AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele! ]

In jos

TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Empty [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele! ]

Mesaj Scris de Admin Sam Iul 08, 2017 6:07 am

Imi infrang cu greu sila de a scrie despre politica romaneasca. Confirmarea recenta a Coreii de Nord ca putere nucleara, detinatoare de rachete nucleare intercontinentale ICBM, disperarea lui Vladimir Putinde a scapa de sanctiuni simtind cum ii ticaie ceasul, intalnirea Trump-Putin (care nu va aduce nimic altceva decat atragerea SUA in factura razboiului din Siria), jocul josnic al Rusiei si Chinei care se bucura de problemele nord-coreene ale SUA (tocmai s-a anuntat ca Rusia a luat partea Coreii de Nord in Consiliul de Securitate folosind veto-ul), saptamana de foc ce se prefigureaza in Orientul Mijlociu prefatata de anularea participarii regelui Salman al Arabiei Saudite la G20 in Hamburg, tentativele turco-ruso-iraniene din Kazahstan de a imparti Siria precum Europa in 1945, scandalurile non-stop din „mlastina de la Washington” produse in majoritate de un presedinte Trump a carui stabilitate si sanatate mentala este chestionata azi de catre multi americani dar mai ales uriasul conflict ce mocneste intre SUA si China, nu neaparat militar dar cu siguranta economic (termenul de 100 de zile agreat de presedintele Xi Jingping in intalnirea cu presedintele SUA pentru corectarea traiectoriei politicii lui Kim Jong Un a expirat si s-a dovedit o mare cacealma, „made in China”), toate aceste subiecte si multe altele din lumea asta mare si frumoasa mi se par infinit mai atractive decat balacareala si circul ieftin de la Bucuresti.

TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Unknown-18-copy



Liiceanu are dreptate cand vorbeste in aceste vremuri despre „pustiul mental al Romaniei”. Il vedem personificat in guvernul actual.



Admit ca viata mea, a familiei mele si a prietenilor mei este influentata in primul rand de cocina politica romaneasca. Iar cand vad ca aproape toata lumea i-a gasit scuze, eplicatii, lui Klaus Iohannis pentru porcaria de guvern pe care a numit-o, imi dau seama ca situatia este foarte serioasa si simt nevoia sa imi spun pasul si sa imi strig frustrarea.

TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Pupaturi-in-fund-sefi



Nu o sa repet ce ati citit deja despre acest guvern. Este o adevarata nenorocire! Revenirea Servillei (nesuferita mi-e femeia asta), a Olgutei care a facut din minciuna o adevarata pasiune, numirea unui vicepremier fara portofoliu (!?!) adica un fel de pierde-vara fara alta treaba decat sa dea raportul lui Liviu Dragnea, numirea lui „Țuțu” ca ministrul apararii adica a unui baron de Dambovita (nu uitati de Rovana Plumb) despre care ar trebui sa aflati mai multe, cu maaaari bube si relatii toxice cu Rusia (ufff! generalul Militaru, spion rus dovedit, se rasuceste in groapa de bucurie ca dupa 27 de ani situatia este neschimbata), mentinerea unei nulitati morale si profesionale ca ministru de externe dar mai ales numirea unui SECURIST la conducerea Guvernului Romaniei, pur si simplu chestiile astea ma scot din minti.
Lucian Romascanu, ministrul culturii mi-a fost subaltern la Ringier ca sef al departamentului publicitate Newspaper Division (Capital, Libertatea, Pro Sport). Ulterior a trecut pe la tabloidul Cancan si Kanal D. Ca om care il stie bine va pot spune cu gura plina ca nu e baiat prost dar numirea sa la Ministerul Culturii este o flegma verde PSD-ista iar Suzana Gadea a lui Ceausescu era o solutie net superioara. Lucian Romascanu nu are nicio treaba cu cultura, dar absolut niciuna si va spun in mod clar si in cunostinta de cauza ca nici om de stanga nu este. In mod bizar nu este calculat de  catre media ca om de incredere al lui Liviu Dragnea. De ce?
Apropo de Dragnea, intaresc si aici credinta mea puternica in faptul ca va ajunge in puscarie, mai devreme sau mai tarziu. Ultimele investigatii ale Rise despre Tel Drum sunt cat se poate de graitoare. Om vedea….
Pustiul mental al Romaniei de care vorbeste cu har nesuferitul Liiceanu devine din ce in ce mai palpabil. Oare pana unde poate merge aceasta meschinarie de HR politic? Cat de slab trebuie sa fie un ministru in orice domeniu ca un partid corupt ca PSD (sau altii) sa spuna „asta e prea prost chiar si pentru standardele noastre subacvatice„.
TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Images-2-copy-14

Guvernul comunist din 1989, net superior in materie de resurse umane



Guvernul actual al Romaniei nu este, asa cum s-a scris in presa, „cel mai prost guvern ever” ci este cosmarul oricarei intreceri nationale de nominalizare a celor mai nepotriviti oameni care sa ajunga sa conduca tara. O grozavie, o calamitate, o nenorocire!
Va ofer AICI o lista cu ministrii lui Ceausescu. Ignorati politrucii gen Dinca, Pacoste sau Bobu si verificati urmatoarea afirmatie:
dupa 30 de ani de capitalism constatam ca majoritatea covarsitoare a ministrilor din Guvernul Romaniei sunt niste amatori, politruci, oameni fara coloana vertebrala si cu grave probleme morale si penale iar echipa in ansamblu este net inferioara celei numite de Nicolae Ceausescu!
Nicio nostalgie dupa imbecilii comunisti ai lui Nea Nicu dar astia de azi sunt prea de tot. Nu stiu meserie, sunt adunati efectiv de prin partid, au tot felul de planuri distrugatoare (vezi ca exemplu ministrul ALDE al energiei (Toma) si cresterea galopanta a preturilor pe cand dumnealui mimeaza boala prin spital) si ca ultim calcul, multi gasesc in job-ul de ministru un refugiu anti-puscarie.
TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Tudose

TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Unknown-3-copy-12



Mai vreau sa spun doua vorbe despre Primul Ministru. Am vazut la birtul de peste drum de casa mea fețe de betivan mai rasarite. Primul Ministru Tudose este pur si simplu neprezentabil. Apoi povestea cu studiile facute la facultati particulare pe repede-inainte. Si la final evidenta sa racolare in randul securistilor. Cititi CV-ul si nu va prefaceti ca nu intelegeti. Individul este versiunea proasta a planului prin care securistul George Maior ajungea Prim Ministru. Serviciile au gresit grav punandu-si ostentativ un asemenea om in fruntea guvernului. Grav! Si asta tot o intoarcere la epoca Ceausescu este.
Probabil ca intre catastrofele din Guvernul Romaniei, Mihai Tudose si foarte putini altii sunt genul de oameni cu care se poate avea o conversatie articulata. Dar atentie, pe silabe, pentru ca oamenii astia „rasariti” (despre majoritatea catastrofala nici nu poate fi discutie), in mod normal, nu ar ajunge nici administratori de cladire in ministerele in care domnesc. Una peste alta, acest Mihai Tudose este imaginea perfecta a submediocritatii actualului guvern si eprimarea in imagini a motivului pentru care ROMANIA ARE NEVOIE DE O NOUA REVOLUTIE.
O Revolutie a Bunului Simt!

TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Unknown-4-copy



Klaus Iohannis isi calculeaza (prost) anii de mandat pe spatele, carca si sanatatea poporului roman



Toata aceasta nenorocire i se datoreaza unui singur om: presedintele Iohannis. Nu vreau sa va pierd vremea si sa va repet ceea ce stiti deja dar vreau sa ma descarc spunand tare si raspicat ca
numirea acestui guvern este o TRADARE a presedintelui, o miscare politica cinica, mizerabila si in detrimentul poporului roman.
Mai tanarul meu coleg „Spartakus” (ale carui editoriale vi le recomand calduros) dar si multi alti anti-PSD-isti au sarit imediat sa-i ia apararea presedintelui venind cu tot felul de explicatii privind bizarele motive ale lui Klaus Iohannis de a gira aceasta catastrofala formula de guvernare.
Recititi materialul colegului meu aparut pe ReporterVirtual.ro dupa desemnarea guvernului:
N-a avut! Eu nu vreau sa ma inscriu in randul fanaticilor din niciun grup. Nu pot respira aerul PSD-istilor dar asta nu ma face sa-i gasesc scuze lui Klaus Iohannis. Spartakus explica intr-unul dintre editoriale ca presedintele nu avea ce face si, pentru a-si asigura realegerea peste 3 ani, a calculat ca aceasta solutie este un compromis digerabil. A CALCULAT, auzi….. Fals! Complet fals! Spartakus si alti colegi de presa sunt mai tineri dar dupa ce treci de o anumita varsta iti dai seama ca sa sacrifici 3 ani din viata ta este ceva inadmisibil. Inadmisibil fara sa te bati. Ah, daca te bati si pierzi, asta e altceva dar sa accepti IMPASIBIL ca aceste „calcule politice” care miros a gunoi si rahat sunt CALCULE POLITICE, nu, nu este acceptabil asa ceva.
Mi-a placut pozitia circumspecta a lui Dan Tapalaga. El e unul dintre putinii care a intuit ca Iohannis ne-a sacrificat ca pe purcei cu gandul DOAR la ASIGURAREA celui de-al doilea mandat. Am avut cu totii revelatia momentelor in care Klaus Iohannis flirta cu trustul lui Voiculescu si pozitia de vicepremier.

TRĂDAT - [ CU DRAGNEA pre OHA CĂLCÎND ... Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele!  ] Images-26



Disperati de riscul de a munci in vacanta de vara (a lor), cu bilete luate si lenea pana-n gat, Dragnea si Iohannis au facut un troc romanesc si au numit un om al Serviciilor ca Prim Ministru al Romaniei



Intre timp noi imbatranim cu 3 ani, copiii nostri cresc, amatorii astia din guvern distrug efectiv tara iar coruptia si mediocritatea domina orice. Sa pierzi 3 ani din viata e ca si cum ai admite sa trimiti Romania 3 ani la puscarie ca sa stea in libertatea un pic si penalii din politica. Nu vom progresa cu nimic, ba din contra. Peste 3 ani vom aduna doar regrete si recapitula lista nenorocirilor. Dar presedintele va fi reales de populatia satula (din nou) de comunistii PSD. Liviu Dragnea isi va emite legile necesare pentru a scapa de parnaie iar PSD va mai adauga un val de anchete si procese penale. Poporul va plange, doar Iohannis va zambi.
Klaus Iohannis si-a incalcat grav tocmai principiile pe care le enunta cu emfaza. Era pe cai mari. Avusese discutii cu Trump si Merkel, avea sustinere peste tot iar imaginea celor 600.000 de oameni in strada pe un frig crunt inca deranja somnul ticalosilor din PSD. A preferat sa ne vanda prostia cu „acum nu aveam nevoie de o asemenea criza”. Te gandesti instantaneu: exista vreun moment cand avem nevoie? O idiotenie, o lipsa de respect pentru minimul IQ al celor ce-i sustin de principiu pozitiile politice. Era momentul unui scandal politic care sa redreseze rezultatul toxic al votului romanilor la alegeri. Klaus Iohannis a facut insa un calcul ardelenesc, fara sclipire sau valoare dar cu tinta sigura si cinica. Ne-a vandut la taraba, in piata infestata a politicii romanesti.
Sa-ti fie rusine Klaus Iohannis pentru aceasta mizerie! Iar noua sa ne intre bine in cap ca pentru voi suntem doar masa de manevra, prostime si numar de voturi. In rest, vorbe goale….
Nu stiu exact rolul presedintelui Iohannis in alegerea si numirea ofiterului Mihai Tudose in functia de premier dar intuiesc ca ce s-a vehiculat in presa este adevarat in sensul ca Iohannis a conditionat non-combatul sau politic de numire lui Tudose. Daca este adevarat in totalitate atunci vina presedintelui Klaus Iohannis este si mai mare. S-a crezut destept si a fost pacalit, a mimat o intelegere „buna pentru Romania” dar in realitate i-a jignit pe toti cei care au iesit in strada si au sanctionat mitocania PSD in iarna. Dragnea a acceptat repede intelegerea pentru ca il avantaja si pentru ca era presat de „colegii” din PSD ca acestia sa poata pleca in concediu. Jalnic!
Am crezut mereu ca grup mai ticalos ca al lui Iliescu nu mai poate aparea, ca apucaturi mai corupte ca ale lui Adrian Nastase nu vom mai trai, ca guvernare mai cinica  si fara principii decat a lui Tariceanu nu vom mai apuca. Am crezut chiar ca am scapat de glumitele retarde ale mascariciului lenes, Victor Ponta. Insa pseudo-guvernul Mihai Tudose este ceva ce intrece orice imaginatie, depaseste orice critica ideologica, modifica orice barem de evaluare a performantei.
Adevarul doare dar e unul limpede:
Președintele a trădat! PSD ramane solutia nociva. Trăiasca președintele! 
PS. Oricum tot pe el il votam! Dar nu uitam tradarea. 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum