AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MARȚI..............

In jos

MARȚI.............. Empty MARȚI..............

Mesaj Scris de Admin Mar Iun 30, 2015 10:54 am

Parlamentarii au intrat în vacanță. Și-au sfârșit actuala sesiune cu proba votării lui MRU la șefia SIE având două variante de răspuns: PSD a ales fuga (ca Ponta) boicotând votarea și sperând în nerealizarea cvorumului și amânarea numirii sine die, sine SIE – iar PNL a făcut cvorum cu UNPR, UDMR, minorități și neafiliați reușind votarea lui MRU. La limită. Fără coroniță. Înainte de examen toate partidele și-au repetat textele: „PSD nu va vota numirea lui MRU fiindcă propunerea a fost netransparentă, fiindcă PSD a votat căderea guvernului MRU în 2012 și pentru că nu e bine ca PNL să dețină toată puterea” a zis dna Plumb preluând directivele lui Ponta (care toată puterea? guvernul nu e la PSD?) dar nu și insultele acestuia la adresa dnei Gorghiu („doamna cu poalele-n cap”) care a votat împotriva guvernului MRU și acum îl susține. Domnul cu pijamaua în vine a uitat ce-l lăuda el pe MRU în 2012 la învestitură. Cel mai necăjit a fost însă domnul cu poalele-n cap, Tăriceanu, care a acuzat lipsa de coerență din coaliție. Aici este expert, căci a spart câteva coaliții. Mai neferoasă, dna Plumb l-a contrazis: „PSD e un partid stabil, guvernarea e stabilă iar coaliția e funcțională” în timp ce Oprișan regreta absența piciorului lui Ponta: „eu dacă eram premier m-aș fi întors imediat, mi-aș fi riscat piciorul, Ponta nu vrea să-și riște sănătatea și are dreptate și eu țin la piciorul lui, știți că mi-e drag”. Și-avea un picior foarte ușor și o botină din cea mai fină. Cum să nu facă Oprișan o pasiune pentru piciorul lui Ponta? Mereu i-a căzut la picioare. În ce-l privește, MRU a fost prudent: „votul e sacru, să vedem, așa arată tectonica politică, e democrație, să vedem cum decurge votul”. Dacă nu decurge, pică. Întrebat ce-a discutat cu Ilie Sârbu, MRU a negat că ar fi vorbit despre SIE (deși tata socru e veteran în domeniu) precizând că au vorbit despre bani: „a fost o aclimatizare a punctelor de vedere privind salariile diplomaților”. Din Istanbul, cu piciorul deasupra capului, Ponta a țipat: „cine sunt trădătorii? cine a mințit în 2012?”. Greu de spus. Toți au mințit în 2012 – ca în fiecare an. „Îmi este rușine de rușinea PNL” a mărturisit Ponta. Asta chiar e o noutate: lui, rușine? Sunt incompatibili. Ar trebui să-i fie rușine că a aprobat prin H.G. construirea celei mai mari moschei din Europa la București, ca să ne trezim cu toți islamiștii pe cap. Că n-aveam destule amenințări ortodoxe în apropiere. Înainte de a vota pentru interesul național, generalul Oprea a fuzionat „prin absorbție” cu PPDD (adică Simona Man). Ce aspirator performant! Adună toate scamele. Generalul vrea un milion de membri UNPR la anul. Nu-l întrebați cum a făcut primul milion. Să-l întrebe DNA.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10767
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum