AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ȘCOALA..........

In jos

ȘCOALA.......... Empty ȘCOALA..........

Mesaj Scris de ana morosana Dum Sept 20, 2015 8:49 pm


Criza refugiaților s-a cronicizat întrucât nici refugiații nu acceptă cotele impuse sau voluntare de repartizare și n-au niciun chef să vină la noi. Suntem ca liceele tehnice de care fug elevii. Prezent la deschiderea anului școlar la liceul economic din Târgoviște în calitate de „președinte a României”, dl. Iohannis a rostit urările de rigoare după care a constatat că nu suntem pregătiți nici să ne primim elevii în condiții civilizate darmite refugiați. Pur și simplu 4500 de școli n-au autorizații sanitare: „e o rușine națională” a declarat dl. Iohannis de la Cotroceni de unde a propus guvernului „un plan pe trei ani pentru rezolvarea acestei probleme” și a lansat „o largă consultare publică pentru o nouă reformă în învățământ”. Adică toată lumea să-și dea cu presupusul și să iasă un fâs. Am avut comisie prezidențială formată din specialiști, pact național pentru educație, legea Educației și nu s-a ales mai nimic. Sigur că putem dezbate doi ani problema (dacă asta-i dă dlui Iohannis sentimentul că e activ) dar după cum merg lucrurile s-ar putea ca rezultatul să fie zero. Întrebat despre plagiatul lui Oprea, dl. Iohannis a preferat să se pronunțe „la modul general” - căci și Oprea e general – pentru „respingerea fermă a oricărei forme de plagiat”. Cine s-o respingă, rămâne de văzut. Căci la plagiatul lui Ponta s-au pronunțat două instanțe care au dat verdicte diferite. Verdictul cel mai așteptat a fost însă cel al Curții de Apel – unde s-a menținut arestul preventiv al lui Sorin Oprescu care pretinde acum că banii marcați găsiți asupra lui erau „un împrumut”. Jalnic tertip. Venind încătușat la proces, Oprescu a înfruntat presa în stilul caracteristic: „niciodată n-am luat șpagă, mă!”. A venit singură. Intra în living, se băga sub pernă și ce era să-i facă? Cazul Oprescu a determinat A3 să denunțe „sistemul securistic” din justiție iar pe Ponta să acuze „jurnaliștii securiști” că-i vor demisia mai abitir decât PNL. Ce simptom e mai grav? Să lucrezi la postul unui securist dovedit (ca Felix) și să acuzi sistemul securist sau să fii acuzat c-ai fost ofițer acoperit al SIE în procuratură (ca Ponta) și să acuzi ziariști acoperiți? E clar că au o problemă - ca și Mazăre căruia ANI i-a descoperit 800.000 de euro în Israel. Întrebat de bani, Mazăre s-a enervat pe ziarista indiscretă: „uite că nu-ți răspund! ce, faci anchetă cu mine? ce treabă ai tu cu relațiile mele private?”. Erau bani privați, adică. Când sunt privați de libertate însă, e nenorocire. Din fericire însă, după cum spunea președintele citând un sondaj, „avem cei mai fericiți elevi” din lume. Semn că mulți dintre ei se distrează foarte bine la școală. De-asta și merg acolo zilnic: e deschis și dimineața.
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 131
Data de înscriere : 21/05/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum