AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ghici, ghicitoarea mea, în ce țară va fugi clanul Cosma?

In jos

Ghici, ghicitoarea mea, în ce țară va fugi clanul Cosma? Empty Ghici, ghicitoarea mea, în ce țară va fugi clanul Cosma?

Mesaj Scris de Admin Mar Feb 20, 2018 8:29 am

Mai plânși ca nord-coreenii când le moare câte-un cârmaci nemuritor, cei trei membri ai clanului Cosma au dat ieri, în fața Înaltei Curți, un adevărat recital actoricesc. S-a jelit aia mică de săltau silicoanele pe ea și i se umflase botoxul sub ochi, nici glas nu mai avea; a bocit și tac-so de-l invidiau toți crocodilii de pe Nil, geloși că niciunul nu halise cât el din bugetul unui singur județ. Paradoxal, singurul nebocit a fost beizadeaua aia de bună voie ciripitoare la DNA și cu moacă de mocofan; belicos, Vlad Cosma s-a întors spre unul dintre ceilalți inculpați, care le stricase bunătate de înscenare, și l-a amenințat: ”Te sparg!” Sigur, formula corectă, cocălărească, pe sistem, era ”Te sparg, să moară mama!”, dar probabil juniorului i-a fost frică de tăticu, aflat alături, și n-a respectat-o ca la carte.
Cum-necum, uite că tiribombele fâsâite și circul mediatic cu care clanul Cosma a îmbâcsit spațiul public în ultimele săptămâni au dat roade și, sub presiune, judecătorii n-au dat ieri sentința, așa cum rămăsese stabilit. Povestea e cusută cu ață albă: de ce, dacă aveau probe așa de clare cum pretind mai nou, cei trei Cosma nu le-au adus din prima zi de proces? Sunt masochiști, au vrut să se supună atâția ani la chinurile unui asemenea proces? Ori le place să plângă în public și atunci de ce n-au dat, taică, la actorie, că de regie ne-am lămurit, n-au talent?! De ce nu au respins, tocmai pe acest temei, judecătorii probele, pe temeiul că vin cam târziu ca să nu fie niște făcături de ultimă oră, create în pripă, precum lungirea, cu ajutorul pixelilor albaștri, a mâinii lui Băsescu, ”bătăușul de copii”? Sau mai știi? Poate că judecătorii n-au vrut să se lege la cap fără să îi doară și, aidoma găinii din banc, nici n-au stat pe loc, băgând familia de ciorditori la pușcărie, dar  nici nu au fugit, achitându-i fără discuții pe Cosma&fiii, ci s-au împiedicat, rămânând în pronunțare.
Am tot respectul pentru niște judecători ai Înaltei Curți, dar o întrebare se impune: onorată instanță, am înțeles, ați amânat luarea unei decizii, dar ați luat vreo măsură ca să-i țineți pe acuzați pe la cășilii lor? Nu de alta, dar, cum probabil ați văzut, în ultima vreme penalii  din România nici nu se mai îmbolnăvesc brusc de cancer, ca Omar Haysam, nici nu se mai sinucid bărbierindu-se pe ceafă cu Gillette Mach 3, ca Adrian Năstase, ci fug, pur și simplu, din țară, în paradisuri exotice. Ați întreprins așadar, stimați judecători, ceva concret ca să nu se mai repete cazurile Ghiță, Mazăre, Udrea, Elan etc, etc? Pentru că, la cât îi văd eu de disperați, membrii famigliei Cosma nu par genul de oameni care să aștepte cuminți ziua de 5 martie, știind că ar putea fi ultima lor zi de libertate pe anul ăsta și încă pe mulți ani de-acum încolo.
Puteați să le dați, distinșilor, măcar o interdicție de a părăsi țara, chit că și-așa exista riscul să-i facă scăpați cumva amazoanele blonde ale lui Dragnea, respectiv doamna cu microfon la priză și doamna cu pavianu pe cap. Dar știam că există ceva, cel puțin în plan teoretic, în stare să-i împiedice să fugă. Pe când așa, vor trece prin vamă ca vodă prin lobodă și, cu banii pe care i-au supt de la buget în atâția ani de când stăpânesc Prahova ca pe o feudă medievală, o să trăiască până la adânci bătrâneți. Și nu mă îngrijorează că rămâne România fără hoți, băbălani și silicoane, ci că o se plece toți în Costa Rica, Caraibe sau Madagascar, de-o să dispară într-o zi de pe hartă și frumușațele alea de insule fiindcă penalii noștri nu s-au putut abține să le fure și să le bage și pe ele, din obișnuință, în buzunar.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 10765
Data de înscriere : 05/11/2012

https://amintiridespreviitor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum