AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni”

2 participanți

In jos

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni” Empty Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni”

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Mar Aug 11, 2015 5:07 am

http://www.ziuanews.ro/revista-presei/drago-paul-aligica-deta-a-i-va-o-secunda-i-priviti-la-casa-regala-cu-neutralitate-o-farsa-un-spectacol-o-ciroteca-alimentata-de-cele-mai-mundane-ambi-ii-i-slabiciuni-275368

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni” 11836668_10207728981448411_6816989512898460847_n
Publicistul Paul Aligică le atrage atenție iubitorilor Casei Regale că „instituția sângelui albastru” nu mai e demult ce a fost, că s-a desconsiderat prin multe dintre acțiunile sale, unele cu iz penal (cum ar fi luptele ilegale de cocoși de peste mări și țări organizate de nimeni alta decât Principesa Irina, fiica regelui Mihai) sau altele cu iz monden, după cum bine notează analistul într-un text amintit pe Facebook și publicat încă din 2013.
Redăm mai jos textul publicistului Paul Aligică:
„Fara suparare, pentru prietenii care au simpatii sau au venit in atingere cu Casa Regala in ultimii ani: Vine un moment in care ar trebui sa intelegeti: Voi ii inobilati pe ei cu sustinerea, simpatia si prezenta voastra, nu ei pe voi. Voi transferati capital simbolic catre ei, nu ei catre voi. Vine un moment in care ar trebui sa realizati ca toata chestia cu monarhia a fost odata ce a fost, ar fi putut fi ceva dar nu mai poate fi caci au ratat tot ce se putea rata. Si a ajuns acum o imensa farsa:
Avem mai nou pe doamna printesa-ducesa (pozitia 5 in linia de succesiune la tron) organizatoare de lupte de cocosi (profit net, 2000 dolari pe sesisune; mancarea si bautura incluse) proaspat intrata si iesita din arestul politiei in … Oregon.
Avem pe Altetea Sa Voda Consortul, candidat la pozitia de Presedinte al Republicii Romania. Da. Aspiratii politice serioase. In rest, no comment din eleganta.
Avem pe Majestatea Sa: intr-o vreme dadea premii de excelenta via reviste glossy lui Nastase Adrian, fost si probabil viitor condamnat cu executare pentru fapte de coruptie. Majestatea Sa: Mai nou gazda primitoare pentru Iliescu Ion si Voiculescu Dan, numarul 1 si 2 in topul patologiilor tranzitiei romanesti, cancerul social-politic al Romanei, daca exista asa ceva, astia doi sunt.
Apare din senin in peisaj, de undeva din Anglia, ala micu, alpinistul-motoristul: 28 de anisori, profesie si cariera incerte, venit sa preia o parte din functiile de reprezentare ale Casei si eventual conducerea tarii pe linia scurta la succesiune. Nu stie inca limba romana dar pana urca pe tron are timp sa o invete.
Sa continuam: panglicarii si hahalerele care vorbesc in numele si in sustinerea monarhiei? Fostii hidrofori? Canaliile intelectuale arghirofile? Eternii aspiranti la glorie publica cu portofel si poleiala cu sclipici?
Sa facem lista momentelor ratate, a gafelor, a lipsei de viziune, generozitate, maretie sau noblete, a oportunismului si a incapacitatii de a onora o responsabilitate istorica?
Sa ne aducem aminte de isteria stupida cu care o parte a simpatizantilor regalitatii a primit rezultatul alegerilor dezastruoase, rusinoase la extrem pentru poporul roman, de anul trecut?
Sa recapitulam cum si de ce Casa Regala a tratat lovitura de stat cum a tratat-o, ratand astfel cea mai mare sansa din 1948 pana azi de a-si reafirma forta si menirea istorica?
Nu. Sa ne limitam la atat: Dragi preteni,voi ii inobilati pe ei cu sustinerea, simpatia si prezenta voastra, nu ei pe voi. Voi transferati capital simbolic catre ei, nu ei catre voi. Nu are rost sa va lasati prinsi in farsa asta. E pacat. Locul vostru nu e acolo … Detasati-va o secunda si priviti la ei cu neutralitate: o farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambitii si slabiciuni.”

Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni” Empty MOFTUL MONARHIC - Riga Crypto si Lapona Enigel

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Mar Aug 11, 2015 5:26 am

https://sites.google.com/site/cevaabsurd/moftul-monarhic---riga-crypto-si-lapona-enigel

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni” Tuxpi.com.1439228753
Riga Crypto si Lapona Enigel 




Menestrel trist, mai aburit

Ca vinul vechi ciocnit la nuntă, 

De cuscrul mare dăruit

Cu pungi, panglici, beteli cu funtă,




Mult îndărătnic menestrel,

Un cântec larg tot mai încearcă, 

Zi-mi de lapona Enigel

Şi Crypto, regele-ciupearcă!




- Nuntaş fruntaş!

Ospăţul tău limba mi-a fript-o, 

Dar, cântecul, tot zice-l-aş, 

Cu Enigel şi riga Crypto.




- Zi-l menestrel!

Cu foc l-ai zis acum o vară; 

Azi zi-mi-l strâns, încetinel, 

La spartul nunţii, în cămară.




*




Des cercetat de pădureţi

În pat de râu şi-n humă unsă, 

Împărăţea peste bureţi

Crai Crypto, inimă ascunsă,




La vecinic tron, de rouă parcă! 

Dar printre ei bârfeau bureţii 

De-o vrăjitoare mânătarcă, 

De la fântâna tinereţii.




Şi răi ghioci şi toporaşi

Din gropi ieşeau să-l ocărască, 

Sterp îl făceau şi nărăvaş, 

Că nu voia să înflorească.




În ţări de gheaţă urgisită, 

Pe-acelaşi timp trăia cu el, 

Laponă mică, liniştită, 

Cu piei, pre nume Enigel.




De la iernat, la păşunat,

În noul an, să-şi ducă renii, 

Prin aer ud, tot mai la sud, 

Ea poposi pe muşchiul crud 

La Crypto, mirele poienii.




Pe trei covoare de răcoare 

Lin adormi, torcând verdeaţă: 

Când lângă sân, un rigă spân, 

Cu eunucul lui bătrân,

Veni s-o-mbie, cu dulceaţă:




- Enigel, Enigel,

Ţi-am adus dulceaţă, iacă. 

Uite fragi, ţie dragi,

Ia-i şi toarnă-i în puiacă.




- Rigă spân, de la sân, 

Mulţumesc Dumitale.

Eu mă duc să culeg

Fragii fragezi, mai la vale.




-Enigel, Enigel,

Scade noaptea, ies lumine, 

Dacă pleci să culegi,

Începi, rogu-te, cu mine.




-Te-aş culege, rigă blând... 

Zorile încep să joace

Şi eşti umed şi plăpând:

Teamă mi-e, te frângi curând, 

Lasă. - Aşteaptă de te coace.




-Să mă coc, Enigel,

Mult aş vrea, dar vezi, de soare, 

Visuri sute, de măcel, 

Mă despart. E roşu, mare, 

Pete are fel de fel;

Lasă-l, uită-l, Enigel,

În somn fraged şi răcoare.




- Rigă Crypto, rigă Crypto, 

Ca o lamă de blestem

Vorba-n inimă-ai înfipt-o! 

Eu de umbră mult mă tem,




Că dacă-n iarnă sunt făcută, 

Şi ursul alb mi-e vărul drept, 

Din umbra deasă, desfăcută, 

Mă-nchin la soarele-nţelept.




La lămpi de gheaţă, supt zăpezi, 

Tot polul meu un vis visează. 

Greu taler scump cu margini verzi 

De aur, visu-i cercetează.




Mă-nchin la soarele-nţelept, 

Că sufletu-i fântână-n piept, 

Şi roata albă mi-e stăpână, 

Ce zace-n sufletul-fântână.




La soare, roata se măreşte;

La umbră, numai carnea creşte 

Şi somn e carnea, se dezumflă, 

Dar vânt şi umbră iar o umflă...




Frumos vorbi şi subţirel 

Lapona dreaptă, Enigel,

Dar timpul, vezi, nu adăsta, 

Iar soarele acuma sta

Svârlit în sus, ca un inel.




- Plângi, preacuminte Enigel! 

Lui Crypto, regele-ciupearcă.

Lumina iute cum să-i placă? 

El se desface uşurel

De Enigel,

De partea umbrei moi, să treacă...




Dar soarele, aprins inel, 

Se oglindi adânc în el;

De zece ori, fără sfială,

Se oglindi în pielea-i cheală.




Şi sucul dulce înăcreşte! 

Ascunsa-i inimă plesneşte, 

Spre zece vii peceţi de semn, 

Venin şi roşu untdelemn 

Mustesc din funduri de blestem;




Că-i greu mult soare să îndure 

Ciupearcă crudă de pădure, 

Că sufletul nu e fântână 

Decât la om, fiară bătrână, 

Iar la făptură mai firavă 

Pahar e gândul, cu otravă,




Ca la nebunul rigă Crypto, 

Ce focul inima i-a fript-o, 

De a rămas să rătăcească 

Cu altă faţă, mai crăiască:




Cu Laurul-Balaurul,

Să toarne-n lume aurul,

Să-l toace, gol la drum să iasă,

Cu măsălariţa-mireasă, 

Să-i ţie de împărăteasă.



Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni” Empty Minunata ţară e România, păcat că e locuită.Ca la noi , la nimenea..

Mesaj Scris de Admin Mar Aug 11, 2015 5:30 am

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni” 11201190_10207720810204135_7572667364208354857_n
Minunata ţară e România, păcat că e locuită.Ca la noi , la nimenea...În republica bananieră Romanika babana , un fost rege ( numit de unii cu drept temei infamul rege tradator) joaca fotbal ( sau bambilici ) jonglînd cu fantasmagorice titluri regale si princiare.Sa fiu sincer , ma doare fix in p.... de fantasmele acestui târşălos pervers şi lacom care încă se crede regele României. 
lol! lol! lol! lol!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni” Empty Re: Detașați-va o secunda și priviti la Casa Regala cu neutralitate! |„O farsa, un spectacol, o ciroteca alimentata de cele mai mundane ambiții și slabiciuni”

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum