AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BRUXELLES: “MORȚII MĂ-SII DE DEMOCRAȚIE!”

In jos

BRUXELLES: “MORȚII MĂ-SII DE DEMOCRAȚIE!” Empty BRUXELLES: “MORȚII MĂ-SII DE DEMOCRAȚIE!”

Mesaj Scris de Admin Mar Oct 11, 2016 10:41 pm

Când e beat, domnul Jean Claude Juncker –președintele Comisiei Europene – e sincer. Într-unul din desele sale momente de sinceritate, Juncker a destăinuit cum funcționează „democrația” europeană: „Noi decidem ceva, apoi facem cunoscut și așteptăm un timp pentru a vedea ce se întâmplă. În cazul în care nu există niciun mare protest și nici revolte, deoarece majoritatea oamenilor nu au nicio idée despre ceea ce s-a hotărât, continuăm pas cu pas, până când nu mai există nicio cale de întoarcere.”
Numai că, din când în când, niște firișoare de nisip populiste, extremiste, din astea, se strecoară în mecanismul democratic al UE și-l gripează: Brexit, Polonia, Orban, Zeman, Fico, împreună cu cel mai urât azi de Bruxelles, cu Referendumul.
Atunci, lui Claude Juncker nu-i mai arde să decidă, să pas cu pas; i se schimbă starea. La ultima conferință găzduita de Institutul Jacques Delors, din Paris, domnul Jean Claude Juncker – președintele Comisiei Europene – s-a dus treaz. Normal, deprimat, Juncker, altfel un tip vesel, a ținut un discurs trist și plin de amărăciune:
„Uitați Statele Unite ale Europei, federalismul, o Uniune puternică, abolirea frontierelor. Nu mai sunt decât o iluzie, un vis pe care puteți să-l închideți în sertarul cu amintiri. Trebuie să devenim conștienți și să ne oprim din vorbit, pentru că așa nu ajungem nicăieri. Și cine sunt vinovați de acest eșec? Guvernanții, capitalele care nu vor să-și piardă puterea, birocrația de la Bruxelles? Nu! Este vina cetățenilor!”
Și Juncker a încheiat, în lacrimi: „Pe scurt, totul a fost o glumă. Timp de 60 de ani am crezut într-un basm. I-am sărbătorit pe Spinelli și Adenauer, care acum odihnesc în pace.”
Cu toate că lui Spinelli și Adenauer nu le mai pasă de UE, nu pot să nu remarc că și Joachim Gauck, președintele Germaniei, o țară ca afară, este pe aceeași frecvență democratică cu Juncker. “Nu elitele sunt problema, ci poporul constituie problema.” – a constatat el, de curând, revoltat că mai sunt nemți care gândesc altfel decât el, Merkel și….decât elitele.
 
Așadar, poporul e de vină! Cum ucide el federalizarea cu Afganistan, Somalia, Nigeria, Pakistan Siria, Irak, astea. Cum nu ne lasă, cetățenii ăștia, să avem noi, elitele, o Uniune puternică, cu granița la Yaounde, Lahore și Fayzabad. În morții mă-sii de democrație, cu cine a inventat-o!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum