AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Băşini cu miros de ambră

In jos

Băşini cu miros de ambră Empty Băşini cu miros de ambră

Mesaj Scris de Admin Mar Iul 11, 2017 6:44 am

Balada vierului fatal
Este Dragnea Alimoș
Haiduc din Țara de Jos
El cu Soros se lupta
Cu porcul-n cap mi ți-l lovea


Pe chiabur îl răpunea


Și toți banii îi lua


La săraci îi împărțea


Și poporu' îl iubea.




Încă nu s-a întâmplat dar, în mod sigur, ăsta va fi deznodământul luptei homerice care s-a declanșat între cei doi coloși planetari. Încleștarea dintre vizionar și porcar va constitui una dintre temele principale a ceea cu urmează a fi magnifica epopee post-decembristă a nației noastre.
*****
Tembeliada
Fiind convins că Soros habar n-are ce soartă crudă îl așteaptă, dintr-un cavalerism vetust, mă văd obligat să-l avertizez:
- Soros, ai grijă, Dragnea îți vrea capul! Lasă-l dracului pe Trump, nu el este principalul pericol, ci gigantul din Carpați, bravul și neînfricatul meu compatriot.
*****
Doi profesori
Sunt doi oameni minunați. Au niște chipuri blajine și ochii plini de căldură, te ajută să înțelegi tot ce e de neînțeles, fără să-ți ceară nimic în schimb. De la cosmogonie la filozofii antici, de la legile Justiției la iluminiștii germani, de la Prokofiev la Maurice Bejart, de la Beyonce la teoria fractalilor, oamenii ăștia știu tot. Iar dacă există vreun domeniu extrem de îngust al cunoașterii umane pe care nu-l stăpânesc, au bunul simț să spună:
- Este un domeniu pe care nu-l stăpânesc suficient de bine dar părerea mea este că...
De acee îi îndrăgesc tare mult pe cei doi, Ecaterina Adronescu și domnul Hadăr, și mă rog zilnic la bunul Dumneazeu să nu care cumva să se înmulțească.
*****
Apăi, dragă Vasilică, digiaba ești diștept dacă ești prost
Luni seara, în timpul jurnalului de la ora 21.00 de la Digi24, după o discuție reușită pe care Cosmin Prelipceanu a avut-o cu tânărul dar valorosul Cristian Pârvulescu, jurnalistul anunță, cu o voce entuziastă, că la ora 22.30 se va întâmpla o chestie monumentală: se va difuza un interviu cum nu s-a mai văzut cu Mircea Cărtărescu. Ajung acolo pe la 22.50 și constat că nu m-a fript cu un fake news. Monumentul era prezent. Cu privirile intens focalizate și ușor înlăcrimate de emoția contactului, având acele voci de catafalc specifice întâlnirilor de acest gen, doi pițifelnici își debitau întrebările inepte și primeau răspunsuri cu egală măsură. Am reținut din toată șușaneaua doar două lucruri: i-a tras o copită răposatului Adrian Păunescu, știind că acesta nu mai poate riposta și a ocolit să-l atingă cu vreo silabă pe tolomacul de la Educație atunci când pițifelnicii i l-au servit pe tavă, preferând să o ia pe arătură.
Băi generație, am avut norocul să cunosc trei uriași poeți: Nichita Stănescu, Adrian Păunescu și Mircea Dinescu. Pe versurile lor am plâns, am iubit și am sperat.
Pe Cărtărescu am adormit, doborât de plictiseală.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10766
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum