AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MANIU >Am vazut eu textul (…), Antonescu a avut promisiunea lui Molotov – O ZONĂ NEUTRĂ pe care noi nu o avem…””

In jos

CARE - MANIU >Am vazut eu textul (…), Antonescu a avut promisiunea lui Molotov – O ZONĂ NEUTRĂ pe care noi nu o avem…”” Empty MANIU >Am vazut eu textul (…), Antonescu a avut promisiunea lui Molotov – O ZONĂ NEUTRĂ pe care noi nu o avem…””

Mesaj Scris de Admin Joi Dec 21, 2017 12:58 am

pe 12 sept la Moscova, Molotov ii spune lui Patrascanu: „Pt ca Antonescu reprezenta poporul roman, pe cand voi sunteti niste aventurieri”; oare in ce context i-a spus asta, asa din senin sau cand romanii au intrebat de ce nu se respecta conditiile negociate?
-pe 15 sept in cadrul sedintei de guvern, Maniu spune – iar aici sunt chiar stenogramele, sunt publicate:”Avem deosebite marturii si documente din care reiese felul cum am pregatit noi armistitiul. A avut niste tentacule si dl. Mihai Antonescu, raspandite in mai multe parti ale Europei. Intre altele, a avut sugestia si i s-a pus in vedere ca, daca va face armistitiul, se va asigura O ZONA NEUTRA in care sa nu poata patrunde aliatii.
Am vazut eu textul si va puteti inchipui in ce situatie suntem noi azi, guvernul acesta, regimul acesta, si in special noi, care am lucrat efectiv in pregatirea acestui armistitiu, cand ni se va pune in fata, maine-poimaine, ca Antonescu a avut promisiunea lui Molotov – O ZONA NEUTRA pe care noi nu o avem…”
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum