AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SEMNE................

In jos

SEMNE................ Empty SEMNE................

Mesaj Scris de enigmatica LORELEY Dum Ian 03, 2016 11:31 am


La muncă! Gata cu distracția. A început un nou an și un nou cod fiscal cu scăderi de taxe generale, cu măriri de taxe locale și individuale. Să vedem cum ne descurcăm. A început și un nou an electoral iar aici lucrurile par încurcate. În sondaje dar și la DNA, PNL și PSD merg cap la cap (40%) și probabil că va fi nevoie de un tie-break pentru a vedea cine câștigă acest duel al mediocrităților care se tot resetează în zadar. Până atunci s-au distrat și ele cum au putut: cei de la Ghițătv s-au gândit că după ce au masacrat știrile iar politicienii au masacrat legile, e cazul să facă pace și să masacreze împreună cântece populare celebre. Operațiunea a reușit. Când le auzeai pe realizatoarele tv chiuind și pe Liviu Pop mormăind „aseară ți-am luat cercei” (și-acum ești la Beci cu ei) parcă ți se făcea dor de emisiunile crâncene în care Iohannis, Ponta și Băsescu (deși plecați care-ncotro) urzeau planuri politice diabolice și coceau alianțe neașteptate pentru cucerirea puterii – lucru care te făcea să crezi că ai deschis televizorul cu un an mai târziu. Una din alianțele astfel citate, cea între Băsescu și Becali, suna cam așa: „domnule Becali, ce i-ați spune lui Băsescu (diferență subtilă, doar Becali e domn fiindcă a făcut Beciul Domnesc) dacă v-ar cere sprijinul?”. Urma răspunsul marelui domn: „l-aș întreba ești om al bisericii? dacă ești, trebuie să știi crezul și psalmul 50 și sigur nu le știe, eu vreau să fac ceva ce n-a făcut nimeni pe lume, partidul Familia Ortodoxă, cu oameni cu studii superioare dar nu spun dinainte că aude diavolul și-și bagă coada”. Dar Becali n-a fost singurul la care televiziunile au făcut coadă. Și actorul Dan Puric a ținut slujbe prin toate studiourile – făcând și minuni: la un moment dat era simultan și la A3 și la Realitatea. Credința te înmulțește. Dar și funcția. Dl. Vasile Dâncu, vicepremier și noua speranță a PSD după „resetare” a găsit explicația sterilității politice actuale: „noi am avut după '89 obsesia trecutului, ce-ați făcut în ultimii cinci ani, în ultimii 25 de ani și n-am privit spre viitor în care am fi încăput cu toții, am avut și obsesia cine a colaborat cu securitatea, cu comunismul, care a fost împinsă prea mult timp și a creat tabere artificiale”. Între victime și călăi. Bizară gândire! Dar ce trebuia să facem după o dictatură? Să zicem gata, stați liniștiți la locurile voastre, mergem înainte, din aDâncu' inimii, FSN și minerii. Reiese căși acum am face bine să nuîmpingem prea departe obsesia cu corupția. Ce-a fost în ultimii 25 de ani a fost, cine a furat, a furat (sigur a și colaborat), acum hai în viitor cu toții, păgubașii și cu hoții. Uite că Dâncu ne-a lămurit: s-a dus și „revoluția” asta. Au și furat-o
enigmatica LORELEY
enigmatica LORELEY

Mesaje : 112
Data de înscriere : 15/02/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum