AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FRICA LUI DRAGNEA

In jos

Dragnea - FRICA LUI DRAGNEA Empty FRICA LUI DRAGNEA

Mesaj Scris de Admin Dum Iun 24, 2018 7:19 am

Ascuns printre fustele unui conclav de dudui, una mai deosebită decît cealaltă, apărute ca după un bal ținut la Casa de cultură din Videle, Liviu Dragnea – mustața nr unu din PSD – fiind pierit, speriat – a amenințat lumea românească în direct. A sunat foarte clar – Dacă voi nu mă vreți eu vă vreau! S-a crezut îndreptățit să instige la violență. Pe scurt ne-a arătat că dacă instanta insistă că locul lui e la pușcărie urmează prăpădul. Nu va rămîne piatră peste piatră în țara asta. Ce va face ? Aduce minerii ca strămoșul lui Iliescu? Și Iliescu, amenințat să piardă puterea, a recurs la violență. Un prim exercițiu Dragnea l-a făcut simbata 9 iunie aducind la Bucuresti trenuri și autobuze pline cu pesedisti ca să intimideze. .Așadar, în caz ca va fi condamnat definitiv și la completul de 5 urmează un război civil, haosul și dictatura. Democrația costă azi în România cît libertatea lui Liviu Dragnea. Nu valorează mai mult. Mare patriot tovul! A jucat aseară comedia curajului, dar era mort de frică. Era și multă milogeală, s-a tînguit ca motanul meu și a cerut protecția duduilor din spate. Nu am văzut numai mutre fericite în fundal. De ce? Pentru că una s-a comunicat presei și alta s-a vorbit în spatele ușilor închise. Acolo a fost păruială, dramă shakespereană cu acuzații și contraacuzatii, cu plînsete și strigate isterice. La CEx s-a reeditat ședinta Biroului Politic de dinaintea căderii regimului Ceausescu cind tot anturajul l-a implorat pe secretarul general al partidului să rămînă să se bată pînă la capăt. Și au rămas. La CEx domnește frica.Cei de la virful PSD se tem mai mult ca de orice de ce va urma după plecarea lui Dragnea. Frica este singurul liant. Acestor pretinsi social-democrati (defapt niște comuniști reșapați) le este teama să nu înceapă luptele pentru succesiune, să se spargă partidul. Se tem că pierd alegerile și puterea în 2019-20. Carierele, averile, libertatea lor depind total de rămînerea lui Dragnea la putere. De unde disperarea și frica, de unde și susținerea lui necondiționată. Altceva decît frica nu îi mai ține pe pesediștii împreună.Să nu subapreciati această stare. Ea le confera pesedisitilor disperarea și hotărîrea de „a se bate pină la capăt”, așa cum s-a spus aseară. Dragnea e hotarit să nu plece oricum de la putere. Va distruge cu mica lui ceată de dudui România. I se pare că e preferabil decit să fie alungat. E ca acel ins care respins de femeia iubita, o omoară. Ori eu, ori nimeni să nu aiba parte de tine! Mentalitate de milițian.Dragnea ne-a trimis aseară un mesaj clar – va trage pe multi după el dacă e să ajungă în pușcărie. Aseară am aflat cit va fi de costisitor pentru lumea românească să treacă în epoca post-Dragnea care, iată, se agață de putere. Nu vrea să-i dea drumul cu nici un chip. Prin el vorbeste numai glasul fricii. Ca să nu trădeze starea de spirit, faptul că i s-au înmuiat picioarele, își face singur curaj. Împreună cu liderii PSD pune la cale un atac preventiv impotriva tuturor care nu îl susțin. E o fugă înainte. Nimic eroic, nimic bărbătesc, nici un pic de onoare. Din cauza asta cu atît mai periculos. Vin timpuri grele. Jandarmeria va fî în vară și toamnă principala instituție.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum