AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BICIUL, BECIUL

In jos

BICIUL, BECIUL Empty BICIUL, BECIUL

Mesaj Scris de ILUMINATI Mier Sept 23, 2015 8:42 am


Generalul Oprea s-a întors într-adevăr victorios de la JAI: pentru prima dată UE ne-a dat mai mult decât i-am cerut. Oprea a cerut 1785 de refugiați și a primit 6351. A încercat să refuze cadoul cu modestie (e prea mult, zău așa, chiar nu merit) și a votat împreună cu Ungaria, Cehia și Slovacia împotriva cotelor obligatorii – dar n-a avut spor. Adevărul e că atunci când lucrurile nu pot fi schimbate, e mai bine să-ți dai seama fie de la început, fie pe parcurs ca să nu fii surprins cu coada sus. Evident, fostul președinte Băsescu a sărit imediat spunând că trebuia o decizie a Parlamentului și că Ponta putea să se ducă și el la JAI. Și ce să facă? Să se bată cu Germania și Franța? Dl. Băsescu practică acum un discurs mai degrabă solitar decât solidar cu UE pretinzând că reprezintă „adevărata opoziție”. Când însă „adevărata opoziție” e mai retrogradă decât PNL și PSD, care naiba e câștigul? Dna Udrea nu mai contenește nici ea deplângând situația din arest unde cei bolnavi „n-au nicio șansă” iar cei sănătoși se îmbolnăvesc. Exact ca în majoritatea spitalelor românești unde oameni nevinovați mor cu zile. De ei nu i-e milă fiindcă n-au furat. Mai scutiți-ne. Nici Dragnea n-a fost scutit de necazuri: DNA a făcut recurs la condamnarea sa în dosarul referendumului considerând că un an cu suspendare reprezintă o pedeapsă „simbolică”. Patru luni le-au trebuit procurorilor ca să descifreze acest simbol. O oră mai târziu ieșind din sediul PSD unde lucrează la clarificarea doctrinei („nu putem glumi cu doctrina”) în vederea candidaturii la Congres, Dragnea l-a zărit în curte pe Robert Negoiță, primarul sectorului 3 și proaspăt președinte al PSD Buc, vorbind aprins cu presa. Mirat, l-a strigat de câteva ori până când Negoiță a catadicsit să-l audă și să-l informeze că va candida la șefia PSD. Gătit, cu implant de păr reușit, Negoiță și-a anunțat apoi candidatura făcând trimitere la înaintași, respectiv la premierul inculpat și la președintele interimar condamnat – ceea ce l-a nemulțumit pe Șerban Nicolae („a părut ca moțiunea PNL citită la tribuna PSD”) și l-a surprins pe Ponta: „i-am zis lui Robert că e riscant să zică de Dragnea și de mine, dacă mâine ajunge el, ce face?”. Face ca Ponta și zice ca Dragnea: „un partid nu poate fi condus cu biciul”. Poate cu Beciul (Domnesc) sau cu șantajul: câțiva aleși ai PSD amenință că votează moțiunea dacă nu se aprobă pensiile speciale pentru parlamentari. Ei, se aprobă, sigur că se aprobă. Tăriceanu în schimb a refuzat „din start” orice discuție cu PNL despre moțiune: „ce să discut cu opoziția? să trădez?”. Iar? Tot eu? Ei, bine, nu. Luați-vă gândul! De-acum nu mă mai trădez decât pe mine. Iar voi mai trădați-vă și singuri.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum