AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Domnilor profesori, cum să vă mărească salariile tocmai guvernanții pe care i-ați lăsat repetenți?

In jos

CARE - Domnilor profesori, cum să vă mărească salariile tocmai guvernanții pe care i-ați lăsat repetenți? Empty Domnilor profesori, cum să vă mărească salariile tocmai guvernanții pe care i-ați lăsat repetenți?

Mesaj Scris de Admin Joi Iun 08, 2017 9:34 am


Dacă ne ridicăm puțin pe vârfuri și ne uităm atenți la cine ne conduce, ajungem să spunem, ca odinioară Creangă: ”știu că sunt prost, dar, când mă uit în jur, prind curaj.” Doar pe timpul lui Groza, când un personaj ca Zăroni ajunsese ministru, numărul total de neuroni al guvernanților a fost mai redus ca acum, și poate nici atunci. Uitați-vă doar cine a condus Senatul și Camera Deputaților, în ultimii ani: Crin Antonescu, repetent un an la facultate, Valeriu Zgonea, care a făcut o facultate de cinci ani în opt! (1985-1993), Liviu Dragnea, repetent un an la facultate și, cu voia dumneavoastră, ultimul, dar nu cel din urmă, Călin Popescu-Tăriceanu, corigent pe vară în liceu și repetent un an la facultate.
Carevasăzică, o gașcă de repetenți, ajunși la conducerea țării prin cea mai gogonată minciună care le-a putut trece prin cap: aceea că măresc salariile la toată lumea. Odată văzuți însă în fruntea bucatelor, repetenții ăștia, care, după ce că au fost proști la carte, mai sunt acum și hoți la parte, au avut o singură preocupare: cum să scoată corupții din pușcărie și să nu intre nici ei acolo, normal. Despre promisiunile din campanie n-au mai suflat o vorbuliță juma de an. Și acum, când în sfârșit au făcut-o, au zis, ca Moromete: ”N-am! De un’ să vă dau, băi, jupuiților, dacă n-am?” Ce au făcut derbedeii  propulsați la putere prin promisiuni false nu e cu nimic mai prejos decât ce-a făcut Stoica cu Caritas sau Vîntu cu FNI. Doar că și Stoica, și Vîntu, au înfundat pușcăria, în vreme ce repetenții sunt bine mersi, la guvernare, râzând și ei de câte milioane de fraieri au putut să prostească iar cu această inedită schemă Ponzi, faza pe salarii de medici și de profesori.
Dar cum vreți, domnilor doctori, să vă mărească salariile unul ca Tăriceanu sau unul ca Dragnea, care și dacă dau un pârț ce nu miroase a caviar, ca de obicei, ci a varză, fasole sau ale mâncăruri de pensii mici, intră în panică și se duc mintenaș să se caute la Viena? Cum să vă bage ei în seamă când știu prea bine că n-o s-ajungă în veci la mâna voastră? Și cum vreți, domnilor profesori, să vă dea și vouă bani, cum v-au promis și cum meritați pe deplin, repetentul de Dragnea, care vorbește cu ”avem decât două propuneri” sau loaza cu ștaif Tăriceanu, care, cu puțină străduință, reușea să aibă mai mulți ani de facultate decât neveste?
E firesc ca acești indivizi să vă urască și să vă poarte pică, așa cum le purtau intelectualilor, în anii 50, toți vișineștii, toate cozile de topor analfabete ale regimului comunist. E firesc ca repetentul Călin Anton-neveste-beton să declare azi, cu trufie: ”În învățământul preuniversitar programul nu e de opt ore pe zi. Dacă pui la cap toate vacanțele, ai patru luni de vacanță pe an. Patru luni de vacanță! Eu nu găsesc că sunt justificate unele din aceste majorări. Am văzut, de exemplu, la educație, spor de solicitare neuropsihică”. Auzi, soro, tupeu pe el! Dar tălică, musiu Tăriceanu, câte luni muncești, efectiv, pe an? Și colegii tăi parlamentari, care chiulesc de rup, câte luni de vacanță au? E, și uite că pentru ei și pentru negrișorii lor din Parlament s-au găsit bani de măriri de salarii, încă de la 1 iulie, și li s-au dat și lor sporuri pentru „complexitatea muncii”, deși, dacă-i întrebi ce muncesc, concret, unii o să ridice din umeri, căci habar nu au pe ce umflă banii.
Profesorii și medicii ar trebui să iasă neîntârziat în stradă, să intre în grevă generală și să ceară coaliției mincinoase PSD-ALDE să le dea banii promiși. Și ar trebui să rămână în stradă ori până primesc banii, ori până repetenții ăștia își iau tălpășița, cu coada între picioare. Fiindcă, de la Rousseau încoace, cine n-a respectat contractul social încheiat cu masele care i-a proțăpit la putere, a plecat, de voie sau de nevoie. Și domnilor medici, domnilor profesori, nu vă mai uitați în gura Vulguței, care vă tot minte că nu-s bani, că nu acuma, că poate la anu’ și la mulți ani, că s-a depășit anvelopa, c-o fi, c-o-mpărți. Nu, domnilor, problema nu e că repetenții ăștia n-au calculat anvelopa la timp, înainte să promită măriri de salarii. Problema e că părinții lor nu și-au pus „anvelopa” la timp, înainte să-i facă și să ni-i trimită pe cap.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum