AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE

In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 4:43 am

MOTO

”orice social-democrat care cere plecarea penalilor din Guvern tradeaza partidul si nu respecta votul electoratului PSD.”
- Deputatul PSD Liviu Plesoianu într-un moment rar când avea sânge în coaie
este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE 1iimLGNLYfmoTbBxhp5swUDM1pCc_HeIRFRv0IXn2kHzEah8AVossgk5yfWrjAco1XQwkVZuhxSBiQp77-e_dr5JNqdAsHykj4U7dcMBbsRUmD9ge76y22INtVCIg6i9-IYZjSujeoc1jmhPtxBPtthu1f87yyeZj-YqCnfOnvs44SWNKMfj9RKiECixE5MCKLGf8sPj6ZqDposMNApuATaaEJJz6myaGJ5Q166pupJlf_iGCrFENInoKi24d80r9PSlGfYTORDr4kkBK-I2cPlsHcI6JYLwAIDRiOhz5Z20KJ3UxoSI72-WEh0tBkUP5tZdGjBAXKItEjtvq3g6Yura9p42i8B0BV9g8jR5WVDzvOiRX3tTpCA_hemTEOiPe0yqTqA8VzAPcnuDspBhdvYz1IU6tlW8iUe_fu-erCrD53HE2FrTmTcXuR4jUQw3T6gTs1SyrE4tflxhNfzyaV4p0IpuqY1-G-lN47d9E6NMzgGF7GcMgSue4jJAPs_FLBJEZeFD8ISfGKbl0o7kWE-eMtO7NpGxwzcLWREOOLiDXVUGMLzU9x703LkDyI6kcfYVWiDFXCelDSGunsLUhQ0oi7AgiKBRye3xU8u1w_Q=w960-h720-no

Serviciile (interne și externe ) , binomul , marțienii , kligtonieinii , mutul de Johannis și infamul Șoroș vor să îi fută pe sărmanii peesdiști și să îl sodomizeze pe bietul Daddy Livache
"Daca e vreun membru al Comitetului Executiv PSD care vrea plecarea ministrilor 'penali', sa mearga apoi in fata oamenilor si sa isi explice tradarea! Eu, unul, vreau sa stiu numele oricarui membru CExN care alearga pe acelasi culoar cu Trinomul KKK (Klaus, Klemm, Kovesi)! Vreau sa vad cine are curajul de a lupta azi pentru o Declaratie de Independenta a PSD fata de Noua Securitate si cine vrea, dimpotriva, capitularea PSD! Cine isi respecta propriul electorat si cine vrea ca PSD sa devina USR 2!

Deputatul PSD Liviu Plesoianu cu puța flască

Această postare de pe Facebook nu mai este disponibilă. Este posibil să fi fost ştearsă sau ca setările de confidenţialitate a postării să fi fost schimbate.
Dragnea a gasit si vinovatul: DNA, presa si conspiratiile.
 
”Toți ne-am lăsat influențați de oameni ” de bine”, de oameni din presă și din alte instituții publice, din afara PSD care dau sfaturi și președintelui și primului ministru și care dau sfaturi cum să fie bine, doar-doar de s-o produce o ruptură. PSD a trecut astăzi printr-o cumpănă foarte mare. O destabilizare a PSD poate aduce instabilitate și în țară. Despre Mihai Tudose nu am avut nicio ieșire publică în aceste zile. Am discutat, și Mihai vă poate confirma, că nu poate lua în calcul situația demisiei sale. Mihai Tudose este un premier bun, poate greșelile sale sunt mai mici sau mai mari decât ale mele. Am comunicat prost unul cu altul. Eu îmi asum, poate își asumă și el. Nu mai putem pune guvernul și majoritatea într-o situație limită. Mulți colegi au plecat supărați pentru că nu știu ce vor spune la oameni în condițiile în care cele două colege au rămas ferme pe poziție.”
 
Bă , sunteți proști ? Vreți să vă ia mutul de la Cotroceni la pulă ?
"Va stiu pe fiecare dintre voi. Riscam sa ajungem intr-o situatie in care sa ne omoram prin implozie. Trebuie sa incetam. Eu a treia oara la Iohannis nu ma mai duc" ....
Daddy Livache, scăpat câteva momente din pula lui Terente Tudose
Hagi Tudose , te dai Terente dar ești doar un căcăcios mincinos
„Vă spun că mai sunt încă cel puţin doi miniştri, pe care am să-i rog să părăsească cabinetul... O miniremaniere... Sînt trei (miniştri - n.r.) cu probleme, care, într-adevăr, creează probleme şi la nivel de percepţie publică şi unele dintre situaţii şi la nivel de Comisie Europeană”!
Hagi Tudose-în emisiunea „Sinteza zilei” din 9 octombrie 2017

„Știți foarte bine: doamna de la Fonduri Europene, doamna de la Investiții Publice, apoi mai e și relația cu Parlamentul. Și mai am doi colegi pe care îi voi ruga sa părăseasca Guvernul”!
Hagi Tudose-în 10 octombrie, în emisiunea „Jocuri de putere” de la „Realitatea TV”
Atat Sevil, cat si Rovana au venit la mine dupa ce au primit citatiile la DNA sa isi dea demisia. Le-am oprit, l-am sunat pe Liviu. Nu am nimic sa le reprosez (...) Sper ca Sevil va accepta sa lucreze in continuare in aparatul guvernamental
Hagi Tudose-în 13 octombrie , de mânuță cu Daddy Pablito Kaka Livache
Aici logica se face praf şi pulbere. Păi, dacă cele ministrese, Sevil Shhaideh și Rovana Plumb, îi prezentaseră lui Mihai Tudose demisia încă din ziua de 22 septembrie 2017, cînd DNA le-a citat (trecem peste faptul că Rovana Plumb nu a fost citată), atunci de ce mai era nevoie să le roage după data de 9 octombrie 2017 să-şi dea demisiile? Adică - reluăm - Shhaideh şi Plumb au vrut să-şi demisiile în 22 septembrie, Mihai Tudose a reuşit să le oprească pentru ca apoi, după 9 octombrie, să le roage să-şi dea demisiile? Ce logică este asta?
Orice om cu o gîndire cît de cît logică îşi pune întrebarea: nu era mai simplu ca Mihai Tudose să le accepte demisiile încă din ziua de 22 septembrie, din moment ce el însuşi ar vrea ca Shhaideh şi Plumb să plece din Guvern, fără să se mai declanşeze această criză în PSD şi în actul de guvernare?


Desfasurarea sedintei cutitelor lungi

 

UPDATE Desi Dragnea le-a cerut celor trei sa se mai gindeasca, acestia au spus ca isi  mentin demisiile. Pieleanu spune la A3 ca Shhaideh si-a ridicat  ratele si a spus ca nu mai rezista si isi da demisia.

 

UPDATE In acest moment este pauza la sedinta PSD, propusa de Liviu  Dragnea. Potrivit surselor HotNews.ro, inainte de pauza au fost 20 de luari de cuvant din partea liderilor locali care au pledat pentru mentinerea ministrilor demisionari in functie.

 

UPDATE  Pieleanu  spune la Antena 3 ca inca nu s-a votat respingerea demisiilor, votul urmind sa se dea pe raminerea lui Shhaideh, Plumb si Cuc in guvern. Sursa  citata sustine ca votul va fi in favoarea celor 3 ministri.

 

UPDATE  In sedinta CEx s-a votat impotriva demisiei a trei ministri: Shhaideh, Plumb si Cuc, relateaza RTV, citind surse din sedinta.

 

UPDATE Demisiile lui Sevil Shhaideh si ale Rovanei Plumb sunt supuse votului conducerii PSD, atmosfera este tensionata, a declarat o sursa politica, pentru HotNews.ro

 

UPDATE Surse citate de ProTV sustin ca viitorul ministru al Transporturilor va fi Gabriel Vlase, iar la Fonduri Europene va ajunge Marius Nica (fost ministru in Guvernul Ponta). Ministrul Dezvoltarii i-ar reveni lui Marcel Ciolacu (actualmente vicepremier fara portofoliu).

 

UPDATE  E agitatie mare la sediul PSD. In curand, Liviu Dragnea si Mihai Tudose vin la declaratii impreuna in fata presei, sub un mare panou pe care scrie "Prosperitate. Solidaritate. Demnitate" si avand alaturi steagurile Romaniei si UE.
  


UPDATE   Mihai Tudose s-ar fi ridicat de mai multe ori sa spuna ca demisioneza din functia de premier (ceea ce inseamna caderea Guvernului). La randul sau, Liviu Dragnea a insistat ca el a treia oara la presedintele Iohannis nu se mai duce cu alta propunere de premier (asa cum cere Constitutia in caz ca pica Guvernul).

 

UPDATE - Discurs melodramatic al liderului PSD Liviu Dragnea. El le-a vorbit colegilor de situaţia dificilă în care se află PSD în acest moment. Pentru prima oară, şi-a asumat vina proprie în existenţa acestei crize: „Am ajuns într-o situaţie tensionată, din cauza mai multor oameni, dar şi din vina mea”

El s-a arătat incomodat de perspectiva unei noi descinderi la preşedinţie cu o nouă numire de premier. "Eu a treia oară la Iohannis nu mă mai duc (...) Vă ştiu pe fiecare dintre voi şi riscăm să ajungem într-o situaţie în care să ne omorâm prin implozie. Trebuie să încetăm“, a completat Dragnea, citat de Digi 24.

 

 

UPDATE: Discuţiile în Comitetul Executiv Naţional al PSD se poartă la orele târzi ale serii cu demisiile a patru miniştri pe masă, transmite Digi 24. Cele patru demisii nu au fost, încă, supuse votului CEx. Este vorba de prim-vicepremierul Sevil Shhaideh - ministru al Dezvoltării, Rovana Plumb - ministrul Fondurilor Europene, Răzvan Cuc - de la Transporturi şi Ilan Laufer - ministrul pentru Mediul de Afaceri. 

 

Tocmai pentru că nu au fost supuse la vot, demersul celor patru este interpretat ca unul pur demonstrativ. Jurnaliştii spun că, după depunerea demisiilor celor patru, din sala în care are loc şedinţa s-ar fi auzit un ropot de aplauze.

 

UPDATE Mihai Tudose le-a precizat liderilor PSD că ”nu țin de scaun, dar țin la guvernare și la principii”. Tudose ar fi repetat în mai multe rânduri că nu are nicio problemă să își dea demisia dacă nu i se permite să facă remaniereaMihai Tudose a precizat că ”știți cu toții situația, inclusiv cea internațională și nu putem să ne ascundem cu toții”. Premierul a spus că mișcările din partid pot deveni sinucigașe, dacă se merge pe aceeași linie.

 

Conform unor surse din ședința PSD, Liviu Dragnea nu dorește să renunțe la Sevil Shhaideh, în schimb o sacrifică pe Rovana Plumb. Totuși, Rovana Plumb va fi protejată în Parlament de solicitarea DNA. De asemenea, Liviu Dragnea ar fi de acord cu remanierea ministrului Transporturilor, Răzvan Cuc, dar și cu cea a ministrului pentru Mediul de Afaceri, Ilan Laufer.

 

UPDATE Potrivit Hotnews, presa favorabila lui Liviu Dragnea a primit "pe surse" un raport de evaluare a activitatii Cabinetului Tudose care trece in revista o multime de nerealizari ale actualului Cabinet, o idee ce aduce aminte de evaluarea in urma careia a fost demis Sorin Grindeanu. Potrivit  Digi 24, documentul intitulat "Raport privind stadiul realizarii programului de guvernare" este din 12 octombrie 2017 si are 18 pagini, dar nu este asumat oficial de PSD.

 

UPDATE A mai avut o ultima intilnire inaintea CEx intre Dragnea, Tudose si Shhaideh.

 

UPDATE  La sedinta au ajuns Dragnea si Tudose.Acesta declarat ca oricind ii cere partidul va demisiona. Informatia ca premierul va demisiona prinde consistenta dupa ce se pare ca Dragnea a dat dispozitie ca votul pentru remaniabili sa fie individual si nu pentru o lista. Adica, se va vota separat pentru fiecare persoana propusa de Tudose pentru remaniere, situatie in care ”penalele”Shhaideh si Plumb vor scapa, iar premierul ar putea sa-si dea demisia.

 

UPDATE Marian Neacșu, secretarul general al PSD, a declarat joi că în ședința Consiliului Executiv al PSD vor fi "discuții foarte serioase" asupra căii pe care partidul trebuie să o urmeze, precizând că ieșirea de guvernare nu e un scenariu actual pentru PSD

 

UPDATE S-a terminat intilnirea dintre Dragnea, Tudose. Intâlnirea a avut loc la sediul din Baneasa inaintea sedintei CEx, care trebuie sa inceapa in scurt timp.

 

UPDATE Rovana Plumb  a declarat la sosirea la sedinta CEx  ca este "un om de partid" si ca functia de ministru i-a fost "incredintata de partid in forul statutar". A refuzat sa spuna daca va demisiona sau nu, reproducind cu punct si virgula declaratia lui Sahheidh: ”Pozitia mea va fi exprimata azi in Comitetul Executiv al partidului".

 

UPDATE Gabriela Firea a deschis gura pentru prima oara de la inceputul crizei. I-a reprosat lui Tudose ca a vorbit la televizor in loc sa-si spuna păsul in partid.

 

UPDATE: Declaratiile lui Tariceanu, dupa sedinta ALDE:

 

"Nu suntem de acord cu vreo propunere de demisie, noi i-am acordat sprijinul politic", a spus Tariceanu, referindu-se la ministrul Viorel Ilie.
  El spune că nu a discutat inca nimic despre remaniere cu Liviu Dragnea, liderul PSD.
 "Am discutat în Biroul Politic extraordinar al ALDE...Primul lucru luat în discuţie a fost acela al necesităţii de a ne afirma în continuare dorinţa de a menţine actuala coaliţie guuvernamentală, de a acorda sprijin pentru guvernul de coaliţie", a spus preşedintele Seantului.Potrivit lui Tăriceanu, acest lucru urmăreşte "stabilitatea politică în România". Al doilea aspect discutat de ALDE, a recunoscut Tăriceanu, a ţinut de declaraţiile făcute de premierul Tudose în ultimele zile. "Considerăm că este dreptul primului ministru să propună, dacă este necesar, remanierea Guvernului", a declarat Tăriceanu. Acesta i-a reproşat lui Mihai Tudose că a aflat din spaţiul public acest lucru şi nu în interiorul coaliţiei, "Nu putem accepta ca DNA să facă Guvernul României aşa cum îi convine", mai afirmă Călin Popescu Tăriceanu. Acesta a reamintit că ALDE a luat o decizie acum două săptămâni, prin care sprijinul politic pentru ministrul Viorel Ilie este menţinut. Nu suntem de acord cu demisia acestuia.


 

UPDATE: Şedinţa PSD începe sub auspiciile avertismentului transmis de Klaus Iohannis, în premieră de când acesta se află la conducerea statului. Iohannis a avertizat PSD că scenariul pierderii guvernării nu poate fi cu totul exclus"Dacă şi acest guvern ar cădea, atunci va trebui să îmi pun întrebarea, la modul extrem de serios, dacă PSD-ul mai are capacitatea să guverneze (...) Nu mă interesează dacă primesc demisii sau demiteri. Mă interesează să am o echipă guvernamentală care să-şi facă treaba (...) Persoane cu probleme penale nu au ce căuta în vârful statului (...) Prezumţia de nevinovăţie funcţionează în Justiţie, nu în faţa poporului. În politică funcţionează integritatea. Cum să creadă românii într-un guvern dacă acolo sunt persoane suspecte. (...) Conducerea politică trebuie să fie făcută din oameni integri". Criza politică din acest moment "are consecinţe în primul rând negative", spune Iohannis care deplânge "neliniştea profundă"  profundă indusă de guvernarea ALDE-PSD în economie, pe fondul măsurilor anunţate în ritm ameţitor mai ales în domeniul fiscal. "Este cazul să se liniştească lucrurile, să se reintre într-o zonă de predictibilitzate, de stabilitate pentru a permite şi mediului economic să performeze", a spus şeful statului.

  

Comitetul Executiv al PSD se reuneşte joi pentru a decide lista remanierii cerute de premierul Mihai Tudose.  Înainte va avea loc şi o şedinţă a coaliţiei PSD- ALDE, după ce partidul lui Tăriceanu şi-a exprimat nemulţumirea pentru eventuala revocare a lui Viorel Ilie căruia vicepreşedintele ALDE Varujan Vosganian a anunţat că ALDE nu-i va retrage sprijinul. Ilie este suspectat de „aranjarea" unui concurs pentru angajarea de funcţionari publici pe funcţii contractuale, astfel încât anumiţi candidaţi agreaţi de conducerea ministerului să ocupe funcţiile, în detrimentul altora. În 25 august, DNA a solicitat procurorului general sesizarea Senatului pentru a cere urmărirea penală a lui Viorel Ilie, solicitarea fiind însă avizată negativ de Senat.

 

Premierul Mihai Tudose a răbufnit luni seară la Antena 3 cerând imperativ remanierea miniştrilor care au probleme în Justiţie. El s-a referit la primvicepremierul Sevil Shhaideh, titular la Dezvoltare, robinet de bani pentru partid, şi la Rovana Plumb, ministrul de la Mediu. Sunt "decizii dure, dar necesare”, a spus Tudose.

 

Miercuri a revenit, după două întâlniri avute cu Dragnea la Camera Deputaţilor şi şi-a nuanţat declaraţia, spunând că una este prezumţia de nevinovăţie şi alta percepţia de la Bruxelles, derivată din responsabilitatea adminsitrării unor ministere care interacţionează cu instituţiile europene.

 

„Trebuie să înţeleagă toată lumea că cea mai mare problemă pe care o avem acum este ca actul de guvernare să se desfăşoare în mod normal, să ducem programul de guvernare la capăt, iar un elemenet important în acest program este atragerea de fonduri europene şi cele două colege, ştiţi foarte bine, avem o realitate şi o percepţie. Realitatea esteeste prezumţia de nevinovăţie. Au fost o mulţime de cazuri în care cei care au fost puşi sub acuzare în diverse etape ale procesului penal s-au dovedit a fi nevinovaţi, cu vieţile distruse sau oricum schimbate total. Dar avem şi o percepţie, şi percepţia la Bruxelles este cu totul alta decât realitatea de aici”, a declarat Mihai Tudose.

 

Alte nume vehiculate pentru remaniere au fost cele ale ministrului Transporturilor Răzvan Cuc, ministrului pentru Mediul de Afaceri, Ilan Laufer, şi ministrul Sănătăţii, Florian Bodog - care a trecut miercuri şi printr-o moţiune simplă a Opoziţiei, care a cerut demiterea sa. Bodog a fost acuzat recent şi de plagiat. 

 

Inflamată de declaraţiile făcute luni seara de Tudose, conducerea PSD s-a întrunit marţi într-o şedinţă informală, la finalul căreia premierul Mihai Tudose şi liderul PSD, Liviu Dragnea, au anunţat că decizia finală privind remanierile din Guvern va fi luată în şedinţa de joi a Comitetului Executiv al PSD. Premierul a mai anunţat că în şedinţa informală a PSD au fost stabilite „zona de remaniere şi persoanele remaniabile”.

 

Tot miercuri, Sevil Shhaideh a spus, după audierea sa la DNA, că nu răspunde decât în faţa Comitetului Executiv al PSD, unde îşi va face cunoscută decizia în legătură cu poziţia ei în Guvern, decizie pe care, spune ea, ar fi luat-o deja:

 

„Eu cred că sunt acelaşi om, am respectat întotdeauna partidul şi cel care m-a pus în funcţia de ministru este CEx, iar decizia mea, care este luată, o voi transmite maine în CEx”, spunea suspecta pentru abuz în serviciu în dosarul Belina. 

 

Şi Viorel Ilie, ministrul pentru Relaţia cu parlamentul, a declarat miercuri că este dispus să renunţe la mandatul de membru al Guvernului, atribuind decizia conducerii ALDE.

 

Pe lângă cei trei miştri cu probleme penale, ar fi vizaţi de remaniere ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, ministrul pentru Mediul de Afaceri, Ilan Laufer, şi ministrul Sănătăţii.

 

În 22 septembrie, DNA a anunţat că a fost începută urmărirea penală a actualului vicepremier şi ministru al Dezvoltării Regionale Publice Sevil Shhaideh, suspectată de abuz în serviciu, infracţiune săvârşită în perioada în care era secretar de stat la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, privind trecerea ilegală a unei părţi din Insula Belina şi Braţul Pavel din proprietatea statului în proprietatea judeţului Teleorman şi în administrarea Consiliului Judeţean Teleorman, pentru ca, doar la câteva zile, să fie închiriate tot ilegal unei firme private.

 

În acelaşi dosar, DNA a cerut şi sesizarea Camerei Deputaţilor pentru formularea cererii de urmărire penală a actualului ministru al Fondurilor Europene Rovana Plumb, la data respectivă ministru al Mediului, care ar fi iniţiat Hotărârea de Guvern premergătoare pentru trecerea insulei de pe Dunăre din administrarea „Apelor Române” în cea a Consiliului Judeţean Teleorman. Procurorii DNA spun că, în condiţiile în care Insula Belina şi Braţul Pavel fac parte din domeniul public al statului, „nu puteau fi trecute în proprietatea vreunui consiliu judeţean prin hotărâre de guvern, ci doar prin lege”.

 

După audirea lui Shhaideh şi Plumb la DNA, Biroul Politic Naţional al PSD s-a întrunit şi a stabilit că cele două nu trebuie să demisioneze din guvern. 

 

Preşedintele Iohannis a reacţionat şi el: vicepremierul Sevil Shhaideh şi ministrul Rovana Plumb ar fi trebuit să demisioneze.
 





Salv


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Oct 13, 2017 5:50 am, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty TULAI DOAMNE : Ce zic alți pesediști despre cei doi cioflingari ce pozează în miri triști-Liviu Pleșoianu

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 5:01 am

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE 22366246_1908941542656249_7142953407971344796_n
a concluzionat joi noapte pe pagina sa de Facebook, referindu-se la ședința-maraton a partidului, că
"după lupta "bărbătească" dintre cei doi zmei, au învins două femei...".
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty TULAI DOAMNE :Hopa hop si Pontanacu , exorcistul din Tanacu- Ponta: Tudose, vezi că a mai rămas Carmen Dan.

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 5:20 am


„Dupa ce ca avem circ in loc de guvernare - avem circ pe reprize :
Repriza 1 - Tudose a reusit sa scape din Guvern de cei mai importanti soldati ai “Cartelului de la Teldrum” - Mihai Busuioc, Sevil Shaideh si Razvan Cuc (actiunea DNA este doar un pretext total neinspirat) / a ramas Carmen Dan ca ultima reduta a “Cartelului” / Rovana Plumb este victima colaterala pentru ca oricum Dragnea nu avea de gand sa se lupte pentru ea ( si nici macar pentru fondurile europene care vor fi gestionate de al 4 lea ministru in mai putin de un an - ce iresponsabilitate!!!).
Repriza 2 - daca in locul acestora ( mai ales SGG si MDRAP) Tudose rezista si nu pune alte slugi credincioase ale lui Dragnea atunci schimbarea este importanta - o sa vedem maine
Concluzie 1 - inca o data s-a vazut ca cine se bazeaza la nevoie pe ajutorul lui Dragnea are pana la urma soarta cruda a lui Vali Preda si a multor altora - “Daddy” se salveaza intotdeauna doar pe el ( in special imi pare rau pt Sevil dar cred ca trebuia sa se astepte la asta) / iar idealistii si naivii gen Liviu Plesoianu au avut inca o dovada ca asa zisa lupta a lui Dragnea cu “Sistemul” este doar o uriasa pacaleala!
Concluzie 2 - membrii CEX al PSD s-au comportat iar halucinant jucand in scenariile scrise de Dragnea si au cazut in ridicol la final / sa supui la vot demisii e de cascadorii rasului - dupa acel vit sa isi dea totusi demisiile e de cascadorii plansului / majoritatea celor de acolo ii cunosc, imi sunt prieteni si ii respect - nu ii inteleg cum participa la asemenea mascarada !
Concluzia finala : si eu si multi romani am votat PSD in Decembrie 2016 pentru cu totul si cu totul altceva! Niciodata in politica noastra nu a fost asa o prapastie intre ce au promis niste oameni si ce au facut ; poate doar la Basescu ( inventatorul si modelul lui Deagnea) ! Mare pacat!”
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Pleac-ai noştri, vin ai noştri, noi rămânem tot ca proştii -suava ANDREEA PORA

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 5:58 am

Pleac-ai noştri, vin ai noştri, noi rămânem tot ca proştii 
 
Ne-am trezit din hibernare 
Şi-am strigat cât am putut: 
Sus Cutare! Jos Cutare! 
Şi cu asta ce-am făcut?  
 
Am dorit, cu mic, cu mare, 
Şi-am luptat, cum am ştiut, 
S-avem nouă guvernare, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Ca mai bine să ne fie, 
Ne-a crescut salariul brut, 
Dar trăim în săracie, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Ia corupţia amploare, 
Cum nicicând nu s-a văzut, 
Scoatem totul la vânzare, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Pentru-a câştiga o pâine, 
Mulţi o iau de la-nceput, 
Rătăcesc prin ţări străine, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Traversăm ani grei cu crize, 
Leul iar a decăzut, 
Cresc întruna taxe-accize, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Totul este ca-nainte, 
De belele n-am trecut, 
Se trag sforile, se minte, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Se urzesc pe-ascuns vendete, 
Cum nicicând nu s-a văzut, 
Ţara-i plină de vedete, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Pleacă-ai noştri, vin ai noştri! 
E sloganul cunoscut; 
Iarăşi am votat ca proştii, 
Şi cu asta ce-am făcut? 
 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Tudose nu a câștigat nimic. Abia de acum Dragnea intră în ofensivă

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:00 am

Tudose nu a câștigat nimic. Abia de acum Dragnea intră în ofensivă
Așadar, două colege ale lu’ domnu’ Tudose și-au dat demisia imediat ce procurorii DNA le-au dat în fapt, da’ domnu’ Tudose a reușit să le oprească in extremis, după care a venit la televizor și a zis că el cu penalele alea nu mai poate face guvernare, după care colegele și-au dat demisia strigând, una – nu mai pot, cealaltă (ca o Ecaterină Teodoroiu căzând glorios) – trăiască pesedeu’! Noaptea minții! Prim-ministrul s-a simțit dator să livreze un astfel de borcan cu murături și gogonate, doar pentru a explica de ce, demisionară de la Ministerul Dezvoltării, Shhaideh se va muta în Palatul Victoria, chiar în spatele lu’ domnu’ Tudose, ca să vadă și să confirme prin ea și domnu’ Dragnea ce face de aci încolo premierul. Haideți să refacem puțin altfel filmul zilelelor trecute și, mai ales, pe cel al zilei de ieri.
Să ne amintim în primul rând de la ce s-au luat. De la dosarul Belina, evident! Nu trebuie să pierdem nicio secundă din vedere asta. După izbucnirea acestui scandal, Belina, Liviu Dragnea a făcut presiuni mari pe Tudose pentru ca guvernul să sesizeze CCR în vederea constatării unui conflict cu DNA. Urmărea, evident, obținerea unei decizii CCR din care să rezulte că procurorii nu au voie să investigheze niciun fel de hotărâre de guvern, stopând astfel cazul Belina și reducându-l la niște banale probleme de cadastru. Legile Justiției, al doilea comandament pe care Dragnea îl trăsase guvernului, întârziau și ele inexplicabil, așa că domnul Dragnea s-a gândit să pună cumva presiune pe Tudose, să-i arate cât e de nerelevant, de vremelnic, ca o frunză uscată în bătaia atotputernicului vânt de iarnă.
Numai că, așa cum observa Liviu Avram, Tudose nu e un Grindeanu sensibil, iar dacă sondajul lui pește prăjit fusese gândit ca un cuțit ce ar fi trebuit să îl amenințe, nea Terente e și el cuțitaș de la Brăila. L-a apucat brusc, inopinat pe Dragnea de cuțit și i l-a răsucit în pântece. Cam asta a fost mișcarea de luni, de la televizor, când Tudose a spus clar – ori plec eu, ori pleacă Shhaideh și Rovana.
Vă spuneam atunci că Dragnea se afla într-o situație imposibilă. Demiterea lui Tudose nu era o soluție, căci risca să piardă guvernarea, Tăriceanu a râs de el când i-a cerut să sesizeze CCR, iar Dorneanu s-a antepronunțat, făcând pe prostul, pentru a-i transmite lui Dragnea că, cel puțin în Dosarul Belina, dacă nu cumva și în celelalte cazuri de abuz în serviciu, el nu se mai bagă. Înțelept, Dragnea a făcut ceea ce face orice comandant de oști atunci când își dă seama că un necaz nu vine niciodată singur – o retragere strategică, pentru a-și reașeza piesele. Unul ca el nu are nevoie însă decât de puțin timp pentru a-și regrupa armata și pentru a contraataca. Vă mai amintiți poate că Tudose a zis luni seara că tranșează problema, mâine la partid. Dacă marți Tudose ar fi reușit să îl confrunte pe Dragnea, probabil că l-ar fi călcat în picioare.
Din punct de vedere tactic, marți dimineața, situația devenise cam așa – Tudose simțea că nu poate guverna fără partid, deci el trebuia să continue atacul până la preluarea partidului, pentru a păstra în final și guvernul. Dragnea știa că dacă n-are guvernul riscă să piardă și partidul, căci fără banii guvernului funcția de șef de partid devine repede nerelevantă. Cei doi nu puteau continua împreună, meciul era care pe care.
Așa că primul lucru vizat de Dragnea a fost să iasă din încercuire. L-a sunat pe Tăriceanu (plecat în Cehia). Până seara Vosganian anunța (dând astfel un semnal pentru colegii pesediști) că ei îl apără pe penalul lor, Ilie ăla, prins de DNA astă vară cu concursul trucat pentru ocuparea unor posturi. Un semn de bunăvoință pentru Dragnea, dar un semn că Tăriceanu mai avea de negociat lucruri, înainte de a intra în jocul acestuia. Ce anume? Nu știu, dar vom afla curând.
Miercuri, Dragnea s-a ocupat de pesediști. Om cu om, la fel ca și la moțiunea împotriva lui Grindeanu, identificarea potențialilor trădători care vor merge cu Tudose și negocieri cu aceștia. Evoluția negocierilor s-a putut descifra în unele cazuri clar, la televizor.

De exemplu, joi dimineața Voiculescu pusese artileria grea pe Dragnea. Voiculescu mizează pe Firea pentru momentul în care Dragnea va fi primit lovitura finală. Nu e prima dată când mai încearcă apele. Totuși, seara, la CEX, Firea a avut o atitudine anti-Tudose. Aparent, aceste lucruri sunt în contradicție. Ele trebuie judecate însă dinamic, tocmai pentru a le putea înțelege. Dragnea chiar era încolțit și a trebuit să negocieze cu fiecare lup în parte. Mi-e și groază să mă gândesc cam ce putea negocia cu Voiculescu, dar de la atacul Antenelor la atitudinea Gabrielei, au fost câteva ore în care asta s-a întâmplat.

Oricum joi, deja, piesele erau, în mare, aranjate.Nu toate. N-a avut timp pentru toate, iar pentru cele aranjate, oricum, Dragnea lăsase probabil tot felul de gajuri ce nu-l întăreau ci îl slăbeau. Golanii ăștia nu au încredere unii în alții, în astfel de momente. De aceea au nevoie de garanții. De exemplu negocierea cu Tăriceanu nu era (probabil nici acum nu este) încheiată. De aceea deschiderea jocului s-a și făcut oarecum ambiguu, cu Tăriceanu declarând că ei îl susțin în continuare pe penalul lor, dar fără să precizeze ce va face dacă Tudose forțează totuși demiterea acestuia.
Apoi a început ședința PSD. Schema de atac a lui Dragnea (descrisă cândva de Mihai Chirica) a fost puțin modificată. De data asta nu voia să obțină demisia lui Tudose, trebuia cumva să îl preia, fără a-i da partidul.
Este probabil ca la începutul ședinței PSD și Dragnea și Shhaideh (poate și Rovana) știau că aceasta se va termina cu demisiile celor două doamne penale. Ceea ce a urmat a fost totuși un atac la Tudose, menit să coalizeze partidul în jurul celor două. Asta i-a redus spațiul de manevră premierului. Altfel spus, tot șoul cu pusul demisiilor pe masă de către Shhaideh și Rovana, urmat de votul pentru menținerea acestora, a fost un fel de frăgezire a lui Tudose pentru negociere. După care ședința s-a întrerupt, Tudose și Dragnea s-au retras pentru vreo oră și acolo s-a purtat adevărata negociere… Nu s-au înțeles. Se vedea pe meclele lor de la final că nu s-au înțeles. Doi lupi, cu sânge pe bot, obosiți de încleștare, conștienți că nu pot avea încredere unul în celălalt, că loc de pace nu mai există și că bătălia va continua.
Singurul lucru pe care s-au înțeles, a fost acela ca Sevil Shhaideh, unica în care Dragnea are încredere deplină, să-l secondeze pe Tudose de aici încolo, oferindu-i astfel lui Dragnea un soi de garanție că va avea control pe ce face guvernul. În această  cheie trebuie înțeleasă demisia melodramatică a doamnei Shhaideh, urmată de anunțul preluării sale în administrația guvernamentală, probabil chiar la cancelaria primului ministru.
Pe ce nu cred că s-au înțeles este rolul guvernului în bătălia împotriva Justiției. Asta e marea durere a lui Dragnea, dar și a lui Tăriceanu, Voiculescu, Olguța Vasilescu – capul Codruței Kovesi. Însă dacă radicalii din jurul său nu mai au răbdare, vor o decapitare a DNA fără menajamente, ba chiar ostentativă, ca să dea și de exemplu cui o mai îndrăzni, posibil chiar mergând la suspendarea lui Iohannis dacă se va opune, ca să-i dea și aceluia o lecție, paradoxal, Dragnea este ceva mai soft, mai temător, mai calculat (după povestea cu OUG 13, desigur) sau poate el crede că are alte deal-uri, pe care ceilalți nu le au, genul acela de aranjamente care pensionează judecătorii, înainte de sentință.
După sângeroasa seară din PSD, după ce Liviu Dragnea a dat un mesaj de armistițiu, făcându-și chiar autocritica, dar încercând să radieze autoritate, atâta cât mai poate, urmează însă altceva. Atacul lui Tăriceanu abia urmează. Nu la Dragnea, la Tudose. Lui n-are cum să-i ia Tudose partidul, așa că va merge la rupere cu ministrul său penal, înjosindu-l pe premier, făcându-l să accepte, să recunoască faptul că asta cu penalii n-a fost decât un joc de putere, un bluf, pentru a-l cuminți și pentru a-l face să se lase preluat de Dragnea prin Shhaideh.
Dar acum momentul forței s-a întors, iar Dragnea știe că nu trebuie să se oprească ci să-l folosească. Atacul asupra DNA trebuie reluat rapid. Dragnea nu va face greșeala de a da adversarului timp pentru o retragere strategică, de genul celei făcute de el marți, după atacul lui Tudose. Nu numai că, probabil, cam în asta au constat și negocierile cu ceilalți, care l-au ajutat și îl ajută să respingă atacul lui Tudose, dar e și o chestie de bioritm. Aparent Tudose a obținut ceea ce a vrut – demisia unor miniștri. În realitate, nu numai că azi e mai slab decât luni, dar a reușit să coalizeze haita de lupi în jurul lui Dragnea, să o întărâte și chiar să o reorganizeze.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Ce de bărbăție! PSD, în era loviturilor sub centură Tudose a câștigat trei demisii, țara nimic!

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:03 am

Au plecat Shhaideh, Plumb și Cuc, iar PSD va nominaliza alte personaje pentru locurile lăsate vacante în Guvernul Tudose.

De peste nouă luni, tandemul Liviu Dragnea & C.P. Tăriceanu administrează țara fără discernământ. După eșecul Grindeanu, ne vedem nevoiți să suportăm și “protestul” Tudose.
este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Tudose-dragnea
Liderii unor vremuri negre generate chiar de ei!
Trei demisii

Știrea serii: după 9 ore de ședință CEx la PSD, premierul Tudose a obținut trei demisii iar Dragnea a pierdut dintr-o lovitură două “regine” și un “cal”: Shhaideh, Plumb și Cuc. Adică doi miniștri penali și unul insipid – dar la un minister cu bani la fel de mulți ca la Dezvoltare și Fondurile Europene, păstorit de cele două demisionare.
Am mai aflat că Shhaideh și Plumb NU au vrut să renunțe la demisii deși TOATĂ suflarea PSD le-a cerut să rămână. Dar ele, “bărbate”, NU și NU!

Dragnea ne-a spus că PSD a trecut printr-o “cumpănă mare, care putea să arunce țara în haos!” Nu, zău!
Am mai aflat de la premierul Tudose că NU a fost în război cu președintele său pe linie de partid, Dragnea. Și că își dă demisia în două situații: dacă i-o cere partidul sau dacă descoperă că NU poate să pună în practică programul de guvernare.

În fine, am aflat că astăzi, vineri 13 octombrie, la „12 fix”, PSD va intra într-un nou CEx, în care vor fi deciși cei trei înlocuitori ai demisionarilor Shhaideh, Plumb și Cuc.
este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Sahhdeih-si-Plumb
Plumb și Sahhideh
Efecte

Cu toată mizeria politică produsă de PSD, economia, chiar dacă în prezent este bazată pe consum, nu a subcombat, așa cum face de peste 27 de ani!
Cum s-a ajuns în această situație anacronică? Din punct de vedere economic, prin majorarea salariilor unor bugetari, creștere “produsă” grație împrumuturilor contractate de stat pe care le vor achita cei care lucrează în… privat!

Efectul primar? Jocul politic practicat de binomul Liviu Dragnea & C.P. Tăriceanu în contextul acuzațiilor penale – Dragnea, Tăriceanu, Shhaideh, Plumb și Ilie – ne-a mâncat economiile și ne-a demonstrat, dacă mai era nevoie, că NU avem lideri politici.
Efectul secundar? Creditele către populație s-au scumpit, taxele s-au mărit, statul nu a deschis fronturi noi de lucru în infrastructură – investiții zero.

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Tudose-iohannis
Tudose, un premier cu lipici la președintele Iohannis
Avem de toate, numai stare de bine nu!

Acum avem un spectacol grotesc, total independent de voința noastră!
Avem o luptă internă în PSD – partid care, mai mult ca niciodată, a ajuns pe mâna unor penali.
Avem un premier pesede, Tudose, care s-a apropiat nepermis de mult – consideră liderii PSD – de președintele liberal Iohannis.
Avem două doamne penale, Shhaideh și Plumb, care știu că au șanse uriașe să ajungă în pușcărie.
Avem un penal, posibil viitor condamnat cu suspendare, Tăriceanu, care are posibilitatea să se stabilizeze în zona liberală ca un pion important în lupta politică viitoare.

Avem un penal deja condamnat la închisoare cu suspendare, Dragnea, care știe foarte bine că fără un premier “înțelegător” și un ministru de Justiție “protecționist” nu poate rezista la șefia PSD și nu mai poate rămâne în libertate multă vreme.
În fine, avem un președinte care s-a implicat în lupta politică din interiorul coaliție, Iohannis, care i-a suflat în vele lui Tudose pentru a păstra un dram de seriozitate față de MCV și Bruxelles!

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Tariceanu-rade-tamp-870x580
Tăriceanu râde de PSD!
Jungla politică ne scoate la luptă

Toți jucătorii politici sunt de joasă speță. Unele personaje politice sunt de un lichelism fără margini. Pentru acești politicieni aflați la putere NU există noțiunile de respect, rușine și demnitate. “Noi suntem Zei” este deviza lor!
Iar politicienii din opoziție sunt “posedați” de prea multă lene, indolență și lipsă de caracter – “Dolce far niente”, deviza lor!

Indiferent de ce decizie vor lua pesediștii, noii miniști vor ajunge în Guvernul Tudose iar noi vom merge mai departe.
Țara nu se predă, poporul suferă. Dar e vreo noutate în acest adevăr? Nu este! Și ce este de făcut? Poporul are doar o singură soluție între două votări: să picheteze toate sediile PSD și ALDE, să manifesteze pașnic în fața locuințelor liderilor PSD și ALDE din București și din teritoriu.

Vorbele, părările și afuriseniile aruncate pe rețelele de socializare doar ne răcoresc, nu repun pe șine locomotiva.
Știu, lucrurile nu se vor mișca în ritmul dorit de noi. Știu, astfel de manevre politice ar trebui organizate de opoziție.
Dar este novoie de un început. Și nu trebuie să li se solicite liderilor demisiile. Ar fi o greșeală colosală, în contextul votului din decembrie 2016. Trebuie să le cerem să conducă țara așa cum ne-au promis, să aprobe legi coerente, să deschidă fronturi de lucru, să revoluționeze educația și sănătatea. Atât!

P.S. Acum, premierul Tudose a scăpat de trei miniștri PSD, Shhaideh, Plumb și Cuc, poate va reuși să-l elimine și pe cel de-al patrulea penal, de la ALDE – Ilie. Ar trebui să ne așteptăm la punerea în practică a programului PSD+ALDE? NU! Iar Tudose, după ce va vedea că NU și-a atins ținta, își va da demisia de onoare și va pleca pe drumul lui. Așa ne-a spus! Iar noi vom pierde timp, bani etc. Ce de bărbăție pe capul pesediștilor!
Salvează
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty PONTA NU SE LASĂ , ESTE IAR CU PUȚA SCOASĂ :”E clar că se poate mai rău decât cu Shhaideh, Cuc și Plumb!”

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:23 am

Daddy Livache și cuțitarul Terente din Brăila pupat pe giingii în Piața Enependeței
este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE -zvR8QdUD9sZSifmMwyrKLQof8VX-TgKNj8u4sbWr0DVEAUdm49tKSWLIstUBggXKcJjRZBt1pZi5MlpDfTHmNyroJv-goPEGOSpw4cLBjNupMtStOEBLfxXWQFWrI2YXiuzqyX53TVDFB9aWClj7KwIWPAoL_Er477X8A16K70jyIF2jcIPlak95SEmWdRXh14qQtZnGh20_SkmeWYHU1WVGUBut7KQFf7hoE84QXYE70GcJK50MwJtEYEXlPmxf5hw3W2I-Xfg6h4shYn-co9Yz_lSpQZW92MuMMYKBVBtouqtEX2q7fYniu9zKJuemSRrGLbqdxig2xuxObKLRTI_w-utRMRr9DTxJsYLFjkj06043nzV9jJKYzA3dW-HsQGa_Cqp7woJGoby4W6septDsstsoYuGvddsnZngVm5zysS7ee613xAs_omtltD8U9cf_scRZIgrvyuoENM6NX96HYrVP87EaEKI7hlHpJwvIx73yzS9yxENYm3gCDnj6BmWYWzvZ-3bQ8gjDojp8gzxlnfeXbhb2j95UbCjPgaK5EYf4ckrHCLBq_01D9AzFtLWQJpn6s6vROpErUs82FyZdVb9I-QFh2eY2PNjxIE=w960-h720-no
Ponta se declara dezamagit ca premierul Tudose a acceptata sa ii fie impusi Paul Stanescu si Felis Stroe in guvern. El le face cate o descriere foare acida noilor ministri.
Tudose a castigat repriza intai si a capitulat neconditionat in repriza a doua! Pacat. Deci au pierdut toti pana la urma / inclusiv Guvernul / inclusiv Romania!
1. Dupa ‘tinerii’ lui Basescu a venit si randul ‘tinerilor’ lui Dragnea! Cu Stanescu si Stroe e clar ca se poate mai rau decat cu Shaideh si Cuc! Il vedeti pe ‘europeanul’ Stanescu seducandu-i pe cei din Comisia Europeana / il vedeti pe ‘tanarul si elegantul’ Felix Stroe discutand despre coridoarele de transport european sau despre salvarea TAROM? Mai bine sa nu ii vedeti – zau! De ce s-a mai facut schimbarea? Ca sa plangem dupa cei care au plecat?
2. Marius Nica trebuia pus Ministru al Fondurilor Europene din Ianuarie 2017 – il punem acum ca sa avem pe cine sa dam vina pentru anul acesta pierdut?
3. Am spus si eu ca pretextul schimbarii unor ministrii pentru dosarul facut de DNA a fost “neinspirat”! Stiam ca ALDE nu o sa cedeze – si acum iata ce a iesit!?!?
Un circ din care a pierdut absolut toata lumea – dar au castigat ‘tinerii europeni profesionisti’ Stanescu si Stroe!!!”, a scris Ponta pe Facebook.
Comitetul Executiv National al PSD a aprobat, vineri, in unanimitate, nominalizarile pentru functiile de ministri – Paul Stanescu la Ministerul Dezvoltarii, Felix Stroe la Ministerul Transporturilor si Marius Nica la Fonduri Europene.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam Oct 14, 2017 4:25 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty SRI – Dragnea: 3 – 1. Dragnea controlează, încă, mare parte din buget

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:26 am

Meciul s-a terminat. Mai sunt, însă, multe meciuri. Dar acesta a fost tranșat în favoarea SRI. S-a jucat la rupere și s-a negociat maximal ca să fie loc de compromis.
Așa cum v-am spus de la bun început, Tudose a pus pe masă două nume: Gabriel Vlase și Marius Nica. Tot așa cum v-am povestit, Vlase făcea parte din garnitura pe care Dragnea a anunțat-o, la începutul anului, că nu pupă funcții executive. E adevărat, la puțină vreme după, Livache s-a înmuiat și s-a răzgândit în privința lui Tudose (numit ministru al Economiei în cabinetul Grindeanu) și a lui Nica (consilier al fostului premier Grindeanu, păstrat în Guvern de către Tudose).
Ieri, Tudose știa că Dragnea nu îl va accepta pe Vlase, dar ținta lui era să primească Nica un minister. Unul din trei. Obiectiv, iată, bifat azi.
Ce a câștigat, practic, SRI prin Tudose? În primul rând, o luptă de imagine cu Dragnea, care se vede că nu este infailibil. În al doilea rând, a eliminat din Executiv trei miniștri loiali cu totul șefului PSD. În al treilea rând, a obținut un minister foarte important, cel al Fondurilor Europene.
Ce a câștigat Dragnea? A reușit să-și păstreze două ministere foarte bănoase (Dezvoltarea și Transporturile), prin care poate controla, încă, mare parte din partid.
Dar, cel ai important e ce a pierdut Dragnea: invincibilitatea. Statuia lui s-a crăpat. Începe prăbușirea.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty ETE FLEOSC , fix pula

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:28 am

SEVIL SHHAIDEH, consilier de stat în Guvern
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Drama lui Dragnea: e înconjurat de idioți loiali și nu prea

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:31 am

Deficitul major de competență în PSD se vede de ieri încoace dureros pentru Dragnea: șeful social-democraților nu are doar o problemă (și anume că nume foarte loiale, cu care colaborează de mult, au dispărut de la butoanele Executivului – Shhaideh, Plumb), ci două. Iar a doua pare și mai gravă: deși are ceva loiali în preajmă, aceștia sunt fie nu chiar așa de loiali, fie – pur și simplu – habar n-au cum să se ocupe de ministere.
Poate cel mai bine se observă disperarea lui Dragnea când vine vorba de portofoliul Fondurilor Europene. Unde, conform Hotnews, șeful PSD ar prefera-o pe Carmen Mihălcescu (fostă Moldovan). Singura calitate a doamnei Mihălcescu este că e soția lui Horia Mihălcescu, principalul om de comunicare cu media al PSD și, mai ales, al lui Dragnea personal. Practic, singura noimă pentru care pesedista Mihălcescu ar fi numită la Fonduri Europene ar fi garanția loialității ei, garanție oferită de soțul consultant politic.
Când vine vorba de Dezvoltare Regională, mai multe surse îl iau în calcul pe baronul de Olt Paul Stănescu. O catastrofă în termeni administrativi, omul este chiar mai grobian decât însuși Dragnea, dar îl susține cu arme și bagaje la șefia PSD.
Cât despre Tudose, cum am mai zis, omul are două ținte: Vlase la Dezvoltare Regională și Nica la Fonduri Europene. (sursa)
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Priveghi la PSD

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:34 am

Cum nu există vii morți? Dar Liviu Dragnea? Dar Mihai Tudose?
Ați văzut fețele CEX-iștilor când au ieșit aseară de la ședință? De funeralii!
Ați văzut măștile de gips ale celor doi vii răposați, la declarații? Fără priză, flasce, bâjbâind abulic după salvatoarea rigor mortis.
Cea mai tare știre răsuflată din timpul ședinței a fost că, la un moment dat, participanții la priveghi au izbucnit în aplauze. Cum, îndeobște, asta se întâmplă la conducerea pe ultimul drum a oamenilor de scenă, putem deduce acum că cei doi vii morți au fost considerați de colegii lor mai degrabă saltimbanci decât oameni politici.
Există și morți vii. Cum ar fi Caragiale. Nu-l recunoaștem, pe Măria Sa, zâmbindu-ne pe sub zarțale, ori de câte ori se mai dă în stambă vreun Cațavenc ori vreo Ziță? Vreun Pristanda ori vreun Venturiano?
Morții vii sunt mult mai prețioși decât viii morți. De la viii morți nu te poți aștepta la nimic bun. Ei anunță doar atât: descompunere și duhoare. Morții vii măcar sunt durabili. Aseptici și didactici.
Să revenim.
Liviu Dragnea e genul de copârșist cu lăutari. Jupânul cartierului, de când se știe, toată viața i-a plăcut să fie salutat cu o mică plecăciune respectuoasă. Iar acum, la despărțirea mai lungă, dacă s-ar putea, cu o lacrimă în colțul ochiului. De-asta lăutari. Pentru emoție și bocete înfundate.
Mihai Tudose e omul uniformei purtată pe sub pijama. Ca ziua să pară adormit, iar noaptea, dacă i se murmură un ordin la ureche, să poată sări iute din pat direct în cizme. La îngropăciune domnia sa preferă alămurile, salvele de calibru mic și o groapă XXL, să se poată scărpina în voie dacă-l vor ciupi furnicile neantului.
Agonia lu Liviu Dragnea nu mă impresionează. Te pot impresiona eroii, nu lașii. Nesupușii, nu docilii. Nici nu savurez, însă, această agonie ca pe o binemeritată răsplată pentru frica sa de a juca tare. Îl pot înțelege și scuza. E un român cu tarele neamului său. Jalnic adept al compromisului. Departe de a-și putea asuma riscuri înălțătoare și de a se jertfi, la nevoie, pentru ceilalți.
Cu priveghiatul Mihai Tudose am însă o problemă. A stat închis în conserva sa până acum, de nu auzise nimeni de el și de  isprăvile lui politico – administrative, și, de-odată, cineva îi deschide capacul. Chiar Liviu Dragnea. Iar el, Tudose, ca mulțumire, ce face? Mușcă mâna care l-a eliberat pentru politica mare și o mușcă nu oricum, ci veninos, cu dinți viperini împrumutați anume de la Klaus Iohannis pentru a șuiera cum se cuvine cuvântul „penali”.
Atacul surprinzător și violent declanșat de Mihai Tudose la A3, împotriva lui Liviu Dragnea, urmat de o inflexibilitate  ostentativă a primului ministru în așa zisele negocieri cu colegii săi de partid, demonstrează nu enervare de moment ci premeditare. Nu bune intenții ci urmarea unor ordine distructive. Și nu o acțiune individuală, ci una colectivă. În care și-au dat mâna, cu replici complementare, și președintele Iohannis și DNA-ul și presa aservită binomului.
Deci Mihai Tudose, mai presus de anonimul pesedist care a fost până când l-a făcut mare Liviu Dragnea, s-a dovedit un securist – conservă plantat bine de „băieți” în cămara cu murături a PSD, pentru a fi activat la momentul potrivit, când nevoile oculte o vor cere. După rețeta Victor Ponta.
Prin faptul că nu a cedat niciun pas, că a forțat lucrurile până la a primi tot ce a vrut, că a ales să-și arate mușchii lui de șahist pe blat cu prea-puternicii zilei (Președinție, DNA), în fața unui partid oarecum in derută sub asalturile necontenite ale DNA, Mihai Tudose și-a asigurat ura, oprobriul unanim și vehement al membrilor PSD. Al celor de la vârf dar, mai ales, al celor mulți, de la bază.
PSD este un partid orgolios. Și regenerativ. Care, atunci când este umilit, ține minte și așteaptă cu înfrigurare momentul revanșei. Mihai Tudose, amețit de fumurile securistice care l-au făcut să se simtă o clipă staroste peste foștii săi colegi, este după ședința de ieri, deși mai are încă puls, un politician mort.
Figurile cernite ale pesediștilor, de aseară, anunță înrăire și sete de revanșă.
Deși, cu numele, guvernarea le aparține în continuare, ei știu că, în fapt, „mulțumită” fostului lor coleg care i-a îngenuncheat pentru o clipă, puterea a fost trasferată, hoțește, în mâini nelegitime. Iar cei care jubilează la această lovitură de palat sunt exact cei pe care poporul pesedist îi detestă cel mai tare: Klaus Iohannis și Laura Kovesi.
La care, de aseară, s-a adăugat cu mare vuiet de trădare, și Mihai Tudose. Viul mort Mihai Tudose.
Aleluia!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty UNUL CU CĂCAT PE NAS DESPRE MUTUL DE SAS : Pas cu pas, guvernul și partidul său

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:41 am

”Dacă trebuie să fie remaniere, remaniere să fie”. Iată linia trasată de președintele Klaus Iohannis care, cu un singur glonț, a reușit ieri performanța de a lovi simultan mai multe ținte. Are în mod cert guvernul său, prin premierul său, în persoana lui Mihai Tudose. A fragilizat până la limită situația lui Dragnea, asigurându-i lui Tudose șansa de a prelua partidul. A întărit extraordinar de mult pozițiile DNA ca instrument de luptă politică. Premierul Star Trek și președintele galactic au constituit un tandem sau un binom, pentru moment infailibil.
Două dintre ministerele vizate prin remanierea impusă de Tudose și susținută în mod energic de președintele Klaus Iohannis reprezintă veritabile mine de aur pentru administrațiile publice locale. Cine împarte banii, deține puterea supremă în PSD. Iar de astăzi încolo, banii nu vor mai fi împărțiți de Liviu Dragnea ci de Mihai Tudose, prin intermediul noilor miniștri plantați de el. Liviu Dragnea a primit o lovitură mortală de imagine dar acesta a fost doar începutul. Pentru moment, puterea sa uriașă de lider suprem al PSD a suferit doar o simplă lovitură. În viitorul apropiat, cel care va reuși treptat să devină conducătorul de facto al celui mai mare partid din România este Mihai Tudose. Un om al sistemului. Un om pe care sistemul i l-a dedicat lui Klaus Iohannis.
În acest fel, printr-o simplă prestidigitație, Klaus Iohannis va avea ”guvernul său”. Un guvern nu de Dreapta, ci de Stânga. Un guvern PSD. În măsura în care premierul Tudose va ști să pună mâna pe partid, evident beneficiind în continuare de ajutor extern, același Kaus Iohannis va avea ceva mai mult decât un guvern. Un ditamai partidul. Un PSD, care chiar dacă nu va deveni vehicolul său electoral în alegerile pentru un al doilea mandat, va fi în cel mai rău caz anesteziat și anihilat într-o asemenea măsură, încât va lansa pe post de contracandidat un simplu iepuraș.
Schimbarea spectaculoasă a polilor de putere petrecută sub ochii noștri include la pachet și întărirea puterii DNA. Prin consacrarea principiului conform căruia orice procuror poate oricând scoate din Guvern orice ministru. Mai elegant spus, ca să-l cităm pe președintele Klaus Iohannis, prezumția de nevinovăție valabilă pe persoană fizică nu se mai aplică în cazul demnitarilor.
Extrem de interesant este și un alt fenomen. Prin excepționala operație chirurgicală operată în data de 13 octombrie 2017, este posibil ca președintele Klaus Iohannis să nu mai aibă nevoie, pentru a-și exercita puterea și pentru a-și asigura cel de-al doilea mandat, de Partidul Național Liberal. Pentru că a adus la ascultare cel mai mare partid politic din România, care este PSD. Subordonându-l. Cu perespectiva chiar de a-l prelua prin interpuși. S-ar putea ca, pentru oprima dată în ultimii ani, PNL să devină astfel un adevărat partid de Opoziție. În caz contrar, va fi doar anexa doi a Palatului Cotroceni.
Când l-am poreclit pe Mihai Tudose, cel teleportat de sistem la de conducerea Executivului, drept premierul Star Trek, am făcut-o observând că acesta privește cumva din cosmos provocările guvernării din România. Și se comportă ca atare. Urmând ca, la încheierea misiunii, să se retragă tot în cosmos. Mai recent, am observat că avem un președinte galactic. Cel puțin dacă ținem cont de remarcile sau chiar analizele partizanior acestuia. Care avansează teza conform căreia președintele României ar fi devenit un actor de prim rang pe scena politică mondială. Un jucător de-a dreptul galactic.
Și astfel, ajung la concluzia că fostul binom SRI-DNA, desființat prin decizii ale Curții Constituționale, a fost înlocuit printr-un nou binom, pentru moment de neînvins. Președintele galactic și premierul Star Trek.
Sursa: CorectNews
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty TUDOSE, UMILIT: Vâlcov și Dragnea și-au tras Dezvoltarea cu baron de Olt

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:47 am


[ltr]Senatorul Paul Stănescu desemnat vineri ministru al Dezvoltării a împânzit instituțiile statului cu membri ai familiei sale și cu oameni de casă. Fratele îi este coleg de Parlament, soția este consilier la Ministerul Educației, cuscra inspector școlar adjunct, tatăl a fost primar de comună, scria recent România Liberă.
Prin această numire Mihai Tudose a fost umilit.
Demisia lui Shaideh a dus la speculații în presă că va fi tăiată conducta cu bani a lui Liviu Dragnea. 
Numirea lui Stănescu are legătură cu Darius Vâlcov, fostul primar PDL de Slatina, devenit eminența cenușie a PSD.
Paul Stănescu a condus între 2008 și 2016 județul Olt, din ipostaza de președinte al Consiliului Județean, și este unul din apropiații lui Liviu Dragnea. În 2015, Stănescu a fost singurul lider PSD care și-a dat demisia în semn de solidaritate atunci când actualul șef al social-democraților a părăsit Ministerul Dezvoltării, ca urmare a condamnării pentru fraudarea referendumului din 2012. De altfel, relația dintre Stănescu și Dragnea depășește cadrul politic, baronul de Olt participând la partidele de vânătoare organizate în fieful liderului PSD. Paul Stănescu este cercetat pentru abuz în serviciu. Inspectorii Curții de Conturi au descoperit că, în perioada în care Stănescu conducea CJ Olt, instituția a finanțat ilegal o echipă de fotbal din județ, ALRO Slatina. Stănescu este implicat și într-un dosar de corupție alături de Darius Vâlcov, fost primar în Slatina și fost ministru de Finanțe. Ei sunt cercetați pentru concesionarea serviciului de întreţinere a spaţiilor verzi din Slatina pe 30 de ani de Primăria Slatina către o firmă, sau contractarea mai multor lucrări supraevaluate de către SC Compania de Apă SA Slatina. El deține 31 de hectare de teren în județul Olt.
În 2016, Paul Stănescu s-a hotărât să candideze pentru Parlament, pentru a beneficia de imunitate. Mutarea lui Stănescu a fost sprijinită și de Liviu Dragnea, cu toate că liderul PSD le ceruse aleșilor locali să își păstreze posturile.
De Paul Stănescu s-a ocupat la celebra rubrică Dosar de Politician și Silviu Mănăstire:
[/ltr]
[ltr]Azi am să vă prezint o ciudățenie: un baron local din județul- roșu Olt vrea să devină parlamentar. Este vorba despre Paul Stănescu, fostul președinte al consiliului județean Olt și șeful organizației PSD. Acest Stănescu este tovarășul de șprituri și paranghelii a jupânului PSD Liviu Dragnea. De ce a renunțat Paul Stănescu la confortabila poziție de baron al Oltului pentru a veni parlamentar la București? Încă nu este clar, însă Stănescu este presat de câteva dosare penale interesante și, cine știe, poate că imunitatea parlamentară îi va fi de folos în cazul în care vreun procuror se gândește să-l aresteze. În plus după ce ai devenit bogat și puternic așa cum este baronul Stănescu te gândești să intri în liga mare a șmecherilor de la București. Dacă Liviu Dragnea a devenit șef de partid plecând de la talpa țării din cel mai sărac județ al României, orice este posibil. În plus, Liviu Dragnea se gândește deja să-și aducă mai mulți tovarăși de încredere la București, cum este acest Stănescu, deoarece are nevoie de oameni fideli în conducerea partidului.[/ltr]
Baronul Stănescu a condus județul Olt între anii 2008 și 2016. În locul său la conducerea CJ -ului Stănescu și-a lăsat un băiat de casa…ascultător. Stănescu a știut să îmbine întotdeauna afacerile în agricultura și politică. Familia sa deține exploatări agricole în județ, fabrici de conserve și ferme de porci. Fieful familiei Stănescu este comuna Vișina. Tatăl baronului este primarul comunei de 12 ani neîntrerupți. Familia Stănescu controlează fosta fermă de stat din localitatea Vișina, Agromec Vișina SA. Unul din fii baronului Stănescu controlează firma Agromec Bucinisu SA, iar un alt membru al familiei este unic asociat al firmei To-Mak Grup SRL care a derulat proiecte europene de milioane de euro. Fratele baronului Stănescu, Alexandru, este deputat PSD de Olt din anul 2012. Așadar, avem de-a face cu o adevărată famiglie nobiliara PSD-istă, care ar putea purta numele

de Stănescu de Vișina.

[ltr]După atâta bogăție și succes Stănescu s-a ales și cu niscai probleme penale. El este cercetat într-un dosar penal voluminos alături de Darius Valcov, fostul primar de Slatina și ministru de Finanțe. Stănescu este suspect de abuz în serviciu în dosarul finanțării echipei de fotbal FC Olt Slatina de către Consiliul Județean Olt. La pachet procurorii investighează concesionarea serviciului de întreținere a spațiilor verzi din orașul Slatina și mai multe contracte de lucrări supraevaluate la Compania de Apă Slatina. Baronul Stănescu are o mare slăbiciune pentru fotbal astfel că și cel de-al doilea dosar penal deschis împotriva sa are legătură cu echipa de fotbal FC Aluminiu ALRO Slatina. Consiliul Județean Olt a plătit circa 2 milioane de euro echipei de fotbal, o echipă privată de altfel, pentru promovarea imaginii instituției. Ce nevoie de publicitate și imagine avea nevoie CJ Olt este greu de spus?! Cert este că echipa de fotbal a dat faliment în anul 2012 iar milioanele de euro plătite de baronul Stănescu s-au dus pe apa sâmbetei. Procurori suspectează că banii cheltuiți de echipa de fotbal pentru imaginea consiliului județean nu pot fi decontați sau justificați. Genul acesta de afaceri penale, în care banii publici sunt aruncați practic la gunoi, ar trebui să-i revolte pe alegătorii din județul Olt. Mai ales că Oltul este printre cele mai sărace și nedezvoltate județe din România. Nu este cazul pentru că baronul Stănescu și PSD sunt votați cu plăcere[/ltr]
[ltr]Astfel, cu toate aceste povești penale, din decembrie, Parlamentul României se va bucura să-l primescă în rândurile sale pe baronul Stănescu de Vișina, fie în poziția de deputat, fie în cea de senator…nu mai contează, asta deoarece Stănescu poate să fie orice își dorește inima lui.[/ltr]
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Ţeapă! Tot Liviu Dragnea conduce în continuare Guvernul României

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:50 am

Este ţeapă în PSD. Tot Liviu Dragnea este cel care controlează Executivul. Înlocuitorii celor trei demisionari sunt oameni din PSDragnea.

Scandalul de la finalul zilei trecute s-a dovedit a fi o furtună într-un pahar cu apă. Totul a rămas ca înainte. Mihai Tudose şi-a consumat gloanţele cu „demisionez acum” în CExN-ul de aseară.
Ori cei doi sunt înţeleşi şi totul este o mascaradă de ochii opiniei publice, ori… Prezentăm înlocuitorii celor trei demionari în continuare, om cu om.

Sevil Shhaideh =>> Paul Stănescu. Ţeapă. Puşculiţa principală rămâne la PSDragnea

Diferenţa este că acum Paul Stănescu ar putea să-l halească direct pe Liviu Dragnea. Cei doi ar fi foarte vechi prieteni. Estimăm că poate că între cei doi vor începe conflictele pe controlul banilor de la Dezvoltare. Există un dosar penal in rem pentru abuz în serviciu la CJ Olt.
În acesta, ar putea fi urmărit penal în curând in personam şi Paul Stănescu. Dincolo de faptul că stadiul acestui dosar e mai puţin avansat decât cel al Dosarului Belina, Tudose s-a făcut de râs. A reuşit să înlocuiască un penal cu un alt penal.

Ţeapă. O slugă executantă a fost înlocuită cu un baron local

O slugă a Clanului Mazăre de la Constanţa a fost substituită cu şeful Clanului Stănescu de la Olt. Am căzut din lac în puţ. Senatorul Paul Stănescu spune că va petrece foarte mult timp cu Sevil Shhaideh, cel puţin la început. El a fost întrebat de jurnalişti ce va face dacă vin după el procurorii la trei dimineaţa.
„Dacă mă trezeşte cineva la trei dimineaţa, ies cu toporul, n-am de ce să mă trezească”, a răspuns Stănescu, vesel. „Nu mai bine întrebaţi la DNA care e lista?”, a întrebat presa Dragnea îmediat. Singurul membru CExN care a votat contra lui Paul Stănescu a fost Nicu Bănicioiu.
Ţeapă dublă însă. Sevil Shhaideh rămâne consilier de stat la Guvern. Mihai Tudose spune că „e probabil cel mai bun specialist din ţară”. Depinde şi în ce anume.

Rovana Plumb =>> Marius Nica. Înapoi în viitor. Ţeapă cu repetiţie

Şedinţa CExN de acum a fost formală. Negocierile s-au dus în cursul nopţii. Marius Nica a mai fost ministru al Fondurilor Europene. Este în prezent consilier de stat al premierului Tudose. Nica a mai fost şi consilier de stat pentru fostul premier Sorin Grindeanu.
A ocupat şi funcţia de ministru al Fondurilor Europene în Guvernul Ponta în martie – noiembrie 2015. A absolvit Academia de Informaţii. A lucrat în MApN şi a fost consilier al europarlamentarului Rovana Plumb. A urmat-o, ca secretar general, la Ministerul Mediului şi la Ministerul Muncii.

Principiul vaselor comunicante

Toată această poveste seamănă cu Cabinetul MRU. Acolo erau câţiva miniştri care în realitate erau delfinii foştilor miniştri din Cabinetul Boc. De exemplu, Alexandru Nazare era delfinul Ancăi Boagiu. Evident, calitatea umană şi profesională nu suportă comparaţie.
Pe principiul vaselor comunicante, Dragnea a explicat că Rovana Plumb, ministrul demisionar al Fondurilor Europene, va primi o funcţie în Camera Deputaţilor. Plumb a fost propusă a fi preşedintele Comisiei de Afaceri Europene din Camera Deputaţilor.

Marius Cuc =>> Felix Stroe. Securitatea comunistă controlează Puşculiţa 2

Felix Stroe este în prezent directorul general RAJA Constanţa. Susţine că nu are nici o legătură cu Clanul Mazăre, cu care ar fi fost în opoziţie. Este actualul lider al PSD Constanţa. Înainte de 1989, a fost ofiţer de Securitate.
Aşa cum se ştie, ofiţerii de serviciu secret nu ies din serviciu decât cu picioarele înainte. În prezent, Felix Stroe este, în mod evident, cu picioarele mult mai jos decât capul. Depinde cine sau ce îi controlează mişcările mânuţelor şi picioruşelor.
Ministerul Transporturilor rămâne o mare catastrofă de management guvernamental. Aşa cum am mai spus, este imposibil să conduci aşa ceva. Poţi să fii guru managerilor din lume. Sunt curios ce se va întâmpla acum cu investiţiile în infrastructură, că bani tot nu sunt.

Paradigma e aceeaşi…

… şi va rămâne aceeaşi cu PSD mult timp de acum încolo. Am afirmat că PSD trebuie să recunoască public că i-a minţit pe români cu un program de guvernare aberant. Acum mai afirm încă ceva: PSD trebuie să le ceară scuze românilor pentru acesta.
Indiferent dacă în locul celor trei demisionari veneau dumnezeii managementului instituţional sau cei ce sunt acum înlocuitorii „foştilor”, problema de fond rămâne criza bugetară. Ea va face cărţile în continuare.
PSD a încercat să machieze şi să rujeze baba, a pus-o-n geam, gătită nevoie-mare, iar acum savurează victoria. Dar în curând bietei femei or să-nceapă să i se scurgă fardul, rimelul, o să-i cadă protezele şi o să i se prelingă de pe cao baticul de caşmir.
Atunci va continua dezagregarea acestui partid populist destructiv. Care a ratat încă o şansă de a se reforma şi a deveni altceva decât o gaşcă de predatori mafioţi de ţară.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Victoria lui Tudose și parastasul PSD

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 6:54 am

Va dati seama in ce derizoriu sinistru a reusit Liviu Dragnea sa tarasca cel mai mare partid din Romania dupa numai 10 luni de la zdrobitoarea victorie de anul trecut? Sedinta de joi seara a CEx, care a depasit orice limita a absurdului si a ridicolului, da masura catastrofei.
Iar disperarea de pe fetele participantilor atunci cand au iesit din sediu ca de la parastas arata constientizarea acestei catastrofe.
Deznodamantul a fost exact cel pe care l-am anticipat inca de joi dimineata: Dragnea a pierdut.
Pentru ca dincolo de spectacolul de urlete si voturi, de lacrimi si rugaminti, de adeziuni si furii, pe scurt aceasta este concluzia. Dragnea a pierdut.
Din secunda in care dna Shhaideh va iesi pe usa Ministerului Dezvoltarii, pentru el va incepe numaratoarea inversa. Mai lunga sau mai scurta in functie de ceea ce va reusi la CEx-ul de azi si de eficienta politica a lui Mihai Tudose.
Liviu Dragnea a pierdut ce era mai important: controlul banilor pentru primari, mana lunga prin care controla activitatea Executivului si legenda atotputerniciei. Da, mai are oameni in toate ministerele, mai are parghii, dar acestea sunt ramasitele puterii.
Tehnic, dnele Shhaideh si Plumb au refuzat sa mearga mai departe, pentru ca nu mai rezista, ceea ce nu pot sustine ca ar fi fals. Dar, practic, nici nu exista o alta solutie.
Pe de-o parte, Mihai Tudose nu putea da inapoi. Daca pleca in genunchi din sedinta CEx si ramanea in functie fara remanierile de care o conditionase, era terminat. Ca din acest moment in fotoliul de premier s-ar fi aflat domnia sa ori o matura, nu era nicio diferenta. Cizma lui Liviu Dragnea ar fi fost chiar mai apasatoare decat atunci cand, pentru ca nu a mai suportat-o, a pornit acest atac.
Deci fara remanieri pentru dl Tudose nu exista decat varianta demisiei. Dar asta ar fi insemnat intoarcerea la presedintele Iohannis, care a lasat sa se inteleaga deja ca este foarte probabil sa nu mai desemneze premierul stabilit de PSD.
In plus, ceea ce a spus dl Tudose despre reactiile de la Bruxelles in privinta celor doua suspecte de coruptie care gestioneaza fonduri europene nu e minciuna. Mesajul i-a fost adus, din informatiile mele, de ministrul Afacerilor Europene, Victor Negrescu, dupa o intalnire recenta cu vicepresedintele CE, Frans Timmermans. Dl Tudose stia, asadar, ca fara aceste schimbari, pe relatia cu CE vor urma probleme majore.
Pe de alta parte, daca dnele Plumb si Shhaideh nu ar fi plecat de bunavoie, ci ar fi fost demise de CEx, se complica situatia in coalitie pentru ca ALDE nu vrea sa renunte la ministrul Ilie, aflat intr-o situatie aproape similara cu a Rovanei Plumb.
loading...
In plus, era greu spre imposibil ca PSD sa voteze demiterea unor ministri pe motiv de DNA. Deci demisia ramanea singura solutie acceptabila.
Tusele de umor involuntar sunt fara comparatie. Cum e sa vorbesti tu, presedinte PSD, despre "cumpana partidului", provocata din afara acestuia, avandu-l alaturi, umar la umar, pe cel care a provocat cumpana.
Cum sa spui tu, premier, ca te-ai opus demisiilor celor doua doamne ministru cu probleme penale, cand tu insuti ai spus la televizor ca ele trebuie sa plece pentru ca provoaca probleme pe relatia cu Bruxelles-ul, ca le intelegi ca om si coleg, dar ca premier nu poti avea alta optiune?
Dl Tudose este un invingator de etapa. Dar runda a doua este la fel de importanta: stabilirea inlocuitorilor ministrilor demisionari.
Nu am nicio indoiala ca Liviu Dragnea va face tot ce ii sta in putinta sa isi plaseze, mai ales in locul dnei Shhaideh, un apropiat.
Si, daca va reusi, dl Tudose nu va fi obtinut decat o victorie de palmares. Dar aici deja premierul poate avea sprijinul institutional al presedintelui, care are ultima semnatura pe numirea oricarui nou ministru.
In aceste conditii, cred ca va fi ales un personaj dintre tabere, care sa asigure un oarecare echilibru. Dar echilibrul acesta nu poate fi decat asteptarea momentului pentru a alege tabara care castiga razboiul.
Dl Tudose nu isi poate permite sa devina imediat un nou Dragnea. Baza sa de putere e fragila, unii dintre cei care-i jurau credinta au tradat in CEx si, poate cel mai complicat, primul motiv invocat pentru eliminearea dnelor Shhaideh si Plumb a fost cel penal, adica un argument cu care in PSD te faci rapid indezirabil.
De aceea, probabil ca, dupa CEx, dl Tudose a si sucit-o.
Dar daca va sti sa foloseasca argumentul guvernarii si sa atraga alaturi de el baronetul, nu va trece mult timp pana cand Liviu Dragnea va fi devenit istorie. Si figura lui Liviu Dragnea dupa CEx spune ca si-a privit viitorul in ochi. SURSA Ioana Ene Dogioiu/Ziare.com.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Rezultatul meciului dintre Dragnea si Tudose

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 10:44 pm

Ziua de vineri, 13 octombrie, marcheaza inceputul declinului pentru Liviu Dragnea in fruntea PSD, dar razboiul pentru putere este inca departe de a fi transat. Premierul Mihai Tudose inregistreaza o victorie de etapa, mica dar importanta, in timp ce Dragnea pierde ceva din autoritatea de lider. Presedintele Klaus Iohannis, implicat la vedere in sustinerea lui Tudose, castiga si el un punct valoros de jucator politic eficient, chiar daca foarte tacut si cam incet. Guvernarea pe ansamblu si PSD pierd masiv la capitolul imagine. In locul a doi soldatei de partid - Shhaideh si Plumb - vin doi baroni de rit vechi. Cele doua CV-uri anunta orice altceva numai competenta si seriozitate nu. 

Mai jos, cateva observatii despre deznodamantul razboiului pentru putere din interiorul partidului de guvernamant. 

  • Oricum am privi lucrurile, Dragnea a pierdut, Tudose a castigat.De aici incep nuantele si interpretarile, dar sa ne amintim cum a izbucnit noua criza politica? A provocat-o dorinta premierului, exprimata luni intr-un interviu la Antena 3, de a schimba cativa ministri, printre care si pe Sevil Shhaideh, cel mai important ministru din ecuatia de putere. In cele din urma, dupa zile de lupte intestine, schimbarile s-au intamplat impotriva vointei PSD si a liderului sau.
  • Sa nu uitam apoi ca totul a inceput de la dosarul Belina, de la doi ministri suspectati de DNA ca au semnat doua hotarari de guvern ilegale prin care o suprafata imensa de apa, peste 300 de hectare, a trecut in 2014 de la Apele Romane la Consiliu Judetean Teleorman. Belina a devenit astfel un fel de domeniu personal al liderului PSD administrat o vreme de Tel Drum si apoi de o firma ajunsa intre timp in proprietatea lui Dragnea jr. Pentru prima data in istoria recenta a partidului, doi soldati loiali pana mai ieri liderului suprem refuza sa mearga pana in panzele albe pentru a-l apara si demisioneaza. Asa apare o prima fisura majora in statuia de lider maxim, legea omertei risca sa fie incalcata, in scutul de protectie apar crapaturi. 
  • Cele doua dezertari, la care se adauga cel de la Transporturi, transmit un mesaj de desolidarizare distrugator pentru Dragnea, oricat a incercat ulterior sa le justifice prin argumente de ordin emotional, cu referiri la starea de sanatate a lui Sevil Shhaideh, perfuzii, copii, familie, amenintari cu arestarea etc. Baronii si intreg partidul vad cum pana si cei mai fideli oameni prefera sa faca pasul in spate si sa-l lase pe liderul PSD cu dosarul Belina in brate. Si mai vad ca Dragnea n-a putut face nimic pentru a-i mentine in functii, pentru a evita cu orice pret imaginea de lider parasit de cei mai fanatici sustinatori, in ciuda faptului ca a mobilizat toata conducerea partidului, care s-a luptat joi fara succes mai bine de sase ore sa-i intoarca din drum pe ministrii demisionari.  
  • Esecul lui Dragnea in fata lui Tudose stirbeste din autoritatea liderului PSD cu atat mai mult cu cat liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a reusit sa-si mentina ministrul cu probleme penale in Guvern, pe Viorel Ilie, desi premierul l-ar fi dorit si pe el schimbat. Aici pesedistii se vor intreba pe buna dreptate de ce liderul PSD n-a reusit sa-si apere oamenii asa cum a facut-o liderul ALDE, de ce unii au trebuit sa plece prin demisie si altii nu? In fine, increderea in lider intra in suferinta prin contrast cu atitudinea colegului de coalitie. 
  • Liviu Dragnea pierde apoi nu doar in plan simbolic, ci si in plan concret. Daca inainte controla toti ministrii fara mari probleme, in locul celor trei demisionari n-a reusit sa-si impuna decat un om, la Ministerul Dezvoltarii in locul lui Shhaideh, pe alunecosul baron de Olt, Paul Stanescu. Doar lui i-a strans mana pe scarile partidului in fata jurnalistilor, cu mesajul clar pentru partid: banii au ramas tot la mine! Numai ca baronul de Olt mai trebuie sa treaca si de Cotroceni, iar daca trece, nu prezinta nici pe departe aceleasi garantii de loialitate ca Shhaideh.
  • In schimb, Dragnea a pierdut total controlul asupra Ministerului Transporturilor, unde premierul Tudose a reusit sa impuna doi oameni asupra carora Dragnea nu are control, dimpotriva. In cazul noului ministru al Transporturilor, Felix Stroe (liderul PSD Constanta), lucrurile arata ceva mai complicat. Potrivit informatiilor obtinute de HotNews.ro, Liviu Dragnea ar fi incercat sa-l schimbe in urma cu o luna de la sefia PSD Constanta, chiar daca Stroe l-a sustinut la functia de premier, iar in iunie s-a plasat public impotriva tandemului Grindeanu - Ponta. CV-ul lui Stroe indica insa baronul local de rit vechi, provenit din vechea nomenclatura comunista, agatat in retelele fostei Securitati, imbogatit dupa Revolutie din afaceri cu statul si privatizari dubioase. Premierul castiga poate un baron important de partea lui, dar pierde ocazia de a instala un personaj credibil la Transporturi. 
  • De ce baronul lui Dragnea ar fi mai rau decat baronul lui Tudose sau invers? Cu cele doua alegeri, guvernarea s-a procopsit cu figuri chiar mai sumbre decat Shhaideh si Plumb, figuri de executanti docili, pe cand Stroe si Stanescu incarneaza baronul “foarte ferm, dur si insensibil”, dupa cum se descrie singur liderul PSD Constanta. Cu noua criza politica aparuta la numai patru luni de la precedanta, PSD a aratat din nou ca este gata sa sacrifice stabilitatea si imaginea tarii de dragul unor interese foarte personale, iar de aceasta data vorbim din nou de interesul lui Liviu Dragnea de a se proteja in fata justitiei. 
  • Am vazut apoi un partid dispus sa faca scut in jurul politicienilor cu probleme in justitie, sa-i apere pana in panzele albe, sa defileze cu ei chiar daca pastrarea lor in functii sfideaza publicul intern si partenerii externi. Liderii care conduc astazi PSD nu doar ca au eliminat orice standarde de integritate, dar au ajuns sa-i deteste pe toti cei care le invoca sau se raporteaza in mod firesc la ele in exercitarea puterii. PSD se dovedeste inca o data un partid profund toxic pentru democratie, organizat mai degraba dupa reguli mafiote si un pericol pentru statul de drept. 
  • In fine, marea intrebare este daca aceasta prima infrangere inregistrata de Liviu Dragnea va tempera asaltul impotriva justitiei? Va deveni liderul PSD mai conciliant cu sistemul? Va incerca sa negocieze pacea in schimbul salvarii personale, dupa cum insinueaza Victor Ponta? Primele miscari arata contrariul, agresivitatea lui Dragnea a crescut. A anuntat ca nu mai calca la Cotroceni, i-a declarat razboi lui Klaus Iohannis pe care il acuza ca s-a amestecat in jocul politic, se pregateste sa faca in Parlament modificari la legile justitiei fara sa mai astepte vreun proiect de la Guvern si le-a transmis din nou serviciilor ca nu va ceda in fata lor. Este de asteptat ca liderul PSD sa dezvolte teoria conspiratiei interne impotriva lui, la care adauga deja si o componenta externa, cu bla bla-urile despre Romania care nu este lasata de forte oculte sa ridice capul fix cand incepe sa creasca economia. 
  • De meciul Tudose - Dragnea profita din plin presedintele Klaus Iohannis. Faptul ca pesedistii se razboiesc la vedere intre ei desi PSD si ALDE dispun de o majoritate confortabila in Parlament reprezinta o nesperata sansa de a capitaliza politic. Opozitia este atat de slaba incat nu-i ramane decat sa joace de partea premierului Tudose, ceea ce a si facut prin gesturi clare de sustinere. In tot cazul, mutarea nu este lipsita de riscuri. O eventuala infrangere a premierului va insemna si infrangerea presedintelui cu tot sistemul de putere din jurul lui. Meciul nu este inca jucat pana la capat, iar debarcarea lui Liviu Dragnea din fruntea Camerei Deputatilor nu se va putea intampla mai devreme de cateva luni. Pana atunci, luptele intestine din PSD vor continua. 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Knock-out tehnic pentru Dragnea

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 10:59 pm

La București, dezastrul politic intern trece în runda următoare. Demiterea a trei miniștri înseamnă sfârșitul politic al liderului PSD, Liviu Dragnea, compromis definitiv, crede Robert Schwartz.
este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE 40934034_303

După șase ore de negocieri-maraton, la sediul social-democraților aflați la guvernare (PSD), liderul partidului, Liviu Dragnea, a anunțat joi noaptea târziu, cu mâhnire nedisimulată, demisia a doi dintre miniștrii săi favoriți și a unui alt membru al cabinetului. Prim-ministrul Mihai Tudose, care ceruse cu insistență demiterea, stătea impasibil alături de Dragnea și explica în fața presei deciziile.
Lupta interminabilă pentru putere în interiorul partidului este o nouă dovadă că prăbușirea PSD este greu de oprit. Cei ce acționează ca Dragnea și acoliții lui nu mai au timp să și guverneze. Puternicul șef de partid de altă dată nu s-a oprit din acțiunile sale de a prelua personal guvernul, în pofida legislației care nu-i permite accesul în fruntea executivului, din cauza condamnării sale definitive pentru fraudă electorală și a procedurilor în curs de desfășurare pentru abuz în serviciu.
Dragnea, care în urmă cu zece luni și-a condus partidul spre o victorie electorală clară, ar trebui să realizeze cel târziu acum că încercările sale repetate de a-și subordona justiția și de a demantela statul de drept au eșuat. Planul său de a controla activitatea guvernului printr-un prim-ministru marionetă și un cabinet paralel, instalat la sediul partidului, nu i-a reușit, pentru a treia oară. Ca președinte al Parlamentului și cu sprijinul activ al aliaților pseudo-liberali de la ALDE, al căror șef, Călin Popescu –Tăriceanu, este președintele Senatului, Dragnea a avut cele mai bune premise pentru modificările legislative dorite cu atâta ardoare, care i-ar fi netezit calea spre Palatul Victoria.
Să ne aducem aminte: după victoria electorală, Dragnea a propus-o pe colega sa apropiată, Sevil Shhaideh, ca prim-ministru. Președintele Klaus Iohannis a respins propunerea din cauza unei conexiuni siriene a soțului ei.
Cu Sorin Grindeanu, proiectul lui Dragnea părea să aibă șanse de reușită. Tânărul prim-ministru s-a arătat dispus să execute ordinele șefului său. Așa a apărut, la finele lunii ianuarie, celebra OUG 13 la comanda lui Dragnea, prin care acesta spera să scape de toate tinichelele. Societatea civilă românească nu s-a lăsat dusă de nas și a ieșit cu sutele de mii, pentru a stopa abuzul. Presedintele Iohannis a reacționat și el cu fermitate, iar Grindeanu a făcut repede câțiva pași înapoi. Ceea ce l-a costat însă imediat postul de premier, fiind alungat de către propriul partid printr-o stranie moțiune de cenzură în parlament.
Cu Mihai Tudose, fost ministru al economiei, s-a găsit repede un înlocuitor, iar Dragnea a continuat să lucreze ”din off” pentru a controla guvernul. Cu aceleași obiective. Dar noul premier s-a complăcut doar pentru puțină vreme în rolul de executant, oferindu-i șefului său de partid, oricum compromis, doar un scurt răgaz. Tudose a reușit abil să se asigure de susținerea președintelui Iohannis și a cerut cu apăsare demiterea celor două ministrese, cercetate penal pentru abuz în serviciu într-un scandal de corupție, în care figura centrală este Dragnea: Sevil Shhaideh, vice prim-ministru și ministrul dezvoltării, și Rovana Plumb, responsabilă pentru fondurile europene. Prin retragerea a două personaje cheie din tabăra Dragnea, acesta din urmă pierde acum posibilitatea de a-și subordona pe mai departe baronii regionali PSD, prin redistribuirea fondurilor gestionate până mai ieri de cele două colege harnice și supuse..
E încă incert dacă Tudose se va folosi de knock-out-ul tehnic aplicat celui care este încă în fruntea partidului, pentru a-l elimina definitv din joc. Ar fi singura consecință logică în urma ultimului episod dintr-un șir lung de catastrofe. Iar regicidul are o tradiție îndelungată în PSD. Demisia lui Dragnea n-ar trebui să mai joace un rol prea mare în partid - măcar dintr-un reflex de auto-apărare al baronilor și susținătorilor lor. Ar trebui să le fie clar și acestora că locul celui ce pune propriile sale interese în repetate rânduri deasupra partidului sau a țării, este, la urma urmei, în lada de gunoi a istoriei.
Autor: Robert Schwartz / lp
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Tudose, câteva bile albe. Reuşitele majore ale premierului

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 11:04 pm

Premierul Mihai Tudose a reuşit în mai puţin de şase luni să facă mai mult decât a fost în stare opoziţia toată. Nu e deloc limpede cum va acţiona Tudose mai departe, dar e dincolo de dubiu că spargerea monopolului puterii pe care Dragnea l-a avut de la câştigarea alegerilor încoace e cel mai bun lucru care i se putea întâmpla României. Stabilitatea şi statul de drept au câştigat timp preţios."Da, trebuie să existe şi o răspundere a magistraţilor", zicea, răspicat, premierul Mihai Tudose, recent, când criza politică intrase deja în linie dreaptă.
"Vestea bună este că deja avem o astfel de răspundere în legislație, cam de câteva decenii", a fost replica imediată a judecătorului Cristi Danileţ. Pe pagina sa de Facebook, acesta a explicat, cu coerenţa binecunoscută şi pe înţelesul tuturor, care sunt mecanismele prevăzute de legislaţie, situaţiile în care răspunderea însoţeşte actul de justiţie înfăptuit de magistrat şi cum arată sistemul de penalizări.
Ocazie cu care, aş adăuga eu, subiectul poate fi considerat închis, iar printre cei care, cu siguranţă înţeleg la adevărata lor valoare argumentele lui Cristi Danileţ se numără şi premierul Tudose. 
Însă, fapt explicat şi de alţii până acum, şeful Guvernului are de executat un balet pe o gheaţă subţire, iar poziţionări precum cea de mai sus joacă un rol important în logica respectivă. 
Deşi asistăm cu toţii la luptele intestine din PSD, pentru Mihai Tudose prioritar este acum doar publicul format din liderii de filiale şi de la centru ai partidului. Căci ei formează gheaţa subţire pe care trebuie să-şi facă numărul de balet.
Ca atare, mesajele cu care zilele astea defilează au strict acest destinatar, nu altul. Destinatar care, deşi vede limpede că puterea alunecă accelerat printre degetele lui Liviu Dragnea, încă mai trebuie convins că Tudose rămâne unul "de-al lor". 
Aşadar, chiar dacă probabilitatea ca premierul să pupe în viitorul imediat moaştele justiţiei tinde spre zero, trebuie remarcată îndrăzneala, nebunia, calculul neverosimil de rece sau ce-o fi fost acolo, cu care Tudose a anunţat tocmai din cuibul de vipere intenţia de a-i remania pe miniştrii lui Dragnea, ca şi părerea, şocantă pentru cei de la Antena 3, cum că procurorii DNA nu fac dosare la ordin. 
Ne place sau nu să recunoaştem, prin câteva manevre făcute de când a preluat Executivul, prin modul în care şi-a jucat rolul la Antena 3, ca şi prin ceea ce a rezultat în urma nebulosului CEx al PSD de joi, Mihai Tudose a adus României mai multe servicii decât toată opoziţia parlamentară la un loc, în ultimii ani. 
Să le luăm pe rând:
Probabil că va fi singurul premier care trebuie premiat pentru ceea ce nu a respectat, iar nu pentru ceea ce a înfăptuit din promisiunile angajate de coaliţia care l-a pus şef la Palatul Victoria.
E vorba, v-aţi prins, de mănunchiul gros de măsuri, în primul rând economice, dar şi pe zona justiţiei, care, odată Tudose instalat, au început să treacă una câte una la "discutate şi uitate". Câteva detalii proaspete şi relevante AICI.
E drept, o serie de alte idei nocive împinse în faţă de Dragnea au supravieţuit, dar în acest moment nu există nici garanţii că se va merge până la capăt cu ele, după cum nici garanţii că noul Cabinet Tudose la va dilua, ori arunca la coş. Mingea e, aşadar, în curtea premierului.
Acum, privitor la celelalte două momente de referinţă - îndrăzneala de a face declaraţia de război din studioul Antenei 3, respectiv bătălia propriu-zisă din CEx, în care a obţinut căderea oamenilor lui Dragnea din Guvern (cu o excepţie, Carmen Dan de la MAI). 
Câştigul obiectiv pe care rebeliunea condusă de Mihai Tudose împotriva lui Liviu Dragnea îl aduce ţine de erodarea puterii preşedintelui PSD. O putere bolnavă, ajunsă la cote de netolerat până şi după standardele membrilor PSD. Dacă erodarea e una ireversibilă rămâne de văzut (într-un asmenea caz dividendele ar creşte exponenţial).
Şi vorbim aici de o premieră, căci nimeni - nici opoziţia, nici Sorin Grindeanu, nici Victor Ponta şi nici Klaus Iohannis - nu au produs maşinăriei lui Dragnea pagubele uriaşe pe care i le-a adus "teroristul" Tudose.
Se poate măsura sau observa în multe feluri această erodare, însă există un flanc dinspre care dezastrul se poate vedea la adevărata lui amploare: Dragnea nu îşi mai poate apăra oamenii cum o făcea o dată, nu îi mai poate promova cu uşurinţa cu care se obişnuise şi nici nu mai poate lua în cătare instituţiile statului, pentru a le popula cu cine doreşte, fără a avea cenzor. 
Asta nu înseamnă că preşedintele PSD a pierdut, de azi-înainte, controlul asupra acestor aspecte, însă mişcările sale au fost limitate substanţial.
Vor trece prin tot mai multe filtre, lucru care, coroborat cu cele mai sus enunţate, va face din însăşi selecţia cadrelor de nădejde o operaţiune extrem de complicată.
Capacitatea încă-liderului PSD de a-şi convinge marionetele să intre în horă acolo unde doreşte el să le planteze a scăzut vertiginos zilele astea. Nasul oportuniştilor de cursă lungă ştie, totuşi, să discearnă între polii de putere. Chiar dacă lui Dragnea îi vor mai ieşi răzleţ unele jocuri pe zona asta, inclusiv în guvernul aflat în construcţie, va trece un timp până când aceştia vor reuşi să preia integral controlul asupra ministerelor respective. Apoi, s-au mai văzut situaţii în care faptul de a răspunde perfect comenzilor date de stăpân nu e nici simplu, nici lipsit de pericole (Dragnea a mai păţit-o, inclusiv cu Grindeanu). 
E drept că acum lucrurile sunt încă într-o continuă mişcare la nivelul coaliţiei de guvernare. Însă liniile directoare au cam fost fixate. Chiar dacă prin jocul său din ultimele luni şi zile a făcut servicii esenţiale bunului mersul al României (e deja secundar dacă voluntar sau nu), ar fi nerealist să ne aşteptăm ca lucrurile să meargă de la sine în aceeaşi notă şi pe mai departe, odată criza guvernamentală depăşită.
În primul rând pentru că unii lideri din partid nu se vor împăca uşor cu înfrângerea suferită, deci vor căuta să pună frână unui Executiv Tudose prea "liberal" şi autonom.
Însă că-i convine sau nu, Tudose nu va putea să se delimiteze prea repede de argumentele prin care a îngheţat sau şters definitiv o parte a măsurilor economice maligne gândite de Dragnea şi Vâlcov, ori de părerea potrivit căreia DNA îşi face decent treaba.
"Eu nu cred că cineva ar fi atât de determinat să facă nişte dosare pe bandă rulantă unor nevinoavaţi ca să remanieze guvernul. Nu se joacă nimeni cu aşa ceva. Chiar dacă mai există derapaje, am încredere că lucrurile nu se pot duce în halul ăsta", le-a explicat premierul şi lui Badea, şi lui Gâdea, dar în primul rând lui Dragnea.
Iar noblesse oblige!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Gelu Visan cu coaiele in lighean

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 11:09 pm

Liviu Dragnea și-a vândut colegii DNA-ului; le-a obligat pe cele două doamne ministru să-și dea demisia. In pauza ședinței, atunci le-a chemat și le-a spus; și-a lăsat colegii să bată câmpii, au atacat DNA, s-au "vărsat", după care i-a vândut lui Koveși și lui Iohannis, în speranța că va scăpa el.
Nu am văzut în viața mea un laș, un perfid și un ticălos mai mare. Il întrece până și pe Iohannis și Ponta, care sunt etalonul ticăloșiei. După ce s-a folosit de Shaideh, a aruncat-o pradă la câini fără să se uite. Dragnea ar merita ca Shaideh să-i facă un denunț în care să scrie orice, și ce nu s-a întâmplat, ca dă-l bage la pușcărie vreo treizeci de ani, pe viață dacă se poate, să nu mai facă umbră pământului degeaba.
Cam atât despre Dragnea, " mortul" din politica românească. Să revenim la ale nostre.

Tudose e omul Sistemului, manevrat de Koveși și de Iohannis.

PSD-ul e un fel de partid tehnocrat, cu un PM mai periculos decât Cioloș. Practic, de aseară, PSD-ul nu mai poate zice nici un cuvânt despre Koveși, nu că s-ar fi omorât.

Partidele din opoziție sunt implantate până la refuz cu Securiști, iar cine nu e Securist, va fi Penal. 

Vă spun clar. O să urmeze și alți " penali", politicieni, oameni de afaceri, etc; e o chestiune de zile și săptămâni.

Dictatura se va instaura până când Koveși va conduce integral România, sub pretextul luptei cu penalii. 

Tudose și Dragnea au reușit o performanță, dincolo de îngroparea PSD-ului:

Să-i " albească" pe Koveși, pe Portocală și gașca lor de nemernici, să stingă scandalul cu Raportul Inspecției Judiciare, să omoare bruma de Democrație care mai era în România. A fost un plan al amândurora pentru a vinde România? 

Tot ce este posibil.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011380636787
DNA a câștigat. Iohannis a câștigat. Dragnea e mort. PSD-ul e îngropat.
Povestea astea cu demisiile este penibilă. 
Sistemul conduce România. Nu mă interesează absolut deloc Dragnea, nici PSD-ul. Ceea ce era aseară înainte de 20:00 s-a menținut. Dragnea nu a avut "portocale" de a se bate cu Sistemul. 
Politic, Dragnea este mort; PSD-ul a fost îngenunchiat de către Securitate. Cred că nu e vreun secret că Dragnea le-a cerut demisia. Dar nu va scăpa: va intra în pușcărie; și el și apropiații lui; vor curge dosarele în guvern pentru toți miniștrii, Koveși va face ce guvern vrea ea în România. 
Ar mai fi ceva: Acum știu sigur: Dragnea le-a chemat pe cele două, la pauză, să-și dea demisiile. A vândut țara DNA-ului și lui Iohannis. Își merită soarta.
Ce se va întâmpla? 
Vom avea Dictatura Koveși-Iohannis. 
Noul binom.
Noapte bună, Democrație!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Dacă-i vorba de futai , să se facă pe parai

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 11:35 pm

PSD SCOATE ȚARA LA MEZAT
Aseară am trăit intr-o atmosferă de mare dramă națională. Spectacolul di granda a fost urmărit cu sufletul la gură de cei pasionați de politică și nu numai. Mai erau și alți fraieri (pensionari, salariați, șomeri, etc) prin zonă. Au fost destui, încit să asigure audiența maximă televiziunilor de știri. A fost un fior extraordinar. V-ați luat pulsul? Ce s-a întîmplat atit de thrilling de am rămas mesmerizați în fața micilor ecrane ore în șir ca să aflăm un sfert de știre măcar de la conclavul de șase ore al PSD?
Liderii PSD, baricadați in sediul luxos din Soseaua Kiseleff, cu bodigarzi, protejați de instalații de bruiaj ca să nu fie ascultați (ce paranoia!), cu jurnaliști stînd lipiți cu urechea de uși, au dezbătut dacă mai sau nu guvernul lor. E vorba despre guvernul Tudose. Clar, CEx-ul PSD a pus la mezat țara. Nu a fost o șuetă între cîțiva băutori de bere. Nici o intrigă în Cișmigiu cu pensionari. S-a jucat o partidă de poker pe mize fff mari. Depindem toți in 2017 de deciziile CEx PSD. Că ne place sau nu! Pe mîinile cui a incăput țara asta!? mă întreb.
S-a văzut teama pesediștilor că rămin fără cașcaval, atunci cînd Mihai Tudose a amenințat cu demisia. Toată lumea strinsă acolo îl credea anesteziat de regia savantă pusă la cale de Dragnea&Co. Tudose a jucat tare. Nu știu dacă nu cumva la cacealma. Cert este că a luat potul. A jucat astfel ca să nu se facă de cacao și să fie terminat politic. Dacă se întorcea la Palatul Victoria cu Shhaideh, Plumb, etc. în sacoșă, ar fi fost cotat ca ultimul om. Toată lumea l-ar fi disprețuit. A înțeles exact și a plusat. A avut un as de treflă în mînecă pe care l-a jucat la momentul potrivit.
este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE IDv2ZoiNScmOm4KeeAaAaK1asp3loAUfRaJdQul6u00DRWXknJo4vV79xaVpUWKJGIEpx2EaQYLX9KhC-AalyZLoRyf55wNuzRBf3fLcZuQWjwEctwaIhS3o55oua-CPI-nfzlEdhdMyeSdfOKO5hbeiCWqtoO_US6_wWS6OpsqjFKthFRZQO09oSX4JCfHmb_kAWZ1h4KqU0gnv4wqExEZunT_coba7kedNBSI7wpcUYUQ3gcOsf4u8Oscduhjxx98eIkQPS0OBpdMHjIQwCgTbIWfiDzrRcSWSdfo7aaIOSOsLGepB0a_j7T8CmuJ9OJgYdJmOhHAUtGeghKfnE8kNWe2SXIzEvs--g2OxJU9tORKq_-QfdUGRiBU8tfimR9Xfhn2ppvRknWqJJEoAlfHaw_C2Km2ctqbkOSVIYhV9740aql6yUqXrZorxU2Yj6YZM9RAJQhXldlv3o5qNmtiK5CwJH1EsAq5Df1cBasFdT97T1G_AEpM7wCLc_k58pLeQ2slLmYIAYgGE8TVTi9UYv7DFlLPIC_2Jz1RMGna2OV3LUr6uElkIDmZaykFcuMHBHn-6YXln0zhtFP565Fl5OHol3p9oxxeqEBQRAOM=w350-h263-no
Amenințarea cu demisia a funcționat ca o căldare de gheață aruncată peste un adormit. Pînă atunci tovarășii mergeau pe formula – că la rugamințile fierbinti ale membrilor CEx, blablabla, cei trei se întorc la guvern, iar Tudose cu acest alibi (voința partidului) îi acceptă. Spre mirarea celor aflați în sediul din Kiseleff, regia nu a mers. Ce dacă au fost puse la vot demisiile și au fost și respinse! Mihai Tudose nu s-a lăsat aburit. Dragnea&complicii au încasat-o scurt.
Conclavul PSD a trebuit să constate cu regrete și suspine ca d-nele Shaideh și Plumb trebuie să plece, ca și pițifelnicul Cuc. Bineințeles, dacă PSD vrea să mai aibă guvern. Altfel, Mihai Tudose părăsește baricada și se ajunge urgent la o criză politică.Ceea ce PSD (Dragnea, mai ales) nu iși poate permite cu nici un chip. Acesta a fost asul lui Tudose. Dragnea a zis in clar – A treia oară nu mai duc la Cotroceni! Asta vrea să insemne – pentru al treilea prim-ministru în acest an. Aici s-a jucat totul.
Azi urmează actul doi al acestui teatru ieftin, de bulevard. Dragnea va încerca să îi bage pe gît lui Tudose oamenii lui. Se vor vedea mai bine  rezistența antiDragnea în PSD și influența reală a lui Tudose în partid.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Azi-noapte ca netoții, azi ca idioții!

Mesaj Scris de Admin Vin Oct 13, 2017 11:48 pm

Gangbang-ul cu perversiuni desfășurat azi-noapte la sediul central al PSD a avut, zic martorii oculari, momente antologice. În zadar a încercat macho(teleor)man-ul Liviu ”Moustache” Dragnea să le păstreze în haremul lui din cabinet pe milfele favorite, Sevy și Rovy, fiindcă noul pornostar al națiunii, Mihai ”Terente” Tudose, le-a luat de păr și le-a zvârlit de pe canapeaua guvernării de nu s-au văzut. Potrivit acelorași martori oculari, în ședință au avut loc tot felul de scene hard: ”DP fără alifie”, ”sado-maso”, ”bukakke cu strigături” și, din păcate pentru el, nici ministrul cu nume predestinat pentru asemenea producții, Cuc, nu a scăpat, săracul, de la un doggy-style de zile mari cu premierul. Finalizarea o știți cu toții: Dragnea și-a pierdut rolul de mascul alfa în haitâc, iar Tudose, care, după doar trei luni de guvernare, a dat-o rău în beția puterii, a devenit noul lider de facto al Partidului. E drept că, dacă tot a prins gustul puterii, Două-Doze mai putea să ia un rând, azi-noapte, ca să-i bage sub masă și pe alți miniștri. Dar probabil s-o fi gândit, omul, că până-l învață pe agramatul de Pop să scrie corect ”Demisie” și nu ”De mi-s ie” îl prinde Crăciunul, iar Daea sigur i-ar fi zic să demisionează doar după ce se sfătuiește cu absolut toate oile din țară. Pe de altă parte, premierul s-o fi temut că ministresa de la Interne are intervalul oral cam mare și-l bălăcărește ca pe Vlașca, iar să-i ceară Olguței să iasă din filmul ăsta, până și Tudose, cât e el de Terente, nu îndrăznește: îi arde aia un pixus interruptus de stă bietul premier trei luni cu frunze de pătlagină-n izmene.
Ceea ce pe mulți i-a șocat, dar n-ar trebui să surprindă pe nimeni, a fost felul cum ministresele ejaculate precoce din guvern și-au prezentat azi-noapte pozițiile. Păi ați auzit ce susura Rovana cea frumos turnătoare (la DNA)? ”Eu nu mă joc cu demisia și sunt fermă când am luat o decizie. Eu iubesc această țară și demnitatea este ceea ce ne rămâne până la urmă.” Dac-aș fi fost dom Pepe, ăla din ”Filantropica” știți ce i-aș fi spus? ”Ce zici, fă, Rovano? La anii tăi îți permiți să ai demnitate? Nu te joci cu demisia? Te las corigentă, duduie: săptămână viitoare te țineai agățată cu dinții de scaun, iar acum demisionezi și-ți pare rău? Și cu iubirea de țărișoară, las-o mai moale, cațavenco, că știm noi, știm noi, tovarășico, cum îți iubești matale țara, de când îți înmatriculai mașinile prin Bulgaria, să nu plătești timbrul de mediu în România!” Dar, din păcate, eu n-am tonul lui Gheorghe Dinică, așa că îi zic doar atât: Rovano, ce m-ai dezamăgit, măi, dragă! Să cedezi tu din prima la malacul ăla brăilean, care nici măcar n-a scos șuriul la tine?
Cum de s-a întâmplat tărășenia asta? Cum de-a pierdut Dragnea Partidul printre degețele? Prin aceeași metodă pe care a folosit-o și el, ani de zile, la greu: șantajul. Proțăpit în fruntea bucatelor, Tudose a priceput că joacă o carte mare și că de el depinde totul: dacă el își dădea demisia, praful se-alegea de guvernarea PSD, rămâneau baronii nemufați la țuțuroiul cu bani publici și în două luni crăpau toți de inaniție. Iar Dragnea știa că, dacă pierde guvernul Tudose, pierde de tot puterea. De aceea a preferat să înghită șantajul tudosesc și să-i sacrifice pe cele două orfeline și pe cuculețul de la Transporturi, sperând, probabil, ca azi să-i bage pe gât lui Tudose tot lachei de-ai lui, din Teleorman. Dar Tudose n-ar fi avut spațiu de manevră dacă Iohannis n-ar fi ieșit să avertizeze că, dacă Dragnea își pică iar guvernul, el alt pesedist nu mai pune premier. Președintele a jucat magistral la faza asta: a stat, ardelenește, să le-o coacă pesedeilor și, când le-a gătat-o, le-a dat-o de i-a julit. Acum, n-ar trebui să facă altceva decât să-i lase închiși, ca azi-noapte, în sediul lor, să se sfâșie între ei, că la asta se pricep cel mai bine. Și, când o crăpa și ultimul pesedist, să-l împăieze și să-l ducă la muzeu, ca să ne aducem aminte de ciuma roșie și, pe de altă parte, să nu rămână nici scula lui Terente fără aparținător.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Cum a ajuns Dragnea prizonierul lui Tudose

Mesaj Scris de Admin Sam Oct 14, 2017 10:14 pm

Spre deosebire de primul razboi pesedist, acesta s-a terminat in doar 3 zile, e drept, intr-o zi cu ghinion, vineri 13. Nici din aceasta confruntare nu a iesit un invingator care sa poata ridica manusile de box si sa plece in aplauzele publicului.E adevarat ca Dragnea a incasat o lovitura grea, a pierdut perla coroanei, pe Shhaideh, iar autoritatea in partid ii e zdruncinata, dar nici Tudose nu s-a metamorfozat in eroul pe cal alb. A fost o reglare a raporturilor de forta, a carei balanta nu s-a inclinat decisiv. In schimb, marele infrint este PSD.
 
 
Dragnea si-a pierdut titlul de Daddy
 
La prima vedere si pe termen scurt, Tudose a cistigat-  a obtinut remanierea, atentie nu intreaga, ”penalul” Viorel Ilie a ramas pe pozitii-, iar Dragnea a pierdut. Schimbarile de ministri s-au facut impotriva  opozitiei lui (si a CEx-ului), nu  a putut-o convinge nici macar pe Shhaideh sa nu demisioneze, ceea ce poate fi interpretat si ca o tradare a acesteia, cu perspective sumbre pentru dosarul Belina. Faimoasa lui autoritate a palit prin comparatie cu cea a lui Tariceanu care s-a aratat inflexibil si si-a pastrat ”penalul”, ceea ce pentru multi din partid este un justificat semn de intrebare.
 
 
Dar mai ales Dragnea a pierdut pe o chestiune de principiu ( a lui si a intregului partid).  Propaganda, chiar crezul  lor, e ca”penalii” sunt o ”facatura” a DNA, aceasta ”politie politica si stat paralel” in fata caruia trebuie construit un zid.  S-a dovedit insa ca zidul nu este inexpugnabil, spre frustrarea colectiva si a lui Dragnea care se autoproclama ”tinta”.  Asa ceva nu se uita usor.
 
 
Degonflarea lui Dragnea nu este numai in plan  simbolic, ci si in cel concret. Stanescu, instalat la ministerul Dezvoltarii,   nu este o clona a lui Shhaideh, ci un greu  al baronilor,  va face mai mult propriile jocuri dar si pe cele ale lui Tudose, la mina caruia se afla in ultima instanta. Dragnea nu va mai avea controlul exclusiv al banilor, ceea ce, in timp ii va eroda pozitia in partid.
 
 
 
Explicatiile celui de-al doilea razboi
 
Pentru multi ramine un mister cum de e posibil  ca un partid de dimenisunile si puterea PSD sa  ajunga sa provoace in doar 10 luni de guvernare doua crize de anvergura acestora. Nu s-a mai intimplat in intreaga istorie a PSD sa-si doboare singur  guvernul prin motiune de cenzura si sa faca dintr-o remaniere un circ grotesc, care l-aa adus aproape de pierderea  guvernarii. 
 
 
Prima explicatie  e cea a raporturilor de putere partid-guvern. Regula  PSD ( si numai) era ca seful partidului sa fie  premier, ceea ce ii conferea acestuia nu doar un dublu control, ci ii asigura si linistea. Faptul ca Dragnea nu a putut obtine aceasta functie din cauza condamanarii  penale este la  sorgintea tuturor problemelor si crizelor. Factor agravat de autoritarismul sau patalogic si de frica de a nu pierde nici o musca de sub control.
 
 
A doua explicatie rezida in faptul ca si-a darimat deja un guvern prin motiune de cenzura, din cauze insuficient elucidate pina acum. Probabil cel mai tare in balanta razboiului cu Grindeanu a atirnat tot relativa independenta pe care acesta incerca sa o obtina. Ca si in cazul Tudose, de altfel.  La care mai putem adauga relatiile ”institutionale”  cu presedintele Iohannis si psihoza unei  colaborari pe  sub masa cu ”binomul”. Cert este ca a doua oara Dragnea nu-si mai putea  permite sa repete faza, motiv pentru care a fost obligat sa accepte santajul lui Tudose, care a  jucat cu demisia pe masa si in fundal cu amenintarea venita de la presedinte ca nu le va mai da guvernarea. Inlatuarea pripita a primului  guvern se dovedeste o greseala care l-a legat  de maini si  de picioare pe viitor. Practic, Dragnea a devenit prizonierul premierului si al pesedintelui. Ca sa iasa din capcana si sa scape de Tudose va trebui sa fie mult mai inventiv decit fabricarea unui amarit de sondaj.
 
 
 
 
Asaltul la justitie, episodul final
 
 
 
Nu trebuie sa uitam  nicio secunda ca, pe fond, ambele crize au fost  provocate de  problemele  penale ale  lui  Dragnea si de nefinalizarea rafuielii cu justitia, in special cu DNA. Principala  nemultumire fata de Tudose (ca si fata de Grindeanu, de altfel)  este taraganarea  acestui proces, intirzierea legilor  justitiei si a decapitarii lui Kovesi, urmata de distrugerea DNA. Exasperarea  a atins un punct culminant. Se vede asta din campania facuta de televiziunile, ziarele  si site-urile arondate  PSD, din declaratiile tot mai  agresive si fara perdea ale liderilor Coalitiei- Dragnea si Tariceanu-  si  de citiva dintre mardeiasii lor. E de neconceput pentru toti acestia ca problema ingenunchierii  justitiei sa nu se fi  rezolvata nici dupa 10  luni de la preluarea puterii, cind acesta este principalul  angajament.  Din  motive  verse si perverse Tudorel Toader a tras de timp, a facut niste legi care i-au pus in cap jumatate din magistratii tarii si se pare a ratat si evaluarea DNA.
 
 
Urmarea este ca nu vom asista la o  temperare a asaltului, asa cum sperau multi, ci la  o agravare a lui. Deja  in Coalitie  s-a decis ca legile sa fie facute prin initiativa legislativa a parlamentului si sa nu se mai astepte dupa Tudorel Toader. Acesta pare tot mai putin entuziasmat sa-si asume  ”reforma” justitiei si sa incaseze injuriile publicului, atentionarile ambasadelor si ale Comisiei Europene si  sa-si fac praf onorabilitatea, cita i-a mai ramas.
 
 
In parlament, pe mina ilustilor juristi Nicolicea, Nicolae si Iordache, legile lui Tudorel Toader vor  ajunge sa trezeasca nostalgii. Va fi prapad. Lui Tudose ii convine pentru ca guvernul se spala  pe maini  de intreaga poveste.
 
 
 
Ce ac are Dragnea de cojocul lui Tudose
 
 
 
Cum spuneam, Dragnea e obligat sa accelereze asaltul asupra justitiei, mai ales ca urmare a mesajulului transmis partidului ca a cedat in fata DNA. Tudose si-a ostilizat atit partidul cit mai ales pe Dragnea, cind s-a plasat,  ipocrit,  desigur, de partea DNA.  Ii va fi foarte complicat sa atraga de partea lui baronimea- multi certati cu legea-  si administratia, unde visul de aur e sa se poata fura fara a mai da socoteala. Cucerirea paridului va fi complicata, de lunga durata si extrem de  nesigura. Tudose are insa de acum inainte mai multa libertate in gestionarea banului  si in deciziile guvernamentale. Ceea ce poate fi o sabie cu doua taisuri pentru el.
 
 
Lucrurile  nu merg deloc bine, banii s-au cam terminat, promisele mariri de salarii sunt mai  mult decit iluzorii, in buzunare incepe sa sune a gol, iar sindicatele sunt tot mai greu de pacalit. Viitorul nu suna deloc bine,  in pofida mesajelor linistitoare ale guvernantilor si partidului. Nu e clar cit de constient e Tudose de asta, economia nu pare a fi punctul lui forte, dar sunt multe sanse sa-si rupa dintii. Cu ajutorul lui Dragnea.
 
 
Seful PSD va incerca probabil sa lanseze mesajul ca s-a decuplat de la guvernare, ca tot ce se intimpla e responsabilitatea lui Tudose, care va fi lasat sa deconteze de unul singur. Daca mai pune si televiziunile sa sara la gitul lui, sa-i prezinte guvernarea drept o catastrofa ( ceea ce in realitate si  e), ii va putea cere functia in deplina legitimitate. Nu e clar daca va folosi acest ac de cojocul lui Tudose, dar il are la indemina.
 
 
 
Dragnea, prizonierul  lui Tudose-Iohannis
 
 
 
Dragnea si-a retezat singur posiblitatea de a schimba premierii atunci cind are chef, iar crizele politice afecteaza imaginea partidului si il scad, cum s-a vazut, in sondaje. Fara spectrul pierderii  guvernarii sau al instalarii la Palatul Victoria a unui premier,  fie el si din PSD, care sa ii  fie ostil si asupra caruia sa nu aiba nicio putere, Tudose nu ar fi  obtinut remanierea  ”penalelor” Shhaideh si Plumb. S-a observat zilele  acestea ca in toate luarile de  pozitie, inclusiv in sedinta Cex, principala temere era pierderea  guvernarii. Aceasta a fost arma letala folosita  de Tudose.
 
 
Ar fi fost insa ineficienta fara sprijinul acordat de presedintele Iohannis. Mesajul acestuia , transmis in ajunul CEX ” daca pica si acet guvern, ma gindesc serios daca PSD mai poate guverna”, a cintarit greu. A fost interpretat ca un sprijin fatis acordat lui Tudose, ba chiar, asa cum se zvonea, ca o  intelegere cu acesta. Desi nominalizarea unui premier  de la PNL nu avea multe sanse sa treaca prin parlament( am explicat  AICI  de ce), nu era totusi o posibiliatate  de neglijat. Mai ales in conditiile de tensiune maxima din PSD.
 
 
Din punct de vedere politic, presedintelui Iohhannis ii convin de  minune crizele in care se arunca PSD cu mina  lui Dragnea. Nu-i ramine decit sa le intretina, nu are decit  de cistigat.
 
 
Dragnea a  ajuns  prizonierul lui Tudose si  al lui  Iohannis. Ca dovada ca intelege si el asta este atacul dezlantuit  impotriva presedintelui, caruia i-a dat ordin sa mai taca din gura si sa nu mai vorbeasca de PSD, i-a  spus ca nu mai calca pe la Cotroceni pentru ca a facut scurta la mina stind  cu ea intinsa. O declaratie de razboi in toata  regula.Dragnea il considera vinovat pe Iohannis  si de victoria lui Tudose, si de situatia din justitie generata de tergiversarea  legilor si de caderea PSD in sondaje.
 
 
Razboiul  din PSD e departe de a se fi incheiat, dar pe termen scurt fortele partidului se vor concentra  pe modificarea legilor justitiei. Atitudinea razboinica a lui Dragnea fata de Iohannis anunta ca urmatorul  meci  pe terenul acesta se va da. Dincolo insa de reglarile  de conturi din partid si de  raportul de forte dintre Tudose  si Dragnea, de victoria unui sau a altuia, din toata tevatura cel mai  mare  infrint a iesit  PSD.
 
 
 
Pentru a doua oara transmite mesajul ca nu poate guverna ceorent, ca merge dintr-o  criza  in alta, ca face scut  in jurul penalilor si ca este intr-o continua degradare. Caci, in final, a schimbat niste penali cu sefii  lor din umbra.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

este - NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE Empty Re: NOAPTEA CUTITELOR LUNGI si a IZMENELOR CĂCATE în PSD sau cum PLĂVANUL DE TUDOSE L-A LOVIT CU BRIȘCA - N COAIE PE DRAGNEA LIVIU -NICOLAIE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum