AMINTIRI DESPRE VIITOR-ROMÂNIA DE MÂINE , RrOMANIKA BABANA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

NERVI..................

In jos

NERVI.................. Empty NERVI..................

Mesaj Scris de ILUMINATI Mar Iul 14, 2015 9:27 pm

După 17 ore de negocieri, la Bruxelles s-a semnat acordul cu Grecia unde condițiile sunt mult mai aspre decât cele inițiale, respinse prin referendumul salutat de Putin, Fidel Castro și Victor Ponta Ruz. Eroul Tsipras a capitulat. Când ești dator vândut nu prea poți s-o faci pe grozavul căci te costă mai mult. Dacă politicienii greci făceau și ei acum cinci ani ce-au făcut Băsescu și Boc (cu riscul de a fi huliți, suspendați și dărâmați), Grecia nu ajungea chiar atât de rău. Admirator al Atenei și al Antenei 3, și proaspăt inculpat, premierul s-a prezentat pe platouri precizând: „nu e nicio autosuspendare, nu mai sunt președintele PSD, punct”. Dacă președinte nu ești, nimica nu ești. Degeaba se declară om de echipă: „nu trebuie să fiu eu căpitan, pot să fiu fundaș sau mijlocaș”. Sau portar. În timpul zilei Ponta se declarase un simplu pesedist: „sunt membru PSD ca dl. Iliescu și ca dl. Năstase, vă dați seama?”. Comparație de rău augur: cei doi sunt expirați iar unul a trecut prin pușcărie. La ieșirea de la DNA cu vreo 17 infracțiuni asupra sa (fals în declarații, complicitate la evaziune fiscală, spălare de bani) și sechestru pe-o parte din avere, Ponta se rugase de ziariști să-l cruțe, măcar ei: „pot să trec fără să mă dărâmați? stai că mi-au rupt cârja, pe bune”. Imediat coaliția s-a adunat arătându-și sprijinul pentru inculpat. În general, inculpații de la noi se bucură de toată aprecierea – doar procurorii sunt răi și le strică bunătate de carieră. Generalul Oprea, într-un elegant costum civil gri-petrol care plesnea pe el, a fost clar: „rămânem în coaliție cu Ponta premier, Ponta e aliatul meu, e prietenul meu”. E cumătrul meu și n-are niciun Dumnezeu, cum zicea Oprea când avea alt interes național. A urmat Tăriceanu: „planul nostru e să mergem împreună până în 2016”. E un guvern bun, a zis și Oprea, avem creștere economică. Și asta-l scutește de justiție? Una-i una și alta-i alta. Cei mai nervoși sunt cei din PSD unde Dragnea consideră că „președintele interimar trebuie legitimat de C.Ex.”. Și nu desemnat, adică, precum Rovana Plumb ale cărei calități se rezumă la răsturnarea cartofilor pe tarabe – cum făcea în tinerețea sa revoluționară. Cătălin Ivan e convins că „Dragnea vrea să-i ia locul lui Ponta” și-l acuză de asasinat: „Dragnea l-a omorât politic pe Ponta”. Killerul, cum i se spunea când era în PD, e și condamnat (cu suspendare) pentru premeditare. „N-am adus eu PSD într-o situație ambiguă” s-a apărat Dragnea care susține că Ponta a greșit plecând: „PSD nu e un partid care să fie condus prin delegație; acum n-are președinte, e un loc gol”. Un gol istoric se întinde - și simți cum de-atâta hoție partidele se prăbușesc. Dar stau grămadă. Peste stat.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 387
Data de înscriere : 16/02/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum