AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Machiavelsim si imbecilitate morala | Un imens reality show cu probe eliminatorii si premii spectaculoase

In jos

Machiavelsim si imbecilitate morala | Un imens reality show cu probe eliminatorii si premii spectaculoase Empty Machiavelsim si imbecilitate morala | Un imens reality show cu probe eliminatorii si premii spectaculoase

Mesaj Scris de ILUMINATI Joi Sept 24, 2015 11:43 am

http://inliniedreapta.net/monitorul-neoficial/dragos-paul-aligica-machiavelsim-si-imbecilitate-morala-un-imens-reality-show-cu-probe-eliminatorii-si-premii-spectaculoase/
Machiavelsim si imbecilitate morala | Un imens reality show cu probe eliminatorii si premii spectaculoase 11942133_502990079879151_1760604952568194155_o1

Nu am o problema sau razboi personal cu nimeni. Dar am -asa cum cititorii mei vechi o stiu de ani de zile- o reactie alergica la Prostie. NU am chestionat pana acum niciodata bunele intentii sau sinceritatea celor care isi impartasesc emotiile sau compasiunea aici pentru migranti sau refugiati sau ce sunt ei. Am chestionat aspecte practice legate de eficaciatea si rationaliatea masurilor necesare precum si discernamantul practic al autoritatilor publice in aceasta chestiune.
Dar azi am sa ridic urmatoarea problema: Sa acceptam ca NU solutionarea problemei la sursa si oprirea hemoragiei e prioritatea ci prioritatea este -asa cum ni se repeta mecanic- reactia umanitara imediata la actualul val. Intreb atunci: ce naiba de schema e asta? Ati analizat ce spun de fapt oamenii astia?! Schema sustinuta de acesti oameni are toate trasaturile unei forme agravate de imbeciliate morala in sensul tehnic al termenului. Iata cum:
Practic ceea ce umanitarienii plecati de acasa si liderii lor europeni vor sa organizeze e un fel de Hunger Games, un imens reality show cu probe eliminatorii de triere si darwinism social cu premii. Ca sa fii ajutat umanitar de un juriu alcatuit din „liderii europeni” si publicul lor simandicos moral, trebuie sa treci niste probe:
Scapa refugiatul de la decapitare, trece desertul, apoi marea cea involburata, apoi muntii Eladei, apoi vaile macedo-sarbesti, se lupta cu grancerii si soldatii maghiaro-croati iar cei care razbesc -finalistii- sunt apoi introdusi in tombola speciala. Cu premii spectaculoase: de la Germania (cei norocosi) pana la Romania (cei mai putin, dar cu sansa unei noi extrageri). Asta e sistemul, prieteni. Asta sustin umanitarienii daca e sa vorbim doar de chestia umanitara -asa cum insista ei- si nu de rezolvarea problemei in esenta ei.
Deci: cine isi permite dintre cei refugiati si dizlocati aceasta proba si aceste riscuri? Nu sunt cei mai vulnerabili si saraci cei mai expusi?! Nu sunt tocmai oamenii cei mai indreptatiti la ajutor umanitar -femei, copii, batrani, saraci inacapabili sa cumpere calauze si barci- lasati in urma si uitati in toata povestea asta?! De ce trebuie sa ii lasi (mai mult: sa ii incurajezi) sa treaca riscant de pe malul turc daca tot vrei sa ii ajuti? Si apoi te miri si indignezi ipocrit ca se mai ineaca ici si colo cate un copil. Pai organizeaza, frate, un pod aerian din Turcia pana la locurile de preluare din tarile respective -decent, controlat, igenic, omenesc- daca tot vrei sa faci ceva. Mai ales ca punctele de imbarcare sunt in Turcia, nu e zona de razboi.
De ce nu fac asta? Pai…. vedeti cum pica fisa?! Nu e mai usor sa faci circ cu Europa de Est si sa te bati in piept cu valorile si sentimentele tale?! Spuneti dv cum se numeste asta. Eu nu vad decat doua posibilitati. Fie machiavelism fie imbecilitate morala. Culmea e ca tocmai ei se gasesc sa ne dea lectii de umanism si moralitate cand le atragem modest atentia ca probabil nu asa se rezolva lucrurile si ca ceea ce spun si fac nu are sens: nici practic nici moral.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum