AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dar cei ce aruncă acum cu pietre, au colaborat?!…

In jos

Dar cei ce aruncă acum cu pietre, au colaborat?!… Empty Dar cei ce aruncă acum cu pietre, au colaborat?!…

Mesaj Scris de Admin Mier Sept 25, 2019 12:55 am

Dar cei ce aruncă acum cu pietre, au colaborat?!…
Moto 1:
“Nu trage, dom' Semaca, sunt eu Lăscărică!”
Moto 2:
“Nu trage, dom' Semaca, sunt eu Lăscărică!”
Nu sunt vremile sub cârma omului, ci bietul om sub cârma vremii.
Miron Costin
• dacă a dat rapoarte vizând securitatea lumii pe care o naviga pe mări e una. Dacă a dat (și) note privind comportamentul oamenilor din lumea lui e altceva. Dar tot nu ar fi suficient. Pentru că legile mării sunt deasupra legilor juridice ale muritorilor. Și peste „reperele” noastre vizând ceea ce este moral sau imoral, benefic ori nu pentru un grup sau un membru al grupului. (Pentru marinari, măcar pentru ei, răspunsul este clar… Și dacă a fost „ceva”, și nu cartușe de țigări ori lăzi cu whischy, totul s-a rezolvat acolo, în „lumea” lor.
• Verdictul nu spune cum „a colaborat” numitul… Pe zona de interes de securitate națională a informațiilor specifice sau pe turnatul „la pahar” a colegilor? Și care „colegi”? Subalternii care, pe navă măcar, oricum i se supuneau ca unui mic Dumnezeu? În plus, când ar fi avut vreme să facă așa ceva? Să-i tragă de limbă, să asculte, să redacteze notele informative?
• Revoluția, Mineriadele și acum noul mare mister ce, sperăm să nu!, va ține ocupată următoarea generație de „indignați”… A fost sau nu a fost?… Și totuși, o piatră cu numele lui „Mele” nu s-a găsit? Să nu mai spunem de bordura aia a timpului ce nu se vrea funerară odată…
INTEGRAL :
http://www.ziarulnatiunea.ro/2019/09/23/cezar-adonis-mihalache-dar-cei-ce-arunca-acum-cu-pietre-au-colaborat/
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum