AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dedesubturile scandalului Firea – Dragnea sau Ilfov contra Teleorman

In jos

Dedesubturile scandalului Firea – Dragnea sau Ilfov contra Teleorman Empty Dedesubturile scandalului Firea – Dragnea sau Ilfov contra Teleorman

Mesaj Scris de Admin Mier Sept 05, 2018 5:34 am

Gata cu ironiile și cu insinuările! Atacul este direct. Sub centură sau în frunte, nu la funcție, nu la prieteni, ci direct la libertatea lui Liviu Dragnea. Ce zicea Firea miercuri dimineață?
„Noi nu am discutat niciodată despre amnistie și grațiere în Comitetul Executiv sau în alte ședințe mari. Acest subiect a fost discutat de Liviu Dragnea doar cu cei apropiați. Nu sunt împotriva niciunui proiect, dar totul trebuie să fie în deplină legalitate, astfel încât să nu compromitem România, întreaga echipă guvernamentală, iar PSD să nu treacă rușinos în istorie. (…) Nici eu și nici alți colegi nu suntem de acord cu fanteziile juridice care înțeleg că se pun la cale. (…) Fac apel la colegi să înțeleagă că orice invenție juridică ne poate duce pe toți în haos. Îi rog pe cei care așteaptă astfel de măsuri să solicite deplină legalitate.“
Numai că nu le recomandă să evadeze legal. Nu înjurături de mamă, de partid sau de nuntă, ci atac devastator la situația pe muchie de cuțit a lui Liviu Dragnea. Dacă vorbea Mălin Bot sau Dide, mai înțelegeam! Dar o schimbare de macaz atît de violentă în numai trei zile nu poate fi doar rezultatul unei răbufniri între cucoane. Carmen Dan nici nu mai apare ca țintă. În noua derulare, pare de-a dreptul neînsemnată.
Acest atac al Gabrielei Firea vizează terminarea lui Liviu Dragnea. Nu Belina, nu promovare de mediocri, nu schimbarea comportamentului. Raderea lui Dragnea din fruntea PSD și atît! În 24 de ore, primărița a trecut de la „un pas înapoi al președintelui PSD“ (invocat la TVR) la combaterea oricărei inițiative legislative care i-ar aduce o portiță de scăpare (conferința de presă de după 13 ore).
Povestea cu „fanteziile juridice“ este suspectă. Asta este cîntarea opoziției. Pe de o parte, primărița zice că „noi nu am discutat niciodată despre amnistie și grațiere în Comitetul Executiv sau în alte ședințe mari. Acest subiect a fost discutat de Liviu Dragnea doar cu cei apropiați“. Și atunci de unde știe că este vorba despre fantezii juridice, nu despre ceva elaborat? Știe că se pune ceva la cale, dar este contra. De ce?
„Orice invenție juridică ne poate duce pe toți în haos.“ Sună frumos, dar sună mai mult a #rezist decît ca o acuzație bazată pe probe!
În război, probele și logica nu contează. Tragi în dușman și încerci să-l dobori. Ce altceva încearcă Gigi Becali cu noua sa ieșire politică de mahala?
„Când văd atâția proști care îi iau apărarea lui Dragnea, pot eu să fac ceva? Ei au bani, câștigă alegerile. Eu nu am banii pe care îi are mafia lor. Nu mai am nici cuvinte de nervi. Să pui oameni slabi, ca să-i poți conduce, asta-i tiranie. Proști sunt… Păi, ei, ăia care îl apără pe Dragnea, sunt proști. Dragnea nici nu are dreptul să pună piciorul în România. A batjocorit o țară. Nu mă mai sunați pe mine, că dau în Dragnea și o să aveți probleme. Măscăriciul ăsta… numai proștii îl pot susține pe măscăriciul ăsta. De când și-a permis să pună femeie musulmancă să conducă țara… Un tractorist, a făcut facultatea că era tatăl lui milițian. Dragnea te face să îl iubești pe Iohannis. Eu nu eram de acord cu Iohannis, dar Dragnea m-a făcut să îl iubesc. Chiar nu există în partidul ăla bărbați? De ce să nu candideze Șerban, de ce să candideze Tăriceanu? Șerban e și mai curat și mai cinstit, pe când Tăriceanu e și corupt, a avut și șapte neveste. Ia-l pe Tăriceanu și pune-l cap la cap cu Șerban.“
Simplu. A trecut de la lins Băsescu la pupat Iohannis, probabil noul idol al cartierului Pipera!
Ce are Gigi cu Dragnea? Nașul Gigi a sărit de partea finei sale Gabi. Voluntariul o apără, mai ales că ministrul Carmen Dan a încercat să împingă răspunderea pentru violențele din 10 august pe numele prefectului Speranța Cliseru. Cine-i Speranța Cliseru? Fostul city manager (mîna care semnează și protejează primarul de cătușele DNA) al orașului Voluntari. Înainte de a fi unsă prefect la București, a condus provizoriu RATB. Atît cît să semneze contractul de achiziție a celor 150 de autobuze din Turcia.
Firea, responsabilă de unul dintre cele mai mari bugete anuale din România, s-a trezit blocată de ordonatorul și dirijorul celui mai mare buget din țară: Guvernul. Probabil că madam Pandele și-a imaginat că va face minuni în București și, indiferent cum vor evolua lucrurile, își va cîștiga locul său în istoria Capitalei. Proiectul cu cele 23 (unii zic 18-19) societăți municipale promitea o schimbare spectaculoasă. Numai că o femeie cu modeste experiențe manageriale nu și-a imaginat cît de greu este să urnești 23 de societăți municipale în domeniul serviciilor. Inerția Guvernului (cu sau fără strîmbele lui Dragnea) și a funcționarilor de peste tot era de așteptat. Și fără ea, cu o societate municipală pusă pe hîrtie, indiferent în ce domeniu, cu toată dotarea completă, cu finanțare și cu state de funcțiuni acoperite, tot nu funcționează. N-o urnește nimeni nici în cîțiva ani. Necum activitatea a 23 de asemenea societăți scoase din pălărie! Cu tot felul de blocaje ale funcționarilor ruginiți și speriați, cu tot felul de strîmbe ale celor care pierd un segment de piață și cu toate temerile unora că madam Pandele va deveni vedeta României, cu toate acestea, cum să funcționeze eficient?
A descoperit Gabriela Firea că s-a avîntat într-o utopie și avea nevoie de o centură de siguranță cu care să se protejeze pentru momentele de ridicol? A aflat ea că Liviu Dragnea nu mai are nici o șansă și vrea să se salveze înainte de arestarea sa? Caută ea o explicație și o justificare pentru eșecul proiectului cu societățile municipale?
A hotărît clanul de interese din Voluntari, format din Pandele, Gabriel Oprea, Gigi Becali, Robert Negoiță (cel care a preluat la Primăria Sectorului 3, pe 1 leu, firma Delta ACM, înregistrată la Finanțe cu 300 milioane lei datorii la stat), să joace de partea Binomului și a lui Klaus Iohannis?
Nu ne rămîne decît să stăm cu ochii pe acest incendiu politic izbucnit în PSD. Pare mult prea greu de stins la un ceai sau la o cafea!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum