AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Coco Chanel, pe Moșilor, cu hijabul pe cap

In jos

Coco Chanel, pe Moșilor, cu hijabul pe cap Empty Coco Chanel, pe Moșilor, cu hijabul pe cap

Mesaj Scris de VIO_ANA Dum Apr 03, 2016 8:36 am


Unii susțin, și acum, că ori noi, ori dacii, tot aia! Adevărul este că, atunci când din ce în ce mai mulți românași aduc a Coco Chanel, pare un pic deplasat ca alții să se creadă Gerula. Ăștia, jean pierriiși chanelii,  zic despre cele două fatime siriene agresate simultan pe Calea Moșilor și pe cea a Dorobanților, ba că au fost tăiate cu cuțitul, ba că au fost călcate în picioare. Ori că au fost zgâriate de unghii date cu ojă islamofobă și că de abia au scăpat de la decapitare. Fără să aibă, bineînțeles, vreo vină, pentru că nu purtau burqa, ci un val pe față care se numește hijab, care hijab este un batic frumos colorat.
Cu toții au căzut însă de acord că româncele noastre – convertite și integrate de azi, în societatea “românească” de mâine – poartă hijab, așa ca lor nu li se poate reproșa nimic, pentru că s-au adaptat perfect la fashionul ăsta postmodernist, cool, trendy… n-ai văzut-o pe soția lui Erdogan?
Că după muierea lui Erdogan, aia cu 4 broboade pe cap, ar fi întors toată lumea capul pe stradă și la Kabul, Cairo sau Teheran, ca să nu mai zic la Ankara sau Instanbul, acum vreo 40 de ani, înainte de “renașterea islamică”, chanelii si jean pierrii nu mai spun nimic.  Pentru că romanașii noștri nu au habar de asta, și ce nu știi nu există. Mă uit la comentariile lor și mă gândesc că, dacă Romania nu avea ghinion cu poziția asta – “geostrategică” – și era în locul Ungariei anul trecut, acum eram și noi în rândul lumii bune… stat islamic.
VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 45
Data de înscriere : 06/07/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum