AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce nu cred în anticorupţia sponsorizată

In jos

De ce nu cred în anticorupţia sponsorizată Empty De ce nu cred în anticorupţia sponsorizată

Mesaj Scris de Admin Lun Noi 07, 2016 12:39 am

Toate e curve, afară de mama! O expresie de mahala, dar care descrie perfect conceptul de acţiune al Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Din păcate aşa arată, privită cu perfectă imparţialitate, activitatea DNA, încă de la înfiinţarea acestei instituţii. Multă vreme a existat percepţia greşită că ”mama” DNA ar fi fost mai întâi Adrian Năstase, apoi Traian Băsescu. De fapt, PNA, rebotezat DNA, a fost impus cu forţa din afară şi a acţionat loial intereselor celor care au promovat Direcţia. Distrugerea oricărei urme de antreprenoriat românesc la nivel competitiv în favoarea mutinaţionalelor ne arată tristul adevăr al ”anticorupţiei” româneşti: ”Toate e curve, afară de multinaţionale!”. Aşa încât să nu ne mai mirăm că, în timp ce România, ţară suverană, devine din ce în ce mai slăbită, şefa DNA nu prea mai are loc pe piept pentru numeroasele decoraţii primite de la principalii licurici cu interese clare şi profitabile pe la noi, pe la români.
De ce e şi USR aceeaşi mizerie? Tinerii corporatişti, ieşiţi în stradă într-un număr impresionant după atentatul de la clubul Colectiv, strigau de zor: ”Toate partidele, aceeaşi mizerie”. Mai mulţi lideri de ONG-uri, finanţate euroatlantic, au găsit ”soluţia”: înfiinţăm noi un partid şi facem legea în politica dâmboviţeană. Aşa că au încropit din oengişti mai mult sau mai puţin cunoscuţi o adunătură politică de strânsură: USR. Fără doctrină şi program politic. Într-un interviu televizat, Nicuşor Dan spunea ce va face dacă va intra în Parlament. Primul lucru, bineînţeles, Cioloş prim-ministru. Al doilea, să supravegheze activitatea celorlalte partide parlamentare. Nicuşor dragă, Dacian Cioloş nu este un scop politic în sine dar, mai grav, încurci intenţionat rolul politicienilor cu cel al societăţii civile. Tipul acesta de abordare, o combinaţie imposibilă între politicianism şi activitate de watchdog al democraţiei, mi se pare o făcătură penibilă. Nu ţi-a spus nimeni până acum că este profund imoral să fii simultan şi arbitru, şi jucător? USR, aceeaşi mizerie, într-o altă formă e!
Dacian Logan sau Dacian BMW? Recunosc, mi-a scăpat din vedere că Julien primeşte în continuare mai mulţi bani de la Comisia Europeană decât de la Guvernul României. Acest lucru mi-ar fi explicat multe… În sfârşit, orice român normal se poate întreba: o slugă la doi stăpâni, căruia dintre ei este mai loială: celui care îi dă un salariu care să-i permită să-şi ia un Logan sau celui care îi oferă banii pentru un BMW? Vă las pe voi să răspundeţi la această întrebare. În 2019, România va prelua preşedinţia Uniunii Europene. Acest lucru le dă, de mai multă vreme, fiori reci pe şira spinării multor licurici occidentali. Nu cumva ţara noastră să arate vreo disidenţă faţă de ”linia” diktată de Berlin&Co. Ponta preşedinte e clar că nu le-a convenit. Au aranjat şi nu s-a întâmplat. Problema a rămas însă deschisă la Guvern. Aşa că sunt în stare să facă orice pentru a-l păstra pe Cioloş în funcţie.
De ce nu sunt liberi liberalii? Un partid cu mulţi simpatizanţi, s-a agăţat de Logan, pardon, de Dacian, şi de platforma lui de grădiniţă politică, şi a renunţat la propunerea unui program propriu de guvernare şi la un premier politic propriu. Cum? Acest lucru nu s-a înfăptuit cu uşurinţă. La început, liberalii s-au cam codit, aveau şi ei onoarea lor... A urmat însă Dosarul Blaga, scos de la murat din sertarele DNA şi, până la urmă, totul s-a terminat cu bine (pentru cine?), Cioloş devenind candidatul PNL la funcţia de premier. Funcţia există, candidatura nu, deoarece nu vom merge să votăm un Premier sau un Guvern, ci un Parlament. Nu vom vedea numele Dacian Julien Cioloş pe niciun buletin de vot. Ciudat, nu? Nu, pentru că tot ce ne este impus din afară este literă de evanghelie, însă dacă românii îşi doresc altceva, sigur e necurat. Ce norocoşi suntem că avem DNA, să-i protejeze pe liberali, dar şi pe noi, de erezie şi ispită!
Trinomul bate neuronul? Există o strânsă legătură între cei trei actori publici analizaţi mai sus. Sugând de la aceeaşi ţâţă, acelaşi lapte, trinomul DNA, PNL, USR susţine cu îndârjire lozinca ”Dacian Cioloş - bun pentru România”. Implicit interesele economice şi strategice ale licuricilor chiar dacă acestea sunt deseori profund antiromâneşti. Nu trebuie să avem încredere în anticorupţia sponsorizată. Pentru că această anticorupţie îşi are obârşia în afara ţării, inevitabil, sponsorii externi au interesele lor, multe dintre ele opuse celor româneşti. Cele trei instituţii, aparent diferite, au de fapt aceeaşi ”mamă”. Şi nu vor întreprinde, în ruptul capului, acţiuni care să aducă măcar puţin bine românilor deoarece, dacă ar face-o, pentru trinom, expresia ”facerea de bine e… de mamă” s-ar putea aplica în totalitate. Ce putem face să ne fie şi nouă un picuţ mai bine? Să nu lăsăm trinomul să bată neuronul. Votul este la noi şi ar trebui să ne gândim înainte să-l folosim.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum