AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

OFICIAL Demisia agentului guvernamental la CEDO, Viorel Mocanu, care a schimbat apărarea în dosarul Dragnea vs. România, va deveni efectivă în 7 august / Mocanu o acuză pe judecătoarea Iulia Motoc că dorea să condamne România în cauza Kovesi

In jos

Dragnea - OFICIAL Demisia agentului guvernamental la CEDO, Viorel Mocanu, care a schimbat apărarea în dosarul Dragnea vs. România, va deveni efectivă în 7 august / Mocanu o acuză pe judecătoarea Iulia Motoc că dorea să condamne România în cauza Kovesi  Empty OFICIAL Demisia agentului guvernamental la CEDO, Viorel Mocanu, care a schimbat apărarea în dosarul Dragnea vs. România, va deveni efectivă în 7 august / Mocanu o acuză pe judecătoarea Iulia Motoc că dorea să condamne România în cauza Kovesi

Mesaj Scris de Admin Dum Aug 04, 2019 11:29 pm

OFICIAL Demisia agentului guvernamental la CEDO, Viorel Mocanu, care a schimbat apărarea în dosarul Dragnea vs. România, va deveni efectivă în 7 august / Mocanu o acuză pe judecătoarea Iulia Motoc că dorea să condamne România în cauza Kovesi 
Demisia agentului guvernamental al României la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), Viorel Mocanu, care a schimbat apărarea în cazul Dragnea vs. România, va deveni efectivă pe 7 august, potrivit unei declarații a acestuia citată de stiripesurse.ro. „Demisia devine efectivă abia pe 7 august, după cum a explicat Mocanu într-o declaraţie pentru STIRIPESURSE.RO, pentru că pe data de 6 august sunt programate 87 de dosare, iar o plecare înainte de această dată ar arunca instituţia în haos”, a scris site-ul citat. “S-a făcut vorbire despre o scrisoare care mi-a fost adresată de către Curte, ca efect al unor demersuri, scrisoare pe care doar eu o am. Singura posibilitate ca alţii să afle era de la Iulia Motoc, via Kovesi. Vorbesc despre cererea de recuzare a doamnei Motoc. Problema e că nu poate doamna Motoc să-şi facă jocurile. Este exclus ca scrisoarea să fi stricat relaţiile Guvernului cu CEDO. O să fac publică scrisoarea. Curtea spune că va ţine cont de ceea ce spun eu. Au mutat cauza de la un judecător la un complet de trei judecători. Când vor repartiza cauza, vor ţine cont de cererea mea de recuzare”, a susținut Viorel Mocanu, în această declarație. Iată mai jos ce declarații a mai făcut Viorel Mocanu: – “Mie Curtea îmi comunică aplicaţii din 2012, iar la Kovesi a fost înregistrată în ianuarie 2019, cu comunicare Guvernului în februarie şi termen de soluţionare în martie. O urgenţă deosebită. Mie mi se pare chiar o infracţiune”. – Iulia Motoc a fost extrem de nemulțumită, a sunat să întrebe de ce mi-am permis să o recuz. Eu am formulat cerere să se abţină dacă ea consideră, în caz contrar o recuz, ceea ce am şi făcut, cum e şi la noi şi e foarte uzual. Curtea a luat act, a spus că ţine cont, când va desemna componenţa completului vor avea în vedere aceste aspecte, adică nu o vor băga în componenţă. Probabil că ea își dorea să condamne România în cauza Kovesi, să scrieEditeaza articolul 23294192 cu pixul ei condamnarea”. Amintim că HotNews.ro a constatat, consultând documentele depuse la CEDO, că Viorel Mocanu, proaspăt numit agent guvernamental al României, în februarie 2019, a schimbat linia de apărare a României în procesul deschis de Liviu Dragnea la CEDO, cerând aplicarea precedentului invocat chiar de avocatul lui Dragnea. Imediat ce a fost pus în funcția în care reprezintă statul român în procesele de la CEDO, Mocanu a transmis Curții 7 pagini de observații, plus anexe, în care nu doar că nu combate afirmațiile „adversarului” său, avocatul lui Liviu Dragnea, dar le și susține.
INTEGRAL :
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23294192-oficial-demisia-agentului-guvernamental-cedo-viorel-mocanu-deveni-efectiva-7-august.htm
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum