AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EU Chief Lashes Out at Trump Amid New Push to Save Iran Deal

In jos

EU Chief Lashes Out at Trump Amid New Push to Save Iran Deal Empty EU Chief Lashes Out at Trump Amid New Push to Save Iran Deal

Mesaj Scris de Admin Mier Mai 16, 2018 7:16 pm

EU Chief Lashes Out at Trump Amid New Push to Save Iran Deal


A top European Union official has branded President Donald Trump selfish and capricious as EU leaders met to count the likely economic damage U.S. policies might inflict on the bloc and to try to rescue the Iran nuclear deal.



By LORNE COOK and RAF CASERT, Associated Press
SOFIA, Bulgaria (AP) — A top European Union official branded President Donald Trump selfish and capricious Wednesday as EU leaders met to count the likely economic damage U.S. policies might inflict on the bloc and to try to rescue the Iran nuclear deal.

In a striking rhetorical assault on the leader of Europe's biggest ally, EU Council President Donald Tusk said, given Trump's recent decisions, "someone could even think 'with friends like that, who needs enemies?'"

Trump has bewildered the Europeans by threatening to slap tariffs on EU steel and aluminum exports and reneging on an agreement to stop Iran from developing nuclear weapons, which the EU believes is vital to world security. Trump has also broken with a key international principle of Middle East peace efforts by moving the U.S. embassy in Israel to Jerusalem from Tel Aviv.

Tusk's remarks, made before he chaired a meeting in Bulgaria of the 28 leaders whose countries make up the world's biggest trading bloc, underscored the widening gulf in EU-U.S. relations.

Listing Europe's traditional challenges, ranging from the expanding power of China to the belligerence of Russia, Tusk said: "We are witnessing today a new phenomenon, the capricious assertiveness of the American administration."

"Frankly speaking, Europe should be grateful to President Trump because thanks to him we have got rid of all illusions. He has made us realize that if you need a helping hand, you will find one at the end of your arm," Tusk said.
At dinner talks in the Bulgarian capital of Sofia, EU leaders were briefed on possible incentives to keep Tehran in the nuclear agreement despite a key player like the U.S. pulling out. Trump's decision means that U.S. sanctions, held in check by a presidential veto until now, could soon hit Iran and European companies doing business there.


The options being considered include new credit lines for Iran, increased energy cooperation and the use of EU laws to block European companies from caving in to U.S. sanctions.



The leaders also planned to discuss Trump's steel and aluminum tariffs, which could be imposed on the EU after June 1. Trump says the tariffs are needed for national security reasons. Europe's leaders, most of whom govern nations that are NATO allies with the U.S., say security concerns simply are an excuse to break with the rules-based order of the World Trade Organization.



"It is absurd to even think that the EU could be a threat to the U.S. We need to bring back reality in this discussion," Tusk said.



Trump's decision to relocate the U.S. embassy to the contested city of Jerusalem will also be raised. Some EU leaders have made a direct link between the move and the killing of almost 60 Palestinians during protests on the Gaza border.



Belgian Prime Minister Charles Michel is calling for an international investigation.



"It's a moment that sends a shiver down your spine. Because there is a striking contrast between, on the one hand, an inauguration in great splendor, with smiles, and on the other hand, the drama, and families today that are in mourning with innocent children who are the victims of this situation," Michel told state broadcaster RTBF.



"We knew that there was a great risk, that this decision to move moving the embassy would bring less security, bring tragedies, and sadly we were right," he said.



But the EU is anything but united and finding consensus will not be easy.



Some countries sent representatives to the U.S. Jerusalem embassy opening on Monday and the Czech Republic, Hungary and Romania blocked an EU effort to publish a statement critical of the U.S. move.



The leaders are expected to meet again Friday with the heads of government from six Balkans countries to assess their hopes of eventually joining the EU.


Șeful UE se oprește la Trump pe fondul unei noi oferte pentru a salva Iranul

Un oficial de rang înalt al Uniunii Europene a numit președintele Donald Trump egoist și capricios, pe măsură ce liderii UE s-au întâlnit pentru a număra posibilele daune economice pe care politicile americane le-ar putea impune în bloc și pentru a încerca să salveze acordul nuclear din Iran.

De LORNE COOK și RAF CASERT, Associated Press
Un prestigios oficial al Uniunii Europene, Donald Trump, a declarat miercuri egoist și capricios ca liderii UE care s-au întâlnit pentru a număra posibilele daune economice pe care politicile americane le-ar putea aduce în cadrul blocului și pentru a încerca să salveze acordul nuclear din Iran.

Într-un atac agresiv asupra liderului celui mai mare aliat al Europei, președintele Consiliului UE, Donald Tusk, a declarat că, având în vedere deciziile recente ale Trump, "cineva ar putea chiar să gândească" cu prietenii de genul acesta, care are nevoie de dușmani?

Trump a uimit europenii, amenințând că ar trebui să plătească tarife pentru exporturile de oțel și aluminiu din UE și să refuze acordul de oprire a Iranului de a dezvolta arme nucleare, ceea ce UE consideră esențială pentru securitatea mondială. Trump a încălcat, de asemenea, un principiu internațional cheie al eforturilor de pace din Orientul Mijlociu prin mutarea ambasadei SUA în Israel la Ierusalim din Tel Aviv.

Comentariile lui Tusk, făcute înainte de a prezida o întâlnire în Bulgaria a celor 28 de lideri ai căror țări formează cel mai mare bloc comercial din lume, au subliniat golul în creștere din UE-SUA. relaţii.

Afirmând provocările tradiționale ale Europei, de la puterea în creștere a Chinei la beligeranța Rusiei, Tusk a spus: "Suntem martori astăzi un nou fenomen, asertivitatea capricioasă a administrației americane".

"Cu toată sinceritatea, Europa ar trebui să fie recunoscătoare președintelui Trump, deoarece datorită lui am scăpat de toate iluziile. Ne-a făcut să ne dăm seama că dacă aveți nevoie de o mână de ajutor, veți găsi unul la capătul brațului dvs.", a spus Tusk .
La negocierile de cină din capitala bulgară din Sofia, liderii UE au fost informați cu privire la eventualele stimulente pentru a menține Teheranul în acordul nuclear, în ciuda unui jucător cheie, cum ar fi retragerea din SUA. Decizia Trump înseamnă că sancțiunile din S.U.A., ținute sub control prin veto-ul prezidențial până în prezent, ar putea lovi în curând Iranul și companiile europene care fac afaceri acolo.

Opțiunile luate în considerare includ noi linii de credit pentru Iran, o cooperare sporită în materie de energie și utilizarea legilor UE pentru a bloca companiile europene de a se alătura sancțiunilor din S.U.A.

Liderii au planificat, de asemenea, discutarea tarifelor de oțel și aluminiu ale Trump, care ar putea fi impuse UE după 1 iunie. Trump declară că tarifele sunt necesare din motive de securitate națională. Liderii Europei, dintre care majoritatea guvernează națiuni care sunt aliați NATO cu S.U.A., declară că preocupările legate de securitate sunt pur și simplu o scuză pentru a încălca ordinea bazată pe reguli a Organizației Mondiale a Comerțului.

"Este absurd chiar să credem că UE ar putea fi o amenințare pentru S.U.A. Trebuie să readucem realitatea în această discuție", a spus Tusk.

De asemenea, decizia Trump de a reloca ambasada SUA în orașul Ierusalimului în litigiu va fi ridicată. Unii lideri ai UE au făcut o legătură directă între mutarea și uciderea a aproape 60 de palestinieni în timpul protestelor de la granița cu Gaza.

Premierul belgian Charles Michel solicită o investigație internațională.

"Este un moment în care vă trimiteți un frison pe coloana vertebrală. Pentru că există un contrast izbitor între, pe de o parte, o inaugurare cu mare splendoare, cu zâmbete, iar pe de altă parte, dramă și familii astăzi care sunt în doliu cu copii nevinovați care sunt victimele acestei situații ", a declarat Michel pentru postul de televiziune RTBF.

"Știam că există un mare risc, că această decizie de mișcare a ambasadei ar aduce mai puțină securitate, ar aduce tragedii și, din păcate, am avut dreptate", a spus el.

Dar UE nu este decât unită, iar găsirea unui consens nu va fi ușoară.

Unele țări au trimis luni reprezentanți la ambasada SUA din Ierusalim, iar Republica Cehă, Ungaria și România au blocat efortul UE de a publica o declarație critică privind mutarea SUA.


Se așteaptă ca liderii să se întâlnească vineri cu șefii de guvern din șase țări balcanice pentru a-și evalua speranțele de eventuala aderare la UE.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum