AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LACRIMI........

In jos

LACRIMI........ Empty LACRIMI........

Mesaj Scris de ILUMINATI Dum Noi 01, 2015 10:51 am

România e în doliu național după tragedia cumplită în care 30 de tineri au murit arși de vii într-un club unde asistau la concertul unei trupe rock incheiat apoteotic și apocaliptic (cum s-a văzut) cu un foc de artificii care a incendiat toată sala. Alți 140 de tineri sunt în spital dintre care 35 în stare critică. Cum a fost posibil așa ceva, ne întrebam cu toții văzând imaginile care ardeau privirea. Și, totuși, clubul respectiv (ca multe alte bombe din Capitală și din țară) îndeplinea toate condițiile pentru a favoriza o tragedie. Când ai un spațiu restrâns, aglomerat și improvizat cu tavan de lemn, cu antifonare făcută cu burete inflamabil, o singură ușă de evacuare și faci foc de artificii, probabilitatea ca să se întâmple o nenorocire este asigurată. E un noroc că nu s-au întâmplat și altele până acum – căci toți factorii implicați parcă fac tot ce depinde de ei în acest sens. Președintele Iohannis s-a declarat „îndurerat, cutremurat și revoltat” constatând că spațiul era total impropriu și „au fost ignorate” toate normele legale. Premierul Ponta, proaspăt sosit din Mexic, a cerut un control în toate cluburile și a făcut un apel la solidaritate politică. Să plângem împreună, să aprindem lumânări, să nu mai aruncăm cu piatra și să tragem învățăminte. Mesajul acesta îl auzim după fiecare nenorocire – și niciodată nimeni nu învață nimic. Acum câțiva ani într-un club de pe litoral au ars la fel câteva tinere. Ne-am îngrozit, ne-am făcut cruci, dar n-am schimbat nimic. Primăriile continuă să acorde autorizații (pe șpagă) unor asemenea bombe, patronii acestora continuă să ignore și normele și pericolele. Primarul sectorului 4, celebrul Piedone, nu se simte vinovat („erau îndeplinite toate condițiile pentru eliberarea autorizației”) deși nu exista avizul ISU: „acest club nu există în evidența noastră, noi nu știam de existența lui”. Acum au aflat cu toții. Ghiță tv n-a renunțat să titreze nici acum „urmează ediție incendiară” deși acum numai de incendieri nu ne ardea iar B1tv titra, mai critic, „un singur instinctor a fost utilizat”. Ulterior și-au dat seama că era un singur extinctor care n-a făcut față dezastrului. Unul dintre supraviețuitori mărturisea: „ne-am călcat în picioare, cine-a fost mai tare trăiește”. Ce coșmar! Solidari, mii de bucureșteni au stat la coadă pentru a dona sânge iar alții au participat la un marș de compasiune. În semn de doliu, PNL și-a anulat mitingul de protest anti Oprea, PSD și-a anulat evenimentele din Maramureș – după ce Dragnea apucase să ne asigure că „PSD nu e un partid murdar; e un partid curat” (curat murdar, coane Fănică!) iar Ponta bifa „a doua tragedie națională în mandatul acestui guvern”. Stop. E deja prea mult.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum