AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

HOLLYMARXWOOD

In jos

HOLLYMARXWOOD Empty HOLLYMARXWOOD

Mesaj Scris de Admin Vin Dec 20, 2019 10:45 pm

mi propun sa gasesc un film normal, ca pe vremuri, fara minoritati oprimate, fara trans si fara homo, fara rasism si anti-rasism, fara diversitate si fara bogati rai (pleonasm) si saraci buni (pleonasm), fara incalzire globala, salvarea mediului, colonialism si sclavie. Fara propaganda. Sa ma uit la el fara sa ma simt implicat in vreo cauza sociala. Sociala si nobila. Logic. Pentru divertisment doar. Ca pe vremuri. Sa zicem un thriller. Ce poate fi mai nevinovat din punct de vedere ideologic decat un thriller? Corect! Uite, asta, Nocturnal Animals. Thriller romantic. Pare misto! Cu Jake Gyllenhaal si Amy Adams. Super! Incepe bine…asa cum arata si ea. Da, uite si ceva actiune. Urmarire pe autostrada. Are si intriga. Da….da… asa…nu-i rau . Fara toalete neutre, fara Trump, de rau, fara Obama, de bine. El, Jake Gyllenhaal, e scriitor. Inainte i-a fost ei sot. Ea, Amy Davis, e artista. Sau proprietara de galerie de arta. Oricum, i-a fost sotie. Acum, ea citeste manuscrisul cartii pe care el a terminat-o. Citeste in pat. Seara. Isi aminteste de el. De ea. De ei doi acum 20 de ani. Cum s-au reintalnit dupa terminarea facultatii. Pentru ca se cunosteau din copilarie. Mi se umezesc usor ochii. E ok – sunt atat de romantic incat plang si la Meteo. Cum a fost prima cina impreuna, dupa reintalnire. Doamne, in sfarsit un film fara ilegalisti elgibiti! Marfa! El, Jake, o priveste pe ea, pe Amy, direct in ochii aia uluitor de albastri….offf !… si ii spune: “stii ca ai fost prima mea dragoste cand eram la Hastings. Petreceam atata timp cu fratele tau doar ca sa fiu in preajma ta”. Ea ii zambeste dulce, asa cum numai Amy Adams poate sa o faca si ii raspunde: “Stii ca ai fost prima lui dragoste?” EL : “Ce?!”. EA: “Da!”. (Ma trece un fior rece). EL: “N-aveam idée ca Cooper era gay:. EA: “Cred ca nici el, pe atunci, dar era obsedat de tine….Daca nu te-as fi surprins de atatea ori holbandu-te la mine, as fi crezut ca te culci cu el”. EL, oftand: “Ma simt groaznic ca nu l-am mai sunat de atatia ani. Parca n-am fi fost prieteni buni. Sper ca nu l-am ranit”. EA, topita rau dupa el: “Esti bun, stii asta? Cei mai multi s-ar fi speriat daca ar fi aflat ca amicul lor bun era indragostit de ei . Esti atat de dulce!” (Ce dracu’ de thriller e asta?!) Tot EA, Amy: “Parintii l-au renegat. Nu mai vorbesc cu el.” EL: “de ce?”. EA, surprinsa, usor revoltata: “De ce? Vorbesti serios? Imi cunosti parintii. Religiosi, conservatori, sexisti, rasisti, republicani, materialisti, narcisisti. Si pot continua”. Hollywood, Nocturnal Animals, american neo-noir psychological thriller . Continuati, in plula mea, fara mine!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum