AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

INTERDICȚII

In jos

INTERDICȚII Empty INTERDICȚII

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Joi Iun 25, 2015 9:47 am

După strategia de apărare, Iohannis a mai făcut un pas strategic: l-a propus la șefia SIE pe MRU. Cunoștință veche. MRU a mai fost șef la SIE: acolo fiind vorba de secrete, s-a descurcat mai bine decât în politică unde a gafat cu brio. Reapariția lui MRU la SIE l-a nemulțumit profund pe Ponta: „ținând seama de modul nesimțit în care s-a făcut această numire, fără să mă consulte nimeni, eu ca deputat aș vota împotriva numirii lui MRU”. Păi, în ce calitate să-l consulte Iohannis dacă și-a delegat atribuțiile și dacă el însuși nu s-a consultat cu președintele când a plecat? Iohannis a discutat cu premierul interimar Oprea care susține numirea lui MRU. La fel UDMR. Așa încât s-ar putea ca votarea lui MRU să schițeze o majoritate ad-hoc: PNL, UNPR, UDMR + minorități + independenți contra PSD și ALDE Tăriceanu. Meci aprig – mai ales că tribunele au devenit violente. Sebastian Ghiță, membru în comisia de control a SRI, prieten intim cu serviciile și cu Ponta, a întors brusc armele de când DNA Ploiești i-a găsit noi capete de acuzare, i-a pus sechestru pe avere și pe cele 54 de firme pe care le controla, i-a interzis să părăsească Ploieștiul timp de două luni, să ia legătura cu Ponta și să meargă în Parlament. Ultima interdicție e complet inutilă (și anticonstituțională): din moment ce nu poate ieși din Ploiești, cum să ajungă la Cameră? Interzisul Ghiță spumega: „securitatea controlează țara, e grav ce se întâmplă, e un dosar politic care vizează dărâmarea guvernului, e lovitură de Palat, avem un prim ministru amenințat și fugărit, avem un fost președinte torturat și chinuit ca să nu spună ce știe iar mie mi se transmite că nu pățesc nimic dacă Ponta demisionează, e horror, fac plângere la Procurorul General”. Super! Știam textul dar interpretarea e puternică. A lipsit doar degetul la nas. Apoi Ghiță a sunat goarna: „aștept ca Băsescu și Ponta să spună ce se întâmplă în țara asta, dacă nu, voi rămâne numai eu”. Sfântul Sebastian. Într-adevăr, e intolerabil ce se întâmplă! Să nu poți să iei 90 mil. euro din contracte și șpăgi că vine DNA și te înhață? Ce țară e asta? Corupții își vor țara înapoi! Cu Ghiță înainte, marș! Cumnatul lui Ponta îl va urma desigur căci îi scria de sărbători: „îți mulțumesc că exiști”. Putea să adauge: nici n-ai plecat și deja mi-e dor de tine. Te voi urma – chiar și la DNA. Situația fiind gravă, Dragnea l-a implorat pe Ponta (care-a desemnat-o pe Rovana Plumb președinte interimar la PSD) să vină urgent în țară. Altfel e jale, vizirule: Oprea ne rupe și nouă picioarele iar Rovana Plumb ne duce la fund. Trebuia și Dragnea s-o spună mai poetic: de ce-ai plecat? De ce-ai mai fi rămas? Și să cânte: Viorel e pe câmpii, hai să-l adunăm copii.

Marco_polo2013

Mesaje : 247
Data de înscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum