AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Decembrie 1947: regele abdică. Decembrie 2017: noi nu vom abdica!

In jos

regele - Decembrie 1947: regele abdică. Decembrie 2017: noi nu vom abdica! Empty Decembrie 1947: regele abdică. Decembrie 2017: noi nu vom abdica!

Mesaj Scris de Admin Vin Dec 15, 2017 2:06 am


Ca întotdeauna, pentru că nu-i ajută prea mult cutia craniană cu care au fost dotați ca să nu le plouă în gât, bandiții din fruntea țării au luat-o pe ocolite și vor să dea niște legi de care vor beneficia absolut toți criminalii (inclusiv psihopata de la metrou), violatorii, tâlharii, pedofilii, traficanții de droguri și proxeneții. Ar fi fost mult mai simplu să facă, colo, o listă pe care să scrie: ”Legile de până acum rămân în vigoare, doar că nu se vor aplica și următorilor: Dragnea, Tăriceanu, Olguța, Firuța, Ciordache și câți or mai fi pe-acolo.” Ca să fie și mai clar și să știe lumea că toate putorile astea, toate leprele astea hoațe și lacome sunt români mândri și ortodocși, puteau chiar să alcătuiască lista ca pe un pomelnic: ”Se grațiază robul lui Pesedeu Liviu Nicolae, cu fii și fiice. Se grațiază robul lui Aldeu, Călin Anton cu fii, fiice, fini, cumetri și neveste. Amin.” Și după ce făceau lista asta, aruncau o mână de pământ peste România, să-i fie țărâna ușoară și dădeau un parastas cu mici, bere și manele pentru toți imbecilii care  i-au votat sau care încă mai cred în promisiunile lor.
După ce stahanoviștii care mai aveau încă labele pătate cu vaselină și crăpate de-atâta șaibă când au absolvit Dreptul, la vreo patruzeci de ani, s-au grăbit să treacă toate legile justiției prin Parlament, profitând de faptul că românii, în loc să fie cu ochii pe ei și pe buzunare, își plângeau regele, am văzut multă lume disperată. Chiar și oameni pe care îi știu, din fire, optimiști, cred acum că nu mai există nicio speranță și că bandiții au triumfat. Fraților, nu e nimic pierdut. Se vor mai întâmpla destule lucruri până ce legile lui Ciordache și Pricolicea să intre în vigoare, până ce pedofilii să scape basma curată fiindcă n-o să le mai poată umbla procurorii în calculator, până când victimele violurilor vor fi obligate să asiste la audierea violatorilor și să fie interogate ele însele de aceștia, până când un penal jegos o să trebuiască să fie sunat, politicos, înainte, de procurori, la modul ”Bună ziua, domnu Dragnea, am înțeles că aveți o insulă de luat mâine șpagă. Vă deranjează dacă o să fim și noi prezenți prin zonă? Că dacă vă deranjează, noi putem să nu mai venim și să arestăm, în schimb, un bucătar de la cantina socială, care a furat o gogoașă rămasă de la prânz.”
Să zicem că aberațiile astea juridice o să fie votate și de Senat. Așa, și? Ca să intre în vigoare, trebuie să le promulge președintele. Și președintele nu va face asta. O să avem iar perioada de grație pe care am avut-o, dacă mai țineți minte, și în ianuarie, cu Ordonanța 13. Iar acum n-o să mai fie doar zece zile, o să fie aproape o lună. Avem suficient timp să ieșim în stradă și câteva milioane, în perioada asta. Punem pariu că se vor ascunde iar ca șobolanii, când străzile orașelor din România vor fi luate cu asalt de o mulțime mult mai violentă, de astă dată, decât în ianuarie, pentru că și-a dat seama că animalele nu știu de vorbă bună, nici de pancarte haioase, ci doar de ciomag? Sper totuși că nu se va ajunge acolo. Să nu uităm că Iohannis mai are în mână un as pe care nu l-a scos până acum: referendumul pe legile justiției. Nimeni nu-l va mai putea opri acum să-l folosească. Și nu vă fie teamă, bandiții nu-l vor suspenda pe președinte. Știu și ei prea bine că și-ar da singuri foc la valiză făcând asta. Pentru că atunci românii chiar vor deveni violenți, simțind că ultimul lor sprijin este îndepărtat.
În decembrie 1947, regele Mihai a fost alungat de o mână de politruci, cu nimic mai buni decât rapandulele care ne conduc azi. Dar politrucii de atunci aveau în spate toate diviziile de tancuri ale lui Stalin. Urmașii lor de azi nu au așa ceva. Au, ce-i drept, multe megatone de mârlănie și tupeu, însă nu e suficient să ne învingă. Ceea ce nu știu ei și nu știau nici omologii lor întru ticăloșie și prostie de pe vremuri (Groza, Dej, Zăroni etc), e că neamul ăsta urgisit a avut mereu ”nemții lui”, oricât credea Arghezi contrariul. L-am avut pe Carol I, pe Ferdinand, iar acum îl avem pe Iohannis. Iar loazele hoațe care ne conduc mai uită un lucru: că și politica e tot un fel de fotbal – joacă două echipe, dar până la urmă de câștigat câștigă întotdeauna nemții. Chiar și în prelungiri.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum