AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Scrisoare deschisă către frații extracarpatici (de ce mănîncă unii căcat ?

In jos

Scrisoare deschisă către frații extracarpatici (de ce mănîncă unii căcat ? Empty Scrisoare deschisă către frații extracarpatici (de ce mănîncă unii căcat ?

Mesaj Scris de Admin Sam Iun 08, 2019 7:46 pm




Scrisoare deschisă către frații extracarpatici (de ce mănîncă unii căcat ? 533124_10150768458781686_278147509_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.ftsr1-1


Scrisoare deschisă către frații extracarpatici
Iubiți frați, 
Noi, românii din Transilvania, suntem bine, sănătoși, lucru pe care vi-l dorim și vouă. Sper ca aceste modeste rânduri să vă găsească cât mai fericiți și lipsiți de griji. Și, tocmai ca să vă mai scutim de o mare neliniște sufletească, aflați despre noi că nu ne amenință nici un pericol unguresc. Nici nu ne-a amenințat, nu în ultimul centenar cel puțin. Ungurii nu vor să fure Ardealul; și, chiar dacă ar vrea, nu i-am lăsa noi. Știm să ne purtăm de grijă. Dinspre partea aceasta- puteți fi liniștiți. N-am fost în pericol nici un moment.
Decât o singură dată: în 1940. Atunci Armata Română ar fi trebuit să arate cât e de neînfricată. În loc de asta, a dat dosul și a rupt-o la fugă, fără să tragă un foc de armă, fără să reziste c-o scobitoare măcar. Azi, mulți se indignează de masacrele de la Ip și Trăznea, și pe bună dreptate: au fost atroce. Dar nimeni între patrihoții cu gură mare nu spune că statul român poartă 50% din răspunderea pentru morții de atunci. Ei, morții, erau cetățeni români. Statul român avea obligația sacră de a le proteja viața, sănătatea, avutul. Ar fi meritat atâta, după spolierea la care i-au supus autoritățile centraliste ale statului român de-a lungul întregului interbelic. Însă respectivul stat a considerat că nu i se rentează și a dezertat. De aceea, azi, noi cei din Transilvania, suntem liniștiți și ne simțim în siguranță nu datorită Armatei Române, ci grație vitezei U.S. Army și pentru că ne zboară vajnicii canadieni și alți membri NATO pe deasupra capetelor. De aceea, faptul că Armata Română își agită la ocazii pușcoacele, ne lasă rece.
Însă, pe de altă parte, avem ochi să vedem. Pe 10 august 2018 Jandarmeria condusă de Cucoș, Sindile, Ciocan și sadicul colonel Paraschiv au bătut cu cruzime cetățenii pașnici și civilizați din București, au gazat femei și copii, nu le-a păsat că îi calcă în picioare. Acolo 1500 de jandarmi au evacuat cu japca 200.000 de cetățeni pașnici și plini de simț civic, i-au gazat, i-au mitraliat, i-au bătut cu pulanele până la nesimțire, au făcut prăpăd (puteți revedea imaginile). Și ce să vezi, nea Cucoș era, în civil, printre manifestanții hiperromâni de la Valea Uzului, pe care aceeași Jandarmerie i-a lăsat să intre în cimitir ca-n brânză, să distrugă, să rupă, să profaneze. La Valea Uzului, Jandarmeria cea atât de dură cu manifestanții pașnici din Piața Victoriei a fost cârpă în fața adepților lui George Simion. Or fi fost la Valea Uzului și nea Sindile, nea Ciocan, odiosul nea Paraschiv? S-or fi infectat cu virusul non-violenței? Or fi devenit gandhieni?
De-a lungul secolelor, în Transilvania am învățat să trăim laolaltă românii, maghiarii, sașii, șvabii, evreii, țiganii, armenii, bulgarii, cehii, slovacii, rutenii- cine să mai numere câți și de câte feluri suntem sau eram. N-a fost ușor. Trăim ca-ntr-o căsnicie. Adică nu perfect, ci cu suișuri și coborâșuri. Noi, românii, ca să-l parafrazez pe Cornel Pumnea, am încasat-o, dar am dat și noi. Au fost crime contra noastră, dar și crime pe care noi (sau frații noștri) le-au comis contra celorlalți: la Prisaca și Aiud, în 1848, la Tărcaia în 1919, la Ginta și-n Secuime în 1944. Însă, până la urmă, și datorită integrării europene, a început să adie un aer de conviețuire civilizată între etniile Transilvaniei. Nouă asta ne place, nu mai vrem să ne întoarcem la vremurile ciomegelor și ale dinților scrâșniți. Interacționăm, avem prieteni de toate etniile, iar dacă eu aș fi pus să aleg între un ungur/ secui, pe de o parte, și toată adunătura de complici trecuți, prezenți și viitori ai personajului George Simion, nu mi-ar trebui nici o secundă; de fapt, e o non-opțiune, evident că pe un ungur/secui (dacă e om de omenie) poți pune bază- sunt oameni serioși, care fac lucrurile temeinic.
Am să vă spun ce nu ne place nouă, românilor transilvăneni. Nu ne place când din afară vin unii rătăciți, ca de exemplu cei de acum din Dărmănești, să facă garagață și să se bată cu pumnul în piept cât de mari români sunt. Așa cum nu ne plăcea când veneau unguri fanatici din Mișcarea Celor 64 de Comitate. Din afara arcului carpatic au mai venit, tot așa, prin 1927, studenți, ca să ne învețe pe noi, slugile ungurilor (cum ne numeau ei, afectuos), cum trebuie să fie un român adevărat. Au venit la Oradea și la Cluj și le-au devastat cumplit, au spart, au distrus, au bătut oameni. Deh, ca la pogrom. Pe urmă, cu câțiva ani înainte de 1940 cei de aceeași teapă cu anteriorii începuseră să-i atace zilnic nu numai pe evrei, dar și pe maghiari. Pe urmă, ce să ne mai mirăm că horthyștii au venit cu capsa pusă? Nu e nimic de mirat, doar certitudinea că asemenea expediții de fervoare naționalistă nu aduc nimic bun.
Dar știu că nici vouă nu vă place așa ceva. Bucureștenii să-și amintească cum a fost când au venit minerii pe-acolo, tot așa, să le arate ei care e calea cea dreaptă. Și azi te apucă revolta, și doar au trecut aproape trei decenii, corect?
Și mai e ceva. Nimeni întreg la minte nu toarnă benzină peste un foc. Benzina e volatilă, așa că în loc de un grătar bun te poți alege cu o explozie care să radă tot. Acei dărmănășteni, în frunte cu primarul lor, care vin să facă demonstrație de românism la Valea Uzului, știu că, dacă situația va exploda, ei se pot retrage prudent în spatele Carpaților, cam ca Armata Română la 1940, cam cum s-au retras studenții legionari de la Cluj și Oradea pe la casele părinților lor din Moldova și Muntenia. Dacă se va arăta fie și umbra unei situații nasoale, George Simion se va piti într-un cort ridicat la Piața Universității, de unde va muri (la figurat, e un mare simulant!) de dorul Basarabiei și Bucovinei.
Însă noi, transilvănenii, vom rămâne să trăim aici. Și va trebui să trăim alături de maghiari și de ceilalți, ca și până acuma. Va trebui să-i privim în ochi și să găsim scuze pentru frații extracarpatici care s-au gândit să prăznuiască Înălțarea Domnului profanând un cimitir de război internațional, urlând și rupând. Așa cum înaintașii noștri de la 1927 au trebuit să se scuze față de medicul lor evreu sau față de comerciantul de la care cumpărau convenabil de ani de zile rechizite școlare pentru că aceiași frați extracarpatici le-au bătut respectivilor evrei nevestele și copiii.
Acțiuni prostești ca aceea de la Valea Uzului nu întăresc nici românismul, nu ne fac nici situația mai bună nouă, românilor ardeleni (dimpotrivă!), nu aduc absolut nimic bun.
O subliniere: da, printre maimuțele urlătoare de la Valea Uzului au fost și unii români transilvăneni. Exemplare de genul lor sunt văzute în zona noastră ca niște căzături, oameni complet declasați și îndoielnici. Unii le spun idioți utili și colonizați cultural. Eu zic că fac parte dintr-o specie aparte, Ursus captivus. Ei sunt urșii, însă ursarii lor sunt unii cu ochi albaștri (chiar când sunt căprui) și epoleții crescuți direct din carne, care sălășluiesc prin diverse ocârmuiri ale trebilor dinăuntru sau prin alte vizuini de spurcăciuni care pătează perfecțiunea minunatei noastre capitale.
Eu știu că majoritatea dintre voi sunteți oameni de toată isprava, care dezavuați mizeriile săvârșite în numele vostru și al nostru (și al meu!) la Valea Uzului. Modestele mele rânduri vor numai să vă întărească în cumsecădenia voastră și să vă risipească orice îndoieli ați avea, expuși cum sunteți la tiradele propagandistice de multe ori greu de verificat.
Sănătate și mult bine.
P.S. Nici Ungaria, nici URSS, nimic n-a provocat daune mai mari cauzei românești decât corupția și proasta întocmire a lucrurilor, împreună cu seria de conducători lamentabili care s-au tot perindat la cârma României. Nu trebuie să comploteze dușmanii dinafară, România e distrusă de tarele ei dinăuntru. Dar despre astea știți prea bine și voi.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum