AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Daddy-Day: ziua cea mai lungă

In jos

Dragnea - Daddy-Day: ziua cea mai lungă Empty Daddy-Day: ziua cea mai lungă

Mesaj Scris de Admin Joi Iun 21, 2018 8:46 am


Vă spun cu mâna pe inimă, dragii mei: nu am mai văzut jandarmi așa de furioși, de agresivi, de-a dreptul taurini, de pe 13 iunie 1990, când înaintașii „țestoaselor” de azi ne fugăreau prin fântâna de la Piața Universității. Or avea băieții alergie la luna iunie, or face urât când se-apropie solstițiul de vară, li s-o urca testosteronul la cap, o fi ceva în aer, nu știu, dar cert este că vara jandarmii fac ca toate alea, de zici c-a dat strechea-n ei. Unde mai pui că acum 28 de ani băteau și ei mai proletar, mai iliescian, dădeau câte-un pulan per cârcă, să ajungă la toată lumea. Pe când aseară s-a dovedit clar că băteau și arestau doar cu dedicație, de m-am simțit și discriminat, zău așa: nu i-ați văzut pe smardoii ăia îmbrăcați în negru cum s-au dus peste ziaristul german, de ziceai că-s din Clanul Ștoacă și aveau iureș cu Clanul Sadoveanu? Păi, bine, mă, dar de ce l-ați luat pe Arne? Că nici măcar nu striga, săracul, doar traversa strada pe verde, pe când eu zbieram de mă dureau plămânii, ba stăteam și în mijlocul străzii, să dea ăia cu duba peste mine și alta nu!Acum, nu pot să-mi dau seama de ce erau așa de furioși jandarmii. Ori erau șucăriți, că se bășicase proasta cu priza fiindcă „încă nu i-ați strâns pe ăștia de aici?”, ori erau supărați că pariaseră pe Iran, o țară mai apropiată de mentalitățile lor, dar bătuse Spania, cu 1-0, ori nu le ieșiseră 3 lămâi în șir la păcănele, ori poate, cine știe, erau cătrăniți că taman voia să dea Veorica ordonanța pentru Dragnea azi-noapte, dar ne-am proțăpit noi în fața guvernului și le-am stricat tot mezamplasu.Cert este că de aseară, prăpastia căscată între regim și poporul român a devenit de netrecut. Când o mână de smardoi, bine plătiți, îmbrăcați și hrăniți, se apucă să ia la bătaie niște oameni care nu fac altceva decât să protesteze pașnic, este absolut clar că acel regim are o problemă. Numai sub Putin, Lukașenko sau Erdogan poliția poate lua la bătaie pe stradă oameni fără ca nimeni să nu fie tras la răspundere. Partea cea mai rea este că, dacă astăzi cei trei judecători de la Curtea Supremă vor decide ca Dragnea să fie achitat, încălcări flagrante ale dreptului la libera exprimare, precum cea de aseară, vor deveni o regulă, nu o excepție.Domnilor judecători, în mâinile voastre stă nu doar viitorul unui fost cârciumar devenit, peste noapte, aproape stăpânul României, ci soarta unui popor întreg. Nu pe Dragnea îl judecați azi, ci poporul român. Nu fiți precum procuratorii și fariseii din evanghelii, nu-l eliberați pe barabasul din Teleorman, răstignind, în schimb, un întreg popor. Judecați după dreptate, așa cum au judecat și alți magistrați, în procesele lui Udrea sau Șova. Procesul lui Dragnea seamănă leit cu acele procese: există fapta, există martori care recunosc că au comis-o și că împricinatul i-a pus să o comită – mai mult, în cazul angajărilor ilegale din Teleorman, Bombonica, nevasta repudiată a Flaușatului, a achitat prejudiciul, pe principiul „prejudiciul l-ai achitat, ești pe jumătate iertat”! Nu puteți, nu aveți cum să-l achitați pe Dragnea, din moment ce martorii spun toți că Dragnea e vinovat, iar nevastă-sa aduce până și bani de acasă, recunoscând că a fost coțofana hoață, dar jurând că nu mai pune mâna la ciordeală câte zilișoare o mai avea! Orice altă decizie decât condamnarea este o palmă dată pe obrazul acestui neam, domnilor judecători. O palmă pe care o veți simți, într-o zi, și voi, și copiii și nepoții voștri, căci tiranii nu au vreodată nici cea mai mică urmă de recunoștință față de cei care i-au ajutat cândva – și dacă nu credeți uitați-vă la Viktor Orban cum îl înjură pe Soroș, care l-a făcut om, uitați-vă la Erdogan, cum îl vânează pe predicatorul Gülen, fără de care el ar fi vândut și azi limonadă și halva pe străzile Istanbulului. Așa că domnilor judecători, gândiți-vă bine azi și uitați-vă în oglinda sufletului vostru: vă lasă inima să aruncați definitiv pe capul acestui popor obidit un alt blestem, mai rău decât Ceaușescu, numit Dragnea? N-aș vrea să se întâmple asta și sunt convins că nici voi n-ați vrea, fiindcă tot sub același jug ca și noi ați trăi atunci. Destul că strămoșii noștri, dacii, au inventat apa caldă, piramidele și veceul în curte, vreți acum să inventați domniile voastre, onorați judecători, teleportarea, ca să ne culcăm azi liberi în România, iar mâine să ne trezim cu cătușe în Coreea de Nord?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Dragnea - Daddy-Day: ziua cea mai lungă Empty Condamnarea lui Dragnea e doar o parte din plan

Mesaj Scris de Admin Joi Iun 21, 2018 9:33 am

Dacă ar avea o minimă, minimă onoare, Liviu Dragnea ar pleca acum din viața politică. Dar Liviu Dragnea nu are onoare deloc și se va lăsa scos pe tușa istoriei foarte greu.Sentința penală prin care a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare este o victorie importantă – în care puțini mai credeau – împotriva celui celui a devenit cel mai periculos personaj pentru democrația din România. 
Din acest moment, cu două tinichele uriașe de gât – cea de infractor condamnat și cea de penal condamnat, chiar dacă în primă instanță – cariera publică a actualului lider al PSD a început să se sfârșească. 
Dar Liviu Dragnea nu va ceda ușor. S-a înconjurat numai de lachei și de slugi în partid și la guvern, care vor fi gata să facă tot pentru a-și salva stăpânul și, implicit pentru a se salva pe ei, niște nulități la rândul lor. 
Așa încât, lupta cea mai grea cu aceștia abia de acum începe. Cel mai probabil vor sfâșia și mai rău justiția, vor pune și mai multă presiune pe jandarmi, se vor grăbi să supună ce mai e de supus. Pentru că doar asta știu să facă.
Sentința penală de joi e o victorie importantă, dar e doar o mică etapă din planul care ar trebui să ne preocupe pe toți. Căci, până nu vom avea o reformă reală a clasei politice românești, eliminarea lui Liviu Dragnea – căci va fi eliminat politic în final – nu va fi altceva decât un răgaz și nimic mai mult. Un răgaz până când următorul infractor va ajunge la conducerea țării.
Curățarea clasei politice trebuie să fie principala preocupare a noastră, a tuturor, politicieni și alegători, până în 2020. Căci pentru a nu mai trece și în viitor prin calvarul din ultimul an și jumătate - și, cum spuneam, rămâne de văzut cât va mai fi - curățarea clasei politice nu trebuie să rămână doar în sarcina procurorilor și a judecătorilor. 
Atât timp cât resursa de ticăloși care sunt acceptați în politică rămâne uriașă, justiția nu va putea rezolva decât efectele. 
Trebuie ca noi să înțelegem că este important să fim mereu de veghe la ce fac politicienii, trebuie noi să înțelegem că numai votând oameni de calitate, vom scăpa de penali. 
Dar trebuie și partidele de opoziție să învețe din aceea ce s-a întâmplat din decembrie 2016 încoace. Românii au demonstat o voință uriașă de schimbare. E incredibil să vezi că românii, cu reputația lor veche de delăsători, au ieșit în stradă atâta vreme. E impresionant când simți la pe cei ce vin, după serviciu, obosiți, cu copii, cu animale, să manifeste cu încăpățânarea de a nu mai accepta să se întoarcă la România de acum 15-20 de ani. 
O parte dintre politicieni opoziției par că au înțeles câte ceva. Dar mulți încă sunt blocați într-o stare mentală depășită. 
Pentru aceștia din urmă, am un singur mesaj: reformați-vă sau plecați împreună cu Dragnea.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum