AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ciudă, Dăncilă refuză să predea conform legii sigiliul, corespondența secretă și telegramele externe

In jos

De ciudă, Dăncilă refuză să predea conform legii sigiliul, corespondența secretă și telegramele externe Empty De ciudă, Dăncilă refuză să predea conform legii sigiliul, corespondența secretă și telegramele externe

Mesaj Scris de enigmatica LORELEY Mar 5 Noi 2019 - 6:15

https://www.curentul.info/actualitate/de-ciuda-dancila-refuza-sa-predea-conform-legii-sigiliul-corespondenta-secreta-si-telegramele-externe/#comment-14087

Când a fost instalată la Palatul Victoria de hoțul de Dragnea, Dăncilă ne-a fost prezentată ca fiind o persoană neconflictuală și profesionistă. Timpul ne-a dovedit însă că e o țață certăreață cu o inteligență sub medie. Astăzi Viorica Dăncilă a anunțat că nu va merge la Palatul Victoria pentru a-l primi pe noul premier, Ludovic Orban.
„Nu e obligatoriu (sa fie prezent fostul premier atunci cand isi preia atributiile noul prim-ministru – n.red.), am lasat toate la zi, daca va fi nevoie voi preda. Stiu ca am lasat in acest moment toate lucrurile in ordine si tot ce am putut face pentru romani. Daca este nevoie sa merg si sa predau, atunci voi merge”, a afirmat liderul PSD.
Desigur că e nevoie, că nu poți lăsa sigiliul și documentele secrete altcuiva să le predea. În HG 2/2001 este prezentat și formularul de PROTOCOL de predare-primire între primul-ministru a cărui activitate a încetat şi primul-ministru care îşi începe mandatul în aceasta funcţie:
Subsemnatul ………………………………………………………… a cărui funcţie de prim-ministru a încetat pe data depunerii jurământului de către primul-ministru ………………………………………………. am procedat la predarea-primirea documentelor privind gestionarea activităţii Guvernului, precum şi a problemelor aflate în curs de rezolvare, după cum urmează:
1. Memorandum privind evoluţia principalilor indicatori economico-sociali pe perioada mandatului, inclusiv a deficitului total al sectorului public, respectiv suma dintre deficitul fiscal şi cvasifiscal
2. Memorandum privind proiectiile macroeconomice ale politicii fiscal-monetare şi cele referitoare la bugetul general consolidat pe perioada anului următor
3. Memorandum privind stadiul realizării acordurilor de finanţare externa încheiate cu F.M.I., Banca Mondială, Uniunea Europeană şi cu alte instituţii internaţionale
4. Memorandum privind evoluţia datoriei publice interne şi externe, precum şi situaţia privind garanţiile guvernamentale pe perioada mandatului
5. Memorandum privind situaţia blocajului financiar (plati restante) în economie pe durata mandatului
6. Memorandum privind acţiunile diplomatice în curs de derulare
7. Memorandum privind proiectele de acte normative depuse la Parlament
8. Memorandum privind corespondenta confidenţială, telegramele externe şi alte documente secrete, inclusiv sigiliul
9. Memorandum privind situaţia numerică a personalului bugetar, la nivel central şi local, pe structura ordonatorilor principali de credite
10. Memorandum privind structura departamentelor din cadrul Guvernului şi a personalului din cadrul Secretariatului General al Guvernului
11.*) Memorandum privind măsurile luate pentru depăşirea perioadei de iarna decembrie ………….. – martie ………………; stocurile de combustibil existente şi sursele de finanţare în lei şi în valută – pentru aprovizionarile curente pe perioada de iarna
12.*) Memorandum privind încheierea campaniei agricole de toamna şi pregătirea campaniei agricole de primavara
13. Memorandum privind alte probleme asupra cărora s-a convenit
Am predat, Am primit,
Bucureşti, ………………………………
————
Notă *) În cazul în care predarea-primirea are loc în perioada de iarna.
enigmatica LORELEY
enigmatica LORELEY

Mesaje : 112
Data de înscriere : 15/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum