AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

România lui Dragnea: după teleormanizare, urmează erdoganizarea

In jos

Dragnea - România lui Dragnea: după teleormanizare, urmează erdoganizarea Empty România lui Dragnea: după teleormanizare, urmează erdoganizarea

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 17, 2017 9:51 pm


Ați auzit, probabil, de ultima ispravă a sultanului fără turban de la Stambul, care s-a gândit că ar fi frumos din partea lui să le intre în telefoane milioanelor de turci și să-i felicite, printr-un mesaj audio, că au așa despot luminat, singurul capabil să-i trimită în Evul Mediu cât ai zice ”Ataturk”. Ieri, noul tătic al turcilor a lăsat manierele europene deoparte și a zis-o pe șleau: ”Trebuie să retezăm capetele trădătorilor”. Cum Erdogan, ca orice tiran, are prostul obicei de a se ține de cuvânt în asemenea situații, nu e greu de imaginat că, după ce-a umplut pușcăriile cu profesori, medici și ziariști, acum o să le și golească, într-o baie generală de sânge.
Păstrând proporțiile, ce face Erdogan la turci a început deja să facă și Dragnea la români: să considere țara moșia lui personală, să dea jos miniștri și consilieri după cum i se zburlește lui mustața, să declare că s-a terminat cu pacea și să afirme că, în lupta cu ”dujmanii” are doar doi aliați: Guvernul și Parlamentul – fiind deci de la sine înțeles că aceste instituții sunt, pentru Daddy, un fel de scobitori cu care se scobește între dinți după ce ne mănâncă nouă ficații. Mulți se grăbesc deja să-i cânte prohodul lui Dragnea, ceea ce e total greșit. Mulți cred că e chestiune de săptămâni până Dragnea pleacă la loc cu răcoare. Fraților, luați-vă gândul: Dragnea este, azi, mai puternic ca niciodată, cu toate dezvăluirile făcute despre ticăloșiile lui. Parlamentul este preșul pe care-și șterge picioarele, Curtea Constituțională este șervețelul cu care se șterge la gură după ce mai înfulecă pe nemestecate un județ, cu tot cu bălți, drumuri și moșii, iar cu Guvernul și toate olguțelele și servilele din el, se șterge de-a dreptul prin acele locuri nevăzute de Soare.
Pedeapsa cu suspendare primită de Mazăre e un balon de oxigen pentru el. E o dovadă că în România cu cât furi mai mult, cu atât devii mai intangibil pentru justiție. Ăsta e și rostul pentru care Dragnea a declanșat prin trepădușii lui operațiunea de spălare a propriului cadavru politic: CCR spune că poate să devină premier dacă e reabilitat, iar slugile lui din Parlament și Guvern lucrează intens la reabilitare. Mai trebuie doar un complet de judecată binevoitor, care să decidă că Dragnea n-a avut niciun amestec în povestea cu pesedistele angajate pe banii statului și că alea au fost hoațe, că s-au angajat între ele și drumul spre erdoganizarea României poate să înceapă. În secunda doi, Dragnea va deveni premier și vai și-amar va fi de cei care vor mai ieși în stradă, să-i conteste puterea: nu ne-a amenințat deja el că pacea s-a terminat și de acum armele vor vorbi?
Ca și Erdogan în Turcia, Dragnea poate face din România o satrapie. Condiții sunt deja: o presă slugarnică, puținii jurnaliști care mai îndrăznesc să scrie „contra” fiind persecutați sau dați afară, un aparat întreg de sute de mii de gudurei în PSD prin administrație, gata să asculte orbește ordinele stăpânului, căci știu că de unde ia Dragnea halca le pică și lor bucățica, și milioane de spălați pe creier care cred că le merge prost din cauza lui Soroș, tot așa cum milioane de turci cred că li s-a prăbușit turismul și nu li se mai aprinde narghileaua doar din cauza lui Gullen. Dacă justiția îl va scoate basma curată la toamnă, Dragnea va deveni cu siguranță un Erdogan al României, gata să calce în picioare orice prieteșug cu UE sau NATO, ca să se mențină la putere. Așa că pregătiți-vă să-l auziți, cât de curând, pe noul Tătuc (”Daddy” pentru lacheii lui) zicându-vă la telefon: ”Alo, aici e Dragnea! Te-am salutat să te felicit că tocmai ți-am mai furat niște bani din pensie și ți-am mai pus o taxă pe profit”.
Și or să sune telefoanele în draci. Doar viitorul României n-o să mai sune bine, ci numai ocupat.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum