AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A fost sau nu Mihai Răzvan Ungureanu spion străin? 28 iunie 2015 Ion Spânu

In jos

mihai - A fost sau nu Mihai Răzvan Ungureanu spion străin?  28 iunie 2015 Ion Spânu Empty A fost sau nu Mihai Răzvan Ungureanu spion străin? 28 iunie 2015 Ion Spânu

Mesaj Scris de Admin Lun Mai 17, 2021 1:36 am

A fost sau nu Mihai Răzvan Ungureanu spion străin?
Întrebarea aceasta a apărut încă din 2009, cînd Nicolae Ulieru, fostul purtător de cuvînt al SRI, a spus cu subiect şi predicat că Mihai Răzvan Ungureanu a fost racolat de un serviciu străin.„Dacă Comisia parlamentară de control a SRI sau SIE vrea să mă asculte, aş putea spune lucruri interesante”, a adăugat Ulieru.
Era atunci campania electorală pentru alegerile prezidenţiale şi Nicolae Ulieru a fost prezent într-o emisiune a lui Răzvan Dumitrescu la Realitatea TV (în vechea formulă). Aceste informaţii furnizate chiar de fostul purtător de cuvînt al SRI, nu de un ageamiu sau adversar politic, au fost reluate şi în 2012, cînd Traian Băsescu l-a numit Prim-ministru pe Mihai Răzvan Ungureanu, dar nici atunci n-au fost luate în considerare, ba, din contră, au fost lăsate „în adormire”. Nici MRU n-a reacţionat, deşi, dată fiind gravitatea acuzaţiilor, ar fi trebuit imediat să se adreseze Justiţiei dacă acestea nu erau reale!
Iată că acum preşedintele Klaus Iohannis, ignorînd încă o dată faptul că asupra lui Mihai Răzvan Ungureanu planează acuzaţia uluitoare că este agent al unui Serviciu secret străin, îl readuce la conducerea Serviciului de Informaţii Externe al României. Dacă, preocupat pe atunci cu problemele Sibiului, nu a avut timp să citească ziarele, reamintim mai jos principalele acuzaţii aduse de Nicolae Ulieru la adresa lui MRU, Preşedintele avînd încă posibilitatea de a decide dacă aceasta este persoana cea mai potrivită să ocupe tocmai funcţia de şef al SIE, adică de a conduce serviciul de spionaj al României. Le reproducem de pe site-ul www.cotidianul.ro, aşa cum au apărut în articolul semnat de Cristina Horvat din 7 februarie 2012 (subtitlurile ne aprţin), în care a preluat şi un articol de pe site-ul inpolitics.ro.
NICOLAE ULIERU: „oare preşedintele chiar nu ştie cine e omul ăsta, sau SRI nu l-a informat?
În emisiunea lui Răzvan Dumitrescu, lt. col. Nicolae Ulieru, cel care a avut cel mai lung mandat de purtător de cuvînt al SRI, a declarat: Mihai Răzvan Ungureanu a avut o ascensiune fulminantă pentru condiţia lui de tânăr istoric anonim de la Iaşi. A fost adus de Pleşu secretar de stat în Ministerul de Externe, a rămas secretar de stat şi în Guvernul Năstase, apoi a fost numit ministru de externe de către liberalul Călin Popescu Tăriceanu, recuzat de acesta pentru că nu i-a dat nişte documente, şi după ce a fost recuzat de premier, preşedintele l-a numit şeful SIE. Eu, când am auzit numirea lui Mihai Răzvan Ungureanu la SIE, am avut o tresărire. Am spus „oare preşedintele chiar nu ştie cine e omul ăsta, sau SRI nu l-a informat”?
MRU A DENUNŢAT FAPTUL CĂ UN OFIŢER SRI A ÎNCERCAT SĂ-L RACOLEZE
Înainte de a fi secretar de stat, Mihai Răzvan Ungureanu a avut, ca istoric la Iaşi, o poveste, un scandal care l-a scos din anonimat. El a făcut o conferinţă de presă în care a denunţat faptul că un ofiţer de la secţia judeţeană al SRI a încercat să îl racoleze. Şi ca urmare a acestei conferinţe de presă s-a constituit o celulă de criză în careul SRI, care a hotărât să îl demită pe ofiţerul respectiv, iar purtătorul de cuvânt din vremea aia, Nicolae Ulieru, să dea un comunicat care să condamne practicile nelegale ale acelui ofiţer. Relevanţa e următoarea, că acel ofiţer nu a fost un ageamiu. El a încercat recrutarea lui Mihai Răzvan Ungureanu pe nişte motive foarte întemeiate. Iar sacrificarea acelui ofiţer a fost făcută la dorinţa expresă a unui serviciu străin şi stat străin.
Dacă eu, cetăţeanul Popescu, cad cu tronc unui serviciu străin pentru că sunt simpatic şi mă descurc bine în lume, când eu păţesc un asemenea necaz e normal ca acel serviciu să intervină şi la serviciul similar din România, respectiv la SRI. Dacă Comisia parlamentară de control a SRI sau SIE vrea să mă asculte, aş putea spune lucruri interesante.
CE ROL A AVUT MRU ÎN CAZUL OMAR HAYSSAM?
În aceeaşi emisiune, Nicolae Ulieru a mai spus că MRU a avut o implicaţie şi în Cazul Hayssam, cînd a intervenit pentru ca un avocat „exponent al unui grup israelian de lobby, să aibă acces de trei ori la Omar Hayssam în celulă fără ca procurorul de caz să îi dea aprobare”! În opinia lui Nicolae Ulieru, acest amănunt „nu face decît să confirme apartenența lui Ungureanu la un serviciu străin”!
Aceste informaţii nu puteau să scape vreunui politician de vîrf, căci ele au apărut în 2009 în toată presa, fiind reluate şi în 2012, cînd MRU a fost nominalizat pentru funcţia de Prim-ministru. Poate că nu este lipsit de interes să amintim că Mihai Răzvan Ungureanu este un vechi prieten al lui Sorin Ovidiu Vântu! Cel puţin aşa spune acesta din urmă, care declara în „Evenimentul zilei” din 23 martie 2009, deci cu cîteva luni înainte ca Nicolae Ulieru să facă acele dezvăluiri la postul Realitatea TV, patronat atunci chiar de SOV. Iată ce spunea despre MRU: „Un vechi, vechi, vechi om dintre cunoştinţele mele pe care am continuat să-l respect. E din Iaşi, suntem din aceeaşi zonă”!
Poate că, de data aceasta, Klaus Iohannis va citi cu atenţie aceste declaraţii venite din partea lt. col. Nicolae Ulieru, care a fost purtătorul de cuvînt al SRI, deci un om care ştie că nu se poate hazarda cu informaţiile false, mai ales că s-a oferit încă din 2009 să se pună la dispoziţia Comisiilor parlamentare de anchetă a SRI şi SIE! Şi, după ce le va analiza, poate că va căuta pentru conducerea SIE o persoană asupra căreia să nu planeze acuzaţia că ar fi agent al unui serviciu extern, indiferent care ar fi acela! Altfel, s-ar putea ca bănuielile să se extindă şi asupra celor de la Cotroceni, care insistă în promovarea continuă în cele mari funcţii în stat a fostului membru al CC al UTC din vremea lui Nicu Ceauşescu.
MOTIVUL DEMISIEI lui Mihai Răzvan Ungureanu de la șefia SIE
Autor: Cristi Șelaru,
Publicat: 26/09/2016 16:08
Mihai Răzvan Ungureanu a surprins pe toată lumea cu demisia de la șefia SIE! Mulți au speculat că ar fi vorba de un diferend cu președintele Klaus Iohannis, dar Mihăiță Calimente, șeful Comisiei SIE din Parlament, spune că MRU este grav bolnav.
„Nu am ştiut dinainte de această demisie, am aflat din presă. La primele telefoane pe care le-am primit de la televiziuni am spus că s-ar putea să fi existat totuşi o anumită stare conflictuală între Palatul Cotroceni şi directorul SIE, asta şi în urma zvonurilor care au circulat toată vara. Ulterior, am primit un telefon din partea lui Răzvan Ungureanu care mi-a comunicat să îl cred pe cuvânt că demisia domniei sale a intervenit în urma stării de sănătate pe care o are. Mi-a spus că trebuie să stea la pat şi că este o problemă serioasă şi, în consecinţă, este singurul motiv pentru care şi-a înaintat demisia. Mi-a spus că (…) sănătatea o consideră prioritară oricărei alte activităţi”, a precizat Calimente, la Palatul Parlamentului.
El a adăugat că nu a primit semnale la comisie cu privire la eventuale disfuncţionalităţi şi că ar fi anormal să existe între SIE şi şeful statului o relaţie tensionată deoarece acest serviciu „furnizează informaţii în primul rând preşedintelui”.
Întrebat dacă nu ar fi trebuit ca demisia lui Ungureanu să fie comunicată mai întâi la comisie, Calimente a precizat că „demisia se înaintează preşedintelui”, iar acesta a acceptat-o.
„Având în vedere că este vorba despre o problemă personală şi că este vorba de starea de sănătate a domniei sale, cred că este o problemă care îl priveşte pe domnia sa şi dacă motivul pe care l-a invocat este acesta cred că nici preşedintele nu l-a întrebat cât este de bolnav. Sunt lucruri confidenţiale. În contextul regional actual ar fi absolut de dorit să fie o altă numire (la conducerea SIE – n.r.) cât mai rapid, dar să fie un profesionist. Preşedintele propune, propunerea ajunge la Parlament, se discută în comisie şi votează plenul reunit. Este la altitudinea preşedintelui cât de repede propune”, a adăugat Calimente.
Mihai Răzvan Ungureanu, amor nebun în case conspirative
27 octombrie 2020
Fostul șef al Serviciului de Informații Externe, ministru de Externe și prim ministru al României, Mihai Răzvan Ungureanu, este implicat într-un scandal spumos de adulter. Soțul unei cunoscute scriitoare își acuză consoarta că „l-a tradus” cu MRU.
Aventura extraconjugală ar fi fost găzduită chiar și de casele conspirative ale Serviciului de Informații Externe (SIE)! Toate detaliile și informațiile pe care le veți citi mai jos sunt cuprinse în dosarul din instanță și au, în consecință, caracter public.
Articol realizat de Cătălin Antohe și Sorin Ghica
La sfârșitul acestei săptămâni începe „Divorțul secolului”! Judecătorii trebuie să tranșeze un dosar extrem de delicat, în care apare numele fostului premier și director al Serviciului de Informații Externe, Mihai Răzvan Ungureanu, acuzat de un bucureștean că i-a distrus familia.

Mihai Răzvan Ungureanu. Cine s-ar fi așteptat?

Totul a luat proporții, spune soțul încornorat, atunci când a găsit deschis pe laptop-ul comun un jurnal al soției. Aceasta, o scriitoare de succes, ar fi consemnat de-a lungul anilor, cu lux de amănunte, detalii extrem de picante despre întâlnirile amoroase cu Mihai Răzvan Ungureanu, în toate etapele din cariera acestuia – director SIE, ministru de externe, premier, din nou director SIE. Unele escapade, stropite din belșug cu alcool, ar fi avut loc în case conspirative ale SIE sau în biroul ministerial al lui MRU, după cum se menționează în documentele depuse la instanță.Este principalul motiv pentru care am decis să publicăm aceste dezvăluiri, deoarece, dacă cele de mai sus se adeveresc, avem o serioasă problemă de siguranță națională, ne-au spus sprecialiști în domeniu.

Dosarul de amor

Ofelia Călinescu (nu divulgăm acum numele real) este o scriitoare foarte cunoscută în cercurile culturale ale Capitalei și nu numai. Așa a ajuns să-l cunoască pe Mihai Răzvan Ungureanu, la vremea aceea ministru al Afacerilor Externe în Guvernul Tăriceanu.În acțiunea de divorț depusă acum la tribunal, soțul înșelat – să-i spunem Iulian Călinescu – a povestit cum i s-a destrămat căsnicia.„Perplexitatea supremă o consemnez în totala amnezie a Ofeliei în privinţa amanţilor înlănţuiţi, bigamia şi chiar poligamia practicată, a vieţii paralele, a promiscuităţii relaţiilor de moravuri uşoare, a diverselor tipuri de tulburări (tristeţi, căderi, depresii, întrebări chinuitoare), a lungilor plecări de acasă împreună cu aceşti «domni», a cârciumilor, paharelor şi beţiilor şi minciunilor ”, a scris Iulian. Citând din jurnalul soției, Iulian povestește în continuare cum a intrat MRU în viața lor: „Din 2004 Ofelia începe un «chinuitor proces de destructurare» (citat din jurnalul propriu anexat), îndrăgostindu-se iremediabil de playboy-ul numit Mihai Răzvan Ungureanu.
În întâmpinarea depusă la Tribunal, soțul spune că în jurnal Ofelia a dat detalii despre partidele de amor cu MRU, inclusiv în casele conspirative ale SIE – fapt extrem de grav cu posibile repercursiuni asupra siguranței naționale.
Până în 2014, adică mai mult de 10 ani, viaţa Ofeliei devine un tremur continuu la o iubire pe care «cavalerul» i-o oferă cu zgârcenie (…) Avalanşa de email-uri zilnice reciproce  (pe o adresă de email  secretă, iar atunci  când  iubirea  ajunge  pe  email-ul «profesional» aceasta era serios mustrată), întâlnirile de la Ministerul de Externe (cu pasionale săruturi şi mâini strecurate…), apoi momentele de sex din perioada de şef SIE, când maşina de serviciu începuse să aibă curse regulate pentru a-i aduce uriaşe buchete de flori, plăcinte, bombonele, cadouri şi, mai ales, pentru popasurile la casa conspirativă din strada Turgheniev, o adevărată casă de toleranţă”, scrie Iulian Călinescu.El mai susține că familia sa a fost victima a „aproximativ 11 ani de dezmăţ şi tensiune, totul repercutându-se asupra familiei noastre, care îşi avea momentele bune şi foarte bune, până la intervenţia ipochimenului gonflat de propria-i importanţă”.

Îi reproşam că relaţia cu MRU este tot mai evidentă

Soțul înșelat dezvăluie și alte repere ale relației adulterine : „Mai mult de 10 ani Ofelia a fost într-un adulter intens, cu accente de paroxism de ambele părţi, cu căderi psihice, cu abuz de alcool, cu agresivitate crescută în perioadele în care nu avea feed-back-ul amantului, cu mânie atunci când îi reproşam că relaţia este tot mai evidentă (telefoane târzii şi discuţii şoptite în baie sau cu uşa închisă în dormitor, cadouri, flori, plecări intempestive şi întoarceri la domiciliul conjugal în stări evidente de ameţeală bahică)”.
Iulian mai susține că MRU ar fi avut un adevărat șoc după ce a pierdut funcțiile publice: „În vara anului 2013, după ce escrocul sentimental Mihai Răzvan Ungureanu îşi consumă cele 78 de zile ca prim-ministru şi se retrage în tristeţe cu familia la Viena, pentru perioade mai lungi, Ofelia îşi continuă procesul …”.

Viața bate filmul. Scenariul avocaților Ofeliei

Ofelia este reprezentată în instanță de una dintre cele mai puternice case de avocatură din România. Avocați care se „deranjează” să reprezinte în instanță numai personaje grele. În replică la efectele devastatoare ale jurnalului, avocații au venit cu teoria că jurnalul Ofeliei ar fi de fapt scenariul unei cărți pe care scriitoarea ar fi vrut să o publice într-un viitor apropiat.
Mihai-Răzvan Ungureanu îmi este prieten şi colaborator de ani de zile, am lucrat împreună colaborând la diferite proiecte de cercetare. (…) Lucrez de mulţi ani la un roman şi adun materiale, compun atunci când am timp şi am redactat un manuscris cu intenţia de a-l publica atunci când va fi gata. (…) Întreaga lui motivaţie şi-o construieşte fie pe baza unor manuscrise furate din calculatorul meu şi care reprezintă materiale literare, ficţiune şi fantezie, care nu erau nici măcar finalizate, fie pe baza unor documente inventate, care nu îmi aparţin”, a scris Ofelia în întâmpinarea depusă la tribunal.
Deși susține că este vorba de pură fantezie, Ofelia nu explică deocamdată de ce toate personajele din așa-zisul scenariu sunt reale – Mihai Răzvan Ungureanu, colegi de serviciu, prietene, diverse personalități din cultură dar și evenimente la care a luat parte.

Mihai Răzvan Ungureanu: O, Dumnezeule! Nu pot discuta despre acest subiect”

Vrând-nevrând, Mihai Răzvan Ungureanu se află acum în mijlocul acestui scandal. De aceea, am încercat în repetate rânduri să obținem un punct de vedere de la Mihai Răzvan Ungureanu.Contactat telefonic încă din vara acestuia an, MRU a fost efectiv luat prin surprindere. „O, Dumnezeule! Vă dați că nu pot discuta despre acest subiect…”, ne-a spus MRU.Am insistat în a primi totuși răspuns la întrebările privind siguranța națională, dar MRU s-a scuzat că este plecat din țară, cu promisiunea că atunci când va reveni vom relua discuția. L-am contactat iar și iar pe fostul prim-ministru, dar MRU a refuzat de fiecare dată dialogul direct. Ne-a trimis la redacție un punct de vedere în care susține că informațiile sunt false ,,Întrebările Dvs. au la origine manifestarea anonimă a unei minți delirante. Argumentul potrivit căruia o serie de calomnii grotești ar avea vreo legătură cu siguranța națională – credeți-mă! – sfidează în primul rând inteligența cititorilor Dvs. Nu intenționez să contribui nici măcar cu o virgulă la această mascaradă, iar după o mai atentă chibzuință am decis că este sub demnitatea mea umană și profesională să continuu a dialoga pe acest subiect”.
Dosar de trădare națională! MRU, azil politic în Austria!
 
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10753
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum