AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tia Serbanescu :Sărbătorile deficitului

In jos

Tia Serbanescu :Sărbătorile deficitului Empty Tia Serbanescu :Sărbătorile deficitului

Mesaj Scris de Admin Mar Dec 10, 2019 7:08 pm

O bătaie electorală nu strică nimănui. Cel puțin o vreme (până uită), cei care au luat-o pe coajă se mai cumințesc.E cazul PSD, care a votat abrogarea recursului compensatoriu și eliminarea supraaccizei la carburant – ca să-l ierte electoratul. Predoiu ar trebui să prezinte acum lista cu unitățile militare care pot deveni penitenciare – căci cererea e prea mare. În fiecare zi auzi de crime și violuri care te-ngrozesc. Până și școala a devenit un loc periculos. La testele PISA, 44% dintre elevii români s-au dovedit analfabeți funcțional: nu înțeleg ce citesc. Probabil că 22% dintre absolvenții de facultăți sunt în aceeași situație. De la Nistru pân’ la PISA se-ntinse apocalipsa: ministrul educației, Monica Anisie, a înțeles că „nu trebuie neapărat să ne îngrijoreze această evaluare”, întrucât la PISA „accentul nu se pune neapărat pe ce știu elevii, ci pe ce aplică”. Nici Anisie nu-nțelege ce citește (respectiv rezultatele testelor). E adevărat însă că sunt multe lucruri de neînțeles: Ciolacu l-a scos pe Bădălău din conducerea PSD, dar l-a înlocuit cu finul acestuia Marian Mina. Conducere minată. Ciolacu a scăpat de Codrin și de dr. Mitralieră, dar îi vrea înapoi pe Grindeanu, Țuțuianu și Neacșu. Trei becuri arse. Liderul PSD și-a pus însă multe speranțe în guvernul Orban în ideea că dacă liberalii o zbârcesc (și tocmai au pus un cântăreț drept secretar de stat la Ministerul Muncii ca semn că noi cântăm, nu lucrăm), PSD își mai revine. Slabe speranțe.
Dăncila a găurit nu numai bugetul țării, ci și pe al PSD, care a cheltuit cu Vio în neștire. A plimbat-o cu elicopterul, i-a cumpărat emisiuni tv, consilieri și comentatori, iar acum datorează 6 milioane de euro unui singur consilier. Doamne sfinte! În ce lume trăiesc indivizii ăștia? Milioane de euro ca să o învețe pe Dăncilă prostiile din campanie? Încă o dovadă că prostia costă din ce în ce mai scump. Dăncilă a apărut însă la CEx senină, dar fără coc – întrucât nu i-a purtat noroc. Paul Stănescu pretinde că Dăncilă s-a hotărât să candideze după o discuție cu Iohannis, care și-o dorea adversară. Iohannis a negat, iar Vio s-a enervat, suspectând noua conducere a PSD că inventează motive pentru excluderea ei din partid. Deocamdată, Vio este șefă peste cucoane, dintre care cea mai predispusă la falimente (Primăria e în faliment, RADET e insolvent, transporturile sunt pline de datorii) e Firea. Duminică seara (1 dec), Firea s-a lăsat „surprinsă” de un Ghiță Tv la primărie în costum național cu colindători, cu o poezie de Sorescu și cu amintiri din dialogul ei cu statuia lui Bacovia: „De ce ești așa de trist, George?”. Ca să se mire proștii, i-ar fi răspuns statuia, dacă nu ar fi refuzat dezbaterea. În plină iarnă, când țevile vechi crapă zilnic lăsând lumea fără căldură și apa caldă, Firea a umplut Capitala cu mingi de fotbal. E ca pe vremuri: Frigul, Firea și Transportul ne asigură disconfortul. Firea a preluat toate prefăcătoriile lui Dragnea, care i-a scris României din închisoare: „Dragă Românie de dragul tău am sacrificat tot, am făcut tot ce am știut ca să te ajut să crești mare, puternică și bogată”. De fapt, asta era scrisoarea către Irina sa. Cea pentru România era alta: „Dragă Românie, de dragul meu te-am sacrificat de tot, ca să mă faci mare, puternic și bogat, iar dacă mai stăteam un an, erai tu în locul meu la Rahova, stat paralel ce ești; și să nu crezi că dacă au venit liberalii, gata, ai scăpat”. Iar Orban își asumă răspunderea pentru două pachete de legi (cu de toate, ca de sărbători) forțându-și norocul. Ori trec pachetele, ori cade guvernul - după care, cu gândul la anticipate, încearcă să mai cadă o dată. Ia să-l vedem: cade-n cap sau în picioare? 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum