AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

STRATEGII.....

In jos

STRATEGII..... Empty STRATEGII.....

Mesaj Scris de Admin Lun Ian 11, 2016 1:17 pm


Pe când se afla la Berlin pentru discuția cu Merkel, premierul Cioloș s-a întâlnit și cu românii din Germania pe care i-a asigurat că vrea să-și păstreze credibilitatea rămânând independent drept care nu va candida la alegeri. Bravo! Numai că poți să-ți pierzi credibilitatea și rămânând independent. În timpul acestei declarații de independență, în țară, CE Hunedoara intra în insolvență. Șefii CEH au sărbătorit evenimentul acordându-și prime substanțiale (9000 lei) în ședința de adio. Ministrul energiei, Vlad Grigorescu, băiat de băiat deștept (tatăl său era secretar de stat pe vremea lui DIPopescu, ctitorul contractelor de energie ieftină pentru băieți scumpi) a luat imediat atitudine: „trebuie să spunem stop risipei și corupției, am trimis corpul de control la CEH, nu pot permite ca o astfel de companie să fie lăsată la voia întâmplării sau în faliment, discuția că multe companii ajung la fier vechi îmi stârnește un sentiment de revoltă”. Și „un sentiment de fatig” (vorba lui Zgonea). De-atâtea ori s-a auzit discursul ăsta că nu-l mai crede nimeni. Hai, poate faceți și o comisie parlamentară de anchetă, ca să fie circul complet. Ministrul a descoperit și roata: ne trebuie o strategie energetică, până acum am avut doar mișcări tactice. Tactica ne omoară. Și cine să facă strategia? Tacticoșii specialiști în energie negativă? Grigorescu ne crede car cu boi. Dar cum era „ziua fără pantaloni” în scopuri caritabile, ministrul a participat și el cum a putut. Strategia a reapărut și în discursul dlui Stolojan – dar în termeni mai duri: „România se ocupă de tot felul de bazaconii dar nu se ocupă deloc de cele 6 strategii cerute de CE până la sfârșitul lui 2016, ni s-a spus clar că fără strategii ni se blochează fondurile pe 2014-2020 și n-am auzit nimic despre ele, am pierdut deja câteva miliarde din fondurile anterioare și ne pregătim victorioși să pierdem altele”. Victorioși vine de la Victor, pesemne, căci el a pierdut miliardele anterioare. Potrivit Curții de Conturi, în ultimii trei ani victorioși s-au cheltuit ilegal și 10 mld de lei din Fondul de pensii. Și totuși, Crin Antonescu îl admiră pe fostul premier: „Ponta e foarte inteligent”. Altfel nici nu făcea atâtea prostii. În schimb Mișcarea Populară a dlui Băsescu a primit o lovitură: fratele său Mircea a fost condamnat (în primă instanță) la patru ani de închisoare. Ce și-a mai căutat-o cu lumânarea și omulețul ăsta! De, când te amesteci cu Bercea, ajungi sigur la mititica. Când te amesteci cu Borcea, rămâi borceoasă (în patru luni) dar moralistă, ca Valentina: „răutatea se naște din prostie și frustrare”. Atunci e clar: Borcea e tatăl. Breaking news. A revenit și Oprea în țară: începe anul maimuței de foc.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum