AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TROFEUL...ponta

In jos

TROFEUL...ponta Empty TROFEUL...ponta

Mesaj Scris de MIKUTZA CE KURAI Dum Iun 07, 2015 11:48 am


De câte ori era cazul, Ponta declara că rămâne premier până-n 2016 „dacă nu mă dărâmă DNA”. Nu era o butadă. Știa că dosarul lui Șova e și al său. E și motivul pentru care PSD l-a salvat pe Șova de două ori lovind justiția la mir. De obicei, Ponta adăuga: „dacă începe urmărirea penală împotriva mea, cu siguranță voi demisiona”. Asta până să se întâmple. Când s-a întâmplat și DNA a început urmărirea sa penală – „ultimul trofeu” al luptei anticorupție, cum l-a numit presa străină - pentru fals în înscrisuri și spălare de bani în complicitate cu Șova pe când erau avocați (2007-2008) și a cerut avizul Camerei pentru urmărirea penală a conflictului de interese săvârșit ca premier prin răsplătirea lui Șova cu funcții de ministru, Ponta a schimbat placa. Deși președintele Iohannis i-a cerut demisia public: „este o situație imposibilă pentru România ca primul ministru să fie acuzat de fapte penale”, premierul a sfidat imposibilul declarând că „numai Parlamentul poate să mă demită”. Altul care nu răspunde decât în fața Marii Adunări Naționale – și răspunde greșit: nu era vorba de demitere ci de demisie. Nicio surpriză. Ponta n-a demisionat nici când a fost prins cu plagiatul. N-a demisionat nici după ce a pierdut alegerile prezidențiale în mod umilitor. Așa încât, cum să demisioneze acum? Imediat, premierul a trimis scrisori ambasadorilor UE, SUA și socialiștilor din PE unde-i anunță că nu demisionează fiindcă e victima unor declarații politice, evenimente recente și coincidențe suspecte și se consideră nevinovat. Și de ce le spune lor? Să le spună judecătorilor. Liderii coaliției și ai PSD joacă acum cu „trofeul” pe masă eliberându-i lui Ponta din oră-n oră adeverințe de indispensabil, însărcinat cu guvernul și unic întreținător al unui popor bătrân și bolnav - drept care atât votul la Cameră pentru ridicarea imunității cât și votul la moțiunea de cenzură a PNL sunt de pe acum total negative. Zgonea a și anunțat că „Ponta trebuie să rămână premier” recunoscând însă că nu e cea mai fericită zi din viața sa: „a te numi Zgonea astăzi nu e o mare plăcere”. Dacă Ponta pleca, mâine îl izgonea. Ministrul Cazanciuc a abandonat și el justiția de dragul verișorului: „premierul nu trebuie să demisioneze” iar min. Muncii, Rovana Plumb, ne-a avertizat că dacă Ponta pleca, adio legea salarizării, adio Cod Fiscal, adio salarii mari și pâine ieftină, țara se ducea la fund și-i atârnau aripile de plumb. Dl. Băsescu i-a dat și el un sfat lui Ponta: „Bună ziua, Viorel, pleacă acum, pleacă, pleacă”. Mîine durerea o să-mi treacă. Altfel zic sursele, s-ar putea să apară și Microsoft. Ponta le răspunde tuturor la fel: „stați un pic, stați un pic, stați un pic”. Până n-o mai rămânea nimic.
MIKUTZA CE KURAI
MIKUTZA CE KURAI

Mesaje : 285
Data de înscriere : 17/03/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum