AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

POZIȚII............

In jos

POZIȚII............ Empty POZIȚII............

Mesaj Scris de Admin Sam Ian 23, 2016 10:26 am

Trezită la spartul târgului, dna Gorghiu i-a cerut premierului Cioloș ceva ce acesta nu-i putea da fără să se facă de râs. Să dai OUG pentru alegerea primarului în două tururi știind că, la prima contestație, CCR ar fi declarat-o neconstituțională (întrucât modifică o lege electorală cu mai puțin de un an înaintea alegerilor) înseamnă să cazi în boala lui Ponta. El dădea OUG-uri neconstituționale dar își permitea: nu era tehnocrat. Să nu fi știut dna Gorghiu atâta lucru? O lume-ntreagă-nțelegea și ea n-a înțeles? Sau pur și simplu nu i-a păsat. Asta-i pofta ce-am poftit! Culmea e că dna Gorghiu a fost atât de preocupată de cele două tururi încât nici n-a fost la vot anul trecut când PNL și PSD au optat cot la cot pentru un singur tur. Iar dl. Blaga l-a și votat. Premierul a refuzat-o, așadar, pe Salina Gorghiu - dar dintr-un motiv complet nesărat: „nu e democratic ca un guvern independent să modifice o lege politică”. Poftim și la Dacian! Dacă o lege politică e proastă, democratic e s-o modifici nu s-o lași așa pe motiv că eu sunt mic, nu pot nimic, ajutați un biet tehnocrat fără putere să traverseze iarna. Refuzul lui Cioloș a surprins-o neplăcut pe dna Gorghiu: „nu pot să-mi ascund dezamăgirea față de decizia premierului, mă așteptam ca guvernul să vrea schimbarea legii”. Serios? Adevărul e dna Gorghiu știa foarte bine că guvernul n-are de ce să dea ordonanțe dinainte respinse dar a jucat scena domniței care plânge și suspină gândind zi și noapte la poporul ei iubit. Să vadă Strada cum se ceartă ea chiar și cu Cioloș („mă așteptam la altă poziție din partea premierului”) reproșându-i că favorizează PSD. Curios e că și Dragnea îl acuză pe Cioloș că ține cu PNL. Și-n timpul ăsta Cioloș ține liniștit cu el însuși. Dacă te uiți la proiectele pe care le afișează fiecare minister după întâlnirile cu premierul, vezi acolo planuri nu pentru un an cât e mandatul ci pentru cel puțin patru. Ar fi un indiciu că premierul se pregătește să preia și guvernul de după alegeri care va reuni tururile PNL și PSD într-un singur pantalon. Asta dacă guvernul Cioloș, PNL și PSD ajung cu bine până la alegeri căci toate trei și-au cam pierdut suflul. În această stagiune se joacă deja cu a treia distribuție (primele două sunt la răcoare sau în așteptare) fără talent, fără inspirație, fără convingere. Și politicienii par plictisiți că trebuie să intre în campanie și electoratul pare sătul de ei așa că vor fi cele mai neatractive alegeri din ultimele decenii. Chiar n-ai unde să pui ștampila. Exclusiv: premierul Cioloș e la Paris (întâlnire cu Hollande) ceea ce în condițiile create de atentate presupune mult curaj. Uite că e mult mai bine la București. Cine nu e cuminte, zboară la Paris.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum