AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DANCILA NE IZOLEAZA DE STATELE UNITE, NE SCOATE DIN NATO, SI NE DA PE MANA RUSIEI!

In jos

„mâna” - DANCILA NE IZOLEAZA DE STATELE UNITE, NE SCOATE DIN NATO, SI NE DA PE MANA RUSIEI! Empty DANCILA NE IZOLEAZA DE STATELE UNITE, NE SCOATE DIN NATO, SI NE DA PE MANA RUSIEI!

Mesaj Scris de Admin Mier Noi 20, 2019 8:30 am

Asta se spune in media, asta spun analisti si comentatori politici, asta spun multi influenceri si formatori de opinie pe Facebook. Si realitatea, ce spune realitatea ?
“Trebuie să spun că este foarte trist când Germania face un contract masiv de petrol și gaze cu Rusia, mai ales când ar trebui să se păzească de Rusia. Dar Germania a ales să plătească Rusiei miliarde de dolari anual. Deci noi apărăm Germania. Apărăm Franța. Apărăm toate aceste țări. Apoi, numeroase dintre aceste țări se duc și fac un acord cu Rusia în ce privește gazoductul și ajung să plătească miliarde de dolari în cuferele Rusiei.
Deci noi îi protejăm de Rusia, dar ei plătesc miliarde de dolari Rusiei și eu cred că acest lucru este foarte nepotrivit. Fostul cancelar al Germaniei este șeful companiei de gazoducte care furnizează gazul. În cele din urmă, Germania va fi în proporție de aproape 70% controlată de Rusia, prin intermediul gazelor naturale.
Dar trebuie să ridic această problemă, pentru că este foarte nedrept față de țara noastră. Este foarte nedrept față de contribuabilul nostru. Eu cred că aceste țări (care nu contribuie suficient la NATO, n. trad.) trebuie să-și intensifice contribuțiile nu pe o perioadă de 10 ani, ci imediat. Germania este o țară bogată. Ei discută despre cum vor contribui puțin mai mult, eșalonat până în 2030. Ei bine, ei ar putea crește contribuția lor imediat, chiar și mâine, și nu vor avea nicio problemă. Nu cred că este corect față de Statele Unite.” – Donald Trump
 Între Europa Occidentală și Rusia nu se află decât câteva puncte de suspensie, în timp ce între Europa și America se află un ocean” – Vladimir Putin, discurs tinut in fata Bundestagului in 2001
“Trebuie să regîndim relaţiile cu Rusia pentru că ar fi o profundă eroare să îndepărtăm Rusia de Europa” – Emmanuel Macron
„Trebuie să înceteze influenţa SUA asupra relaţiilor dintre UE şi alte ţări…Da, spun cu mare sinceritate acest lucru, trebuie să-i tratăm pe ruşi în mod corect. Din conversaţiile mele cu Putin ştiu că nu acceptă fraze precum cele în care Barak Obama a afirmat că Rusia este o putere regională. Ce vrea să spună asta? Rusia nu poate fi tratată astfel!… Rusia vrea să fie tratată de la egal la egal şi, în această privinţă, ruşii au dreptate…nu trebuie să-i împingem din rândul întâi al scenei deoarece, aşa cum am văzut, vor face foarte repede să se vorbească despre ei.” – Jean Claude Juncker
“Daca acceptam ca mari puteri, inclusiv aliati, inclusiv prieteni in orele cele mai grele ale istoriei noastre, sa se puna in situatia de a decide pentru diplomatia noastra, securitatea noastra, uneori facandu-ne sa ne asumam cele mai grele riscuri, atunci nu mai suntem suverani.” – Emmanuel Macron dupa ce Statele Unite au iesit din acordul nuclear cu Iranul.
“Timpul în care puteam sa contam pe Statele Unite pentru a ne proteja a trecut… Europa trebuie sa-si ia propriul destin in maini, este provocarea noastra pentru viitor” – Angela Merkel, discurs Aachen, 2018, dupa ce Statele Unite au iesit din acordul nuclear cu Iranul.
“Ar trebui să lucrăm la viziunea creării unei armate europene adecvate” – Angela Merkel , noiembrie 2018 in Parlementul European
“Trebuie să ne protejăm împotriva Chinei, Rusiei şi chiar a Statelor Unite ale Americii…nu îi vom putea proteja pe europeni până nu ne vom decide că trebuie să avem o adevărată armată europeană….avem nevoie de o Europă care se poate apăra mai bine singură, fără a depinde de Statele Unite, într-o manieră mult mai suverană” – Emmanuel Macron, interviu Europe 1
“Uniunea Europeana trebuie sa inlocuiasca Statele Unite pe scena internationala. America renunta la multilateralism cu o ferocitate care nu poate decat sa surprinda…La acest stadiu trebuie sa inlocuim Statele Unite care, ca actor international si-au pierdut din vigoare si, din aceasta cauza, pe termen lung, din influenta.” – Jean Claude Juncker dupa ce Statele Unite au iesit din acordul nuclear cu Iranul.
“Nu stim daca pe viitor ne vom mai putea sprijini pe Statele Unite…Timpul cand ne puteam sprijini total unii pe altii este in parte trecut.” – Angela Merkel, interviu Die Zeit, 2017, dupa ce Donald Trump a cerut tuturor membrilor NATO sa contribuie la bugetul organizatiei.
“Europa nu-si poate asigura securitatea fara ajutorul Rusiei”….” – Jean Claude Juncker, dupa ce Donald Trump a cerut tuturor membrilor NATO sa contribuie la bugetul organizatiei.
„Ceea ce n-ar trebui să facem acum ar fi să nu inflamăm situaţia priun sunet de săbii şi printr-o atitudine războinică. Oricine crede că o paradă cu tancuri, simblică, la graniţa estică a alianţei va aduce mai multă securitate se înşeală. Noi ştim bine că nu trebuie create pretexte pentru a reînnoi o confruntare veche” – Frank Walter Steinmeier, ministrul de externe al Germaniei, despre manevrele NATO din 2016, din Polonia, interviu pentru BILD.
“Noi nu ne amestecam in politica Statelor Unite (…) Iar europenii conteaza pe faptul ca America nu se amesteca in politica europeana.” – Federica Mogherini, dupa ce Donald Trump a cerut tuturor membrilor NATO sa contribuie la bugetul organizatiei.
“Regret decizia presedintelui american, cred ca este gresita, si din aceasta cauza, noi, Europenii, am decis sa ramanem in acordul din 2015.” – Emmanuel Macron, dupa ce Donald Trump a  anuntat pe 8 mai 2018 retragerea Statelor Unite din Acordul incheiat in 2015 cu Iranul, acord pe care l-a calificat drept “dezastruos”, si a anuntat  restabilirea sanctiunilor impotriva regimului ayatollahilor.
“Uniunea Europeana impartaseste politica Ligii Arabe si respinge clar pe cea a Statelor Unite! Niciun stat membru UE nu-si va muta ambasada la Ierusalim” – Federica Mogherini, Bruxelles, 27 februarie 2018, dup ace Donald Trump a anuntat ca Statele Unite isi vor muta ambasada la Ierusalim.
“Germania are un interes strategic in a avea relatii bune cu Rusia” – Angela Merkel, Soci, 17 mai 2018
 
Dar ce trebuie retinut este ca Dancila ne izoleaza de Statele Unite, ne scoate din NATO, si ne da pe mana Rusiei!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10766
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum