AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SINGURI ACASĂ

In jos

SINGURI ACASĂ Empty SINGURI ACASĂ

Mesaj Scris de Admin Lun Dec 14, 2015 12:27 pm

Bugetul pe 2016 a trecut aproape neschimbat (dar cu mici ciondăneli) prin comisiile parlamentare și la fel va trece și în plen având în vedere că PSD e tatăl lui (l-a lăsat făcut) iar PNL e mama care-l crește. Singurul element de dispută e creșterea salariului minim asupra căruia guvernul tehnocrat vrea un studiu de impact iar Dragnea vrea „o declarație fermă până marți” ca să se asigure că nu e o amânare „sine die”. Trebuia să fie o mică diferență ca să nu se spună că sunt toți o apă și-un pământ. Altfel, spiritul Crăciunului – cel care sosește an de an de prin nămeți și ne-aduce „Singur acasă”, „Liceenii”, Hrușcă, Puric și Bănică la fetițe și băieți – a pătruns și în sălile de judecată. Cei care au ajuns în aceste zile în fața instanței (Terceanu, Șova, Rotaru, Oltean, Truică, Prins Pol) au scăpat de arestarea preventivă, cea care umilește infractorul și îi schimbă comportamentul împingându-l la recunoașterea faptelor și la denunțarea aproapelui. Dl. Băsescu a prezentat un studiu al cercetătorilor străini de unde reiese ce modificări și tulburări produc două săptămâni de arest asupra reținutului. Or, nu vrem să avem corupți stresați. Ajunge că au stat în stres ani de zile cărând saci, valize, pungi și sacoșe cu bani prin cimitire, stadioane, parcări și biserici sau pipăindu-se în wc de teama aparatelor de înregistrare. E clar că nu le-a fost ușor. Poate aveau și coșmaruri visând dube la poartă și tipi mascați. Iar acum să fie traumatizați și în arest? Păcat că nu s-au studiat și modificările produse asupra individului în câțiva ani de furat și de dezmăț. Sau cele produse în câțiva ani de stat într-o funcție înaltă. Acolo să vezi tulburări. Acolo să vezi dependență și comportament deviant. Un sondaj de opinie ne prezintă procesul de înnoire politică: PNL (35%) și PSD (34%) sunt cap la cap și bot în bot după care urmează MP (7,5%), ALDE (6,5%) și PRM (5%). Cum o fi crescut PRM după moartea lui Vadim rămâne un mister. Celelalte partide sunt sub pragul electoral. La Colegiul Național al Mișcării Populare, dl Băsescu a anunțat „cu modestie” obiectivele în alegeri: 10-12% la locale și 15-20% la parlamentare precizând însă că e nevoie de tineri întrucât „nouă ne-a cam trecut vremea”. Vorba mișcării populare de amatori: doamne, cum mai trece vremea, toate mândrele-i zic nenea. Nea Tăriceanu s-a îndreptat și el către tineri și a băut o cafea cu Ponta iar nea Dragnea s-a întâlnit (înaintea mascaților) cu Truică. Numai Blaga nu s-a întâlnit cu nimeni. E singur ca Bacovia: „de-acuma n-or să mă mai cheme, eu stau și mă duc și mă-ntorc, îmi vine să râd fără sens” - căci votanții PNL îl vor pe Cioloș președinte și vicepreședinte pe Borc. Ce melancolie! Și ce consens!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum