AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

VARZĂ.............

In jos

VARZĂ............. Empty VARZĂ.............

Mesaj Scris de Admin Joi Dec 17, 2015 12:25 pm


Avem Buget! Dar întotdeauna am avut așa că nu-i nicio scofală. Nici măcar faptul că a fost votat de PSD și PNL nu-i o știre. Premierul Cioloș recunoștea că „am lucrat pe materialul pe care l-am găsit” de la guvernul Ponta ceea ce a făcut ca PSD să voteze Bugetul ca și cum ar fi al său iar PNL să-l voteze ca o mamă surogat. Dacă acum era guvernul Ponta, PNL ar fi votat împotrivă acuzând bugetul că are creștere economică bazată pe consum și a mărit deficitul iar Tăriceanu l-ar fi votat considerându-l stimulativ prin măsurile de relaxare fiscală. Acum, că e guvernul Cioloș, PNL l-a votat socotindu-l realist iar Tăriceanu l-a respins fiindcă e un „buget prost” și „un fel de mâncare cu carne cu varză”. Care nu-i place deloc. Mofturile culinare ale lui Tăriceanu l-au enervat pe Dragnea: „constat că partenerii noștri au votat împotriva măririi pensiilor” iar constatarea sa l-a revoltat pe Călin care i-a cerut să renunțe la „extensii de interpretare nepotrivite”. Interpretul Dragnea a revenit: „nu-nțeleg, dacă tot guvernul Ponta era, tot varză cu carne era?”. Nu, era carne cu varză. Dragnea s-a săturat după prima porție: „ne-am cam săturat de exerciții de imagine fără substanță și fără fundament”. Toată lumea s-a săturat. Acum trecem pe fasole cu cârnați. Ne dați ori ne-o luați? Așa-i la sfârșitul unui an în care potrivit președintelui Iohannis am primit două lecții: „corupția ucide” și „schimbarea profundă a politicului”. Le-am primit dar nu e deloc sigur că le-am învățat. În 2016 președintele se va concentra pe Educație și Sănătate. Asta înseamnă că va citi mai mult și-și va face toate analizele medicale. Altfel, ce să se întâmple bun în Educație și Sănătate? Liberalul Nicolăescu crede că anul 2016 fiind electoral va fi „anul ispitelor”. Piei, ispită! La cum arată candidații anunțați, nu e nicio ispită – în afară de aceea de a nu vota. Oricum, protestele se țin lanț. A fost rândul transportatorilor să blocheze Capitala revoltați de anunțul scumpirii RCA - în ideea că a circula prin hârtoapele din țară e un act de bravură ce trebuie taxat la sânge. Vreți senzații tari? Vreți curse sado-maso? Plătiți nene! E tot un fel de varză cu carne. Drumurile sunt varză iar carnea sunt pasagerii. Sau telespectatorii cărora li se vinde drept „o confruntare decisivă Ponta- Băsescu-Iohannis” un biet montaj din declarațiile vechi ale celor trei. Cam așa cum fac negustorii cu carnea expirată pe care o tăvălesc prin mirodenii ca să pară proaspătă. Sincer, preferam o confruntare între Napoleon, Nelson, Kutuzov – pe tema rămânerii Angliei în UE sau pe tema imigranților. Deocamdată avem doar opinia lui Napoleon: „de la sublim la ridicol nu e decât un pas”. Primul pas a fost scris și făcut.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum