AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist .

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist .

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 9:02 am

a ANALizat cu maximă atenție și preocupare , a tras niște bășini săsești puturoase , s-a scărpinat în cur după care uitînd promisiunea că nu va mai nominaliza premier PSD a treia oară după care a bălmăjit : 
„Am decis să dau PSD încă o șansă. Acum trebuie să performeze”
ce spui tu , Franț ? să performeze în jefuirea țării ? Gunoiule , ce idiot am fost că te-am votat...bată-te Dumnezeu să te bată de suină nespălată și îngălată.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Ian 18, 2018 12:17 pm, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Consultări Iohannis - Băsescu, declarații

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 10:47 am

Preşedintele Partidului Mişcarea Populară (PMP), senatorul Traian Băsescu, a declarat, miercuri, că guvernarea este catastrofală şi nu trebuie să continue, arătând că formaţiunea sa i-a propus pentru funcţia de premier pe Siegfried Mureşan şi Eugen Tomac. 


PMP a fost reprezentat la consultări de Traian Băsescu, Eugen Tomac, Valeriu Steriu, Dorin Bădulescu şi Cătălina Bozianu. Alături de şeful statului, s-au aflat consilierul prezidenţial Laurenţiu Ştefan şi consilierul de stat Daniela Bârsan.
Cele mai importante declarații au fost prezentate în format LIVE TEXT pe DC News:
- Am rezolvat problema Guvernului
- Vă dau câteva elemente din cele propuse
- Am adus argumente de ce guvernarea PSD este catastrofală și nu mai trebuie să continue
- Inflația arată proasta guvernare
- Anularea investițiilor din guvernul de stat, ceea ce înseamnă un guvern fără viziune
- Vor continua să fie diminuați de inflația care va mai avea un puseu la începutul acestui an
- Niciun motiv să se poată spună că se justifică menținerea lor la guvernare
- Guvernele Grindeanu și Tudose sunt desprinse de realitățile Uniunii Europene
- Noi schimbăm guvernele PSD de către PSD
- Eu am susținut în fața președintelui că PSD-ul nu merită și nu trebuie să guverneze
- Două propuneri pentru funcția de prim-ministru. A doua pentru al doilea Guvern, care nu are cum să cadă
- Am propus Siegfried Mureșan (...) Vorbește patru limbi străine
- E un om bine conturat din punct de vedere al activității politice
- Pentru al doilea Guvern, am venit cu o propunere de politician bine conturat: Eugen Tomac
- Experiența sa nu o mai amintesc
- Două propuneri de oameni tineri și cu experiență politică. În același timp, conturați nu ca fiind oamenii lui Daddy (n.r. referindu-se la Liviu Dragnea), ci oameni pe picioarele lor
- 82 la sută dintre români sunt împotriva suspendării președintelui
- O să fiu cinstit: mizez pe toate partidele de opoziție, minoritățile, nu exclud ca mare parte din nemulțumiții de Daddy să aibă alte opțiuni de vot la a doua încercare de formare a Parlamentului
- Nu exclud ca atunci când vor avea ocazia să se producă un exod 
- Dacă pui pe hârtie rezultatele, nu poți să constați decât o guvernare dezastruoasă
- Există comunicare. Depinde dacă președintele va înțelege că nu e o urgență. Dacă țara era într-o criză economică, da
- Una e criza, alta e când economia merge singură
- Fiecare președinte face cum vrea
- Nu o să vă spun niciodată ce a spus președintele
- La sfârșit, președintele va trage niște concluzii
- Nimic nu s-a schimbat, tot cel mai bun am rămas
- Nu (n.r. întrebat dacă i-a lipsit Cotroceni).
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Iohannis ( un idiot care..) și-a ratat șansa. A dat-o PSD!

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 10:50 am

http://www.ionutiancu.ro/iohannis-a-mai-dat-o-sansa-psd/

Reacțiile furibunde la adresa lui Iohannis, după momentul penibil de azi, de la conferința de presă unde a acceptat nominalizarea PSD pentru funcția de premier, în persoana Vioricăi Vasilica Dăncilă, pleacă nu de la faptul că lumea s-ar fi așteptat să îl ia fizic la șuturi pe Dragnea și să îl dea afară de la Cotroceni cu fiecare cu tot, ci este alimentată de o impotență acută a președintelui de a se implica cu adevărat în bătăliile politice majore.
Să fim sinceri, câte astfel de momente în care Iohannis să fie la anvergura funcției avem? Dacă este să mă întrebați pe mine, doar perioada ianuarie – martie 2017 este una în care Iohannis chiar a făcut ceea ce se aștepta de la el. Presiunile permanente pe guvern, pe clasa politică, pe cei din Parlament, vizita inopinantă la sediul guvernului când se putea discuta OUG13, comparația cu elefanții, discursul din Parlament, prezența la protestele din ianuarie. Și cam atât.
Ori, războiul început în ianuarie anul trecut nu numai că nu s-a terminat, el acum își dă ultimele și cele mai crâncene bătălii. Iar să vii și să spui, în aceste condiții că: ”Am decis să mai dau o șansă PSD”, pentru mulți a sunat așa: ”Am decis să mai dau o șansă PSD să termine ce au ei de făcut cu țara și ei îmi dau mie șansa unui al doilea mandat”.
Urât și mizerabil blat ar fi acesta. Și, odată cu prestația din această seară, cu greu se mai poate ca Iohannis să se suie în fruntea valului popular care se prefigurează odată cu protestele din 20 ianuarie. Nu poți să ieși în stradă, să fii alături de oamenii care strigă ”Jos PSD”, când tu chiar ai niște instrumente, mici, deloc consistente, dar le ai, prin care să pui un pic de frână acestui partid.
Dragnea a înțeles aceste lucruri și a venit să îi mulțumească personal lui Iohannis pentru decizie. E ca și când Iohannis ar fi acceptat ca toată România să aibă soarta Lacului Belina. Oare îl saltă DNA și pe el pentru acest troc?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Viorica Dăncilă, desemnată premier. USR, REACȚIE

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 10:57 am

Biroul Naţional al Uniunii Salvaţi România consideră că propunerea din partea coaliţiei PSD-ALDE pentru funcţia de prim-ministru, Viorica Dăncilă, nu respectă criteriile de competenţă enunţate public de preşedintele Klaus Iohannis şi califică drept "regretabil" faptul că şeful statului "a ratat şansa de a limita dezastrul" produs de PSD. 


"România avea nevoie de un premier din afara coaliţiei toxice PSD-ALDE care să guverneze pentru interesele cetăţenilor şi pentru prosperitatea ţării. Preşedintele a avut o şansă şi a decis să o dea PSD-ului", a declarat preşedintele USR, Dan Barna, conform unui comunicat de presă.

USR precizează că nu va vota "Guvernul Dragnea 3" şi "va lupta în continuare în Parlament şi în stradă" pentru a bloca iniţiativele "periculoase" iniţiate de actuala majoritate. 

"Este regretabil că preşedintele Iohannis a ratat şansa de a limita dezastrul produs de PSD, a ratat şansa de a-şi folosi atribuţiile constituţionale legitime de a desemna un premier decent. O altă şansă pentru PSD înseamnă că România rămâne din păcate şi în perioada următoare pradă capriciilor medievale ale unui Liviu Dragnea care ne împinge cu fiecare zi mai departe de Europa", se arată în comunicat. 
”Susținătoare înflăcărată a OUG 13”
Potrivit USR, anul trecut, Viorica Dăncilă "s-a remarcat ca o susţinătoare înflăcărată" a OUG 13 şi a tuturor modificărilor Legilor Justiţiei, prin declaraţii şi scrisori în Parlamentul European, legate de protestele civice. 

"Biroul Naţional al USR consideră că propunerea din partea coaliţiei PSD-ALDE pentru funcţia de prim-ministru al României, Vasilica Viorica Dăncilă, nu respectă criteriile de competenţă enunţate public de preşedintele Klaus Iohannis. USR constată că singurul criteriu de alegere a premierului la PSD este obedienţa faţă de liderul suprem şi satisfacerea intereselor acestuia de a scăpa de Justiţie şi de a-şi menţine averea", a menţionat sursa citată. 

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat miercuri că a desemnat-o pe Viorica Dăncilă, propusă de PSD, pentru funcţia de prim-ministru. 

"Cântărind toate argumentele, ţinând cont de situaţia concretă din Parlament, am decis să dau PSD încă o şansă şi să desemnez persoana propusă de PSD, pe doamna Dăncilă. Dar acum, PSD-ul trebuie să performeze. Românii au mari aşteptări şi eu am mari aşteptări", a declarat şeful statului, relatează Agerpres.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Iohannis a devenit Iliescu. Versus Vadim

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 11:15 am

Dacă Iohannis va candida în 2019 pentru un al doilea mandat și în cursă va mai fi doar un candidat cu șanse iar ăla va fi de la PSD, voi vota Iohannis. Dar sper ca, până atunci, de undeva să apară un al treilea candidat care să nu fie nici pesedist, nici semi-mort, și care să ne reprezinte pe toți cei peste 6,2 de milioane de români care l-au votat pe actualul președinte în 2014.

Tot aud cum, dacă mâine ar fi alegeri parlamentare, PSD ar câștiga tot. Ok, are deja tot, deci ce am risca cu anticipatele alea? Nimic, exact. Dacă, însă, PSD nu ar mai fi majoritar, am câștiga aproape tot. Pentru asta, însă, e nevoie de caracter. Și de curaj. Din păcate, actualul președinte nu are nici una, nici cealaltă.
Iohannis, din nefericire, a ales calea ușoară, este slab, are flerul politic al unei cârtițe și este înconjurat de consilieri fie foarte slabi, fie foarte obedienți.
fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Klaus-Iohannis-noul-Ion-Iliescu-300x150
Marele pericol nu este, neapărat, că PSD va guverna în continuare. Cu adevărat periculos este că, azi, Iohannis le-a cam distrus speranța multora dintre cei 6,2 milioane de români care l-au votat în noiembrie 2014. Și care l-ar putea vota iar în 2019 numai ca să nu câștige Vadim-ul pesedist, nu pentru că ar mai crede în el.
P.S. Imediat ce Iohannis câștiga alegerile, îmi permiteam să fac o listă de dorințe cetățenești, ca să zic așa, care speram să fie îndeplinite de noul președinte. Judecați voi ce s-a întâmplat între timp.
 https://prisacariu.ro/2018/01/17/iohannis-a-devenit-iliescu-versus-vadim/
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty OHA , ȚINE MINE...AI FUTUT CĂȚEAUA , te-ai dat cu pesedeaua

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 12:05 pm

Tine minte, Iohannis:în 2019 te vei lupta cu Dragnea pentru Cotroceni.Ai lui se vor buluci la vot.Pe ai tăi tocmai i-ai alungat
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty OHA biet handicapat ce vrei încă un mandat ...nu uita, Iohannis, să ne chemi în stradă... Îhî - și la vot, pentru al doilea mandat

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 12:15 pm

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . 26731104_1478007122322181_9053026678235412130_n
Domnule Iohannis,
Tovarășe Dragnea,
Dacă se-mpute vreodată chestia aia numită “securitate națională” etc., nu uitați să ieșiți voi să apărați țara asta, că noi nu mai avem ce apăra - că țara asta e acum suma averilor și a calculelor voastre și atât.
Aici nu mai e vorba de vot, PSD nu a spus în campanie că va face praf justiția sau că își va bate joc de economie - au vorbit socialiștii despre mărirea lefurilor medicilor si profesorilor și în fapt au triplat banii parlamentarilor. Iar tu, Iohannis, un cuvințel despre justiție n-ai zis, deși mustăciosu’ cu care ai negociat porcăria e ăla cu Belina și cu doi ani de pușcărie cu suspendare - ai uitat?
Nu ești, Iohannis, doar președinte al politicienilor - ei fac asta, e de azi știrea, ț-am pus poză cu duduia: “Casieră promovată direct în Guvern, acum în conducerea Rompetrol”. Acum du-te și spune-le copiilor care studiază în străinătate că au la ce să se-ntoarcă.
Ți-e frică de anticipate? Funcția ta e despre dreptate, curaj si mers înainte. De partea ta ar fi fost puhoiul de oameni; de partea socialiștilor doar sinecuriștii și cei mințiți - nu-s așa de mulți cum te-nspăimântă consilierii.
Ai avut rațiuni înalte ca s-o pui pe nașa mare din Teleorman premier? - trebuia să le spui direct. Sau măcar să spui dacă ai primit vreo garanție că nu se vor atinge de Codul Penal și celelalte. N-ai făcut-o, ai vorbit ca un pesedist.
Cei care au ieșit în stradă veneau de la muncă, nu de la sinecuri de partid; cei care au plecat la muncă au plecat, nu la ședințe - asta nu ați înțeles! Dacă un partid mic ar fi avut - în discurs, nu în fapte! - ambițiile pe care PSD le are față de Justiție, acel partid ar fost scos în afara legii. PSD nu; USL trăiește...
Sunteți mici, sunteți boschetari ideologici, sper să vină într-o zi un domn străin să vă scoată iar din Fanar.
Fără nicio stimă,
să vă fie rusine și să vă ia naiba
Semnat
Un contribuabil fraier
PS: când socialiștii vor da de pereți cu tot ce-a mai rămas bun în țara asta, nu uita, Iohannis, să ne chemi în stradă... Îhî - și la vot, pentru al doilea mandat
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty OHA, CRETINULE

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 12:17 pm

e preferabil să cazi de pe cal decât să-i mânci balega
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Protest fără precedent la Cotroceni

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 12:19 pm

Modul în care Preşedintele României ne-a răspuns astăzi nouă, cetăţenilor României, este cel puţin o dezamăgire, a transmis Iniţiativa România, după decizia şefului statului de a accepta propunerea PSD pentru funcţia de premier - Viorica Dăncilă.
fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . 2015_12_16_iohannis1_rsz_crp_crp


Mişcarea civică Iniţiativa România a anunţat miercuri seară, în cadrul unui comunicat de presă, că merge în faţa Palatului Cotroceni pentru a-i cere socoteală preşedintelui Klaus Iohannis pentru decizia sa de a o desemna în funcţia de premier pe pesedista Viorica Dăncilă.
"De 1 an de zile protestăm pentru a proteja justiţia de subordonare politică, am contribuit la crearea de reţele civice, am iniţiat un dialog instituţional onest cu autorităţi publice, inclusiv Preşedinţia, am dezvoltat proiecte anticorupţie, am monitorizat instituţii pentru a consolida integritatea şi transparenţa acestora, ne-am dăruit speranţele, implicarea, nopţile şi banii pentru o Românie mai bună. Tot ceea ce am cerut înapoi a fost bună credinţă, solidaritate şi determinare în a lucra împreună pentru a menţine ţara pe direcţia democraţiei şi statului de drept. Modul în care Preşedintele României ne-a răspuns astăzi nouă, cetăţenilor României, este cel puţin o dezamăgire", a transmis Iniţiativa România.
Organizaţia susţine că poate înţelege aritmetica majorităţilor din Parlament, dar cu niciun chip nu poate înţelege:
1. De ce Preşedintele nu a făcut un minim efort de condiţionare a desemnării candidatului PSD la funcţia de prim-ministru de respectarea statului de drept şi a independenţei Justiţiei?
2. De ce Preşedintele a decis desemnarea doamnei Dăncilă la funcţia de prim-ministru, deşi tot târgul ştie că asta echivalează cu numirea preşedintelui Camerei, condamnat penal şi inculpat, la şefia Guvernului? Era singurul pesedist rămas în viaţă?
3. De ce Preşedintele ignoră de mai bine de 6 luni apelurile repetate de a sesiza Comisia de la Veneţia ale societăţii civile, Comisiei Europene, Consiliului Europei şi ambasadelor statelor UE?
"DE CE? Vom arăta această întrebare Preşedintelui în această seară, începând cu ora 21.00 în faţa Palatului Cotroceni, intrarea Leu", a anunţat Iniţiativa România.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Oha, du-te în PLM

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 12:26 pm

Trebuie să ne găsim alt președinte. Ăsta de acum crede că scopul nostru în viață e să îl votăm pe el.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty EFECTUL LEVIERULUI Lăsați-i balton și ceas însă-l suspendați pe sas

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 12:35 pm

Dacă PSD-ALDE au minimă inteligență politică acum îl pot suspenda en fanfare pe cretinul constipat de la Cotroceni
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Iohannis l-a pus de fapt premier pe Dragnea, e în război cu PNL

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 8:03 pm

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . REQTTHfOk28kDB25iZzxg3lqe0wsw-bcravk362SM1GpZHxZPaoR03pmfR6znUA2tNzxsbLEmALrHuzMydvc_jGGUMGEHV0S0C0F8xeEBPSOHxEBuyIoXWyzSZ46HUaZxyW56jLzzMUwXVUcfwfbaOry7gd89y6gpB82QI379EM7qATMCWLUXtc79bGq8AsYvBkg7TdfA17pfGIw4eBPx0BIWj1OjuVWLtN7bSq_YwkZuszViMN3yX3B3dgSGskxEy8A92rNmUq7fszwobPD2zukbbDYLn38g9-3r6XbkxVNDmbk0HSjI0bZjnz7Drw4WirHc_nV3UvO496-gdnKqOV-Murx8MYKzwCQxzMH8XbxKgLRlOiyejTX-R9kje9yvEFaqKMJ3NB56Y9rfbYFSDOrNyar5M7mZLJ8BCKdjk-TiO_l6BGluC9zLlUagu_ljP75f5j2o9TJkdvFKtfvuSyUCNfm5RoSluzQKgmr4Y-U909gxV4XQagbXcnj5kyo65bdxMvxU1AFDvwiVi-9yqopMmwXe06L93B9eggOTzziKrCwoLhMOmQK-LQGlADOlh1-4HfRfUUw6eMWRZu4Qgm5ZzJCTIHtrQ4hkC96=w960-h720-no
"Viorica Dăncilă va fi, de fapt, alter-egoul sau interpusul lui Liviu Dragnea"
"O să spun un lucru pe care e bine să-l tot repetăm, ca să nu ne mai înșelăm de acum înainte. În această seară, Klaus Iohannis l-a acceptat de fapt, pentru prima dată, pe Liviu Dragnea ca premier al României de facto. Până acum Sorin Grindeanu, respectiv Mihai Tudose, erau niște propuneri ale partidului, care, după cum s-a și dovedit aveau un joc de o oarecare independență limitată, dar independeță față de jocul lui Liviu Dragnea. Viorica Dăncilă nu va avea. Ea va fi, de fapt, alter-egoul sau interpusul lui Liviu Dragnea. Președintele Iohannis, de fapt, la începutul acestui an centenar, l-a acceptat pe Liviu Dragnea ca premier de facto", a declarat Cozmin Gușă în direct la Realitatea TV.
Consultantul politic a făcut și o analiză a situației în care a fost pus Klaus Iohannis.
"Klaus Iohannis, după multe analize, și-a dat seama că cei din PNL îl trădează și îl vor trăda în demersurile sale"
”Aș vrea să spun o analiză foarte scurtă, ca fost politician, nu ca analist politic, în mai multe puncte.


În context: Președintele Iohannis s-a convins anul trecut când, în tot demersul său pentru apărarea justiției, este trădat de către PNL. În PNL sunt oameni la fel de vinovați ca cei din PSD care pregătesc și au votat legile justiției. Atunci, Klaus Iohannis, după multe analize, și-a dat seama că cei din PNL îl trădează și îl vor trăda în demersurile sale. Iar pentru lupta care ar fi urmat, Klaus Iohannis n-ar fi avut un partener. Al doilea lucru pe care Iohannis nu l-a avut a fost susținerea străzii, din ce în ce mai timidă către finalul anului, neagregată în formule care poate să conteze într-o luptă de tip suspendare, de tip alegeri anticipate. Acele mii de oameni care au rămas în stradă nu mai puteau să fie un partener.
Al treilea partener pe care cred că și l-a calculat era gruparea din jurul lui Mihai Tudose care ar fi putut să aducă un soi de normalitate. Numai că Mihai Tudose nu a luptat. În loc să fluture steagul, pe românește, a ... steagul. Îmi pare rău că nu e suficient de târziu să spun ce a făcut cu steagul. Atunci Klaus Iohannis a rămas fără acest aliat din interiorul PSD. Dar dacă ar fi rezistat ar fi putut, sigur tot cu o guvernare PSD-ALDE, să însemne altceva. Cel care a plecat steagul l-a lăsat pe Klaus Iohannis fără apărare. Și atunci întrebarea în contextul pe care l-am spus este: unde să te duci și la ce război, singur, când partidul care te-a adus, PNL, nu mai contează, când strada este neorganizată și când cei din PSD care păreau normali nu mai vor să lupte. Asta este, asta s-a întâmplat.
"Klaus Iohannis va înregistra un recul de imagine"
Consecințe: Sigur, o perioadă, Klaus Iohannis va înregistra un recul de imagine din partea celor care sperau ca președintele României să lupte în acest moment, dar care nepricepându-se la politică, nevăzând sondajele reale, nu-și dau seama ce ar fi urmat. Am văzut mulți analiști care îl acuzau pe Iohannis de egoism, de joc interesat, de al doilea mandat. Nu e vorba de asta în acest caz, poate în alte cazuri, în cazul acesta nu e vorba despre așa ceva. În mod matematic Klaus Iohannis nu putea, după toate aceste trădări simultane de la liberali, de la o stradă dezorganizată, să meargă la luptă. 
Acest stat paralele pe care îl acuză PSD, plus acest PSDragnea, în această formulă, sunt creația epocii Băsescu. 10 ani în care Traian Băsescu prin non-acțiune a participat la formarea acestui stat paralel, nu în formula pe care o acuză PSD.
"PSD se face maxim de râs prin ministeriatul girat de Viorica Dăncilă"
Ultima concluzie: PSD se face maxim de râs prin ministeriatul girat de Viorica Dăncilă. Îmi pare foarte rău să spun, o cunosc, dar doamna Dăncilă este semi-doctă. Doamna Dăncilă, nu doar că nu vorbește limbi străine, nu are acces la concepte, nu are acces la idei, nu are acces la posibilitatea de a înțelege anumite strategii. Ea poate să fie o doamnă normală. Am înțeles că a terminat facultatea de mecanică agricolă, cei care am început studiile înainte de 1989 știm ce înseamnă asta... Să ne ierte Dumnezeu, dar aici nu are legătură nici cu sexul, nici cu coafura, nici cu calitățile de la Videle, dar doamna Dăncilă este un semi-doct care nu este capabilă să înțeleagă. Dar după cum spuneam, nici nu este nevoie pentru că premierul de facto al României este, din acest moment, Liviu Dragnea. 
Perspecitve: Prima perspectivă. Este o luptă groaznică în PSD. Faptul că s-a amânat prezentarea guvernului pentru finalul lunii ianuarie este evident ce probleme sunt acolo și ce crize interne sunt acolo, pentru că fiecare dorește să fie un interpus sau să se pună personal în acest guvern.
"Klaus Iohannis rămâne singura alternativă. Poate să-și recâștige încrederea"
Perspectiva este că așa cum a acționat astăzi, și eu îl înțeleg, că am fost politician, Klaus Iohannis rămâne singura alternativă. Poate să-și recâștige încrederea, dar ține de felul în care va gândi ca președinte în 2018. Tăcerile prelungite ale președintelui și lipsa de implicare publică, în condițiile în care acești exponenți nelegitimi ai PSD maltratează constituția, maltratează legile, maltratează spiritul public de echitate, nu mai sunt specifice lui Klaus Iohannis. Dacă dânsul dorește să joace în continuare trebuie să-și suflece mânecile alături de acei români care nu sunt reprezentați, alături de acei români care sunt în stradă și care doresc să vadă că au o perspectivă de a trăi normal în România. 
În ce privește guvernarea, evident că va merge în jos, mai ales în perioada Liviu Dragnea. România, bineînțeles că va înregistra un recul important, nu numai în plan macroeconomic și în planul imaginii. Este evident. Iar acest început incredibil cu premierul Japoniei care venise pregătit cu mega contracte și a plecat săracul umilit este elocvent pentru ceea ce ne așteaptă.
"Se urmărește teleormanizarea României într-o procedură care va dura mai mult de jumătate de an"
Ne mai așteaptă legile justiției într-o formulă dorită de către de cei din PSD și PNL, să nu se mai decupleze de la această atitudine, pentru că nu i-am văzut foarte critici. Se urmărește teleormanizarea României într-o procedură care va dura mai mult de jumătate de an. Mă aștept ca mai mult de jumătate dintre comaniile importante de stat să fie teleormanizate, mă aștept ca structura ministerelor să fie teleormanizată și mă aștept ca și gândirea din spațiul guvernării PSD, până când se va mai desfășura o criză cu siguranță, să fie teleormanizată. 
Klaus Iohannis nu poate să facă anticipate. Cu cine să facă? E în PNL vreun liber luminos care să meargă în luptă? Nu există. Anticipatele ar fi dat în acest moment, fără structuri clare, o majoritate la fel de confortabilă, dacă nu mai confortabilă pentru PSD. Putea să meargă la suspendare Klaus Iohannis și o câștiga. Pleca din Parlament, rămânea Tăriceanu acolo o lună, promulga toate legile justiției fără niciun comentariu. Klaus Iohannis câștiga, într-adevăr, la popularitate. Și ce dacă? Rămânea cu PSD la guvernare. Adică se întâmpla exact același lucru. Era un gest de imagine din care președintele se reîncărca pentru o perioadă scurtă, dar apoi era aceeași Mărie cu altă pălărie, iar rezultatul votului este rezultatul migrării forței de muncă, este rezultatul dictaturii mediocrității și a submediocrității asupra românilor. Este rezultatul acestei lipse de educație din ultimii ani și a lipsei de informare a tuturor care au votat cu Adrian Copilu' Minune. 
Astea sunt consecințele, asta e viața. Klaus Iohannis nu avea ce să facă decât ceea ce a făcut, în mod clar, pragmatic și într-un mod în care nu-l face să joace ca Băsescu”, a spus Cozmin Gușă.
Totodată, analistul Cozmin Gușă a declarat că, dacă Klaus Iohannis dorește să mai candideze o dată și să câștige acele alegeri, trebuie să facă "anumite lucruri".
"Trebuie să-și agregheze o anumită mișcare, dacă nu mai are încredere în liberali. Nici eu n-aș avea încredere în ei, de la Ludovic Orban în jos. (...) Președintele Iohannis, singur, sau fără proiecții întipărite în mințile românilor în anul centenar, nu putea să ducă această bătălie. Cu această opoziție la PSD nu va mai reuși să câștige președinția", a conchis consultantul politic.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Ian 17, 2018 10:34 pm, editata de 3 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty oha fără bască și vocea străzii

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 8:11 pm

lol! 
Slăbiciunea şi oportunismul, laşitatea şi pretenţiile nu merg împreună, domnule Preşedinte. I-aţi trădat pe români, dintr-un calcul meschin. Culmea e că, veţi descoperi prea târziu, aţi judecat cu totul greşit, fiindcă alegătorii văd şi penalizează fariseismul
lol! 
Comunitatea Corupția Ucide critică decizia președintelui Klaus Iohannis. „Am salutat toate gesturile președintelui prin care comunica faptul că dorește să lupte pentru un stat de drept, în care politică să nu devină un paravan pentru corupție. Din păcate, astăzi constatăm că miza președintelui a fost cu totul altă: aritmetică unei politici pline de cinism. Am știut, însă, dintotdeauna, că singurii pe care putem conta cu adevărat suntem noi înșine. Politicienii ne pot fi aliați doar atâta vreme cât au aceleași mize că și noi, iar cea mai importantă dintre acestea este lupta împotriva corupției. Din păcate, astăzi, președintele a ales să dea o a treia șansă celor a căror unică preocupare a fost salvarea corupției. Noi rămânem aceiași. Lupta noastră rămâne aceeași. Miza noastră rămâne aceeași. Ne vedem sâmbătă, la Piața Universității!”,
lol! 


 ”Ați subsemnat ruinarea României , sărăcirea populației , mutilarea justiției într-o țară „securizată” ! Ați dezamăgit la fel ca PSD-ul ! Nu mai sunteți președintele românilor !!!”,
Sorin Pop Sunt socat.sa pui al trelea prim ministru psd e socant. Si stiu de ce e un fricos,fricos,fricos.imi e sila.fricosule mergi acasa.imi e sila.nu te-ai gandit la manifestantii de anul trecut.fricosule.
Gabriela Tichelea In 2019 sa va voteze aia care au votat PSD. Azi ați demonstrat, dle Președinte, ca sunteți doar de decor. Dați șanse PSD ului și de noi nu va pasa. Unlike/ Unfollow și nu mai fac greșeală de a va vota
Bogdan Mihaescu Sunt atat de suparat, incat las politeturile la urma. Ti-ai pus bomboana pe coliva, Mr. President. Ti-ai luat adio de la al doilea mandat. Ti-ai batut joc de noi. Ai lasat tara pe mana borfasilor. Ti-a fost frica sa nu scapi scanul de sub fund. Apropo, uita-te la like-urile paginii, asa se duc si sondajele….in cap!
 
Silviu Silvian ati spus ca aveti un AS in maneca, s-a vazut ce ati avut… frica de PSD … e mai bine sa fiti de decor si sa lasati tara pe mana mafiei decat sa jucati cu adevarat si sa o scoateti din mana lor.#RUSINE
Sandu Mos Cum ati putut sa desemnati un asemenea prim ministru.
Imi este rusine ca v-am votat!
Eugenia Guran Astazi, m-ati dezamagit profund! ati fi putut sa respingeti propunerea jenanta de prim ministru PSD si sa le cereti o alta, fara sa incalcati constitutia!
Bogdan Algore Cea mai proasta decizie: PM de la PSD. Am crezut ca ai sange in istalatie, dar… Pentru prima data din ’90 incoace nu o sa mai votez la urmatoarele alegeri de Presedinte, daca ar fi sa aleg intre tine si un PSD-ist. Pe mine m-ai pierdut. PA!
 
Gabriel Matei Ce aţi făcut astăzi este jenant. Ca să vă asigurați un al doilea mandat, ne-aţi spulberat şi ultima speranță. Măcar acum, în ultimul ceas, voiam să înțeleg de ce v-am votat. Acum îmi pare rău până şi de cele cinci minute, în două rânduri, când am fost la vot să vă susțin. Bătaie de joc la drumul mare. Ne-aţi aruncat în brațele unor debili analfabeți. Se va alege praful de tot.
Adriana Mihai V-am votat degeaba!! Sunteti in aceeasi troaca cu PSD!! O rusine de presedinte…un pres….
Emanuel Craiu Ne-ai tradat om de nimic. Nu ti-ai tinut promisiunea te-ai lasat calcat de Dragnea… Rusine!!
Daniela Pițiș Ne-ati dezamagit total, domnule presedinte! Total! Cu mana pe inima spun si cu mare tristete ca nu va mai consider presedintele meu. Ati ales sa fiti de partea lor, nu a noastra. (Toate creditele pentru titlu merg către Adri Adriana)
lol!

Un președinte care e, într-adevăr, altfel. N-auzi de el zile întregi, de te și-ntrebi: nu cumva o fi crăpat prin Palat, de nu mai dă un semn de viață? Iar când totuși auzi, te gândești că mai bine ar fi fost să nu fi auzit. Iohannis a făcut pactul cu diavolul rânjit de la Teleorman și cu dracii împielițați din Parlament și cu toți politicienii mitici, doar ca să aibă liniște cinci ani la Cotroceni.Sâmbătă vom fi în stradă! De data asta, fără Iohannis.
lol!

Ce, si al cui presedinte esti iohannis? Ne-ai aparat de ne-ai rupt ! Ai mai vrea un mandat ? Poate unul de arest .
lol! 
„Grupul civic #REZISTENTA a luat la cunoștință cu dezamăgire despre decizia președintelui Klaus Iohannis de a desemna al treilea premier propus de PSD. Suntem conștienți că a fost o decizie dificilă, cu multe variabile de luat în calcul, dar și cu așteptări uriașe dintr-o anumită parte a societãții civile, acea parte care își dorește o Românie modernã, cu un stat de drept puternic și cu un parcurs european, acea parte a României care l-a votat pe Klaus Iohannis. Considerăm că nu PSD merita o nouă șansă, ci România, domnule președinte”, 
lol!  ONG-ul „Inițiativa România” 

„De 1 an de zile protestăm pentru a proteja justiția de subordonare politică, am contribuit la crearea de rețele civice, am inițiat un dialog instituțional onest cu autorități publice, inclusiv Președinția, am dezvoltat proiecte anticorupție, am monitorizat instituții pentru a consolida integritatea și transparența acestora, ne-am dăruit speranțele, implicarea, nopțile și banii pentru o Românie mai bună. Tot ceea ce am cerut înapoi a fost bună credință, solidaritate și determinare în a lucra împreună pentru a menține țara pe direcția democrației și statului de drept. Modul în care Președintele României ne-a răspuns astăzi nouă, cetățenilor României, este cel puțin o dezamăgire”,
lol!

„De ce Președintele a decis desemnarea doamnei Dăncilă la funcția de prim-ministru, deși tot târgul știe că asta echivalează cu numirea președintelui Camerei, condamnat penal și inculpat, la șefia Guvernului? Era singurul pesedist rămas în viață? De ce Președintele ignoră de mai bine de 6 luni apelurile repetate de a sesiza Comisia de la Veneția ale societății civile, Comisiei Europene, Consiliului Europei și ambasadelor statelor UE?”, susține „Inițiativa România”. 
lol! lol!  · 


Elena Vijulie
Ieri la 17:45 · 
Preşedintele Iohannis este la fel de curajos ca Mihai Tudose. Amândoi respectă conducerea de partid. Sigur că trebuie respectată Constituţia, sigur că trebuie respectată aritmetica parlamentară, dar puţin curaj şi bun-simţ nu au stricat nimănui, niciodată. Când K. Iohannis a spus că dă PSD-ului o nouă şansă, am crezut pt. o clipă că le va da social-democraţilor ocazia să vină cu o propunere rezonabilă. Din nefericire, se pare că "oamenii de stat" din România nu au nici pe departe curajul de a spune NU al femeilor din Iran. În România nu există oameni de stat. Iranul nu este stat membru al Uniunii Europene, doamnă prim-ministru Dăncilă. Iranul nu este nici măcar o ţară din Europa. Vă urez cel mai scurt mandat din istoria ţării noastre, ţară europeană şi ţară membră a Uniunii Europene.
lol! 
Scrisoare de ADIO către România: Plec până nu îmi pierd mințile!
„Plec până nu îmi pierd minţile”, este mesajul unui tânăr învins de sistem care a decis să părăsească țara. Scrisoarea de adio către România postată pe Facebook de Ştefan Moişanu, un tânăr inginer, a devenind un real manifest în care cei care trăiesc dezamăgirea faţă de sistem, faţă de stat, de politicieni, de interese se regăsesc, scrie gandul.info.
“Nu mai merge. Tot am încercat, am crezut că pot, dar am obosit. Vreau să ne despărţim. Eşti o ţara minunată şi sunt convins că într-o zi vei face un alt cetăţean foarte fericit. Dar eu trebuie să plec până nu îmi pierd minţile. Acum, la sfârşit, îmi e greu să spun dacă te-am iubit vreodată”, este un fragment din scrisoarea publicată pe rețeaua de socializare.
După un şir lung de nemulţumiri, dupa zeci de taxe şi de biruri pe care le-a plătit la stat în cei 12 ani de când lucrează pe cont propriu pentru firmele şi cei 121 de angajaţi ai săi, Moişanu a decis să plece din România. Şi şi-a explicat gestul într-o postare pe blogul personal pe care scrie de doar o lună de zile.
Inginer, absolvent al Facultăţii de Automatizări şi Calculatoare la Iaşi, cu un master în Administrarea Afacerilor, Moişanu are 33 de ani şi reprezintă a treia generaţie de ingineri din familie. Lucrează din facultate, iar prima firmă a avut-o în anul I. “În toată perioada asta am făcut tot ce m-a dus capul, pentru că mă consider un inginer bun, sunt la a treia generaţie de ingineri, şi asta m-am priceput să fac. Să pun cap la cap lucruri, să găsesc soluţii pentru anumite probleme, într-o manieră eficientă. Nu să vinzi cutii pe care le imporţi din afară, ci să creezi ceva aici, să ai un aport de valoare adaugată mare”, spune pentru gândul Ştefan Moişanu.
După gustul amar și cicatricile lasate de viata traita in România, tanarul isi incheie scrisoare cu o concluzie extrem de dura: ”Cred ca vei muri batrana si singura. Cei care te-au iubit si pe care i-ai batjocorit vor obosi sau vor pleca, iar cei care doar te-au folosit se vor muta la alta cand nu vei mai putea sa le oferi nimic. Si mai cred ca iti meriti soarta.”
”It’s not you, it’s me” – Ştefan Moişanu.
”Nu mai merge. Tot am incercat, am crezut ca pot, dar am obosit. Vreau sa ne despartim. Esti o tara minunata si sunt convins ca intr-o zi vei face un alt cetatean foarte fericit. Dar eu trebuie sa plec pana nu imi pierd mintile. Acum, la sfarsit, imi e greu sa spun daca te-am iubit vreodata. Nu stiu de ce am fost atat de convins ca da, dar am crescut alaturi de tine si nu mi-am imaginat cum as putea exista in afara ta. Cele mai frumoase momente din viata le-am avut alaturi de tine. Mare parte din ce sunt acum, cu bune si rele, e asa datorita tie. Dar si cele mai abisale clipe ale disperarii le-am aflat tot de la tine.
Cand eram la scoala ti-am adus primele jigniri. Am pus la indoiala calitatea dascalilor tai. Am trecut cu 10 la Romana nascocind citate din Tudor Vianu si altii si niciunul din ei nu a avt tupeul sa spuna ca sunt inventate, de teama sa nu se faca de rusine ca nu l-au citit niciodata. Le-am spus eu. Am avut curajul sa ii spun profesoarei de chimie ca e psihopata si sa imi sustin cauza in fata inspectoratului. In facultate le-am spus profesorilor ca eu nu am venit la facultatea de Microsoft si Oracle si ca nu voi fi partas la smenurile lor. Ai incercat sa ma scoti din sistem pe toate caile si sa ma pui jos cu alti invinsi dar am reusit de fiecare data sa rezist. Si nu te intelegeam de ce erai atat de inversunata impotriva unui tanar ce doreste sa fie mai bun pentru a produce pentru tine.
Mai tii minte cand eram student si mi-am facut prima firma? Facturasem 6 milioane lei vechi. Prima mea factura, scrisa pe genunchi la un client care se amuza uitandu-se la mine cu incerc sa calculez TVA-ul. In doua saptamani mi-ai trimis Garda Financiara care m-a amendat cu 50 milioane lei vechi pentru ca nu trecusem numarul contractului pe factura. Le-am spus celor de la Garda ca nu am, ca abia am facturat 6 milioane. Mi-au spus ca lasa, ai parinti, rude, esti tanar.
Dar cand am hotarat sa imi declar dragostea pentru tine si sa cumpar cu munca mea o bucata din tine? Cand am facut primul credit sa iau un teren, sa fac o casa unde sa muncesc pentru a prospera ca parte din tine si unde sa mor pentru a ma intoarce in pamantul tau. Mai tii minte cum m-ai batjocorit prin cei de la cadastru care mi-au spus ca nu e problema lor ca sunt gresite planurile si ca un sfert din teren e in sosea. Pierderea mea, ofranda ta.
Stii tu oare cate zile am pierdut in templele tale cu ghisee? Am invatat in ele umilinta in toate declinarile ei si tot nu am fost demn de tine, tot arogant am ramas.
Stii tu oare ca mi-am petrecut peste 5000 de ore conducand? Stii tu ca era sa mor intr-un accident? Si toate pentru ca nu poti construi drumuri si cai ferate, stii doar sa le desenezi ca un retardat pe servetele.
Am muncit cu bucuria si energia pe care numai tineretea ti-o dau, si pentru ca am avut cap si maini dibace am produs cat pentru a hrani cei 121 de fii ai tai ce mi-au fost angajati in anii astia. Si din banii pe care i-am facut vanzand roadele muncii mele ti-am pus lunar pe masa o parte frumusica. I-ai luat de fiecare data fara macar sa zambesti. Si daca am fost stramtorat si nu i-am avut mi i-ai luat tu singura din buzunar. Si daca nu ii aveam ti-ai trimis recuperatorii sa ii scoata de la mine cu bataia.
Hmm, mi-aduc aminte de cate ori am pus tot ce aveam gaj sa construiesc ceva, pentru mine, pentru tine, pentru noi, si totul a fost la un pas sa se naruiasca pentru ca o hartie zacea sub salamul cuiva la un ghiseu.
Nu am fost demn nici de oamenii tai. Oricat am muncit, abia am reusit sa acopar tepele pe care mi le-au dat. Pentru ca ti-ai invatat oamenii ca atunci cand sunt furnizori sa nu livreze, ca atunci cand sunt clienti sa nu plateasca, ca atunci cand le imprumuti bani sa nu iti mai raspunda. Si eu nu pot munci pe cat fura ceilalti.
Si pentru ca vorbim de oameni, te-ai schimbat, sa stii. Ai devenit mai rea, mai incrancenata, mai apasatoare. Si ai devenit barbara, in sensul istoric al cuvantului. Fiii tai stiu mai putina carte dar fura mai mult, violeaza mai mult, beau mai mult, mananca pana le crapa burtile si sunt intr-un permanent razboi. Ai distrus mediul sanatos in care familia, izvorul normalitatii, moralitatii si evolutiei, putea sa se nasca si sa creasca. Te-ai autocondamnat la sterilitate. Poate e felul naturii sa traga pe linie moarta o mutatie genetica nereusita, un experiment social ratat.
Stii ce, daca ma gandesc mai bine, it is you. Tot ce ti-am cerut a fost sa ma lasi sa muncesc si as fi impartit cu tine roadele cu bucurie. Sunt tanar, inteligent, doritor sa muncesc, si unde imi pun mintea si mainile ramane ceva in urma. Tu esti cea care m-ai transformat intr-un etern mester Manole. Si ca sa nu se naruiasca peste noapte ce am cladit, am zidit in temelii multe din cele ce imi erau dragi. Si cand politicienii tai se lauda ca edificiul a mai crescut cu un procent, nu spun ca in el sunt inchise suflete si sacrificii ale unor fraieri ca mine.
Cred ca vei muri batrana si singura. Cei care te-au iubit si pe care i-ai batjocorit vor obosi sau vor pleca, iar cei care doar te-au folosit se vor muta la alta cand nu vei mai putea sa le oferi nimic. Si mai cred ca iti meriti soarta”.
http://www.stiridesibiu.ro/?p=10016





Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Ian 18, 2018 12:22 pm, editata de 6 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Dragnea conduce România. Iohannis, chiriaș la Cotroceni

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 8:15 pm

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Preşedintele a ales cea mai comodă soluţie pentru domnia sa. Oare să fie dragostea de la Grivco de vină?

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 8:33 pm

Admin a scris:
Preşedintele Partidului Mişcarea Populară (PMP), senatorul Traian Băsescu, a declarat, miercuri, că guvernarea este catastrofală şi nu trebuie să continue, arătând că formaţiunea sa i-a propus pentru funcţia de premier pe Siegfried Mureşan şi Eugen Tomac. 
PMP a fost reprezentat la consultări de Traian Băsescu, Eugen Tomac, Valeriu Steriu, Dorin Bădulescu şi Cătălina Bozianu. Alături de şeful statului, s-au aflat consilierul prezidenţial Laurenţiu Ştefan şi consilierul de stat Daniela Bârsan.
Cele mai importante declarații au fost prezentate în format LIVE TEXT pe DC News:
- Am rezolvat problema Guvernului
- Vă dau câteva elemente din cele propuse
- Am adus argumente de ce guvernarea PSD este catastrofală și nu mai trebuie să continue
- Inflația arată proasta guvernare
- Anularea investițiilor din guvernul de stat, ceea ce înseamnă un guvern fără viziune
- Vor continua să fie diminuați de inflația care va mai avea un puseu la începutul acestui an
- Niciun motiv să se poată spună că se justifică menținerea lor la guvernare
- Guvernele Grindeanu și Tudose sunt desprinse de realitățile Uniunii Europene
- Noi schimbăm guvernele PSD de către PSD
- Eu am susținut în fața președintelui că PSD-ul nu merită și nu trebuie să guverneze
- Două propuneri pentru funcția de prim-ministru. A doua pentru al doilea Guvern, care nu are cum să cadă
- Am propus Siegfried Mureșan (...) Vorbește patru limbi străine
- E un om bine conturat din punct de vedere al activității politice
- Pentru al doilea Guvern, am venit cu o propunere de politician bine conturat: Eugen Tomac
- Experiența sa nu o mai amintesc
- Două propuneri de oameni tineri și cu experiență politică. În același timp, conturați nu ca fiind oamenii lui Daddy (n.r. referindu-se la Liviu Dragnea), ci oameni pe picioarele lor
- 82 la sută dintre români sunt împotriva suspendării președintelui
- O să fiu cinstit: mizez pe toate partidele de opoziție, minoritățile, nu exclud ca mare parte din nemulțumiții de Daddy să aibă alte opțiuni de vot la a doua încercare de formare a Parlamentului
- Nu exclud ca atunci când vor avea ocazia să se producă un exod 
- Dacă pui pe hârtie rezultatele, nu poți să constați decât o guvernare dezastruoasă
- Există comunicare. Depinde dacă președintele va înțelege că nu e o urgență. Dacă țara era într-o criză economică, da
- Una e criza, alta e când economia merge singură
- Fiecare președinte face cum vrea
- Nu o să vă spun niciodată ce a spus președintele
- La sfârșit, președintele va trage niște concluzii
- Nimic nu s-a schimbat, tot cel mai bun am rămas
- Nu (n.r. întrebat dacă i-a lipsit Cotroceni).

lol!
Liderul PMP, Traian Băsescu, spune că preşedintele Klaus Iohannis a ales „cea mai comodă soluţie“ pentru el, prin desemnarea Vioricăi Dăncilă ca premier. „Oare să fie dragostea de la Grivco de vină?“...”Sunt convins că niciodată Parlamentul nu ar fi votat căderea a două guverne şi intrarea în alegeri anticipate. Din păcate, preşedintele a ales cea mai comodă soluţie pentru domnia sa desemnând-o pe teleormăneanca Viorica Vasilica Dăncilă, spre bucuria lui Daddy. Oare să fie dragostea de la Grivco de vină?”, 
Citeste mai mult: adev.ro/p2pnod
lol!


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Ian 17, 2018 9:22 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Siegfried Mureşan

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 9:21 pm

„Noua propunere a PSD pentru funcția de prim-ministru, europarlamentarul Viorica Dăncilă, a fost făcută după aceleași criterii ca cei doi predecesori, Mihai Tudose și Sorin Grindeanu: performanțe slabe, dar loială partidului. Deși este unul dintre cei mai vechi europarlamentari români, fiind membră a Parlamentului European din ianuarie 2009, Viorica Dăncilă s-a remarcat mai degrabă printr-o activitate slabă și prestații publice la limita ridicolului. Are un singur raport încheiat ca raportor general în Parlamentul European, care datează de acum 2 luni, din octombrie 2017, adică după mai bine de 8 ani de la începerea activității sale în PE. Noua propunere de prim-ministru este, totodată, la coada clasamentului în ceea ce privește prezența la sesiunile de vot ale Parlamentului. Cu o prezență de doar 73,28% din totalul sesiunilor, europarlamentarul teleormănean se situează pe locul 28 din cei 32 de europarlamentari români, respectiv, pe locul 700 din totalul de 751 de europarlamentari, conform site-ului de specialitate VoteWatch.eu.
În spațiul public european s-a evidențiat mai mult prin prestațiile sale la limita ridicolului. Când nu era ocupată să apere «Ordonanța penalilor» în Parlamentul European, făcea gafe majore vorbind despre Iran și Pakistan ca fiind state membre ale Uniunii Europene și uimea jurnaliștii de la Politico.eu prin modul în care evita răspunsurile la niște simple întrebări, spre exemplu, să numească o carte care a inspirat-o. Un astfel de profil de prim-ministru este, probabil, perfect pentru PSD și pentru președintele său infractor, dar este dăunător României.
Un prim-ministru care completează lipsa de competență cu servilismul față de propriul partid nu este ce are nevoie România. Țara noastră are nevoie de un prim-ministru care să guverneze cu gândul la cetățeni, și nu la interese de partid; să repare ce s-a stricat într-un an de guvernare PSD - ALDE, să reducă deficitul bugetar, să ia măsurile necesare pentru a stabiliza economia și, mai mult, să absoarbă fondurile europene și să facă investiții în infrastructură pentru a atrage investitori care să creeze noi locuri de muncă mai bine plătite. Să ia acele măsuri care cresc bunăstarea oamenilor. România are, totodată, nevoie de un prim-ministru capabil să organizeze cu succes Președinția română a Consiliului Uniunii Europene de la începutul anului viitor. Nu trebuie să cadă nimeni în capcana că, dacă a fost 9 ani europarlamentar, Viorica Dăncilă are capacitatea de a coordona cu succes o președinție de Consiliu. Doar un europarlamentar bun, cu rezultate, poate organiza o președinție bună, nu și un europarlamentar slab. Cu Viorica Dăncilă prim-ministru, România se adâncește și mai mult în criza politică și economică declanșate de PSD - ALDE.”,
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty De Centenar ne-am împlinit destinul naţional: Vivat Republica Teleorman!

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 11:40 pm

Toate temerile fruntaşilor ardeleni şi bănăţeni din 1918 s-au adeverit. Miticii din Vechiul Regat au învins! După 100 de ani de la Marea Unire, România a ales Bizanţul în dauna Occidentului.Adunaţi în jurul lui Liviu Dragnea, urmaşii fanarioţilor din Ţara Românească vor să creeze o republică după chipul şi asemănarea lor: Republica Teleorman. Cine vrea să cunoască cum arată viaţa într-o astfel de ţară e suficient să străbată Teleormanul: depopulat, îmbătrânit, cu un şomaj ridicat, investiţii străine inexistente, cel mai mare procentaj de asistaţi social şi oraşe cenuşii. Este un loc unde câţiva potentaţi deţin monopolul vieţii politice, administrative şi economice. Un loc în care justiţia se împarte după criterii stabilite în şedinţele de partid. Un loc în care competenţele sunt date de capacitatea de linguşire a şefului şi nu de pregătirea profesională. Acest model se vrea implementat la nivelul întregii Românii. Republica Teleorman are deja puişori mai mici la nivelul ţării: Giurgiu, Olt, Dolj, Vrancea, Buzău, Vaslui etc. Acum, aceste mici republici se vor contopi într-una singură. România va fi alipită la Teleorman şi la sistemul de valori stabilit de Liviu Dragnea. Prin desemnarea Vioricăi Dăncilă la funcţia de şef de guvern se face ultimul pas în definitivarea noii Republici Teleorman, care se va numi în continuare din inerţie România. Viorica Dăncilă nu este nici Grindeanu, nici Tudose, este mai mult. Este chintesenţa servilismului faţă de Liviu Dragnea. Este un om care îi datorează totul liderului PSD. Viorica Dăncilă este sora geamănă a lui Carmen Dan, iar asta spune multe despre ea şi despre cum va arăta Româna în mandatul ei dacă va ajunge premier. Un exemplu: doamna Viorica nu va ezita să-şi asume prin OUG modificarea legilor Justiţiei şi cele ale Codului Penal. Dacă va ajunge premier, Viorica Dăncilă va reprezenta decesul României europene şi apariţia unei noi Românii. Vivat Republica Teleorman!


Citeste mai mult: adev.ro/p2p0mg
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty De Centenar ne-am împlinit destinul naţional: Vivat Republica Teleorman!

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 11:41 pm

Toate temerile fruntaşilor ardeleni şi bănăţeni din 1918 s-au adeverit. Miticii din Vechiul Regat au învins! După 100 de ani de la Marea Unire, România a ales Bizanţul în dauna Occidentului.Adunaţi în jurul lui Liviu Dragnea, urmaşii fanarioţilor din Ţara Românească vor să creeze o republică după chipul şi asemănarea lor: Republica Teleorman. Cine vrea să cunoască cum arată viaţa într-o astfel de ţară e suficient să străbată Teleormanul: depopulat, îmbătrânit, cu un şomaj ridicat, investiţii străine inexistente, cel mai mare procentaj de asistaţi social şi oraşe cenuşii. Este un loc unde câţiva potentaţi deţin monopolul vieţii politice, administrative şi economice. Un loc în care justiţia se împarte după criterii stabilite în şedinţele de partid. Un loc în care competenţele sunt date de capacitatea de linguşire a şefului şi nu de pregătirea profesională. Acest model se vrea implementat la nivelul întregii Românii. Republica Teleorman are deja puişori mai mici la nivelul ţării: Giurgiu, Olt, Dolj, Vrancea, Buzău, Vaslui etc. Acum, aceste mici republici se vor contopi într-una singură. România va fi alipită la Teleorman şi la sistemul de valori stabilit de Liviu Dragnea. Prin desemnarea Vioricăi Dăncilă la funcţia de şef de guvern se face ultimul pas în definitivarea noii Republici Teleorman, care se va numi în continuare din inerţie România. Viorica Dăncilă nu este nici Grindeanu, nici Tudose, este mai mult. Este chintesenţa servilismului faţă de Liviu Dragnea. Este un om care îi datorează totul liderului PSD. Viorica Dăncilă este sora geamănă a lui Carmen Dan, iar asta spune multe despre ea şi despre cum va arăta Româna în mandatul ei dacă va ajunge premier. Un exemplu: doamna Viorica nu va ezita să-şi asume prin OUG modificarea legilor Justiţiei şi cele ale Codului Penal. Dacă va ajunge premier, Viorica Dăncilă va reprezenta decesul României europene şi apariţia unei noi Românii. Vivat Republica Teleorman!


Citeste mai mult: adev.ro/p2p0mg
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Premieri, premiere, teleormanii

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 17, 2018 11:47 pm

Există numeroase manii. Una pare să fi rămas neclasificată. E teleormania. E o tulburare afectivă ce intră în faze acute undeva la nord de Dunăre şi sud de Carpaţi din 6 în 6 luni, când provoacă modificări dramatice.Afecţiunea psihică despre care este vorba se distinge printr-un „ce“ tribal. Ea se lasă cu schimbări de premieri şi instalări de premiere. De preferinţă teleormănene. Boala cu pricina, o spun din capul locului, n-are a face neapărat cu locuitorii frumosului oraş purtând numele lui Alexandru Macedon. Cel care, acum vreo 2.300 de ani, organiza o expediţie punitivă în contra „tribalilor, un neam tracic de la nord de Balcani“, bătându-i rău undeva pe la Zimnicea, după cum afirmă istorici avizaţi.eleormania n-are cine ştie ce de-a face nici cu nevinovaţii lor conjudeţeni şi conjudeţene, fie ele chiar foste secretare sau cadre didactice de prin şcolile generale ale splendidei regiuni danubiene, care are cinstea de a fi raionul-mumă al liderului PSD. Iar mai nou, al unei şefe de guvern propuse, cu părul monumental, chiar permanent coafat, o frizură numai potrivită unei persoane de „anvergură internaţională“, cum ne-a prezentat-o premierul interimar Mihai Fifor. Era, mărturisesc, să-mi ţâşnească lacrimile de fericire când l-am auzit pe interimarul de la apărare (neştiind că persoana în cauză, numita Vasilica-Viorica Dancilă, din Videle, n-a izbutit nici să câştige o primărie prin alegeri libere) explicându-ne că (totuşi) n-a putut fi „contestată profesional“. Ba chiar şi, culmea, că a mai dovedit, colac peste pupăză, „proprietate morală“. Rămâne faptul incontestabil că Liviu Dragnea, care admite că are o mână proastă, nu crede că propusa e doar o nulitate din specia slugilor docile. Nu se ştie exact când a dovedit ea această „proprietate“. Pesemne într-un email trimis la 3 februarie 2017 colegilor ei europarlamentari. În care le bătea obrazul protestatarilor împotriva ordonanţei 13. Şi mai ales pe-al celor care, în străinătate, îngrijoraţi de ce se întâmplă în România, lăudau vai, sutele de mii de români manifestând atunci în favoarea prezervării statului de drept. În rest, propusa premieră teleormăneană corespunde, e clar, celei mai înalte funcţii guvernamentale. Se califică sigur pentru ea şi fiindcă, între alte calităţi, pare a nu şti engleza nici cât o vânzătoare de îngheţată dintr-o staţiune balneară. Şi, cu atât mai puţin, cât faimoasa Olguţa Vasilescu. Ceea ce, să fim oneşti poate fi spre lauda ei. Nu spui a cui. Rămâne faptul incontestabil că Liviu Dragnea, care admite că are o mână proastă, nu crede că propusa e doar o nulitate din specia slugilor docile. El însuşi a recomandat-o cu mâna lui bună acum, cu mult timp, deci, înainte de a-i da, peste şase luni, un picior nimerind prost, în partea dorsală. A recomandat-o efectiv. Ce o recomandă pentru funcţie? E „comunicativă“. (Că nu comunică decât în limba ei de lemn e iarăşi imbatabil, ca atu, într-un partid în care alte limbi, străine fiind, au iz suspect de sorosism). Şi că e, apud Dragnea, „civilizată“. În fine, tot el despre ea: este „neconflictuală“. Aici, Daddy, se ascunde buba teleormaniacei propuneri în premieră. Dacă-i neconflictuală tovarăşa de partid, cum să se lupte ea cu conflictualitatea, cu grozăvia fără margini care este „statul paralel“? Dar pentru lupte ce ne trebuie premier dacă-l avem pe Daddy? Un lider tare ca fieru', iute ca oţelu'. Atât de tare şi de iute e încât a reuşit să dea jos într-un an două guverne şi să dăruiască ţării în acelaşi scurt răstimp nu mai puţin de trei crize majore. Iar toată această performanţă fără a pune la socoteală isprava inegalabilă a aruncării ţării în derizoriul suprem al văduvirii ei de premier chiar în ajunul vizitei la Bucureşti a şefului executivului nipon. Atât de iute ştie el să fie! Nimic nu-i poate întrece graba, când vine vorba de asigurat autoritatea proprie şi fotoliul unui ministru de interne obedient, când bat la uşă proteste de anvergura celor de la 20 ianuarie. În astfel de situaţii limită, cel zis şi Escobar mănâncă jar, precum, iertaţi-mi cacofonia, jăraticofagul bidiviu călărit de Harap Alb. Ce e pentru un astfel de lider năzdrăvan pe cale de a deveni tătuca Stalin redivivus o mică criză colea? De exemplu una de râs? Ce dacă râd de România şi de guvernarea ei „profesionistă“, de „anvergură internaţională“ şi Europa şi americanii şi întregul spaţiu asiatic? Nu e un un capăt de ţară pentru un lider neînfricat. „Decât“ e totuşi o problemă? Doar, poate, pentru cine se teme rău de crize. Vina pentru catastrofă nu e a premierului nipon, ne confirmă suspiciunea însuşi Daddy, subliniind că Shinzo Abe a luat „o decizie corectă, că nu-i este nimic de reproşat“. Ce bun e Dragnea. Avertizând în contra repetării celei de acum juma' de an, liderul de la Cotroceni, care şi-a început miercuri consultările cu partidele, se obligase să nu mai numească şi un al treilea premier pesedist. „Dacă ar cădea şi acest guvern mă întreb extrem de serios dacă PSD ar mai avea capacitatea să guverneze“. Serios? Sau, nu serios? Chiar vreau să ştiu. Cât de serioasă era, în fond, chestiunea pe care şi-o punea la 12 octombrie preşedintele? Cât de în serios îşi ia propriul cuvânt? După legendarele vizite la muzeele satului şi al ţăranului ale premierului nipon cel privat de omolog şi partener de dialog şi ale celor 30 de oameni de afaceri din delegaţia liderului uneia dintre cele mai mari economii mondiale, cum oare vede şeful statului dezastrul românesc? Chiar crede că s-a redus sensibil din octombrie încoace? Desigur, vina pentru catastrofă nu e a premierului nipon, ne confirmă suspiciunea însuşi Daddy, subliniind că Shinzo Abe a luat „o decizie corectă, că nu-i este nimic de reproşat“. Ce bun e Dragnea. Milos s-a dovedit şi cu Tudose. Când, demiţându-l, nu i-a reproşat decât că „e manipulat“. Or, e notoriu că în ţara în care guvernele se fac şi se desfac de ani de zile la antene şi prin tradiţie, se tot minte poporu' cu televizoru', că a fi manipulat (sau telemaniac) nu este o afecţiune izolată. Atunci de ce să-l dai afară pe premier? Mai ales dacă eşti bun? Aşa omenos, cum se arată şefu' de partid al  Vasilicăi Dancilă, mă întreb (serios) cât o va mai fi având oare premierul nipon, înainte de fi demis şi el în Biroul politic al PSD? Pardon, în Cex, cum i se spune, postcomunist, înaltului for PCR-ist? Dacă PSD-ul e chiar atât de sigur de victorie, de ce oare le refuză obstinat? De ce se teme de anticipate ca dracu' de tămâie? Pe scurt: cer excesiv, dacă insist? Când stărui să rezist să-i cer şefului statului român să scoată ţara din băşcălia nesfârşită în care, în loc să guverneze, o tot aruncă, neostoit, partidul guvernamental? Exagerez dacă îl rog fierbinte pe preşedinte să dea suveranului, poporului în speţă, posibilitatea de a se pronunţa, în alegeri anticipate, asupra modului în care a înţeles PSD-ALDE-UDMR să se achite de datoria de a guverna în folosul românilor şi României? Mi se va replica instantaneu că sunt naiv. Sau, cine ştie, maniac. Că am obsesii, idei fixe. Că, pesemne, sufăr de tulburări de percepţie. Ce, „nu ştii dom'le“, mi se spune, „că PSD-ul ar câştiga şi anticipatele?“ Ei bine, uite ce nu reuşesc să aflu de la nimeni. Dacă PSD-ul e chiar atât de sigur de victorie, de ce oare le refuză obstinat? De ce se teme de anticipate ca dracu' de tămâie? Din vreo manie? Dintr-o teleormanie? Petre Iancu - Deutsche Welle


Citeste mai mult: adev.ro/p2pd8g
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Jucătorul Iohannis a început cu un blat

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 18, 2018 12:55 am

„Am hotărât să mai dau PSD încă o şansă”. „Mai ales mie!”, mi s-a părut că l-am auzit şoptind pe preşedintele Iohannis, printre rânduri. Ceva gen „Toată lumea să trăiască, numai noi să nu murim!”.Sigur, părerile noastre, ale tuturor celorlalţi, au fost straşnic împărţite:
- unii, că ei au dreptul sacru, consfinţit de Constituţie, să numească premieri câţi vor şi pe oricine, care posedă următoarele calităţi de excepţie: să fie doamnă, să fie neconflictuală, să fie dedicată, în permanenţă, dialogului, să fie excesiv de comunicativă şi, la „şi altele”, să fie, puţin, din Teleorman, şi să fi lucrat la CJ-ul judeţean TR;
- alţii, că „să nu ne lăsaţi, dom’ preşeedinteee, să nu vă luaţi mâna de pe noooi, faceţi ceva cu vampirii care sug sângele poporului şi care, după două guverne eşuate, vin iar cu mâna-ntinsă - că aşa aţi zis, că, dacă mai vin-iar-înc-o-dată, vă mai gândiţi şi dvs. din-nou-dar-mai bine;
- au mai fost unii care au zis că ei, cel mai tare şi mai tare, vor anticipate (ca şi când ţara s-ar opri în loc, ca să-i aştepte pe ei să se-nvârtoşeze-n opoziţie, şi să câştige alegerile cu 20 la sută);
- alţii, cei mai mici şi mai mici, ca becul de licurici, au zis că-i rezolvă ei pe toţi, că au ei premieri adevăraţi, nu d-ăştia consumabili şi interschimbabili semestrial;
- ultimii, că, după ce „au cucerit” ambasada României de la Budapesta, în corespondenţă de măsuri, s-au lăsat, şi ei, complet cuceriţi de Viorica Dăncilă, deşi „habar n-au cine e”;
- în sfârşit, ultimii-ultimii, ca mine, care susţin că, de fapt, preşedintele a ajuns la concluzia lui Petre Ţuţea când spunea: „Am stat 13 (în cazul lui Iohannis „doar trei”) ani în temniţă (în cazul lui Iohannis „la Cotroceni”) pentru un popor de idioţi (în cazul lui Iohannis „care după ce că n-au votat, acum vor să mă sacrific eu, pe mine, pentru ei”)”.
Eu zic că da, preşedinte a procedat foarte corect, întocmai cum am zis şi eu acum trei zile: să le numească omul, oricare ar fi, şi pe urmă să se uite la ei cum flutură lângă steagul roşu cu trandafiri.
Absolut! Constituţia trebuie respectată în litera şi spiritul ei care spun că premierul e desemnat din partea partidului care are majoritate absolută în Parlament , la fel cum a spus şi preşedintele, „PSD are majoritate în Parlament”! 
Apoi, Iohannis a mai spus ceva foarte corect: „Am hotărât să mai dau o şansă PSD…”. Eu vă spun sincer, am crezut că zice că le mai dă încă o şansă, în sensul că să vină Dragnea cu altcineva în locul lui Dăncilă. L-aţi văzut pe Daddy, după?! Nu? Eu zic că i s-au înmuiat picioarele. Nici lui nu i-a venit să creadă. L-a prins anunţul cu mâna-n buzunar, când îi forma numărul lui Fifor…
Ei, acum gata, asta e, să fie primit(ă)!
Vorba preşedintelui: „ghinion!” (atât pentru noi, cât şi pentru PSD). Preşedintele nu s-a lăsat atras în capcana întinsă de perfizii social-democraţi, aceea de a refuza o europarlamentară destoinică, viguroasă şi muncitoare, chiar dacă nu vorbeşte, cursiv, germana.
La urma-urmei, i-a lăsat să se spele cu ea pe cap „în anul Centenar”. Şi pe noi. Dar, mai ales pe noi.
Ce mai, eu zic că Iohannis a devenit, în sfârşit, un preşedinte jucător. A început cu un blat, ca să câştige, (în) prelungiri.
Distribuie:
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty OHA A CĂCAT STEAGUL- Cel mai greu moment din cariera lui Iohannis. Testul Dancila

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 18, 2018 1:03 am

Orice miscare a presedintelui Iohannis trebuie judecata prin doua filtre: 1) interesul public; 2) interesul lui politic de a fi reales in 2019. Pus in fata testului Viorica Dancila dat de Liviu Dragnea, Iohannis stie perfect ca interesul public e sa refuze propunerea. Electoral vorbind insa, interesele presedintelui sunt diferite: vrea ca PSD sa nu dea un premier care sa poata deveni contracandidat puternic in 2019 si, in plus, vrea ca PSD sa deconteze electoral situatia critica din finantele publice.



De ce respingerea propunerii Viorica Dancila e de interes public? Pentru ca propunerea PSD pentru postul de premier e evident subcalificata pentru acest post: neintelegere funciara a politicii, zero legitimitate electorala (a pierdut pina si alegerile pentru Primaria Videle), zero legaturi cu economia, necunoasterea vreunei limbi straine, plus adversitate totala fata de lupta anti-coruptie.





Klaus Iohannis insusi si-a lasat loc de manevra in octombrie anul trecut, cind a spus ca "Daca si acest guvern ar cadea (Guvernul Tudose - n.red.), atunci va trebui sa imi pun intrebarea, la modul extrem de serios, daca PSD-ul mai are capacitatea sa guverneze". Parintii Constitutiei au avut grija sa-i lase presedintelui prerogativa numirii premierului pentru a preveni si acest tip de derapaje.





In cazul propunerii de catre PSD a lui Sevil Shhaideh ca premier, Ioahnnis a uzat de posibilitatea de a respinge candidatul, pe motive de securitate insa. In cazul Viorica Dancila cred ca poate aplica acelasi rationament: pozitionarile de pina acum ale europarlamentarului PSD in legatura cu Justitia arata o vulnerabilitate majora. Fidela lui Liviu Dragnea pina in pinzele albe, Viorica Dancila va juca rolul de berbece al presedintelui PSD impotriva procurorilor-sefi si impotriva legislatiei penale. Sint convins ca ar promova o OUG utila pentru Liviu Dragnea fara intirziere.





Klaus Iohannis stie aceste lucruri. Si mai stie ca o eventuala respingere a Vioricai Dancila ar produce instantaneu o criza in PSD, aripa disidenta Tudose - Ciolacu - Oprisan - Tutuianu asteptind la colt orice esec al lui Liviu Dragnea. Dar are Iohannis interesul electoral de a produce o criza in PSD? Calculele reci arata ca nu are acest interes. Pentru Iohannis e esential ca PSD sa intre slabit in alegerile prezidentiale din 2019, cu un candidat necredibil si subminat atit de atacurile la justitie, cit si de haosul din economie. Or, un PSD condus in continuare de Liviu Dragnea e exact ce isi doreste viitorul candidat Klaus Iohannis. Iar daca Dragnea devine si candidat la presedintie al PSD, atunci Iohannis poate sta linistit.





Acest calcul politic nu e insa atit de simplu. Intervine un factor ce se poate dovedi decisiv: nemultumirea electoratului anti-PSD, adica electoratul pe care se bazeaza Iohannis in vederea prezidentialelor. O parte insemnata din acest electorat se va simti tradata daca presedintele accepta sa o nominalizeze pe Viorica Dancila drept premier. Acest electorat a inteles perfect ca Dancila e de fapt Dragnea, ca agenda Vioricai Dancila e agenda lui Dragnea, ca europarlamentarul nu are autonomie politica in raportul cu presedintele PSD. O eventuala nominalizare a Vioricai Dancila il va aliena pe presedintele Iohannis de o parte a propriului electorat, oricum exasperata de prudenta cronica a acestuia.





Da, dar o respingere a nominalizarii i-ar putea aduce lui Iohannis suspendarea. A spus-o explicit Lia Olguta Vasilescu, o gindesc si alti PSD-isti. Iar suspendarea pentru 30 de zile a presedintelui Iohannis (nici nu mai e nevoie de referendum pentru demitere) ar putea aduce un dezastru politic: presedintele interimar Calin Popescu Tariceanu ar putea-o numi instantaneu pe Dancila premier, apoi ar putea trece la inlocuirea rapida, impreuna cu viitorul ministru al Justitiei, a procurorilor-sefi si chiar a sefilor de servicii. Odata intors in functie dupa ce suspendarea expira, Iohannis ar fi un presedinte pur decorativ, totul in jur fiind pustiit.





Aici intervine insa factorul disidentei din PSD. Demisia lui Tudose din functia de premier a dus la formarea unei grupari conduse de Marcel Ciolacu (seful PSD Buzau), Marian Oprisan (seful PSD Vrancea), Adrian Tutuianu (Dambovita), Felix Stroe (Constanta) si Tudose insusi (PSD Braila) care, potrivit unor surse din partid, va vota impotriva unei eventuale suspendari a presedintelui Iohannis. La aceasta miscare de rebeliune s-ar putea ralia si alte organizatii conduse de lideri locali nemultumiti in mod real de modul in care presedintele PSD conduce partidul, nemultumiti de modul in care Dragnea a scos iar din joben un om din Teleormanul fidel.





Or, fara parlamentarii acestei factiuni, Liviu Dragnea nu va putea stringe voturile necesare suspendarii. Voturile pe care le controleaza si voturile ALDE nu sint suficiente. Ma indoiesc profund ca UDMR va vota pentru suspendarea presedintelui Romaniei intr-un an atit de complicat si pentru maghiari si pentru romani, un an care a debutat cu amestecul fatis al unui inalt reprezentant al premierului maghiar in negocierile dintre cele trei partide care au rezultat cu cererea de autonomie teritoriala.





Sigur ca discutam de multe variabile aici, de multa nesiguranta. De un risc major pentru presedintele Iohannis. Ce ar trebui sa faca presedintele in acest moment de rascruce pentru viitorul lui politic? Orice decizie luata de Iohannis trebuie sa se bazeze pe informatii certe: cite voturi exista pentru suspendare, citi parlamentari PSD si ALDE ar refuza sa voteze suspendarea lui, ce ar face toti parlamentarii la eventualul vot de suspendare. Presedintele nu poate lua decizia respingerii Vioricai Dancila fara aceste informatii. Planul de suspendare e real, cu termene precise discutate intr-un cerc restrins. Iar suspendarea ar avea efecte catastrofale, dupa cum am aratat mai sus.





Vom sti curind ce alege presedintele. De alegerea lui va depinde al doilea sau mandat, dar mai ales felul in care va arata Romania in urmatorii ani.





UDPATE 17.35: Klaus Iohannis a desemnat-o premier pe Viorica Dancila.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty OHA , tocmai te-ai pișat pe el de vot: pe votul pe care ți l-am dat în 2014

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 18, 2018 1:13 am

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Slide1


Linia care desparte curajul de spaimă este – o spun cei mai temerari piloți, cascadori și practicanți de sporturi extreme – foarte subțire. Adesea vedem că un om pe care-l credeam laș este vitejia întruchipată, în vreme ce unul care se grozăvește că e curajos se dovedește a fi laș. Nu l-am suspectat niciodată pe Iohannis de curajul nebunesc a lui Băsescu, dar nici nu-mi imaginam că ar putea fi atât de fricos.
Adică o țară întreagă îți spune că duduia de la Teleorman n-are nicio treabă cu administrația, cu politica, cu guvernarea, cu limba engleză, germană, română, îți spune că are tot atâția neuroni ca oaia lui Daea și crede că Pakistanul e în UE, iar tu, tu președintele țării, ce faci? În loc să o inviți, frumușel, înapoi la lecții, că e repetentă la toate materiile, o pui șefa clasei și comandantă de unitate? De-asta au înghețat românii din diaspora, domnule președinte, ore întregi la coadă? De-asta  ne luptăm de un an de zile în stradă, pe vânt, pe ger, pe zloată și pe caniculă, să împiedicăm transformarea acestei țări în satrapia Flaușatului cu mustață din Teleorman? Ca să i-o pui dumneata pe tavă, fără luptă, să o fure, să o jecmănească, să jupoaie șapte piei de pe noi?
Domnule președinte, în această seară am aflat, în sfârșit, cine s-a pișat pe el de vot. Nu, nu hipsterița aia amețită, care habar n-avea pe ce lume se află. Dumneata te-ai pișat, domnule președinte, pe votul a șase milioane de români care și-au pus în Klaus Iohannis toate nădejdile lor. Ai fost ultimul fir de ață care ne-a legat de lumea civilizată, domnule președinte și când tremuram în stradă, în ianuarie și februarie anul trecut ne mângâiam cu gândul că ești cu noi. Că ești cu țara. Dar azi ne-ai trădat toate speranțele. Ai vândut România lui Dragnea și, odată cu ea, viitorul nostru, pentru un ipotetic al doilea mandat. Crezi că o să-ți mai dea ticălosul de Dragnea șansa să mai candidezi? El e în stare să suspende și legea gravitației, domnule președinte, dacă într-o zi asta l-ar împiedica să mai fure. Ai fi putut fi eroul nostru și nimeni, nimeni dintre bandiții pesediști n-ar fi îndrăznit să te suspende, căci ai fi avut în stradă un milion de români, care ți-ar fi stat alături. Ai fi putut muri cu fruntea sus, ca Mihai Viteazul, ca Tudor din Vladimiri, luptând cu balaurii care ne-nghit de vii și cu răul pierzând pe cei răi. Ai preferat să cedezi, să te predai, să renunți la luptă, în mod laș, precum Carol al II – lea. Dar, pe când Carol cel Laș a cedat doar un sfert din țară hoardelor păgâne, vina dumitale, domnule Iohannis, e infinit mai mare, căci le-ai dat hoților și tâlharilor pesediști, fără să clipești România noastră toată, s-o transforme într-un mare și pustiu Teleorman. De ce, domnule președinte? De ce?…
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Lupta între găștile mafiote și securiste a luat prizonieră o țară întreagă, iar România ratează șanse imense

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 18, 2018 1:25 am

„Nu am nicio miză în farsa sordidă a politicii naționale. Întreb deci, cu riscul să-mi sară în cap unii și alții: nu era mai simplu dacă „sistemul” îl lăsa pe Dragnea să fie prim-ministru și negocia cu el? Avea cu ce să-l șantajeze (TelDrum), iar Dragnea nu și-ar fi riscat pielea ca să apere borfași minori din PSD.
Dacă Dragnea se vedea prim-ministru, probabil că ar fi lăsat DNA în pace câtă vreme i se garanta imunitatea. De asemenea, nu ar fi schimbat de trei ori premierul, punând în fruntea guvernului slugi din ce în ce mai inepte și generând o instabilitate politică fără precedent. În fine, poate că nu ar fi creat un deficit atât de iresponsabil, a cărui menire este să își câștige populația (bugetari + ofițerime + asistați) până trec legile justiției. În plus de toate, ar fi răspuns personal, nu prin proxy, de situația țării: priviți-l cum se derobează azi.
Dragnea e mai periculos acum, când e cu spatele la zid și operează prin interpuși decât dacă ar fi trebuit să răspundă ca prim-ministru în fața națiunii și a partenerilor UE/SUA/NATO. Așa, e simplu: în Parlament, legile justiției le fac Iordache și Nicolae, iar Dragnea se face că plouă; când lumea iese în stradă, cad oportun Grindeanu și Tudose (pionii PSD/SRI), iar Dragnea rămâne la fel de puternic; de situația economică nu răspunde, etc. Are avantajele puterii reale, dar este scutit de responsabilitatea directă în fața poporului și a instituțiilor democratice.
A, și încă ceva. Oare „sistemul” abia acum a descoperit hoția lui Dragnea? De ce nu l-a oprit pe când era un simplu baron local de Teleorman și nu putea arunca în aer o țară întreagă? Câți generali (din ăia cu doctorate la Academia lui Oprea) și-au construit oare vile (și) din banii de la TelDrum?
În situația dată, lupta între găștile mafiote și securiste a luat prizonieră o țară întreagă. România ratează șanse imense, într-o perioadă de creștere economică și de redefinire a echilibrelor mondiale. Ultimul episod – rușinea rușinilor, pentru care însă nimeni nu-și va face seppuku: premierul Japoniei, însoțit de patroni care ar fi putut deschide fabrici Mitsubishi sau Sony în România, s-a întâlnit cu meșteșugari ai unor tehnici neolitice, în loc să discute afaceri cu șeful guvernului. Câte miliarde de dolari s-au pierdut doar ieri fiindcă Partidul și Securitatea nu-și pot regla afacerile decât luând ostatică toată România?
PS: Firește, ideal ar fi ca oameni de factura lui Dragnea să nu ajungă niciodată să controleze destinele unei țări, iar democrația și statul de drept să fie suficient de puternice pentru a împiedica ascensiunea unor asemenea personaje.”
Adrian Papahagi
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty A gresit Iohannis numind-o pe Dancila premier? Ce alternative avea si unde ar fi dus ele

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 18, 2018 1:33 am

Dupa ce presedintele Klaus Iohannis a anuntat ca da ”o noua sansa PSD” și a numit-o in functia de premier pe Viorica Viorica Vasilica Dancila, s-a declansat un val de revolta. Ce alte solutii avea Iohannis si care ar fi fost rezultatul?Sustinatorii sai din mediul online, protestarii de la # rezist si #coruptia ucide, dar si comentatori si politicieni  anti-PSD il acuza pe  Iohannis ca a dat tara pe mina unei ”marionete a lui Dragnea”  si ca trebuia sa se lupte  mai mult, in pofida ”aritmeticii parlamentare”. Unele reprosuri sunt in termeni foarte duri, mergind pina la cea de ”complicitate  cu PSD”, ”tradare” si ”cinism”.
 
Pe de alta parte, la consultarile de la Cotroceni, cele doua partide de opozitie, PNL si USR, nu s-au prezentat cu o varianta de premier, astfel incit presedintele sa fie, macar si formal, obligat sa analizeze numele avansat si sa analizeze eventualele solutii.
 
Care erau insa alternativele sefului statului si care ar fi fost rezultatul? Ar fi putut Klaus Iohannis sa faca mai mult ?
 
 Un veritabil tsunami  de indignare si revolta la adresa  presedintelui s-a facut simtit in orele ulterioare anuntului. Pagina oficiala  de facebook a lui Iohannis a pierdut  miercuri seara peste 1.500 de fani, iar postarile nu au fost deloc prietenoase. "Sa va fie rusine, pentru cei cu principii sanatoase sunteti de domeniul trecutului!", "Totul e un vid", "Tocmai v-ati pierdut votul din partea mea la urmatoarele alegeri", au scris internautii.
 
 
Coruptia Ucide il desfiinteaza pe Iohannis
 
 
Intr-o postare de pe facebook-ul comunitatii #coruptiaucide presedintele este acuzat ca ”a ales să dea o a treia șansă celor a căror unică preocupare a fost salvarea corupției”,  dupa care urmeaza un indemn de a participa la mitingul de simbata, 20 ianuarie, din Piata Victoriei.
 
”Președintele Iohannis a făcut, azi, un gest inacceptabil de complicitate cu PSD prin numirea ca premier a Vioricai Dancila, marioneta lui Liviu Dragnea. Am salutat toate gesturile președintelui prin care comunica faptul că dorește să lupte pentru un stat de drept, în care politica să nu devină un paravan pentru corupție. Din păcate, astăzi constatăm că miza președintelui a fost cu totul alta: aritmetica unei politici pline de cinism.
 
fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Coruptiaucide
 
Am știut, însă, dintotdeauna, că singurii pe care putem conta cu adevărat suntem noi înșine. Politicienii ne pot fi aliați doar atâta vreme cât au aceleași mize ca și noi, iar cea mai importantă dintre acestea este lupta împotriva corupției. Din păcate, astăzi, președintele a ales să dea o a treia șansă celor a căror unică preocupare a fost salvarea corupției. Noi rămânem aceiași. Lupta noastră rămâne aceeași. Miza noastră rămâne aceeași. Ne vedem sâmbătă, la Piața Universității!”
 
 
# Rezistenta e dezamagita
 
Grupul civic #Rezistenta e ceva mai ingaduitor cu seful statului, caruia insa ii atrage atentia ca ar fi fost de preferat sa acorde  o ”sansa Romaniei” si nu PSD-ului.
 
”Suntem conştienţi că a fost o decizie dificilă, cu multe variabile de luat în calcul, dar şi cu aşteptări uriaşe dintr-o anumită parte a societãţii civile, acea parte care îşi doreşte o Românie modernã, cu un stat de drept puternic şi cu un parcurs european, acea parte a României care l-a votat pe Klaus Iohannis. Considerăm că nu PSD merita o nouă şansă, ci România, domnule preşedinte”, a scris grupul civic, pe pagina sa de Facebook.
Miza noastră imediată nu s-a schimbat: luptăm pentru o justiţiei independentă şi puternică. Pentru noi, cetăţenii acestei ţări, nu pentru un politician sau un partid anume. Ne vedem pe 20 ianuarie, la ora 18, în Piaţa Universităţii”, a conchis grupul civic.
 
 
 Iniţiativa România: Era Dancila singurul  pesedist ramas  in viata?
 
 
Initiativa Romaniei, Ong care a avut recent o intilnire cu presedintele Iohannis in contextul  legilor justitiei, cerindu-i sa sesizeze Comisia de la Venetia, spune ca intelege  constringerile date de aritmetica parlamentara, dar ii reproseaza presedintelui ca nu a facut un minim efort de condiţionare a desemnării candidatului PSD la funcţia de prim-ministru.
 
fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . 61934659
 
„De ce Preşedintele a decis desemnarea doamnei Dăncilă la funcţia de prim-ministru, deşi tot târgul ştie că asta echivalează cu numirea preşedintelui Camerei, condamnat penal şi inculpat, la şefia Guvernului? Era singurul pesedist rămas în viaţă? De ce Preşedintele ignoră de mai bine de 6 luni apelurile repetate de a sesiza Comisia de la Veneţia ale societăţii civile, Comisiei Europene, Consiliului Europei şi ambasadelor statelor UE?”, susţine „Iniţiativa România”.
 
 
Micul USR se revoltaPresedintele Johannis a ratat sansa de a limita dezastrul produs de PSD
 
 
USR, partid care a cerut insistent presedintelui alegeri anticipate, dar care nu a venit cu o varianta proprie de premier, critica numirea Vioricai Dancila, despre care spune ca se remarca exclusiv prin  ”obedienta fata de liderul suprem si satisfacerea intereselor acestuia de a scapa de justitie si de a-si mentine averea”.
 
 Intr-un comunicat  remis presei liderul  USD, Dan Barna, sustine apoi ca Presedintele a avut o sansa si a decis sa o dea PSD-ului".
 
 ”Este regretabil ca Presedintele Johannis a ratat sansa de a limita dezastrul produs de PSD, a ratat sansa de a-si folosi atributiile constitutionale legitime de a desemna un premier decent. O alta sansa pentru PSD inseamna ca Romania ramane din pacate si in perioada urmatoare prada capriciilor medievale ale unui Liviu Dragnea care ne impinge cu fiecare zi mai departe de Europa."
 
 
Ce putea face Iohannis si care erau  alternativele
 
Spre deosebire de momentul numirii lui Mihai Tudose in functia de prim ministru, dupa caderea guvernului  Grindeanu prin motiune de  cenzura, de data aceasta presedintele Iohannis nu a adus nicio critica PSD sau Vioricai Dancila personal. S-a limitat la a spune sibilinic ca PSD are ”doua guverne esuate” si ca trebuie sa  indeplineasca promisiunile facute romanilor, dupa care a anuntat decizia de a accepta nominalizarea, justificindu-se cu  ”aritmetica parlamentara”  si prevederile constitutionale. Putea face altceva, mai  mult, asa cum se vede ca au asteptat multi dintre  sustinatorii sai?
 
fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Iohannis_si_psd_31071800
 
 
Scenariu 1. Alt premier tot de la PSD
 
Dragnea s-a dus la consultarile de la palatul Cotroceni cu o lista de semnaturi prin care a vrut sa demonstreze ca PSD-ALDE au majoritatea  parlamentara si, deci, dreptul constitutional de a da guvernul. Perfect adevarat, dar Constitutia nu-l obliga pe presedinte sa accepte nominalizarea facuta de coalitia  majoritara. Putea, asa cum invoca multi, sa ceara un alt nume, o persoana competenta, care sa fi probat minime abilitati manageriale. Tudose si Grindeanu macar mai fusesera ministri. Argumentele pentru respingere nu ar fi fost foarte solide, in spatiul public au aparut  puzderie de  informatii  despre Dancila, inclusiv gafa memorabila  despre Pakistan  si Iran state membre ale UE, dar nimic devastator. Pentru o tara ca Romania, desigur.
 
 
Ce ar fi urmat?
 
 Aici avem douavariante.  Prima, putin  probabila: PSD si  Dragnea sa cedeze si sa  vina cu o alta propunere ( nu neaparat mai  buna, tinind cont  de calitatea lidershipului din PSD). Dsigur, am fi  asistat la un razboi al declaratiilor  si al nervilor, probabil la proteste, la amenintari cu suspendarea. Dar poate ca Dragnea  vrind sa evite o criza politica prelungita, continuare a scandalurilor cu care s-a confruntat in ultima perioada, ar fi ales calea cedarii.
Asta ar fi insemnat o victorie de  proportii pentru Iohannis si o infringere pe  masura pentru  Dragnea. In perspectiva prezidentialelor din 2019, presedintele ar fi avut practic mandatul deja  in buzunar.
 
A doua varianta, cea mai  probabila, este  ca Dragnea si PSD nu ar fi renuntat la Dancila. Din punctul lor  de  vedere, argumentele stateau in picioare: a fost aleasa  democratic, prin vot, de cel mai  inalt for de conducere al partidului, e europarlamentar, are  calitati fara numar (  cum a spus  Dragnea) care o  recomanda pentru functie. In prima faza, probabil ca PSD ar  fi  contestat refuzul presedintelui la CCR, de unde e greu de anticipat  ce raspuns a fi venit.
 
Solutia, neplacuta pentru PSD, dar unica in situatia data, ar fi  fost sa mearga pe  suspendarea  presedintelui din functie. Din momentul  in care s-ar fi  declansat procedurile, lui Iohannis i-ar fi fost imposibil sa mai dea inapoi.
 
Suspendarea din functie presupune ca in cele 30 de zile pina la organizarea referendumului de demitere, presedinte  interimar la  Cotroceni ar fi ajuns Calin Popescu  Tariceanu, seful Senatului. Mai mult ca sigur ca primele miscari ar fi fost promulgarea legilor justitiei, eventual a modificarilor la codurile penale  si demiterea de la sefia DNA a Laurei Codruta  Kovesi, daca nu cumva si a lui  Augustin Lazar, procurorul general.
 
Rezultatul referendumului ar fi fost incert, pentru ca legea referendumului a  fost  modificata de USL si ea prevede ca prezenta la vot pentru validarea acestuia trebuie sa  fie de  30% si nu de 50% cum a fost  in cazul lui Basescu.
 
Mai exact, Romania s-ar fi  putut trezi in situatia ca a ramas si fara presedinte, si fara sef al DNA si cu legile  justitiei promulgate.
 
 
Scenriul 2  Nominalizarea unui premier de la Opozitie
 
Mai exact unul de la PNL. Nu se stie cine ar fi fost acesta, pentru ca liberalii nu au avansat niciun nume, dar sa presupunem ca ar fi fost vorba de Ludovic Orban. Acesta ar fi trebuit sa inchege o majoritate  parlamentara din bucatele pe care le are la dispozitie:  USR, tradatori de la PSD, ALDE, PMP sau UDMR, minoritati  etc. Probabil ca nu ar fi reusit de la prima incercare si guvernul ar fi cazut. Ar mai fi putut sa  incerce de doua ori si sa esueze, acesta fiind scenariul  anticipatelor avansat de  opozitie. Putin probabil in  conditiile  romanesti.
 
fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Ludovic-orban
 
Desigur, exista posibilitatea  ca  la a doua tentativa, Opozitia  sa reusesca si un guvern cu un premier  PNL sa  treaca prin parlament. Ce ar fi iesi de aici, ce fel de majoritate si cabinet, nu e greu de anticipat. Ceva cu nimic mai bun decit PSD,  dar mai fragil.
 
Asta daca intre timp PSD ar fi  stat  cu mainile in sin in ce priveste suspendarea presedintelui. Mai exact, am fi  avut in paralel actiunea de  suspendare  a presedintelui  si  tentivele de a forma o  alta  majoritate parlamentara si  un  guvern al opozitiei. Un scenariu cu adevarat  de groaza, care chiar ar fi aruncat Romania in aer.
 
Concluzie
 
Si Dragnea, si Iohannis cunosc si au analizat in detaliu aceste scenarii. De aceea Dragnea s-a  dus zimbitor la Cotroceni, iar Iohannis  a acceptat cu dintii inclestati numirea Vioricai Dancila. Gresela lui  a fost  tocmai  ca  a  tinut dintii inclestati si nu a spus ceea ce trebuia sa spuna si ceea ce electoratul  lui astepta.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Moise Guran da sasului la MUIAN : „Adio, domnule Iohannis! Cât ne folosește un președinte paralizat de frică?”

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 18, 2018 2:12 am

Dacă președintele României se teme atât de mult de amenințările cu suspendarea, încât asta îi paralizează acțiunile de președinte, atunci poate suntem într-adevăr într-o altă situație constituțională în care avem nevoie de un interimar. Nu mai e nevoie să-l suspende nimeni, căci Constituția spune că președintele Senatului devine interimar președintele României și dacă Iohannis nu-și poate exercita temporar funcția. De aia spun, domnu Dragnea sau doamna Olguța se dau la Iohannis, Iohannis se sperie și, paralizat de frică fiind (deci în imposibilitate să-și exercite funcția) trebuie doar să nu zică nimic dacă Tăriceanu se ridică în picioare și se proclamă interimar. E de-nțels, oameni suntem toți, chiar dacă unii ocupă funcții de președinți… Uitați-vă la poza asta! Privirea lui Dragnea spune – Who’s the boss, now? 
fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Iohannis-dragnea-1024x539
Chiar eu v-am spus aici, acum câteva zile, că mi se pare evident planul de suspendare al președintelui, provocarea acestuia, ba chiar poate o premeditare mai veche, mai de prin toamnă, căci prea s-au suprapus niște mișcări de la Budapesta cu acțiunile lui Dragnea și Tăriceanu.
Dar nu mi-am imaginat că președintelui i se va face frică. Chiar așa nevolnică e țara noastră, încât să nu poată contracara provocările unor golani? Sau președintele e atât de prost sfătuit încât își imaginează că lipsa de reacție îl avantajează pentru următoarele alegeri? Sau îl aștepta doamna Carmen cu o plăcintă caldă, la ora 18 și trebuia să facă nominalizarea la fix o oră de la închierea consultărilor? Nu se face să întârzii acasă, ce atâtea discuții?
Să vă spun întâi că am privit cu multă condescendență țopăiala sfioasă pe la Cotroceni a celor de la PNL și USR. S-au dus acolo să ce? Să-i spună președintelui că vor anticipate? Păi dacă doreau anticipate jobul lor era să provoace dezbateri. 60 de zile de dezbateri și cel puțin două încercări! Așa scrie în Constituție! N-au citit-o? Sau au primit și ei un semnal discret să meargă pe burtă, că doamna Carmen face azi plăcinte și președintele n-are chef de ore peste program?
Când am făcut un apel la unitatea Opoziției, numai nu le-am spus cu subiect și predicat (dar am făcut-o azi la România în Direct) să meargă la Cotroceni cu o propunere de guvern de uniune națională, condus de o personalitate publică independentă (și se găseau destule astfel de personalități dacă ar fi scos capul din miopia ogrăzilor înguste de partid).
Era greu de făcut majoritatea, așa este, dar ideea era de a propune pe cineva de o calitate evident superioară doamnei Dăncilă (așa cum chiar PSD a făcut în 2009 cu propunerea lui Iohannis ca premier, o personalitate cu mult peste Emil Boc) și să pună astfel PSD-ul în dificultatea (de a refuza), să obțină rapid o susținere a străzii (pentru anticipate, da, dar în corelație cu perspectiva unei alternative) și să-i ofere și președintelui instrumentele necesare pentru a mai discuta, pentru a mai dezbate, pentru a convoca din nou consultări (să vadă ce zice și PSD despre un guvern de uniune). Acesta ar fi fost singurul joc corect “la Anticipate”. Și singurul care l-a făcut (cu năduf o spun) a fost Traian Băsescu. Băsescu a venit cu două propuneri, una de euro-parlamentar cu merite evidente și incomparabil mai mari decât Dăncilă. Și, da, Iohannis se putea agăța și de propunerea lui Băsescu dacă voia Anticipate. N-a vrut.
Acum, tot acest non-combat politic ne-a aruncat înapoi în decembrie 2016. Dăncilă nu e nici Grindeanu, nici Tudose. E o Sevil Shhaideh dar cu alt coafor. Ne va coafa de nu ne vom vedea cu tot felul de ordonanțe de urgență, în funcție de cum mai merg procesele lui Dragnea, de cum mai e nevoie pe la baroni, prin județe… În altă ordine de idei, Iohannis tocmai și-a dezamăgit crunt propriul electorat. Dacă le spunea să stea acasă la alegerile din 2019 păstra mai mulți votanți. Acum, dacă PSD-ul prinde bine acest val de nemulțumire și-și desemnează rapid și un candidat, are și alegerile prezidențiale pe tavă.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

fost - Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist . Empty Re: Dăncilă e premier , Oha un căcăcios , un președinte slab , nepregătit cu un precedent USL-ist.Un simplu turist .

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum