AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AUDIERI................

In jos

AUDIERI................ Empty AUDIERI................

Mesaj Scris de KLEIN_RALU Lun Noi 16, 2015 11:21 am


Ei, dacă lucrurile merg bine, guvernul Cioloș are toate șansele să treacă: PNL și UNPR îl susțin iar PSD a decis în CEx să-l voteze. Prezent la ședința CEx, premierul desemnat a fost primit cu căldură de Dragnea: „vă urez bun venit în PSD ca tehnocrat” - la care binevenitul a replicat: „e periculos ce ziceți”. Dragnea știa ce spune: are un pesedist primit ca tehnocrat în guvernul Cioloș unde Dâncu e vicepremier. Celălalt vicepremier, Costin Borc, venit din mediul de afaceri, țărănist în tinerețe, a fost recomandat probabil de consilierul prezidențial Dudu Ionescu deși Cioloș pretinde că „echipa mi-am ales-o singur”. În echipă sunt doi diplomați (străvechiul Lazăr Comănescu și Mihnea Motoc), câteva nume cunoscute (Cristina Guseth din societatea civilă la Justiție, multipla campioană Elisabeta Lipă la Sport, șeful Poliției Petre Tobă la MAI) și tineri specialiști cu stagii la CE și FMI „într-un echilibru de genuri” respectiv o treime feminin și două treimi masculin. Genul neutru lipsește. Proaspăt anunțat, guvernul s-a și poticnit la genul masculin unde ministrul Sănătății, tânărul medic (29 de ani) Andrei Baciu nici n-a apucat să se declare „onorat” de propunere (propunerea lui Bușoi) că a și fost schimbat după ce s-a aflat că n-are rezidențiatul dar în media au apărut poze din cariera sa de fotomodel promovând lenjerie intimă. Sigur, am mai avut noi fotomodele (Tăriceanu, Oprișan) în tinerețe dar ei au pozat în costum - căci pe atunci nu erau nuduri. Considerând că e prea sexy pentru tehnocrație, Cioloș l-a înlocuit cu șeful clinicii de oncologie din Cluj. La Energie e Victor Grigorescu provenit de la Electrica, din familia băieților deștepți din energie. Rezultă că e băiețaș deștept. La Educație îl avem pe Adrian Curaj, despre care cercetătorii au amintiri deloc plăcute iar la Finanțe, o tânără cu experiență la CE, Anca Dragu - despre care Ion Cristoiu a zis că „ăștia cărau cafele la Bruxelles”. În fine, mai bine cari cafele la Bruxelles decât lui Oprea, Oprișan și Ponta. Rămâne să-i vedem cum se descurcă la București unde cafeaua, ceștile și clienții sunt cu totul altfel. Acum, că tot vine Ignatul să le urăm succes: Curaj, Borc, să n-ajungi Tobă! În opinia lui Dragnea, guvernul Cioloș are o sarcină și grea și ușoară: „grea pentru că trebuie să mențină creșterea economică și ușoară pentru că ia o țară la cheie”. Numai că broasca e stricată iar ușa dă în Beciul Domnesc – căci e greu de găsit persoane imaculate după 25 de ani de nămol: până și dl. Iohannis (garantul anticorupției) a pierdut în instanță o casă cumpărată cu acte false. Vestea bună e că și președintele a pățit-o iar vestea rea e că și împăratul e gol. Vorba lui Pirandello: Îmbrăcați-i pe cei goi.

KLEIN_RALU

Mesaje : 115
Data de înscriere : 10/06/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum