AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Putreziciunea din PSD nu e Dragnea sau Tudose, ci PSD însuși

In jos

Putreziciunea din PSD nu e Dragnea sau Tudose, ci PSD însuși Empty Putreziciunea din PSD nu e Dragnea sau Tudose, ci PSD însuși

Mesaj Scris de Admin Sam Ian 20, 2018 9:53 am

Deși s-a fript cu iaurtul searbăd numit Grindeanu, Dragnea a făcut prostia să nu sufle în ciorba de burtă reîncălzită numită Tudose și acum ciorba asta l-a fript la mustăți mai ceva ca o ceară epilatoare. Ceea ce mă miră nu e faptul că ăștia din PSD se încaieră între ei, fiindcă, de la parameci și amibă încoace, toate creaturile au avut tendința de a-și da în cap, cu atât mai mult animalele de pradă, ci că există încă români care, în disputa dintre premier și președintele Partidului, mai țin partea unuia sau a altuia. Și nu mă refer la gudureii, cristoii și ciripoii din presă, care alaltăieri au fost cu Băsescu, ieri cu Voiculescu și azi sunt lihniți după Dragnea, pe principiul că ziaristul blând suge de la toți licuricii, ci la oameni cumsecade, contribuabili onești, care se lasă păcăliți de smardoiala din PSD și au dobândit o pasiune bruscă pentru Tudose. Dacă stau să mă gândesc bine, aceeași pasiune îi cuprinsese și față de Grindeanu, când începuse ăla să dea din casă, de-l considerau deja Alesul care va reforma PSD.
Măi, fraților, tot nu v-ați învățat minte? În PSD e ceva putred, e adevărat, dar putreziciunea nu e nici Dragnea, nici Tudose, cum, în trecut, nu era nici Iliescu, nici Năstase și nici Ponta. În PSD putreziciunea e însuși Partidul, de la cap la coadă. Un partid care, pe zi ce trece devine copia fidelă a PCR, nu poate fi reformat, oricâți grindeni sau tudoși s-ar cocoța, prin absurd, la vârful lui. Un astfel de partid va rămâne și mâine, așa cum este și azi și cum a fost și ieri, cel mai clar simbol al corupției, al slugărelii, al obedienței grețoase, al ipocriziei, pe lângă care alte partide jalnice, apărute sau reapărute după 89, de la PRM și PUNR la PDL, UDMR sau PNL, sunt mici copii. Nimeni nu va reuși vreodată să ducă incompetența, prostia fudulă și hoția mai departe decât a dus-o PSD. Nicăieri nu s-au adunat atâția profitori cât s-au adunat în ultimii ani în PSD. Și nu vă uitați la mahării învechiți în rele din Partid, cei care îl aplaudau pe Ceaușescu și se înscriau în PCR din oportunism, iar după 89 au priceput rapid care e urmașul PCR și au devenit feseniști/fedeseniști/pesediști. Uitați-vă la tinerii, beizadele de ștabi pesediști sau nu, care sunt azi în PSD.
Ați văzut vreun tânăr școlit prin Vest, harnic, muncitor și, mai ales, cinstit, care să-și dorească să se înscrie în PSD? Eu n-am văzut și nu cred că există. Nici un om onest nu ar rezista în viermuiala asta de lingăi și de ciorditori mai mult de o zi. În schimb acolo și-au găsit sălaș toate loazele, cu liceul terminat la 35 de ani și doctoratul luat cinci ani mai târziu, toate nulitățile, toate leprele, putorile și habernauții națiunii, care n-au fost în stare să facă singuri ceva în viață, dar știu că tot ce n-au reușit ei va reuși Partidul pentru ei. Cu toții au intrat în grupul ăsta infracțional extraordinar de bine organizat nu pentru că ar muri de dorul social-democrației și de grija săracilor, ci pentru că știu că e unica modalitate de a primi ceva: un post călduț, de bugetar, o blăniță, un apartamențel, un contract pe banii statului, o licitație trucată, un trafic de influență, adică orice nu implică muncă și sudoare, ci lins în fund șeful direct. Ce se întâmplă în PSD mi se pare că e desprins din celebrul film de groază ”Miriapodul uman”: fiecare pesedist stă cu capul în fundul altui pesedist mai mare, care, la rândul lui, are capul înfipt în fundul altuia și mai mare și tot așa, până la liderul suprem, indiferent că îl cheamă Iliescu, Năstase, Geoană sau Dragnea. Așa a fost mereu și nimic nu ne îndreptățește să sperăm că pe viitor va fi altfel.
Carevasăzică, naivilor, nu mai sperați că, dacă vine Tudose în locul lui Dragnea, PSD se va reforma peste noapte și va deveni social-democrația întruchipată. Nu se poate așa ceva. Sau s-ar putea, dar cu alți oameni. Câtă vreme în PSD mai există sute de mii de primari pătați, funcționari care freacă duda, bugetari corupți, oameni de afaceri ”controversați”, șmecheri patentați și hoți încă neprinși, nu e nicio șansă să se reformeze partidul. Deci nu vă rugați să scăpăm odată de Dragnea, fiindcă după el va veni altul, și mai ticălos. Rugați-vă să le vină mintea de pe urmă milioanelor de naivi care au crezut în promisiunile lui și să nu mai voteze în veci cu PSD. Și, mai ales, rugați-i pe cei care acum un an n-au catadicsit să se prezinte la urne să-și pună capul la contribuție și să voteze. Nu de alta, dar, dacă nu și-l pun acum la contribuție, riscă să ajungă cu el, Doamne ferește, în fundul vreunui șefuleț din PSD.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum