevărul Live, de la ora 12.00. Fostul preşedinte a vorbit despre greşelile liderilor europeni care au avut drept consecinţe atentatele din noiembrie 2015 de la Paris şi atentatele de ieri din Bruxelles.

Traian Băsescu a acordat în această dimineață, începând cu ora 12.00, un interviu pentru ziarul Adevărul.
Evenimentul Zilei vă prezintă cele mai importante declaraţii făcute de preşedintele partidului Mișcarea Populară.
Despre refugiaţi: România ar trebui să se considere extrem de ameninţată

  • Cred că ceea ce susţineam acum mai bine de un an, că o dată cu refugiaţii intraţi în Europa se inflitrează şi jihadişti, s-a adeverit.
  • România ar trebuie să se considere extrem de ameninţată: este stat membru UE, este o ţară creştină.
  • În atentate pot muri şi români. Oricând românii pot să fie victime, atâta timp cât atentatele se petrec în Europa. Vom avea victime. 
  • Rostul autorităţile este să prevină prin anunţuri corecte. Cine exclude un posibil atentat este naiv. 
  • Românii trebuie să devină conştienţi că sunt şi ei ţinte.

 
Despre democraţia imposibilă în statele islamice

  • Islamiştii sunt inamicii neîmpăcaţi ai religiilor. 
  • Am ajuns la stadiul în care este imperios necesară o negociere la vârful liderilor religioşi. Liderii politici sunt depăşiţi. 
  • Urmăriţi cu atenţie că deşi propaganda încearcă sa ne spună că erau cetăţeni francezi, belgieni, aceşti oameni au făcut cicluri militare în Irak. Sunt oameni antrenaţi. 
  • Statul Islamic a probat că are capacitate de planificare. Alături de luptătorii direcţi, sunt ofiţeri de carieră care au fost eliminaţi din armata irakiană, dezertori din armata siriană etc. 
  • Nu trebuie să ne facem iluzii că bombardamentele NATO au slăbit ISIS şi capacitatea lor de luptă. Doar au stimulat lupta lor care este de fapt cu creştinismul, cu Europa.
  • Nicio mare putere nu a reuşit să cucerească o ţară cât de mică. Vietnamul nu a putut fi cucerit. Irakul nu a putut fi cucerit. Nici în Afganistan, nici în Libia sau Siria nu se poate instaura democraţia.
  • O populaţie educată de secole în spiritul coranului, nu poate fi adusă la democraţie.
  • Vrem nu vrem, trebuie să recunoaştem, că aceste ţări au fost ţinute de un dictator. 
  • Vrem să impunem democraţie undeva unde educaţia populaţia nu permite. 
  • Bashar al-Assad şi soţia sunt şcoliţi la Londra. 
  • Egiptul se menţine printr-o armată foarte puternică.
  • După ce au trecut prin alegerile democratice şi au văzut că se poate, Egiptul nu va mai fi la fel de stabil cum a fost în timpul lui Mubarak.
  • O greşeală a fost când ne-am băgat în Libia, în Irak, acum că ne băgăm în Siria, crezând că facem democraţie cu bombe.

 
Europa trece prin cinci crize

  • În Europa avem o criză de creştere economică, criza instituţională, o criză de securitate în frontiera de est al UE, o criză a migraţiei, avem o criză teroristă. Şi cea mai grea criză din EU, o criză de lideri cu viziune, dublată de o criză de încredere a populaţiei.
  • Avem un nivel foarte scăzut de integrare. 
  • Toate aceste 5 crize au un numitor comun: fiecare încearcă să-şi rezolve crizele pe cont propriu. Ce este mai grav este că acestea încalcă de multe ori Tratatele Uniunii.
  • Asta înseamnă că am intrat într-un proces de dizolvare a Uniunii. 
  • Garantarea păcii a fost principalul obiectiv al UE.
  • Europa are nevoie acum de nişte lideri care să aibă curaj pentru că trebuie făcut pasul următor în integrare. Nu mai putem sta aşa. Curaj nu înseamnă doar să ai viziune politică, ci şi să o pui în aplicare. 

 
Ce greşeli a făcut România

  • România s-a mşicat prudent, chiar dacă a făcut greşeli strategice precum cele de la ngocierea brexit-ului sau au când a fost Consilul Energiei, când România a acceptat ca sa se înscrie în concluzii faptul că preţurile de achizitie a gazelor rămân confidenţiale.
  • O mare eroare e acceptarea cotelor de migranţi. Vom avea 6.000. Degeaba se vede, ne arată viaţa, ne facem iluzii că integrezi un islamist în cultura europeană.
  • Din aceşti extremişti se conturează viitorii islamişti. Ne construim bombele pentru uciderea cetăţenilor în viitor, asta facem acceptând cotele de migranţi;
  • Vor sta temporar, după care vor cere să-şi aducă familia şi toate rudele;

​Despre vizita preşedintelui Klaus Iohannis în Turcia

  • Pe Marea Neagră pot veni nave cu migranţi si din Georgia, din Ucraina. Toată lumea cere Turciei, dar cât poţi să îi şi ceri. Turcia e lovită de un val de migraţie. Nu cred că Turcia ar opri o navă cu migranţi care ar trece prin Marea Neagră. Nu ar avea dreptul legal.
  • De la vizita asta ( în Turcia - n.r)  sper ca două lucuri să lămurească preşedintele Iohannis: că în România nu se pot construi moschei şi a doua chestiune fundamentală, care trebuie rezolvată acum, este legată de poziţia României cu privire la circulaţia fără vize a turcilor în Europa. Trebuie redeschis accesul cărnii de oaie din România pe piaţa turcă.
  • Acum este un moment în care să se spună că suntem de acord cu libera circulaţie a turcilor, dar să se deshidă accesul comerţului cărnii de oaie. 

​Planurile politice ale fostului preşedinte

  • Am cerut cetăţenie moldovenească pentru că am promis. Nu am vorbit de renunţarea cetăţeniei române, deci răspund în faţa legilor din România. A fost o promisiune, am ţinut să îmi respect promisiunea, indiferent dacă statul moldovean va fi sau nu de acord. Nu am cum să candidez la preşedinţia Moldovei. Nici prin cap nu îmi trece să îmi schimb domiciliul. Este doar un semn de respect;
  • Să vedem dacă voi canandia la Primăria Capitalei. Voi analiza. Cei înscrişi până acum în cursă mi se par interesanţi.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum