AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EPILOG..............

In jos

EPILOG.............. Empty EPILOG..............

Mesaj Scris de ce e val ca valul trece Mier Sept 30, 2015 10:08 am

Moțiunea de cenzură a PNL a picat exact unde se anticipa (fără să atingă ținta), mitingul liberalilor a fost pricăjit în schimb cearta din parlament a fost reușită. Ponta a scos contractele cu AVAS ale dnei Gorghiu (care nici nu s-a dus la propriul miting ca să nu se ude; idem Blaga) și l-a avertizat pe Blaga: „cei care m-au scos pe mine din politică vă vor scoate și pe voi” comparându-l apoi pe Blaga cu propriul câine: „și eu am acasă un labrador care se visează mereu tigru”. Labradorul își copiază pesemne stăpânul care chiar se crede tigrul Europei (deși o ținută în dungi nu e ceva la care să viseze în momentul de față) și căruia Teodor Atanasiu i-a dat peste lăbuțe: „o să rămâneți în istoria României ca un obscur om politic contemporan cu Simona Halep”. Valabil și pentru Atanasiu. Locul în fauna României le este însă asigurat. Senatoarea Cristiana Anghel i-a adresat însă cuvinte frumoase dnei Gorghiu: „sunteți tânără, sunteți frumoasă, sunteți deșteaptă; păcat că numai atât”. Unii ar spune că-i suficient. Dna Anghel e într-adevăr nițel mai în vârstă. Păcat că numai atât. După moțiune, protagoniștii au avut recitaluri separate: „din acest moment mă extrag din toate bătăliile politice inutile ca să-mi dedic toată energia actului de guvernare” a anunțat Ponta. După extras, a urmat Dragnea: „sper că liberalii s-au descărcat la moțiune și vor veni la dialog”. Vezi să nu! au replicat Blaga și Gorghiu. „Refuzăm să mai discutăm cu cei care-l susțin pe Ponta” a zis Gorghiu observând că „Ponta mai degrabă-și taie un picior decât să renunțe la funcție”. Are de unde. Îi mai rămân trei. Numai că PNL nu mai are atâtea moțiuni. Blaga a rămas și el reticent față de „un premier care nu mai are interlocuitori”. Într-un cuvânt, nici interlocutori, nici înlocuitori. Dragnea risca să rămână singurul candidat la șefia PSD fiindcă Savu și Nicolae nu obținuseră susținerea a câte patru filiale. Nici n-aveau cum căci Dragnea le luase pe toate. A riscat și-a câștigat întrucât CEx n-a admis candidaturile celor doi figuranți nepermițându-le să candideze nici măcar în fundul curții. Ponta a declarat deja că-l votează pe Dragnea. Poate în turul doi. Chiar în toiul moțiunii, Sorin Oprescu a fost mutat înapoi la arest după consultul în Spitalul Universitar unde a fost găsit în regulă. Slavă Domnului, căci Ciorbea mai avea puțin și se îmbolnăvea el de grija lui Oprescu despre care avocatul Chiciu susținea că nu-și mai simte degetele de la o mână și „în anumite situații îi dispare pulsul”. Dispariții, din fericire, pasagere: degetele îi amorțiseră de la numărat banii iar pulsul se ascundea de DNA. În fine, bine că-i sănătos. Toți avocații să se bucure-n tăcere: nimic din ce-i corupt nu piere.
ce e val ca valul trece
ce e val ca valul trece

Mesaje : 139
Data de înscriere : 11/07/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum