AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

COINCIDENȚE

In jos

COINCIDENȚE Empty COINCIDENȚE

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Lun Iun 08, 2015 12:06 pm

Premierul Ponta nu vrea să demisioneze. Lung prilej de acuzații și de ipoteze. Ipoteza cea mai la îndemână ar fi că-i victimă politică. Neprimind răspuns la primele scrisori adresate ambasadorilor străini, Ponta le-a mai trimis una anunțându-i că „dosarul său este construit politic” cu scopul de a dărâma guvernul și că el are datoria să stea să-l apere de inamic. Ponta a jucat o întreagă scenetă a nevinovăției în care a inclus și dialogul cu fiul său căruia „i-am explicat că s-ar putea să merg la închisoare pentru că sunt prim-ministru și pentru că politic am alte păreri”. Și l-a crezut? Ceva din tonul premierului ne face să credem că dialogul a fost inventat pentru înduioșarea asistenței – dar a reușit s-o enerveze: cum, de-asta e vinovat Ponta? Fiindcă e premier? Ca Nichita care e vinovat că s-a amorezat și ca Udrea care-i arestată fiindcă purta pantofi cu toc? Ce minciună ordinară. Iar să-ți minți și propriul copil (la tv), e sub orice critică. În sprijinul „politizării” dosarului său, Ponta citează câteva coincidențe: declarația președintelui că „în ce privește statul de drept e din ce în ce mai greu de lucrat cu actuala majoritate parlamentară” (ceea ce se vede cu ochiul liber și au constatat și ambasadele), modificările la Codul Penal (care i-au alarmat și pe ambasadori) și faptul că a fost citat la DNA în ziua când PNL depunea moțiunea de cenzură. Aceste coincidențe nu înlătură acuzațiile care i se aduc. De fapt, au mai fost câteva coincidențe care i-au scăpat: Firea și Tăriceanu și-au botezat feciorașii în aceeași zi. Nașul micuțului Firea Pandele a fost Gigi Becali: în costum alb și cămașă neagră (ca „oamenii serioși din lumea interlopă” cum zicea el) acesta a ținut presei un discurs („m-am lepădat de Satana, m-am unit cu Hristos”) încheiat apoteotic: „atâta vă spun, eu îl iubesc pe Ponta”. Poftim! Și tocmai pretindea că s-a lepădat de Satana. PMP nu-l iubește pe Ponta așa că i-a cerut demisia la un miting cu îmbrânceli unde s-au remarcat Tomac, Onaca, Gelu Vișan (în costum popular) și belicosul Radu Cristescu: „Ponta trebuie să plece dar nu cu ajutorul DNA”. Doar cu ajutorul corupției. Dna Gorghiu s-a lepădat categoric de Ponta iar Blaga a zis că „nu înțeleg solidaritatea liderilor Coaliției cu Ponta”. Serios? O lume-ntreagă-nțelegea, tu nu ai înțeles? Criză politică însă chiar e: PSD n-are alternativă la Ponta care și-a înlăturat toți concurenții iar PNL nu e convingător ca alternativă la PSD. Sunt doar rivali iar Blaga și Gorghiu sunt perfect comparabili și compatibili cu Ponta. Norocul PNL e că valul din 16 nov l-a adus în poziția corectă față de justiție în timp ce PSD rămâne la fel de agresiv și de mincinos ca la mineriadă. A rămas bâtă.

Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum