AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AFRONT.........

In jos

AFRONT......... Empty AFRONT.........

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Mier Iun 24, 2015 11:59 am


Prima zi de premier interimar a generalului Oprea a fost plină de mișcări de trupe: americanii au anunțat că aduc armament greu în România, generalul Oprea s-a întâlnit cu șeful secret britanic (MI6), cu șeful SRI și cu șeful Poliției iar în Parlament s-a votat strategia de apărare prezentată de Iohannis cu o zi înainte. La arme, așadar. Chiar și desemnarea lui Oprea ca premier a fost considerată o mișcare tactică: „e un blat între Iohannis și Ponta, ca să-l scape pe Ponta de justiție” a zis Monica Macovei (M10) - deși președintele și fostul premier nu-și mai dau bună ziua. Nici nu prea au zile bune: „e normal să faci un pas înapoi când afectezi imaginea țării” a precizat Iohannis scoțându-l din sărite pe sen. PSD Daniel Savu: „nici nu ne așteptam la un asemenea afront să-i ceară iar demisia lui Ponta”. Nimic nou pe afrontul de est: PSD a lipsit masiv de la votarea strategiei lăsând în sală exact câte mâini trebuiau pentru ca strategia să treacă la limită. Savu a explicat de ce s-a răzbunat pe strategie: „nu e un capăt de țară strategia lui Iohannis, ce n-a văzut Parisul, am vrut să-i arăt că nu sunt de acord cu strategia; când s-a discutat strategia la Cotroceni am fost de acord cu ea fiindcă atunci nu-i ceruse demisia lui Ponta”. Savuros! Deci strategia s-a stricat din cauza afrontului la Ponta. Culmea e că și dl. Băsescu a considerat că Iohannis a greșit cerându-i demisia lui Ponta – asta după ce se lăudase că dacă era el în locul lui Iohannis premierul nu apuca nici Crăciunul. După ce a coborât din dealul Cotrocenilor însă, dl. Băsescu a luat-o serios la vale ajungând la mintea lui Ciuvică, Tăriceanu și Ponta. Ca și Ponta, fostul președinte acuză procurorii că „demolează instituțiile statului” - adică nu corupția le-a demolat ci DNA! - și, ca și Tăriceanu, acuză „securitatea națională extinsă” a lui Iohannis că extinde excesiv atribuțiile prezidențiale uitând că și el era acuzat de același lucru. Ce decădere! Singurul vot împotrivă la strategie a fost firește al lui Tăriceanu care a și lipsit de la prezentarea președintelui preferând să-i facă o vizită fostului premier Ponta la Istanbul pentru „discuții medicale și politice”. Normal. Toate discuțiile politice din ultima vreme sunt bolnave. Potrivit dnei Udrea, „clasa politică e lașă, fricoasă, înghețată de frică și cu lideri politici slabi”. Ea însăși, având dureri la articulații (de la articolele din Codul Penal) pleacă la băi. S-au dus băile de mulțime. Acum, băi de nămol iar pacienții râd unii de alții: „Ponta nu se mai întoarce, i-e frică de arestare” a zis Gelu Vișan în timp ce Savu pretinde că „Ponta este obligat să se întoarcă; nu e de capul lui”. Altfel, unde-i genunchiul, acolo-i va sta și capul.

Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum