AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce Ponta nu trebuie să demisioneze

In jos

De ce Ponta nu trebuie să demisioneze Empty De ce Ponta nu trebuie să demisioneze

Mesaj Scris de BRIANA Mier Iun 10, 2015 2:11 pm

De ce Ponta nu trebuie să demisioneze De-ce-ponta-nu-trebuie-sa-demisioneze-126-body-image-1433848232
Premierul României, Victor Ponta și-a trecut, vineri, încă o realizare în CV. Cea de suspect de hoție și șmen. Spre deosebire de alte reușite academice și profesionale de-ale lui, aceasta e chiar pe bune, autentificată de procurorii DNA. Să reținem, totuși, că Ponta e o persoană nevinovată până când nu termină ultimul nivel din jocul Nu te supăra că-i îmbârlig pe judecători, frate . Vinovat sau nu, e fără precedent în familia statelor democratice ca un prim-ministru aflat în funcție să mai conducă guvernul după o astfel de suspiciune. Tocmai de aceea, subiectul cel mai dezbătut al momentului este dacă Ponta va demisiona sau nu.
Nimeni nu a reușit încă să afle dacă Ponta își va depune mandatul. Eu am aflat însă altceva: că nu există niciun argument să o facă. Serios. În urma unei anchete jurnalistice transfrontaliere, la care au contribuit o armată de doisprezece maimuțe, două shaorma și un chinez din cartierul Titan, am reușit să obțin în exclusivitate toate informațiile care demonstrează fără niciun dubiu că Ponta nu are de ce să demisioneze.
Riscă să piardă o reputație de mitoman la care-a muncit din studenţie
Dacă la auzul veștii că a fost pus sub urmărire penală ți-ai zis „Ah, coae, ce căcat mare a făcut Ponta! Trebuie să demisioneze", înseamnă că în ultimii patru ani ai fost în comă. Eu mă bucur de fiecare dată când un om iese din comă, așa că ți-am pregătiti ceva fin: o listă cu aproape toate căcaturile mari pe care le-a făcut Ponta de când e premier. Asta ca să știi de ce nu șochează pe nimeni că Ponta a mai făcut încă un căcat mare și ca să înțelegi că, dacă nu a demisionat când a făcut precedentele căcaturi mari, nu trebuie să demisioneze nici acum.
Chestia-i că, de când e tatăl miniștrilor, tipul a mințit o dată. Apoi a mai mințit o dată. Și tot așa, până când noi, ăștia care în ultimii ani nu am stat în comă, ne-am dat seama că minte tot timpul. Uite, o treabă interesantă, niște băieți cu (prea) multă răbdare au calculat câte minciuni a spus Ponta de când e premier. Le-au ieșit 55 la socoteală. Unii oameni, când transpiră, put. Ponta minte.
Dacă demisionează acum, când e urmărit penal, riscă să piardă o reputație de mitoman la care-a muncit o viață.
Cariera prolifică de mitoman și-a început-o în tinerețe. A luat cu copy-paste zeci de pagini și așa și-a făcut un doctorat. Iar după câțiva ani, l-a prins comisia care analiza titlurile științifice. Dar, hei, nu a fost singurul politician din UE care a plagiat. Așa că nu-i da un șut în coaie lui Ponta pentru asta. Un președinte al Ungariei și doi miniștri germani (al Apărării, respectiv al Educației) au avut și ei astfel de slăbiciuni academice. Știi ce-au făcut ăștia trei când au apărut suspiciunile? S-au cărat acasă. Ar fi putut și Ponta să facă asta, dar a avut o idee mai bună. Să fie original și să-și apere plagiatul. Așa că a trimis un băiat să le scoată din priză laptopurile membrilor comisiei care l-a declarat plagiator. Și astfel a rămas singurul lider european care nu a demisionat după o acuzație de plagiat. Dacă demisionează acum, când e urmărit penal, riscă să piardă o reputație de mitoman la care-a muncit o viață.
N-a păţit nimic după lovitura de stat, după dezvăluirea că era ofiţer SIE şi după ce şi-a respins propria-i lege
Țin minte bine anul 2012. Atunci, astronomii descopereau planeta Kepler-298d, eu dădeam la ora două noaptea peste un boschetar beat care dormea în fața ușii mele, iar Victor Ponta dădea o lovitură de stat. Un așa atac la democrație nu s-a mai văzut de la Aerys II Targaryen și Iliescu încoaceȘi, cu toate acestea 7 400 508 de votanți i-au girat acțiunile. Deci, comparativ cu asta, faptul că e urmărit penal e doar un mic coș pe cur. De ce să-și dea demisia?!
Dacă ți se pare că un premier urmărit penal trebuie să-și dea demisia, ce zici de un premier care a fost ofițer acoperit? Ei, ei, ce zici? Pentru că Ponta nici până în ziua de azi nu a negat că a fost ofițer al SIE. A scăldat-o cum că el și-a servit țara, și cum că fiu-său l-a întrebat dacă e spion. Altfel spus, a făcut ce face el în mod natural – a mințit. De data asta prin omisiune. Dar n-a jurat cu mâna pe biblie că nu a fost acoperit. Ceea ce spune totul. Pentru că noi știm că el nu se dă în lături să jure cu mâna pe biblie, chiar dacă nu știe cum arată o biblie.
Mai ții minte cum Ponta a fost atât de Ponta când a votat în Parlament împotriva proiectului Roșia Montană, o inițiativă legislativă pe care tot el o crease la guvern? A zis că e împotriva proiectului ca deputat, dar ca prim-ministru trebuie să atragă investițiile. Dacă a fost ubicuu atunci, mai poate fi ubicuu încă o dată. Poate fi în același timp și la guvern și la DNA, la dat declarații. Așa că, de ce să-și dea demisa?! Dar când a dat o petrecere de ziua lui, la care a poruncit să-i fie aduși peste 70 000 de invitați în fața cărora și-a anunțat candidatura la preșidinție, mai ții minte? Dacă tu nu mai ții minte, să știi că sunt cel puțin trei dictatori pe undeva în lumea asta care n-au uitat.
A avut destul tupeu să ţepuiască vicepreşedintele Americii, apoi să plece la mare
Dar dintre toate minciunile, probabil cel mai înfricoșător a fost când l-a mințit în față pe Joe Biden și le-a promis americanilor că nu va mai implica magistrații în jocurile politice. Sincer, eu m-aș căca pe mine de frică să-l mint pe vicepreședintele SUA. Pentru că ăla are la îndemână cel puțin o mie de metode să mă bage în comă, dacă vrea. Ei bine, Ponta a avut acest tupeu. Iar povestea nu s-a oprit aici. Pentru că, după ce s-a prins că a fost țepuit, Biden a trimis la București cel mai tare recuperator pe care-l are. Pe Victoria Nuland, o femeie căreia-i place să le-arate coaiele tuturor liderilor europeni.Dacă într-o zi mi-ar bate bate gagica asta în ușă să-mi spună „Hei, puștiule, îți dau o șansă să-ți repari greșeala", pe bune că o primesc în casă și-i fac cadou toate bibelourile pe care le am. Așa ar proceda orice om normal. Nu și Ponta, desigur, care, atunci când Victoria a bătut la ușa lui, s-a cărat la plajă.
Dar, știi care-i faza tare? În ciuda faptului că i-a luat la mișto în repetate rânduri, americanii lucrează în continuare cu Ponta. N-au de ales. Dacă a reușit să scape de iritarea americanilor, de ce crezi tu că ar trebui să demisioneze acum, când doar niște bieți procurori români l-au luat la ochi?!
Urmează lunga tradiţie naţională a minciunii, de la pumnul lui Băsescu, la Mineriada lui Iliescu
De ce Ponta nu trebuie să demisioneze De-ce-ponta-nu-trebuie-sa-demisioneze-126-body-image-1433848322
Victor Ponta și Ion Iliescu la Seminarul Comunicatorilor Oficiali de Lupta Antifraudă al Uniunii Europene. Fotografie de Cătălina Filip / Mediafax Foto
Mulți oameni care în ultimii patru ani nu au fost în comă spun că Ponta trebuie să demisioneze din cauză că face praf credibilitatea României. Intelectuali, politicieni, activiști, copii plictisiți etc. România n-are nicio credibilitate în lume. Și nu mă refer doar la șuții, bagaboantele și cerșetorii români, care, peste hotare, ne-au făcut să fim considerați bulgarii Europei. Nu. Predecesorii lui Ponta au făcut căcaturi cel puțin la fel de mari ca ale lui. Înaintea lui Ponta, Băsescu s-a jurat și el cu mâna pe biblie că nu a lovit un copil cu pumnul nici în plex, nici în față. Dacă n-ar fi avut niciun Dumnezeu, Iliescu s-ar fi jurat și el că n-a lovit câteva mii de tineri în plex, în față și mai peste tot, cu bâtele minerilor.
Ăștia au fost predecesorii lui Ponta. Ăștia au construit imaginea României. Tocmai de aia, Ponta nu are de ce să-și dea demisia. Nu strică nicio imagine a României, pentru că nu mai e nimic de stricat. Eventual, ar fi de spălat prin metode de PR. Adică prin diplomație. Adică, prin ambasadorul Român în UK care vorbește foarte bine engleză. Sau ambasadorul României în Cehia, care a făcut în această calitate un clip publicitar la un aparat medical „minune", pentru detoxifiere. Nu-i așa că atunci când îi vezi pe ăștia doi te prinzi că nu-i doar un accident că ministrul de externe român, Bogdan Aurescuîncurcă Germania cu Franța pe harta lumii? Dar, guess what, Aurescu e un upgrade comparativ cu alți foști miniștri de externe. De exemplu, tipul ăsta, Adrian Severin, credea că-i periculos ca apa să aibă doi atomi de hidrogen. Pe bune.
După o lungă serie de pesedei corupţi care n-au demisionat, de ce-ar fi el primul?
Partidul lui, PSD, nu-l lasă să-și dea demisia. Iată, așadar, încă un motiv pentru care nu ar trebui să plece. Cum să vrea partidul să-și dea demisia, din moment ce în guvernul pe care-l conduce au mai fost membri care au fost urmăriți penal? Liviu Dragnea a plecatdin guvern prin demisie, după ce a luat cu suspendare un an. Relu Fenechiu a plecat și el abia după ce s-a pronunțat o hotărâre judecătorească, doar că ăsta n-a avut bulanul lui Dragnea. El a luat cu executare. Dar nu doar miniștrii au probleme cu justiția. Ci și primarii, baronii sau combinatorii din PSD. Hrebengiuc, Vanghelie, Mazăre etc. Pe bune, grupul ăsta e atât de mare, încât, dacă-i aduni pe toți la un loc și le dai câte o sabie și-un cal, cred că ai ceva șanse să cucerești o țară mai micuță, gen Lichtenstein.
Dar de ce l-ar forța partidul să demisioneze? În țările alea mișto, politicienii acuzați de măgării demisionează nu pentru că le șoptește piticul din Twin Peaks la ureche s-o facă, ci pentru că, dacă nu fac asta, pierd alegerile. La noi încă nu e cazul. Sunt mai mulți oameni care nu au încredere în justiție in ansamblul ei – 56%, decât cei care au – 41%,conform unui sondaj IRES. Ei au încredere mai degrabă în procurorii DNA care au început să mai salte din politicienii șmenari. Însă, până prin 2005, DNA nici nu exista.Așa se explică că lumea îl votase pe ăsta și pe ăsta și pe mulți alții. Mai mult, până în 2004, practic nu exista justiție. Relația românilor cu Justiția arată în momentul ăsta ca relația dintre o prostituată care s-a lăsat de meserie și unul îndrăgostit de ea, dar care-i cotrobăie de trei ori pe zi prin telefon.
De ce Ponta nu trebuie să demisioneze De-ce-ponta-nu-trebuie-sa-demisioneze-126-body-image-1433848900
Fotografie de Mircea Topoleanu
Abia au ieşit câteva sute de oameni în stradă să-i ceară demisia, deci nici tu nu vrei să plece
Ponta nu pleacă, pentru că nu vrea el să plece. Dar tu știi câți premieri a avut România din 89 încoace, care să fi demisionat pentru că au considerat că sunt ori prea hoți ori prea proști? Unul singur: Ciorbea. Restul, fie au ars-o la modul nesimțit, fie au picat în urma protestelor de stradă, mai mult sau mai puțin spontane. Asta înseamnă că, în primul rând, nu pleacă pentru că nu vrei tu să plece. Ia uită-te puțin la clipul ăsta, în care îl felicită pe Iohannis pentru câștigarea prezidențialelor. Îi vezi privirea pierdută de hamster speriat? E așa pentru că atunci i-ai spus clar să plece. Dar te-ai răzgândit între timp, când nu ai venit la protestul de vinerea trecută, de la Universitate, prin care i se cerea demisia. În urma răzgândirii tale, știi cum o să se termine afacerea asta? Știi cum o să-și petreacă hamsterul ultima lui zi la Guvern, în anul 2035? O să îl aducă pe DJ Bobo să cânte la Victoriei, în timp ce el îi va face prostii în fund girafei de la Antipa. Iar pe tine o să te oblige să te uiți.
Urmărește VICE pe Facebook.
Mai citește despre Ponta:
BRIANA
BRIANA

Mesaje : 47
Data de înscriere : 14/05/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum